Buduce MALAWI

Obecná diskuze o malawi akvaristice!

Moderátor: Team AkvaMalawi

Buduce MALAWI

Příspěvekod brano ba » 17 lis 2009, 21:06

Ahojte, zdravim vsetkych.

Momentalne mam doma len 150 L spolocenske akva a kedze sa mi zapacila afrika - MALAWI, tak chystam na buduci rok poriesit nove akva, ale este pred tym by som si rad upresnil a doriesil, rad sa s Vami skusenejsimi poradil ohladom niektorych veci.

Velkost samotnej nadrze. Kedze byvam v panelaku, nechcem ist do nejakych velkych litrazi. Rozmyslam o nadrzi s rozmermi 170x45x45cm/12mm sklo - istota je istota (mam male deti, ktore obcas vedia packat po skle a nerad by som bol aby sa stalo nieco neziaduce), t.j. nejákych 344L, mozno by som isiel este do hlbky 50cm. Koli vahe by som nerad isiel s objemom vyssie ako 400L. Co by ste mi poradili ohladne rozmerov, bude takato nadrz OK, alebo radsej dat urobit kratsiu a vyssiu a hlbsiu nadrz??? Osobne sa mi sice viac paci dlhsia nadrz, ale pre dobro ryb si dam poradit.

Filtracia. Premyslam o jeden alebo dva interne filtre pre mechanicku filtraciu a jeden externy biofilter. Momentalne mam externy kanistrovy filter JBL Cristalprofi 250, ale ten ma prietok len tusim 900L/h, ale objem ma 9L, takze ten by som mohol eventuelne pouzit namiesto tych 2 internych na mechanicku filtraciu.

Osvetlenie - Chcem dat 2ks 150cm 36W T5 trubice (nijake specialky, su to klasicke T5 trubice), ale mam dilemu, ci mi dlzka trubice 150cm bude stacit na osvetlenie rohov nadrze, kedze nadrz bude asi o dlzke 170cm.

Stojan - Kovovy z 40x40/3mm JAKL-u, celkovo 8 noh (4 vpredu a 4 vzadu). Spodok nebude mat nozicky (chcem predist bodovemu zatazeniu podlahy) bude tam ram, taky isty ako na vrchu. Cely bude obaleny 18mm drevotrieskou.

Ostatne - ohrievac mam 200W (aj ked tento mozno ani potrebovat nebudem, momentalne akva mi vyhreju na 25,5 stupna samotne 2ks trubic T8 ss vykonom 25W) a kompresor na prevzdusnenie s kamienkami mam tiez.

Rastliny by som urcite nejake chcel, mam slabost na ANUBIASY, takze aspon s tymi urcite pocitam. Osadku ryb som este neriesil, to ma este casu, ale chcel by som nejaku pestrofarebnu kombinaciu ryb.
Ako podklad dam urcite biely piesok a kamene asi lavu vzhladom na jej nizku vahu.

Ospravedlnujem sa za rozsiahli prispevok a vopred D A K U J E M za poucne rady.
Naposledy upravil brano ba dne 17 lis 2009, 21:26, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
brano ba
uživatel webu
 
Příspěvky: 55
Obrázky: 6
Registrován: 26 říj 2009, 13:41
Bydliště: Marianka
Kolik let děláte akvaristiku?: 4

Příspěvekod aaron » 17 lis 2009, 21:24

ak chces mbuny tak vyska akva nehra rolu.. skor je podstatna plocha dna.. teda cim vycsia tym lepsie...
o osvetlenie sa moc netrap.. je to az az..a ak tam budes mat anubiasy tak tie maju radsej tlmene svetlo...
no a ostatne ti uz chalani poradia :o
aaron
uživatel webu
 
Příspěvky: 99
Obrázky: 3
Registrován: 10 bře 2008, 11:39
Bydliště: Porad - Košice

Příspěvekod pathfoot » 17 lis 2009, 21:43

ahoj, malawi jsou opravdu krásné, mohu jen doporučit. Co jsem četl tvůj článek přišlo mi, že si děláš dost starosti se statickým zatížením, které sebou akvárko přinese. Celkem mi přijde, že skoro moc. 340 litrů potažmo kg je dost, ale panelák to nezboří. Má 50% přirážku k běžnému zatížení a pokud nemáš doma ještě obrovskou knihovnu mělo by být v pohodě i mnohem větší akva (maximálně bych ho postavil k nosné zdi, kvůli momentu).
Co se týče výšky akva, tak pokud vím většina Malawi preferuje život u dva.K osádce ti toho jistě poví víc spousta zkušenějších.
pathfoot
uživatel webu
 
