Mbuna vs. Haps a filtrace

Obecná diskuze o malawi akvaristice!

Moderátor: Team AkvaMalawi

Mbuna vs. Haps a filtrace

Příspěvekod Ballue » 01 črc 2007, 21:17

Ahoj,

krom toho, že jsem tu nový, mě zdejší stránky naprosto uchvátily :-) a změnily můj směr :-) Po delší (pár let) odmlce jsem v nově zařizovaném obýváku chtěl zřídit klasické společenské akvárko, ale po více jak týden trvajícím pročítání zdejšího (a nejenom zdejšího...) webu jsem se rozhodl pro zřízení biotopního akva Malawi :-)

Nebudu otravovat s úplně začátečnickými dotazy (ty už jsem našel ve FAQ, nebo ve fórech) , ale nemám zatím lehce nejsno ve 2, resp. ve 3 věcech. Akva bude mít 280l (140x50x40)

1. Mbuna vs. Haps. Četl jsem, že se nedoporučuje míchat skupinu Mbuna a Haps. Líbí se mi esteticky rostliny a dočetl jsem se, že Haps jsou méně agresivní a žijí v prostředí méně kamenitém se sem tam nějakou rostlinou. Proto jsem vybíral převážně Haps, ale rád bych do toho zakombinoval jednu pěknou žlutou Mbunu. Jaký na to máte názor ? (tady je můj prozatimní výber...)
• (2 samci + 4 samice) Aulonocara Eureka (Haps)
• (2+6) Labidochromis caeruleus "Yellow Morph" (Mbuna)
• (2+4) Sciaenochromis fryeri (Haps)
• (2+4) Otopharynx lithobates (Haps)

2. Filtrace. Rozhodl jsem po přečtení diskuzí pro TetraTec EX 1200, ale potřebuju k tomu ještě vnitřní mechanický filtr (a pokud ano tak jaký ? - ve FAQ je že by měl průtok být 4-5 násobek objemu nádrže, myšleno za hodinu ? - zdá se mi to dost jako druhý filtr ke vnějšímu) a potřebuji k tomu ještě vzduchování ?. A hlavně, někde občas čtu, že filtrace běží/neběží nonstop. Předpokládám, že ano :-)

3. Neni problém schovat topítko za pozadí ? Neovlivní to rovnoměrnost vytápění ?

předem díky, jakmile bude zařízeno, zaběhnuto a vybaveno, určitě vystavím konstruktivní kritice ve zdejší výstavě :-)

mějte se

Ballue
Ballue
uživatel webu
 
Příspěvky: 4
Registrován: 01 črc 2007, 20:48

Re: Mbuna vs. Haps a filtrace

Příspěvekod Martin Novák » 01 črc 2007, 22:32

Ballue píše:1. Mbuna vs. Haps. Četl jsem, že se nedoporučuje míchat skupinu Mbuna a Haps. Líbí se mi esteticky rostliny a dočetl jsem se, že Haps jsou méně agresivní a žijí v prostředí méně kamenitém se sem tam nějakou rostlinou. Proto jsem vybíral převážně Haps, ale rád bych do toho zakombinoval jednu pěknou žlutou Mbunu. Jaký na to máte názor ? (tady je můj prozatimní výber...)
• (2 samci + 4 samice) Aulonocara Eureka (Haps)
• (2+6) Labidochromis caeruleus "Yellow Morph" (Mbuna)
• (2+4) Sciaenochromis fryeri (Haps)
• (2+4) Otopharynx lithobates (Haps)

Můj názor je takový, že já bych tyto dvě skupiny nemíchal. Stejně tak bych nemíchal malawi a tanganyiku. Ale pokud chceš mít v akváriu Labidchromise, tak se to asi dá. Počkej si na názor ostatních.

Ballue píše:2. Filtrace. Rozhodl jsem po přečtení diskuzí pro TetraTec EX 1200, ale potřebuju k tomu ještě vnitřní mechanický filtr (a pokud ano tak jaký ? - ve FAQ je že by měl průtok být 4-5 násobek objemu nádrže, myšleno za hodinu ? - zdá se mi to dost jako druhý filtr ke vnějšímu) a potřebuji k tomu ještě vzduchování ?. A hlavně, někde občas čtu, že filtrace běží/neběží nonstop. Předpokládám, že ano :-)

Samozřejmě, že k externí filtraci není povinná filtrace vnitřní. Nevím jak velké máš akvárium, ale můžeš zkusit filtrovat pouze přes TetraTec a případně, když by se zanášel příliš rychle nebo nestíhal, tak filtraci doplnit o vnitřní filtr. Pokud se jedná o čistě mechanickou filtraci, tak je vhodné zvolit průtok - 4x objem nádrže v jednotkách l/hod. Ovšem je nutno počítat s tím, že se bude rychle zanášet a proto je nutno prát filtrační média při každé údržbě a klidně pod tekoucí vodou (zde není potřeba udržovat osídlení bakterií).

