Malawi 780L - začátek realizace, výběr osádky, dekorace apod

Obecná diskuze o malawi akvaristice!

Moderátor: Team AkvaMalawi

Malawi 780L - začátek realizace, výběr osádky, dekorace apod

Příspěvekod Vladimír Grégr » 30 led 2012, 10:13

Zdravím všechny uživatele fóra!

První příspěvek na tomto fóru napíšu právě sem. Neměl jsem zatím odvahu přidávat akvárium do sekce Vaše nádrže, jelikož zatím toho není moc k vidění. To se ale co nevidět změní. Komplet akvárium by mělo dorazit tento týden, doma už je filtr EHEIM 2080, topení EHEIM 300W, 100kg křemičitého písku a mělo by být tento týden hotové pozadí.

Od té doby co jsem začal s realizací svého snu trávím 25hod denně na internetu hledáním inspirace a koukáním po tom, co mají doma ostatní. Zatím jsem se rozhodl pro osádku jezera Malawi, s tím už nikdo nehne.

Teď zbývá řešit nějaké detaily, především osádku - co a v jakém počtu, dále dekorace a osvětlení.

Osádku bych rád nějak poskládal z těchto ryb:

Copadichromis borlei
Scieanochromis fryei
Copadichormis nosiaca
Aulonocara red rubin
Cirtocara s Echinodory
Labidochromis caeruleus
Aulonocara sp. 'Lwanda'
Aulonocara sp. 'Mamelela'
Champsochromis caeruleus

Nemusí být samozřejmě všechny a může se něco přidat. Otázka je, které druhy se spolu snáší, které se nesnáší, které koupit ve větším množství, které v páru, kolik celkově ryb do takového akvária? Také jsem někde četl a dost často viděl, že je potřeba kupovat tlamovce ve velkém množství aby se nezlikvidovali navzájem. Může mi to někdo konkrétně vysvětlit? Celou dobu jsem žil v domění, že agresivní ryby potřebují své teritorium, které si hájí a z toho pro mě vyplývalo, že by mělo být v akváriu ryb spíše málo. Viděl jsem právě dost akvárií, ve kterých se to tlamovci opravdu jen hemžilo, což vypadá sice úžasně, ale nechápu jak dlouho mezi sebou v takovém množství vydrží.

Dále bych se chtěl zeptat, jaké přesně využít osvětlení. Akvárium má mimochodem rozměry 200x60x65 (d x h x v), osvětleno bude celkem 4 zářivkami (dvě za sebou a dvě vedle sebe). Můžete doporučit nějaké konkrétní zářivky aby světlo vypadalo přirozeně? V předchozím akváriu jsem používal zářivku Marine Glo a Sun Glo což vytvářelo podle mě poměrně hezké světlo podobné jak v jezerech s průzračnou vodou. Díval jsem se ale, že dost lidí používá zářivky Dennerle African Lake (doufám že to píšu správně) a k nim různé zářivky jako doplněk. Líbí se mi osvětlení akvária spíše bílým světlem, trochu s nádechem do fialova případně do modra, rád bych se vyhnul žlutému světlu apod. Jednoduše řečeno bych rád napodobil intenzivní světlo afrických jezer co se týká intenzity i barvy světla.

Poslední můj dotaz směřuje k dekoraci. Koupil jsem již světlý křemičitý písek, pozadí bude 3D od firmy www.umeleskaly.cz, dekor "Skála C", ale trošku upravená dle vlastního návrhu. Při návštěvě prodejny sklorex v brně se mi zalíbil vápenec, který mají použitý v afrických akváriích ke stavbě skal. Je to ovšem celkem drahá záležitost do tak velkého akvária, tak přemýšlím čím ho nahradit případně jestli se nedá koupit i někde jinde levněji. Ne, že by to až tak vadilo, že je to drahý, ale pokud by bylo levnější a stejně kvalitní řešení, tak ho uvítám
Děkuji za odpovědi!
Přílohy
1a_resize.jpg
1a_resize.jpg (188.92 KiB) Zobrazeno 1915 krát
Uživatelský avatar
Vladimír Grégr
uživatel webu
 
Příspěvky: 75
Obrázky: 6
Registrován: 23 led 2012, 10:41
Bydliště: Říčany
Kolik let děláte akvaristiku?: 20

Příspěvekod hr » 30 led 2012, 10:43

Dobrý den Vladimíre,
Ryby máte vybrané super. A počty vám tu jistě doplní někdo kdo má podobnou osadku doma.Co se týká toho přerybnění dělá se to pro tzv tříštění agresivity.
Abych vám to nastínil bliže, tak jde asi o to že, dominantní jedinci se nemohu, nebo jen obtížně, zaměřit na svého slabšího druha, nebo jinou rybu v nádrži, kterou by jinak mohli nepříjemně pronásledovat a ubít.

K osvětlení jen tolik že nakupováním takových speciálek jako jsou GLO a jim podobné platíte za značku a to zbytečně moc.
Na afriku bych doporučil osvědčenou klasiku:
Philips 840 NG,nebo 865 NG, která májí jedey z nejvyšších světelných toků.
Dopředu na sklo buď philips aqarelle, nebo sylvania aqastar pro rozšíření barevného spektra v aqu,které je prospěšné pro život v něm.

