Mé nové malawi akva

Obecná diskuze o malawi akvaristice!

Moderátor: Team AkvaMalawi

Mé nové malawi akva

Příspěvekod Schejby » 07 pro 2010, 21:41

Ahoj všem,
rád bych v tomto tématu občas přispěl s novinkami o mém novém akva, jež jsem před cca týdnem založil. Doufám že to nikomu nevadí, budu jenom rád, když na mé někdy asi "hloupé" dotazy budete reagovat. Předem chci říct, že jsem častým čtenářem těchto stránek, takže spoustu zajímavých věcí jsem se už dozvěděl, ale znáte to, krásně se o tom čte, jste si 100% jistí že např. nálevníka poznáte, ale když se poprvé objeví ve vašem akva, tak znejistíte..:) To byl i můj případ. :)
Prezentaci pro moji nádrž v sekci Vaše nádrže chci zakládat až poté, co bude akva plně v provozu, s rybami a trochu zajetá a ustálená.
S Malawi jsem začal před cca 4 roky a to s 80 litrovou nádrží (já vím, malý objem..), v které jsem měl 8 saulosek coral red. No, měl jsem tenhle počet na začátku, postupně se začali množit, takže jsem byl nucen je rozdávat.. V největší "slávě" jsem měl i 20 jedinců různých velikostí, to byl fakt extrém.. Zkrátka 80 l nebylo ideálních. Nicméně toto akvárko bylo zasaženo ránou osudu, když se mi poškodil regulátor teploty na topítku a ryby se mi doslova uvařily.. Strašný pohled. Nějaké fotografie tohoto akvárka jsou v mém profilu. Nicméně v té době jsem měl doma již nachystanou nynější 360 l nádrž.
Už dlouho jsem přemýšlel nad tím, že si koupím velké akva. Rozměry jsem byl limitován, věděl jsem, že víc než 120 cm na délku nemůžu jít a do šířky více jak 50 cm taky ne, protože se směrem k akváriu otevírají dveře.. Náhoda tomu chtěla, že jsem na aukru narazil na komplet zařízené akvárium v rozměrech 120x50x60, akorát s tou vadou, že akvárium teklo. 2 dny před skončením aukce jsem obvolával sklenářství, kde by mi akva přelepili, na kolik by to vyšlo ... Nebudu to protahovat. Akvárium jsem vyhrál, nechal si ho komplet přelepit + vyměnit čelní sklo. To původní už bylo přece jen lehce poškrábané. Nakonec to dopadlo dobře. Akvárium má objem 360 litrů, filtr Fluval 404, vrchní osvětlení na 3 zářivky, 3D pozadí z polystyrénu (pěkně porostlé řasou od předchozího majitele) a nádherný pevný stůl s laminátovými dvířky. Fotografii tohoto akva najdete v mé galerii. Zatím jediná.:)
Do akva jsem dal říční písek a valouny z Vrchlabského horského potoka. Do levého rohu příjde větší Anubias, aby alespoň částečně zakryl nasávací koš filtru a topítko. Mám rád, když je v akva alespoň něco zeleného, takže tam ještě nějaký anubias přibude, ale už v menší formě. Uvidím jak se jim u mě bude dařit.

A můj první dotaz: týká se filtru. Dnes jsem ho konečně zprovoznil (protože jsem si při neodborném zacházením s ním zlomil ventil pro vstup a výstup do filtru, který mi dnes konečně přišel, společně s filtrovací keramikou). Když jsem akva kupoval, předchozí majitel mi tvrdil, že filtr nevydává skoro žádný zvuk. Jelikož mám akva 3 metry od postele a bude u něj spát, docela mě jeho hluk překvapil.. Venkovní filtr jsem nikdy neměl, tak proto se ptám. Napadlo mě, že bych filtr nějakým způsobem utlumil, např. na něj vyrobil polystyrénovou bedýnku nebo něco podobného. Motor je chlazen vodou, je to tak? Nebo potřebuje mít přístup ke vzduchu kvůli teplotě? Nevím, může to být i tím, že je filtr možná trochu vyběhaný.. Vyměnit vrtulku nebo něco jiného? Nejhorší je, že nevím jak je filtr hlučný když je nový.