Příspěvky: 16
Registrován: 19 črc 2009, 21:46

Příspěvekod brano ba » 17 lis 2009, 21:57

pathfoot píše:ahoj, malawi jsou opravdu krásné, mohu jen doporučit. Co jsem četl tvůj článek přišlo mi, že si děláš dost starosti se statickým zatížením, které sebou akvárko přinese. Celkem mi přijde, že skoro moc. 340 litrů potažmo kg je dost, ale panelák to nezboří. Má 50% přirážku k běžnému zatížení a pokud nemáš doma ještě obrovskou knihovnu mělo by být v pohodě i mnohem větší akva (maximálně bych ho postavil k nosné zdi, kvůli momentu).
Co se týče výšky akva, tak pokud vím většina Malawi preferuje život u dva.K osádce ti toho jistě poví víc spousta zkušenějších.


Ano, staticke zatazenie davam na prve miesto. Z toho co som cital na fore viem ze v panelakoch maju ludia aj 1000L nadrze, ale to nechcem riskovat. Ak ku objemu vody pripocitam este aj dekoraciu, sklo, piesok, stojan, tak sa ´hravo dostanem cez 500kg a to uz sa mi zda dost. Co sa tyka dalsieho zatazenia, tak nejake dalsie tazke casti nabytku uz nehrozia, mam radsej byt vzdusnejsi, nie napratany nabytkom. Akva bude samozrejme pri nosnej stene a podla vsetkeho stojan este ukotvim do tej nosnej steny kovovymi kotvami, aby sa cast vahy preniesla na nosnu stenu. A na druhej strane ako som cital, tak tato litraz by pre MALAWI mohla vcelku stacit. Ako som uz pisal, vedel by som ten mnou uvadzany rozmer upravit na 170x45x50cm, cize hlbka by bola 50cm, tym by sa objem zvysil na 382L. Viac do hlbky uz nechcem ist, predsa len tie izby v nasich panelakoch su uz same o sebe nie prilis velke :(
Uživatelský avatar
brano ba
uživatel webu
 
Příspěvky: 55
Obrázky: 6
Registrován: 26 říj 2009, 13:41
Bydliště: Marianka
Kolik let děláte akvaristiku?: 4

Příspěvekod macha » 17 lis 2009, 22:09

K tomu osvětlení: ty dvě trubice (použij zářivky philips 865) ti to v pohodě osvětlí stejně plánuješ i vnitřní filtraci,takže do neosvětlených míst dej tuto filtraci a před ní můžeš dát rostlinu Cryptocoryne aponogetifolia ,výborně se hodí k malawi rybám,jelikož ji nechají na pokoji a zároveň zamaskuješ, již zmiňovanou filtraci.Ať ti plavou.
Uživatelský avatar
macha
přispívatel
 
Příspěvky: 124
Obrázky: 35
Registrován: 26 bře 2008, 17:14
Bydliště: Bojkovice

Příspěvekod Troph3us » 17 lis 2009, 22:58

v panelaku neres jestli 300-600 litru, dal bych 180x60x50, preju at ti to vyjde, kdyz uz to takle krasne planujes :wink:
Uživatelský avatar
Troph3us
častý přispívatel
 
Příspěvky: 302
Obrázky: 29
Registrován: 27 zář 2008, 10:02
Bydliště: Děčín
Kolik let děláte akvaristiku?: 22

Příspěvekod brano ba » 17 lis 2009, 23:06

Troph3us píše:v panelaku neres jestli 300-600 litru, dal bych 180x60x50, preju at ti to vyjde, kdyz uz to takle krasne planujes :wink:


Dlzkou som limitovany na max. 170cm. Viete mi niekto prosim povedat nejaku oficialnu hodnotu mozneho zatazenia podlahy v panelaku??

