Nova 345ka

Obecná diskuze o malawi akvaristice!

Moderátor: Team AkvaMalawi

Nova 345ka

Příspěvekod renatte616 » 07 kvě 2010, 17:18

Ahojte.... par dni uz mam doma nove akva, ale stale spekulujem nad osadkou... co by ste mi poradili ako zaciatocnikovi?

akva ma: 1255x550x500mm
Uživatelský avatar
renatte616
uživatel webu
 
Příspěvky: 24
Registrován: 12 led 2010, 18:09

Příspěvekod renatte616 » 07 kvě 2010, 17:29

l. yellow tam chcem urcite... ale v akom pocte a co k nim?
Uživatelský avatar
renatte616
uživatel webu
 
Příspěvky: 24
Registrován: 12 led 2010, 18:09

Příspěvekod Džuzepe » 07 kvě 2010, 21:05

renatte616 píše:l. yellow tam chcem urcite... ale v akom pocte a co k nim?


yellowky nie su agresivne ani teritorialne, hodi sa k nim vetsina malawi ryb
Uživatelský avatar
Džuzepe
častý přispívatel
 
Příspěvky: 230
Obrázky: 25
Registrován: 01 úno 2007, 18:54
Bydliště: Pezinok

Příspěvekod PetrK » 07 kvě 2010, 21:13

Ahoj,
záleží jakou máš představu. Yellouwy tam určitě můžeš mít. Já bych do této nádrže volil 3 druhy vždy po 12 kusech. K yellowum jsou vhodné opět mbuny. Záleží jak chceš mít barevné akva a podle toho můžeš volit buď druhy kde jsou samci i samičky stejně zbarvené a nebo více barev v případě rozdílného zbarvení. Všeobecně platí, že čím budeš mít více kusů od druhu, tím skupina lépe funguje. Vyhnul bych se velkým či hodně agresivním druhům jako jsou např. crabra, lombardoi atd. Pokud jsi začátečník tak by podle mě byla vhodná např kombinace:
lab. c. yellow - 15ks (žluté)
ps. saulosi coral red - 20ks (samci modří, samičky oranžové)

Měl bys tedy v nádrži tři barvy a při zmíněných počtech bys ani nemusel řešit počet samců a samic (ideální by bylo cca 1+1). Oba patří mezi mírnější druhy. Samozřejmě je potřeba kvalitní filtrace a pravidelná týdenní výměna 2/3 až 3/4 objemu nádrže. Případně zkus napsat co by se líbilo tobě. PETR.
PetrK
uživatel webu
 
Příspěvky: 61
Registrován: 26 bře 2010, 20:32

Příspěvekod Taroto » 07 kvě 2010, 21:49

zkus kombinaci žluto-oranžovo modrá.
15x labidichromis, 15x P.demasovi a 5+5 A. firefish. Všechny ty druhy jsou mírumilovné. Popřípadě můžeš zkusit i 10 labidichromisů, 5+5 S.fryeri a 5+5 A. firefish. Sice je to směska haps, peco a mbunas - to mi tady za chvilku vyčtou, ale barevně je to nádhera.
Taroto
častý přispívatel
 
Příspěvky: 245
Registrován: 30 črc 2006, 13:24

Příspěvekod FontosR » 08 kvě 2010, 07:29

Napsat že P. demasoni jsou mírumilovný :shock: to si děláš asi *cenzura* :?:
Uživatelský avatar
FontosR
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 1454
Obrázky: 34
Registrován: 03 říj 2006, 12:51
Bydliště: KADAŇ

re

Příspěvekod jonathane » 08 kvě 2010, 07:32

jj taroto je asi mimo :x :x :x
Uživatelský avatar
jonathane
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 1182
Obrázky: 73
Registrován: 08 črc 2005, 19:33

Příspěvekod renatte616 » 08 kvě 2010, 09:59

no jo... to by som nepovedala ani ja :D... mne sa strasne pacia Metriaclima estherae Blue Red a Red Red ale vraj su dost velke... tak rozmyslam nad tym, ze namiesto nich by som mohla mat yellowky a napr. demasoni alebo saulosi coral red... (len pri saulosi sa mi nejak nepaci sfarbenie samcov demasoni su krajsie... ale zas samice su oranzove, co by bola pekna farebna kombinacia...) ale neviem aky treti druh... a vsetko asi tak 3x10kusov... ale neviem sa rozhodnut, preto by som poprosila o vase rady... tak ale spekulujem aj nad fire fish, bo mi ich vela z vas odporucilo... tak neviem

paci sa mi aj melanochromis auratus, ale je obrovsky a agresivny... a to nepotrebujem


okrem uvedenych sa mi pacia aj:
Aulonocara baenschi
Cynotylapia afra"cobwe"
Labidochromis sp. "Mbamba"
Iodotropheus srengerae
Pseudotropheus socolofi
Uživatelský avatar
renatte616
uživatel webu
 