Vzduchování potřeba není v tom případě, je-li hladina v pohybu. Umísti výpusť z filtru tak, aby hladinu čeřila a žádné vzduchování není třeba.

Filtrace (a je jedno jaká) MUSÍ pracovat neustále! Nelze jí vypínat na noc, apod. Veškeré filtry musí běžet 24hod./denně. Vypínat pouze po dobu čištění a poté znovu zapnout a nevypínat.

Ballue píše:3. Neni problém schovat topítko za pozadí ? Neovlivní to rovnoměrnost vytápění ?

Topítko může být schované za pozadím, ale je nutno zajistit dostatečný průtok okolo něj (případně celou "schovkou"), aby ohřátá voda byla roznášena po celé nádrži. Nelze uzavřít topítko do prostoru a nechat ho hřát.
Uživatelský avatar
Martin Novák
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 1501
Obrázky: 93
Registrován: 19 bře 2005, 16:49
Bydliště: Písek
Kolik let děláte akvaristiku?: 22

Příspěvekod Ruda » 02 črc 2007, 00:30

Supr napsané :24:
Uživatelský avatar
Ruda
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 992
Obrázky: 84
Registrován: 19 pro 2006, 20:14
Bydliště: Vrchlabí

Příspěvekod memeo » 02 črc 2007, 12:25

Já mám Fryeri s Mbunama taky a vše je v pohodě...........
I se Fryeri neuvěřitelně třou...z 5 samic mi neustále 2-3 nosí.
Aspoň je dobrá potrava pro ostatní ryby. :lol: :o
Jinak vše je v dobré harmonii..Fryeri si moc ostatních nevšímají.........spíše naopak.
Občas je proženou ostatní ryby v čele se samcem od Lombardoi.
Uživatelský avatar
memeo
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 1288
Obrázky: 50
Registrován: 13 lis 2005, 21:38
Bydliště: Uhlířské Janovice,okr.Kutná Hora

Příspěvekod Ballue » 02 črc 2007, 21:49

Zatím díky za odpovědi, zejména Martinovi Novákovi, do doby finalizace prostředí a konkrétního výběru osazenstva mám stejně ješta tak cca měsíc.

Jinak ještě koment k Martinovi

ad 1) OK ještě uvidíme, nenašel jsem bohužel žádnou pěknou žlutou Haps, abych to neměl jenom do modra. Já bych Malawi s Tanganyiku taky nemíchal, to doufám nedělám (výběrem ryb ani osazením rostlin)

ad 2) a ad3) Akva bude mít 280l, takže by vnější TetraTec 1200 měl stačit. Dám tedy topítko před výpusť filtru a umístim ji nahoru, pro sání filtru udělám díru v pozadí v protějším rohu dole a snad bych měl být v pohodě :-)

zatím díky, doufám, že se přidá ještě nějaký další názor :-) zejména teď už na kombinaci rybek...teď mě ještě napadá jeden dotaz

Jak dlouho nechat akva "zaběhnout" naprázdno a jaké tam nasadit testovací rybky, než tam vpustím cílové obyvatele ?

díkes

Ballue
Ballue
uživatel webu
 
Příspěvky: 4
Registrován: 01 črc 2007, 20:48

Příspěvekod memeo » 02 črc 2007, 22:14

Nechal bych ho 10-14 dní bez ryb a pak bych tam dal třeba Paví očka a týden a sledoval,co se bude dít.......
Ale mělo by stačit těch 21 dní....... :o
Nechá se to trochu urychlit,když do akva vymačkáž biomolitan ze zaběhlého akva.....
Voda se ti sice zakalý jak pras.... , ale do rána se ti vyčistí. :o
Uživatelský avatar
memeo
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 1288
Obrázky: 50
Registrován: 13 lis 2005, 21:38
Bydliště: Uhlířské Janovice,okr.Kutná Hora

Příspěvekod Martin Novák » 02 črc 2007, 22:27

Ballue píše:Jak dlouho nechat akva "zaběhnout" naprázdno a jaké tam nasadit testovací rybky, než tam vpustím cílové obyvatele ?

