Buduce MALAWI

Obecná diskuze o malawi akvaristice!

Moderátor: Team AkvaMalawi

Příspěvekod brano ba » 18 lis 2009, 14:46

pozadie budem robit asi len ciastocne, len na zakrytie filtrov, este niesom rozhodnuty ci z lavy alebo ci to bude z polystyrenu. Ostatne pozadie bude asi cierna folia, ale to este uvidim. Tu lavu asi este prehodnotim, vzhladom na to ze som na nu cital aj nejake kriticke ohlasy, mozno ju pouzijem len na navrchnejsie casti dekoracie - kamene, ktore budu polozene nakvyssie. Kazdopadne vdaka za info.

Co sa tyka tej nadrze, tak definityvny rozmer bude podla vsetkeho 170x45x50cm /12mm (D x V x H) objem 382,5l - ak ovesm nedostanem este nejake doporucenia :D

Co by ste mi este prosim vedeli poradit ohladne tych filtrov, jednak na mechanicke aj biologicke filtrovanie?? S ktorymi komponentami mate dobre skusenosti?? Viem ze jednotka su cerpala EHEIM, ale tam je aj dost vysoka cena. :(
Uživatelský avatar
brano ba
uživatel webu
 
Příspěvky: 55
Obrázky: 6
Registrován: 26 říj 2009, 13:41
Bydliště: Marianka
Kolik let děláte akvaristiku?: 4

Příspěvekod jerry1 » 18 lis 2009, 15:17

Ja osobne si myslim, ze ta nosna stena to Tve planovane unese, ale nejsem odbornik jen uz jsem videl v panelaku 500-600 AQ a pohoda.
Co se tyce vyhrivani pohoda (200W staci).
Kameny bych dal radeji valouny = vypadaji prirozeneji. V lave se drzi bordel a nevypada to tak prirozene, ale pokud se Ti libi ........
Hloubku bych volil min 50 idealne 60 a vic ...... ja mam 50 a opravdu to neni moc ...... Ja bych Ti navrhl 170 * 60 (hloubka) a 50 vyska (idelane 170*70*60)
Co se tyce filtru, tak podle me nejlepsi a asi i nejlevnejsi je skleneny pod AQ. Nebo cerpadlo s houbou a nejaky externi filtr - Fluval, Tetratec, Eheim. Ja mam Fluval 405 a spokojenost. Tetra ma vetsi objem, ale obcas s ni jsou problemy.
Preju Ti at se Ti to povede jak si predstavujes :o
Uživatelský avatar
jerry1
častý přispívatel
 
Příspěvky: 408
Obrázky: 49
Registrován: 23 srp 2006, 16:16
Bydliště: Beroun

Příspěvekod A+I » 18 lis 2009, 15:33

Ja taky souhlasim, jestli muzes to akva udelat vetsi. My je mame vysoke 62 cm a nedovedu si predstavit, ze by byly nizsi. 45 cm uz teda vubec ne. I ta sirka by byla lepsi 60. Tady na foru maji lidi v panelakach pekne obry! I kdyby to mela byt tuna, myslis, ze by vas panelak neunesl 10 chlapu postavenych vedle sebe? :D
Uživatelský avatar
A+I
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 2910
Obrázky: 58
Registrován: 07 dub 2007, 22:11

Příspěvekod Olda » 18 lis 2009, 16:08

To je rozhdování, viď?
A co kdyby jsi udělal 160*50*50 = 400L ?
Uživatelský avatar
Olda
přispívatel
 
Příspěvky: 173
Obrázky: 0
Registrován: 02 lis 2009, 13:54
Bydliště: Český Krumlov

Příspěvekod brano ba » 18 lis 2009, 16:44

Dakujem za rady.

170x60x50 - to je na mna uz moc, do toho urcite nepojdem (z jednej strany bude vchod do spalne, takze to akva pri hlbke 60cm by moc vycnievalo do priestoru, uz aj tych 50 neviem ci nebude dost trcat), to skor na variantu 170x50x50 (ale to si musim poriadne premysliet). Na mensiu dlzku moc nechcem ist, viac sa mi paci ked je akva dlhsie.

Ohladne filtra - mam jeden externy filter, ako som uz pisal na zaciatku, tak pocitam ze ho asi pouzijem na filtrovanie mechanickych necistot (aj ked tych 900l/h bude asi malo :( a dorobim biologicky filter - aky objem filtra by bol optymum a aky prietok??
Je vhodne dat navrtat do akva otvor na prepad pre externy biofilter, alebo je bezpecnejsie to riesit externym prepadom??

DAKUJEM
Uživatelský avatar
brano ba
uživatel webu
 
Příspěvky: 55
Obrázky: 6
Registrován: 26 říj 2009, 13:41
Bydliště: Marianka
Kolik let děláte akvaristiku?: 4

Příspěvekod Elvis » 18 lis 2009, 18:29

Jak by jsi si externí přepad představoval?
Udělat díru před slepením akva není problém, je to bezpečné a použít jí nemusíš. Potom už ji neuděláš. :o
Jiné řešení není pro tebe dost dobře možné kvůli místu.
Uživatelský avatar
Elvis
častý přispívatel
 
Příspěvky: 290
Obrázky: 14
Registrován: 19 črc 2005, 23:23
Bydliště: Martin Ehl;Nový Bor

