Poraďte mi zo zostavou malawi.

Obecná diskuze o malawi akvaristice!

Moderátor: Team AkvaMalawi

Příspěvekod Rado » 19 bře 2010, 15:58

Preto som založil túto tému. Aby som sa vyhol niečomu, čo bude chybné. Peacan - pekné akva - keby je komín nižšie a nezaizolovaný, nepotrebuješ ohrievač :o Máš aj nejaké aktuálne foto? Po čom si kúpil tie aulonocary ,ak to nie je tajomstvo?
Rado
uživatel webu
 
Příspěvky: 55
Registrován: 28 pro 2009, 00:19

Příspěvekod Pecan » 19 bře 2010, 17:03

Není to pravda, aulonocary nemajá stejné nároky jako Mbuny !!! Pokud se ale potrava přizpůsobí Mbunám, tak není problém je chovat společně.

Jen aby to pak nebral jako fakt :o[/quote]
psal jsem to o kousek výše .... nicméně jsem to tak nezdůraznil...ano , nemají stejné nároky!!!
Pecan
častý přispívatel
 
Příspěvky: 289
Obrázky: 16
Registrován: 16 zář 2008, 10:53

Příspěvekod Fero Kurinec » 20 bře 2010, 08:45

Ano, Aulonocary v akváriu s Mbunami prežijú, ale nebude to celkom ideálne spolužitie. Stravou sa budú musieť prispôsobiť Mbunám (to znamená predovšetkým rastlinná strava. Aulonocary by potrebovali skôr živočísnu stravu, lebo v prírode sa živia vyhľadávaním dorbných živočíchov v piesku. Okrem toho Mbuny sú viazané na skaly a Aulonocary žijú v prechodnom území na hranici kde končia skalné útesy a začína voľná voda. Z toho vyplýva aj ich správanie. Aulonocary za normálnych okolností nehája svoje stále teritórium a toto si vytvoria iba v čase trenia. Naopak Mbuny sa snažia hájiť si ten svoj kúsok skaly. Takže výsledkom sú často potrhané plutvy na Aulonocarách. Takže opakujem, že prežijú a pri dostatočne veľkej nádrži (niekde okolo 800 - 1000 L) si každý z nich môže nájsť svoje miesto v akváriu. Ale pri mensích nádržiach busú skôr trpieť. Na Tvojom mieste by som volil skôr čiste Mbuny a aby pri počte 3-4 druhy by som volil také druhy, kde ani samice nebudú nenápadne sivé a ešte lepšie také, kde každé z pohlaví bude farebne výrazne iné. To znamená, že ak zvolín napríklad Pseodotropheus Msobo, Melanochromis auratus, Metriaclima esterae Reb-Blue, tak dostaneš farebne veľmi pestré akvárium. Budú tu síce iba 3 druhy, ale pre väčšinu pozorovateľov to bude ako keby si tam mal 6 rôznych druhov (tí, ktorí nemajú ani tušenie o pohlavnom dimorfizme týchto rýb). Ale tých farebne vhodných kombinádií je nespočetne veľa. Takže šťastnú ruku pri výbere a hlavne si vyberaj pri osobnej návšteve u niektorého zo skúsených veľkých chovateľov. Vyberaj vždy mladé ryby približne rovnakej veľkosti. Je ideálne, ak vyrastú spolu v nádrži a postupne si na seba zvyknú. Oveľa ľahšie je nejakú dospolú rybu z nádrže odobrať, ako do nádrže prijať. V akváriu si ryby časom vytvoria pomerne komplikvané hierarchické väzby a narúšanie tejto hierairchie pridávaním dospelých rýb vyvoláva veľkú nervozitu a často aj agresivitu.
Fero Kurinec
uživatel webu
 
Příspěvky: 34
Obrázky: 11
Registrován: 19 bře 2009, 13:44
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Pecan » 20 bře 2010, 09:27

:1: pro mně vyčerpávající a poučné. Děkuji :o
Pecan
častý přispívatel
 
Příspěvky: 289
Obrázky: 16
Registrován: 16 zář 2008, 10:53

Příspěvekod Ruda » 21 bře 2010, 17:31

Uživatelský avatar
Ruda
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 992
Obrázky: 84
Registrován: 19 pro 2006, 20:14
Bydliště: Vrchlabí