Minimální doba pro aklimatizaci ekosystému je 14 dnů. Já doporučuji raději 3-4 týdny. Zhruba po 3 týdnech začít naprázdno krmit a sledovat obsah dusitanů a dusičnanů ve vodě. Tím si ozřejmíš, do jaké míry jsou aktivní osazenstava bakterií ve filtru. Pokud i po zakrmení nepřekročí hodnoty dusitanů své limity, je možno zakoupit první várku ryb. Také je nutno měřit pH vody, které by mělo být nad hodnotou 7 - 7.5
Uživatelský avatar
Martin Novák
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 1501
Obrázky: 93
Registrován: 19 bře 2005, 16:49
Bydliště: Písek
Kolik let děláte akvaristiku?: 22

Příspěvekod Ballue » 03 črc 2007, 00:11

OK, díky.

Nutnosti sledovat a dbát na poměrně přesný chemismus vody u Malawi jsem si vědom, testery již zakoupeny, čekají na svoji šanci :-)

BTW nevíte o nějakém pěstiteli Malawi rybek v Liberci, či okolí ? Nechce se mi je chudinky převážet 100km domů :-)
Ballue
uživatel webu
 
Příspěvky: 4
Registrován: 01 črc 2007, 20:48

Příspěvekod Ruda » 03 črc 2007, 00:34

Chudinky vydrží i transport z jezera :22: Při dodržení podmínek bych se vzdálenosti nebál.
Uživatelský avatar
Ruda
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 992
Obrázky: 84
Registrován: 19 pro 2006, 20:14
Bydliště: Vrchlabí

Re: Mbuna vs. Haps a filtrace

Příspěvekod Lgaspo » 03 črc 2007, 13:06

Ballue píše:Ahoj,

1. Mbuna vs. Haps. Četl jsem, že se nedoporučuje míchat skupinu Mbuna a Haps. Líbí se mi esteticky rostliny a dočetl jsem se, že Haps jsou méně agresivní a žijí v prostředí méně kamenitém se sem tam nějakou rostlinou. Proto jsem vybíral převážně Haps, ale rád bych do toho zakombinoval jednu pěknou žlutou Mbunu. Jaký na to máte názor ? (tady je můj prozatimní výber...)
• (2 samci + 4 samice) Aulonocara Eureka (Haps)
• (2+6) Labidochromis caeruleus "Yellow Morph" (Mbuna)
• (2+4) Sciaenochromis fryeri (Haps)
• (2+4) Otopharynx lithobates (Haps)

2. Filtrace. Rozhodl jsem po přečtení diskuzí pro TetraTec EX 1200, ale potřebuju k tomu ještě vnitřní mechanický filtr (a pokud ano tak jaký ? - ve FAQ je že by měl průtok být 4-5 násobek objemu nádrže, myšleno za hodinu ? - zdá se mi to dost jako druhý filtr ke vnějšímu) a potřebuji k tomu ještě vzduchování ?. A hlavně, někde občas čtu, že filtrace běží/neběží nonstop. Předpokládám, že ano :-)

3. Neni problém schovat topítko za pozadí ? Neovlivní to rovnoměrnost vytápění ?

Ballue


ad 1 - v prvom rade 280 l nie je nic moc, na malawi a zvlast Haps by som osobne pod 400 l nesiel. Tiez rozmery nie su tiez prilis idealne (50 cm sirka a 40 cm vyska) - ak tam das nejaku dekoraciu tak bude dost malo miesta na plavanie co Haps potrebuju. Ale asi nemozes mat vacsie akva. Eureky by som tam dal len jedneho samca. Ak das dvoch jeden z nich neprezije. Labidochromis caeruleus k hapkam v pohode moze ist. Nie je s tym ziadny problem. Ostatne druhy by mali byt v pohode aj ked v case parenia su samci agrasivnejsi a v Tvojom pripade si moze jeden samec zacat robit narok na dost velku cast akvarka a ostatne ryby budu utlacane.

Neuvazoval si nad tanganyickymi snekacmi ? Osobne bu som z toho urobil pekne tanganyicke akvarko :wink:

ad 2 - ten externy filter by mal stacit a nic viac k tomu nepotrebujes, samoska filter bezi stale

ad 3 - nie, nie je to problem

Ja chovam uz roky mbuny a hapky spolu a funguje to. Ale mam ich v 600 l akvarku kde maju vsetky dost miesta.

Momentalne tam robim kombinaciu:

Dimidiochromis comp. 4 kusy (2+2)
Placidocromis sp. Tanzania 5 kusov (2 + 3)
Sciaenochromis fryeri 4 kusy (2 + 2)
Pseudotropheus saulosi coral red (1 + 5)
Labidochromis caeruleus (10 ks - zatial vsetko mlade, planujem konecny stav 6 - 7 ks)
Uživatelský avatar
Lgaspo
technická podpora
technická podpora
 
Příspěvky: 1510
Obrázky: 52
Registrován: 05 kvě 2005, 14:38
Bydliště: Bratislava - SR
Kolik let děláte akvaristiku?: 10


Zpět na Akva Malawi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 68 návštevníků