Doufám že Vás můj dlouhý román neodradil. :) Předem díky za názory a za diskuzi.
Uživatelský avatar
Schejby
uživatel webu
 
Příspěvky: 78
Obrázky: 15
Registrován: 24 led 2006, 15:30
Bydliště: Pardubice

Příspěvekod lubnek » 07 pro 2010, 22:52

Ahoj,urcite tim nikoho neobtezujes.Je dobre,ze si to nevzdal a koupil poradne,v ramci moznosti,akvarium.S tim se uz da neco vymyslet,ikdyz 120cm delka neni nijak nejlepsi.Ale jasny,ze pokud je nejake omezeni,musi se tomu clovek prizpusobit.Hlavne neuspechej vpusteni ryb.Musi se poradne zabehnout filtr.Jinak k filtru,ja mam fluvala taky,305,neni prakticky slyset,mam ho hned vedle sedacky v obyvaku a obcas tu i spim,nic neslysim.Ty si z Vrchlabi?Ze od tama mas kameny.
Uživatelský avatar
lubnek
přispívatel
 
Příspěvky: 156
Obrázky: 8
Registrován: 09 zář 2009, 17:04
Kolik let děláte akvaristiku?: 0

Příspěvekod Schejby » 07 pro 2010, 23:38

Hm, s tím filtrem je to zajímavý.. No uvidím jak přežiju noc. :) Z Vrchlabí nejsem. Přítelkyně má chalupu nad Strážným, tak jsem využil příležitosti a nějaký kameny nasbíral.
Uživatelský avatar
Schejby
uživatel webu
 
Příspěvky: 78
Obrázky: 15
Registrován: 24 led 2006, 15:30
Bydliště: Pardubice

Příspěvekod mcgogo » 08 pro 2010, 08:34

ahoj, zkoušel si filtr nahnout a dostat z něj všechen vzduch? Já s tím mám problémy pokaždé, když ho čistím. Nejdříve ho musím přemlouvat, aby do něj vůbec trochu začala z akva téct voda, no a když se zaplní tak zase aby tlačil ven. Pak sice tlačí, ale dělá strašnej rachot. Po odvzdušnění, už je ale úplně tichý. Už jsem si zvykl. Akorát vždycky ještě tak hodinku potom vzteky tahám nohu. :lol: Zkus jednu věc pokládej filtr pomalu za běhu na bok a kontroluj jestli z něj jdou bubliny. Mě to dělá, když je plnej vzduchu. Potom už mě napadá pouze to, že by mohla být opravdu vyběhaná ta vrtulka a nebo jestli kolem těsnění někde nepřisává vzduch, ale to by se projevilo asi opět bublinkama na výstupu.
Uživatelský avatar
mcgogo
častý přispívatel
 
Příspěvky: 229
Registrován: 05 bře 2010, 08:51
Bydliště: Most

Příspěvekod mandy » 08 pro 2010, 08:56

Ahoj,mám fluval 404 a běží mi vedle hlavy u postele,není slyšet ani trošku,ale jak už bylo řečeno zkus ho nahnout ,jedíný zvuky může vydávat ten vzduch,dělá mi to taky po vyčištění.Tak hodně zdaru
Uživatelský avatar
mandy
častý přispívatel
 
Příspěvky: 279
Obrázky: 112
Registrován: 03 říj 2008, 07:49

Příspěvekod hr » 08 pro 2010, 09:23

..
Naposledy upravil hr dne 25 úno 2011, 09:02, celkově upraveno 1
hr
častý přispívatel
 