Příspěvekod Taroto » 22 bře 2010, 21:05

hele nic si z příspěvků nedělej, v klídku si to nakombinuj jak chceš a jak ti budou sedět barvy. Co se týče teritoriálního chování, ryby si v tom udělaj jasno během týdne. Mbuny si zaberou kameny a Aulonocary budou někde se sloupci taky spokojený. Jako krmení používej SERU granured a granugreen, nic víc nepotřebuješ. Stojí sice o pár korun více, ale zato neplave a nemusí se předmáčet, nekalí vodu.
Klidně pokud jde o aulonocary používej jen samce, samice nutně nepotřebuješ pokud neočekáváš potěr, kup si třeba 3 velký samce malerek a tři dragony a je to v pohodě. U mbun si pořiď minimálně poměr 1:1 více je zbytečné (opět za předpokladu, že nechceš třít) Aby byl samec dobře barevnej stačí když se kolem prožene jedna samice.

Já mám v akvarcích kombinaci úplně brutální směsku druhů a neni problém. Máš v podstatě dvě možnosti - hodně ryb = málo problémů, protože teritoriální chování bude potlačeno. Méně ryb = teritoriální chování a nutnost dobré sestavy druhů. Hodně druhů taky potlačuje agresivitu.

Já jsem spojil dvě akvárka do jednoho (450l), plave tam 11 druhů, celkem 56 ryb (+neznámý počet ancistrusů cca 20x5cm). konflikty jen ojediněle, voda čistá, ryby klidné, krmím z ruky a dvě demasonky nosej mladý.
Taroto
častý přispívatel
 
Příspěvky: 245
Registrován: 30 črc 2006, 13:24

Příspěvekod Taroto » 22 bře 2010, 21:12

jo ještě neco bych dodal. U tlamovců záleží dost hodně na dobrém původu. Obrázky na netu jsou sice pěkný, ale pokud máš blbej chovnej materiál tak se ti nikdy ryby nevybarvěj. Ze zveráku si ještě dotáhneš parazita. Napiš si prostě seznam a stav se u některého z profíků a ryby si nekup u nich. cena bude poloviční než ve zverimexu a ryby budou snad zdravé. V ČR mám osobní zkušenosti s Čuhelem (Ostrava) tam bych doporučil mbuny a s Dařbujánem (Čáslav), ten má hodně pěkný kousky, hlavně Aulonocary.
Pokud někdo znáte i někoho jiného, házejte prosím odkazy!
Taroto
častý přispívatel
 
Příspěvky: 245
Registrován: 30 črc 2006, 13:24

Příspěvekod Pecan » 22 bře 2010, 23:53

:lol: Mám od p. Čuhela a platí to, co jsem napsal...a hlavně, nech si poradit od výše jmenovaných zkušených chovatelů...na ty má asi málo kdo....Jenom bych oproti Tarotovi trochu zpestřil to krmení....to víš, ještě nováčkovské nadšení...
Mimochodem...už si zabírají teritoria jak mbuny , tak aulonokary a krásně se vybarvují...a ceny ne polocviční ale čtcvrtinové....oproti Hornbachu (taktéž Ostrava.... :? byl jsem tam těsně před návštěvou pana Čuhela jenom pro zajímavost a odstrašující příklad, jak se tryby nemají prodávat...)
Pecan
častý přispívatel
 
Příspěvky: 289
Obrázky: 16
Registrován: 16 zář 2008, 10:53

Příspěvekod Rado » 23 bře 2010, 18:00

Vdaka za rady. Takze asi sa do nich pustim a poriadne spestrim zvysok mbunamy. Teraz som videl akva zmiesane mbuny a aulnocary a podla chovatela mu to funguje uz vyse roka. Ziadne dotrhane plutvy, ziadne extra suboje.
Rado
uživatel webu
 
Příspěvky: 55
Registrován: 28 pro 2009, 00:19

Příspěvekod Ruda » 23 bře 2010, 18:28

Nevím, jestli to už tady někdo psal, ale hlavně bych sjednotil potravinové nároky. U většího akva je u více ryb v akva agrasivita menší.
Uživatelský avatar
Ruda
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 992
Obrázky: 84
Registrován: 19 pro 2006, 20:14
Bydliště: Vrchlabí

PředchozíDalší

Zpět na Akva Malawi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 75 návštevníků