Příspěvky: 24
Registrován: 12 led 2010, 18:09

Příspěvekod PetrK » 08 kvě 2010, 21:06

Máš pravdu, že Metriaclima jsou velké, samci dorůstací až 14 cm a navíc jsou i značně agresivní, což se ještě více projeví v menších nádržích, takže ve tvém případě bych od nich raději ustoupil.
Demasonky jsou nádherné a s yellowama bys je mohla mít (moc pěkná a často používaná kombinace), ale pouze tyhle dva druhy, protože demasonky se musí kvůli jejich značné agresivitě chovat ve větším počtu, jinak hrozí, že Ti časem nejsilnější samec ostatní ryby (vlastního druhu) užene a zabije :cry: . Dále bych řekl, že damasonky jsou jedny z nejchoulostivější mbuny co se týče nesprávné stravy, ale pokud nejsi úplná začátečnice a uposlechneš zdejších rad s krmením a nebudeš experimentovat, tak je zvládneš. Já mám zatím demasonky cca 2 měsíce a krmím je pouze sera flora + plankton (mražený cyklop a dafnie) a zatím naprosto bez problémů. Takže pokud se rozhodneš pro demasonky tak bych viděl složení:
yellow - 10 ks
demasoni - 25ks
Souhlasím s tebou, že samci coral red nejsou tak pěkní jako samci u přírodní formy saulosi. Je to bohužel trošku daň za mnohými chovateli často vyhledávané oranžové samičky. Ale toto je samozřejmě jen můj subjektivní názor. Fire fish by jsi ve své nádrži mohla mít. Já osobně bych je s mbunou tedy nekombinoval, hlavně z důvodu odličného temperamentu těchto ryb a rozdílného potravního nároku mbuna (velice temperamentní a vesměs výhradní býložravci) aulonocary (mírnější temperament a planktonožravci). Určitě bych je nedával např. s demasonkama, ale pokud se Ti líbí varinata yellow a fire fish, tak myslím, že budou v jedné nádrži bezproblémů fungovat, protože yellow patří mezi jedny z nejmírnějších mbun a jsou omnivorní a tudíž jim nedělá (na rozdíl od většiny mbun) problém přijímat větší množství živočišných bílkovin. Myslím, že tuto variantu má více chovatelů. Zde bych viděl složení:
yellow - 15 ks
fire fish - 15 ks
Aulonocary žijí v přírodě v obrovských hejnech a i v nádrži jejich krása taky nejlépe vynikne ve větším počtu od jednoho druhu.
Afra cobue - ty by jsi také mohla mít (samci jsou nádherní, samičky nevýrazné)
Labidochromis sp. Mbamba - osobně neznám a myslím si, že je budeš i hůř shánět, jinak si myslím, že pro ně budou platit podobné pravidla jako pro ostatní labidochromisy (tyto ryby bych ale nedával společně do akva s yellow)
Iodotropheus sprengerae - ty by jsi také mohla mít, je to menší a mírnější mbuna
Pseudotropheus socolofi - ty by jsi také mohla mít (mě osobně nikdy nezaujali, ale to je pouze můj názor.
Závěrem bych Ti doporučil:
1) Kombinace pouze dvou druhů a to buď
- yellow a demasoni
a nebo
- yellow a fire fish.

a nebo

2) Kombinace tří druhů (můžeš vybrat libovolné 3 druhy po cca 12ks z níže uvedeného seznamu - vycházel jsem z toho co se Ti líbí :o )
- yellow
- coral red
- afra cobue
- sprengerae
- socolofi
- sp.Mbamba

Přeji ať se správně rozhodneš a akva Ti dělá radost. PETR.
PetrK
uživatel webu
 
Příspěvky: 61
Registrován: 26 bře 2010, 20:32

Příspěvekod renatte616 » 08 kvě 2010, 21:30

PetrK... dakujem za rozsiahli prispevok... dufam, ze ani iny nebudu setrit slovami :)... dobra rada sa vzdy zide...


a co tak kombinacia yellow, demasoni a sprengerae?...
Uživatelský avatar
renatte616
uživatel webu
 
Příspěvky: 24
Registrován: 12 led 2010, 18:09

Další

Zpět na Akva Malawi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 79 návštevníků