Příspěvky: 459
Obrázky: 14
Registrován: 02 pro 2009, 13:32

Příspěvekod Schejby » 09 pro 2010, 18:54

Ahoj, hlučnost filru už se dost zlepšila. Nejspíše už z něj vyšly veškeré bubliny jak tady bylo zmińováno, ale stejně to ještě myslím není pořád ono. Časem zkusím vyměnit tu vrtulku a uvidím jaký to bude mít důsledek. Zatím jsem kolem něj provizorně omotal hadr, takže se ta hlučnost taky trochu snížila. :) Ale spát už se u něj dá v pohodě.
Nastal mi druhý problém.. :) Občas mě při zapnutí světla začně "bzučet" zářivka, ale jak svítí delší dobu, tak to přestane. Zkoušel jsem zářivky prohodit, ale nepomáhá to, takže zářivku bych vyloučil.. Patice jsou nový. Zajímavý je, že jakmile nehýbu s celým osvětlením, je to v pořádku, ale jakmile ho sundám a opět nasadím, bzučení je zpátky.. :)
Byl tu dotaz na ryby. No, rád bych, aby u mě plavaly hapky. Radši budu mít menší počet větších ryb, než větší počet ryb malých. :)
Přemýšlím nad:
Cyrtocara Moori
Haplochromis sp 44
Copadichromis kadango
Aulonacara rubin red
Yellowky
Je mi jasné, že tam nemůžu dát všechny. Myslím si, že by se toto složení mohlo snést. Co vy na to? Popřípadě v jakém počtu jaký druh?
Předběžně bych to viděl takhle: Moori, kadango, Rubin red a Yellow po osmi kusech od druhu.
Uživatelský avatar
Schejby
uživatel webu
 
Příspěvky: 78
Obrázky: 15
Registrován: 24 led 2006, 15:30
Bydliště: Pardubice

Příspěvekod hr » 10 pro 2010, 11:06

..
Naposledy upravil hr dne 25 úno 2011, 09:01, celkově upraveno 2
hr
častý přispívatel
 
Příspěvky: 459
Obrázky: 14
Registrován: 02 pro 2009, 13:32

Příspěvekod Schejby » 11 pro 2010, 14:01

Díky za zajímavý článek. Se zájmem jsem si ho celý přečetl. No, to složení ryb, to bude ještě oříšek.. :) Nevím, fungovala by skupina jednoho druhu o 5 členech, abych snížil počet ryb a měly více místa? No, před nákupem ještě pročtu hodně článků, než budu mít jasno. :)
Jinak zítra si jedu pro nějaké rostliny od kamaráda a během týdne by snad měli přijít Anubiasy a piskořky. Filtr už je v pořádku. Jsem rád. Voda se pořád pěkně čistí, filtr se pomalinku zajíždí. Zítra zkusím od kamaráda vymámit fitrační houbu, na vyždímání a urychlení zabíhání akva. Rozhodně ale dřív než po novém roce do akva žádné ryby nepůjdou..
Uživatelský avatar
Schejby
uživatel webu
 
Příspěvky: 78
Obrázky: 15
Registrován: 24 led 2006, 15:30
Bydliště: Pardubice

Příspěvekod Ruda » 11 pro 2010, 20:28

lubnek píše:Ahoj,urcite tim nikoho neobtezujes.Je dobre,ze si to nevzdal a koupil poradne,v ramci moznosti,akvarium.S tim se uz da neco vymyslet,ikdyz 120cm delka neni nijak nejlepsi.Ale jasny,ze pokud je nejake omezeni,musi se tomu clovek prizpusobit.Hlavne neuspechej vpusteni ryb.Musi se poradne zabehnout filtr.Jinak k filtru,ja mam fluvala taky,305,neni prakticky slyset,mam ho hned vedle sedacky v obyvaku a obcas tu i spim,nic neslysim.Ty si z Vrchlabi?Ze od tama mas kameny.

Poznáš kameny z Vrchlabí? :o Odkud je mám v mém akva?
Uživatelský avatar
Ruda
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 992
Obrázky: 84
Registrován: 19 pro 2006, 20:14
Bydliště: Vrchlabí

Další

Zpět na Akva Malawi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 21 návštevníků