Příspěvekod Fero Kurinec » 20 lis 2009, 00:34

Ahoj Braňo,

som rád že v BA pribudne ďalší chovateľ a možno tým aj ďalší prispievateľ do tohto fóra so svojimi postupne získanými skúsenosťami. Ak sa s rozmerom akvária budeš pohybovať niekde okolo 400 až 500L môžeš bez problémov spokojne spávať, lebo tým sa zaručene nedostaneš na medzné hodnoty únosnosti panelového stropu či presnejšie podlahy vo svojom byte. Ale aby si bol celkom pokojný, tak si toto miesto sám otestuj nejakým iným náhradným zaťažením. Najjednoduchšie je zavolať pár známych a chvíľu spoločne postáť na mieste, kde plánuješ akvárium. Prípadne sem môžeš naukladať nejaké ťažké predmety (napríklad knihy a pod.) až dosiahneš predpokladanú hmotnosť akvária. Ak chceš mať naozaj istotu, prečo si ju nedopriať? Ja sám mám doma akvárium Malawi 880L a bez problémov to funguje a tiež som si to pobobne otestoval, lebo istota je istota. Ak by si chcel načerpať nejakú inšpiráciu, alebo odkonzultovat nejaké skúsenosti (Malawi chovám už skoro 20 rokov), kľudne sa môžeme dohodnúť a môžeš sa u mňa v BA zastaviť, stačí mi dať vedieť.
Fero Kurinec
uživatel webu
 
Příspěvky: 34
Obrázky: 11
Registrován: 19 bře 2009, 13:44
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod brano ba » 20 lis 2009, 10:12

Fero Kurinec píše:Ahoj Braňo,

som rád že v BA pribudne ďalší chovateľ a možno tým aj ďalší prispievateľ do tohto fóra so svojimi postupne získanými skúsenosťami. Ak sa s rozmerom akvária budeš pohybovať niekde okolo 400 až 500L môžeš bez problémov spokojne spávať, lebo tým sa zaručene nedostaneš na medzné hodnoty únosnosti panelového stropu či presnejšie podlahy vo svojom byte. Ale aby si bol celkom pokojný, tak si toto miesto sám otestuj nejakým iným náhradným zaťažením. Najjednoduchšie je zavolať pár známych a chvíľu spoločne postáť na mieste, kde plánuješ akvárium. Prípadne sem môžeš naukladať nejaké ťažké predmety (napríklad knihy a pod.) až dosiahneš predpokladanú hmotnosť akvária. Ak chceš mať naozaj istotu, prečo si ju nedopriať? Ja sám mám doma akvárium Malawi 880L a bez problémov to funguje a tiež som si to pobobne otestoval, lebo istota je istota. Ak by si chcel načerpať nejakú inšpiráciu, alebo odkonzultovat nejaké skúsenosti (Malawi chovám už skoro 20 rokov), kľudne sa môžeme dohodnúť a môžeš sa u mňa v BA zastaviť, stačí mi dať vedieť.


DAKUJEM velmi pekne za ponuku s pomocou, tato sa mi moooc hodi aj vzhladom na to ze si z BA ako ja. Predsa len osobny kontakt je vzdy lepsi. Urcite sa Ti ozvem a rad nacerpam potrebne info :D
S tym otestovanim nosnosti to nebude az take lahke, lebo ako tak nad tym premyslam, tak aj keby som pomaly cely byt premiestnil na to jedno miesto, tak na vahu cca 600kg sa asi aj tak nedostanem :lol: Ale vsak nejak to urcite doriesim :D

PS: Prosim Vas, je tu na fore este niekto, kto realne funguje v panelaku s podobne velkym akva, cca 400L??? Ake su vase skusenosti s takymto zatazenim, bolo nutne robit nejake specialne ukotvenie stojanu akva, pripadne, davali ste robit nejake staticke posudky?????


D A K U J E M
Uživatelský avatar
brano ba
uživatel webu
 
Příspěvky: 55
Obrázky: 6
Registrován: 26 říj 2009, 13:41
Bydliště: Marianka
Kolik let děláte akvaristiku?: 4

Příspěvekod rach » 20 lis 2009, 11:03

Jen upozorním že spíš než starost o nosnost podlahy (ta by unesla v pohodě tunu) musíš mít starost o to jak rozložit váhu akva na plánovaný rám z nosníků. Musí být co nejpřesněj udělané vodorovné vyrovnání plus podložit polystyrenem.

Já mám skoro tunové akvárko v bytovce (určitě menší nosnost než panely) na podlahovém topení. Měl jsem starost o kachlíky aby nepopraskaly ale úplně v klidu. V práci mám 400l na nevalné podlaze (plechy kvůli tažení síťové infrastruktury ani ne u zdi). Takže podlahy nepodceňuj. Představ si až si kolem tvého nového akva stoupne 10 kámošů...

Určitě jdi na 50cm výšky, nemusíš aspoň napouštět po hranu. Oblep vršek černou páskou aby zakryls hladinu. 12mm je ažaž stačí 10, nezapomeň na podélné a příčnou výztuhu když to chceš mít 100%....
Uživatelský avatar
rach
uživatel webu
 
Příspěvky: 17
Obrázky: 11
Registrován: 09 bře 2009, 10:28

Příspěvekod Hugo » 20 lis 2009, 11:10

Pri takomto objeme akva je zbytočné robiť nejaké kotvenie do steny. Jedine snáď kvôli pocitu. Ja mám v obývačke akva 170x55x50 cm (hrubý objem cca 470 l) bočnou stenou pri nosnej priečke a absolútne bez problémov. Len rozlož váhu na čím väčšiu plochu, nie bodovo. Paneláky sú stavané na oveľa väčšie zaťaženie ako toto.
Hugo
uživatel webu
 
Příspěvky: 84
Obrázky: 5
Registrován: 11 kvě 2006, 19:34
Bydliště: Prešov

PředchozíDalší

Zpět na Akva Malawi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 63 návštevníků