DAKUJEM
Uživatelský avatar
brano ba
uživatel webu
 
Příspěvky: 55
Obrázky: 6
Registrován: 26 říj 2009, 13:41
Bydliště: Marianka
Kolik let děláte akvaristiku?: 4

Příspěvekod pathfoot » 18 lis 2009, 01:40

Tak zase já přijde mi zbytečné to ještě kotvit. upřímě nemyslím, že by to mělo nějaký velký efekt. Co se týče přesného čísla zatížení tak dle normy pro byty je to 1,5-2 KN/m2 krát bespečnostní přirážka 1,5 takže 2,25-3 KN/m2 (to je hodnota pro lidi, nábytek, příčky...)plus se dá něco připočíst na bezpečnostní přirážku k materyálům jako jsou zdi a tak. (případně bodové je 2-3 KN, ale to se tě snad netýká)
Jo jen se ještě ujistím, že nepovažuješ za nosnou boční zeď kde jsou okna popřípadě lodžie. Neuraž se, myslím, že spíš ne, ale vzhledem k těm opatřením by to byla trochu škoda. (z prache vím, že spousta lidí je považuje za nosné a nejsou, tak se nezlob :o )

PS: Skusím se na to zatížení ještě zeptat člověka z praxe, ale kámoška měla tři 200l akva nad sebou v paneláku a uprostřed mezi nosnejma zdma a ani ťuk.
na statiku moc nemyslela :lol:
pathfoot
uživatel webu
 
Příspěvky: 16
Registrován: 19 črc 2009, 21:46

Příspěvekod brano ba » 18 lis 2009, 09:41

pathfoot píše:Tak zase já přijde mi zbytečné to ještě kotvit. upřímě nemyslím, že by to mělo nějaký velký efekt. Co se týče přesného čísla zatížení tak dle normy pro byty je to 1,5-2 KN/m2 krát bespečnostní přirážka 1,5 takže 2,25-3 KN/m2 (to je hodnota pro lidi, nábytek, příčky...)plus se dá něco připočíst na bezpečnostní přirážku k materyálům jako jsou zdi a tak. (případně bodové je 2-3 KN, ale to se tě snad netýká)
Jo jen se ještě ujistím, že nepovažuješ za nosnou boční zeď kde jsou okna popřípadě lodžie. Neuraž se, myslím, že spíš ne, ale vzhledem k těm opatřením by to byla trochu škoda. (z prache vím, že spousta lidí je považuje za nosné a nejsou, tak se nezlob :o )

PS: Skusím se na to zatížení ještě zeptat člověka z praxe, ale kámoška měla tři 200l akva nad sebou v paneláku a uprostřed mezi nosnejma zdma a ani ťuk.
na statiku moc nemyslela :lol:


"ale kámoška měla tři 200l akva nad sebou v paneláku a uprostřed mezi nosnejma zdma a ani ťuk.
na statiku moc nemyslela :lol:[/quote]" - to ja som zase az dost opatrny. Mozno vela ludi bude mysliet ze az moc, ale predsa, beriem to tak, ze istota je istota. Ako nosnu stenu neberiem obvodovu, ako si spominal. Je to stena , ktora je cca v strede bytu, predeluje obyvacku a spalnu. V nasom panelaku co sa tyka bytov mame len 2 varianty stien, jedna tenka, cisto len deliaca priecka o hrubke 7cm a potom pevny zelezobeton o hruvke tusim 15cm a prave tato by mala byt nosna. A ze je poriadne pevna som sa sam presvedcil pri prerabke bytu, ked som do takej steny sekal otvor na jednu zasuvku. Som na nej vylamal vsetky "diamanty" co su na vrtaku na zasuvkove otvory. To mnou spominane ukotvenie do nosnej steny by udajne malo pomoct, aspon co som pozeral na forach, tak ludia pisali, ze pri extremnejsich nadrziach im statik doporucil kotvenie do nosnej steny. Tie kotvy uz niesu taka suma (navyse ich mam zdarma) tak preco ich nepouzit :D
Uživatelský avatar
brano ba
uživatel webu
 
Příspěvky: 55
Obrázky: 6
Registrován: 26 říj 2009, 13:41
Bydliště: Marianka
Kolik let děláte akvaristiku?: 4

Příspěvekod pathfoot » 18 lis 2009, 13:54

no pokud jsi rozhodnut.
Pak už jen můžu nabídnout zkušenost s lávovými kameny. Doporučuji koupit v zahradnictví nebo tak někde a převařit, ne v Hornbachu nebo v nějaké speciálce (vyjde to mnohem levněji). Navíc, co jsem četl tak s kameny z Hornbachu nejsou dobré zkušenosti. Pak dej pozor na sklo, protože to dokážou opravdu hodně poškrábat. Zároveň je dobré je mít na dně na nějaké podložce (tlamky rádi hrabou). A pokud z nich budež dělat pozadí, rozhodně ho slep a mysli na to, že to budeš muset čistit.
pathfoot
uživatel webu
 
Příspěvky: 16
Registrován: 19 črc 2009, 21:46

Další

Zpět na Akva Malawi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 65 návštevníků