Kameny je nejlevnější nazbírat v okolí nějaké řeky a doma je vyvařit.

Ať se daří.
hr
častý přispívatel
 
Příspěvky: 459
Obrázky: 14
Registrován: 02 pro 2009, 13:32

Příspěvekod Vladimír Grégr » 30 led 2012, 11:06

Sbírání kamenů v řece je jasný, jen mi jde o to, že nechci aby to bylo každý pes jiná ves, navíc ten vápenec není tak těžký díky tomu, že je děrovaný a pomáhá udržovat vysoké PH. Potřeboval bych toho vápence cca 100kg, když to naplním valouny tak myslím, že se bez problémů dostanu na nějakých 150-200kg. Spíš bych uvítal kdyby někdo poradil kde se dá rozumně sehnat. Našel jsem ho i na aukru, ale je to odněkud z polska, tam vychází asi 49kč/kg.

Co se týká zářivek, tak to promyslím, nakonec to dopadne tak, že si koupím to co se mi bude prostě na pohled barevně líbit v nějakém akváriu.

No a s tou agresivitou jsem si to tak nějak myslel zhruba, děkuji za vysvětlení.
Uživatelský avatar
Vladimír Grégr
uživatel webu
 
Příspěvky: 75
Obrázky: 6
Registrován: 23 led 2012, 10:41
Bydliště: Říčany
Kolik let děláte akvaristiku?: 20

Příspěvekod hr » 30 led 2012, 13:23

Ještě vám tu dodám že k vámi zvolenému pozadí, bych zvolil nějaký klasický vápenec, který seženete ve zdejších horských řekách a jejich okolí.
Děrovaný nebude tak dobře ladit tvarově a těch 100 kg , se na mě nezlobte, ale to jste trochu přestřeli. 100 kylová hromada je opravdu už hromda v poměru s vašim aqa.Nechápu, když si necháte udělat pěkné tavrově jednoduché, ale zajímavé 3D pozadí, tak proč ho chcete zabít takovým množstvím kamení.
Nejenže to tak trochu postrádá logiku, ale vzhledem k provozu a odkalování nádrže je to dosti neefektivní.
Mrkněte se na nějakou mapu geologického podloží, kde je ve vašem okolí nejbližší lokalita s výskytem vápence a tradááá na výlet.
Když si nasbíráte do kufru auta tolik že pokryjete dno, tak to bude stačit.Dle svých zkušeností doporučuji se nebát do takové nádrže strčit dva-tři větší soliterní šutry a doladit menšími.
Skládání nějakých hromad je zbytečné a vše ostatní je v aqu navíc.
Držte se hesla: míň je někdy víc.
Je to ale vaše akvárium, tak že i vaše rozhodnutí.
Ať se daří.
hr
častý přispívatel
 
Příspěvky: 459
Obrázky: 14
Registrován: 02 pro 2009, 13:32

Příspěvekod Vladimír Grégr » 30 led 2012, 14:39

Pro představu jak vypadá 70kg vápence v akváriu 195x53x60cm, což je ještě o 160L menší než moje. Rád bych vytvořil něco takového právě.

Ale ještě to zvážím, zatím je na to čas. Je fakt, že většina akvárií co jsou zde prezentována a jsou naplněna klasickymi valouny, tak vypadaji opravdu parádně, zvláště některé kousky.
Přílohy
vapenec.jpg
vapenec.jpg (54.97 KiB) Zobrazeno 1805 krát
Uživatelský avatar
Vladimír Grégr
uživatel webu
 
Příspěvky: 75
Obrázky: 6
Registrován: 23 led 2012, 10:41
Bydliště: Říčany
Kolik let děláte akvaristiku?: 20

Příspěvekod hr » 30 led 2012, 15:16

Vladimíre já vám tu představu neberu a vím jak vypadá ať už 70 nebo 100 kg různých kamenu v různých velikostech.Už jsem zařídil dost akvárií a šutrů mi prošlo rukama dost.Jen musíte vzít v potaz ten fakt, že Mikyho aqo je bez pozadí, s holou černou zadní stěnou a jen tak mezi nami plochu dna máte o 5 cm na délku větší a na šířku to samé takže cca dalších 30 kylo kamena navíc.
Když mi tu ukazujete co se vám líbí, já vam na to odpovím už jen tolik, že když jste si nechal udělat pozadí, tak si do aqa dejte stějně jako Miky, z prava do leva
tři -čtyři větší kameny a nějaký drobný a nemusíte se dostat ani na těch 70 kg.
Dávat si do aqa tolik šutrů jak pížete, no nevím, nebo spíš vím že bych to takhle nedělal a ani nikomu neradil.Kho chce monumentální šutry v aqu nebo drobné kamenné stěny, tak ať si to nechá udělat jako 3D pozadí protože se mu do prostor mezy kameny nedostane nepořádek.Kvalita vody v aqu se tím pádem tak nezhoršuje a údržba je snažší. Taková monstra jdou potom poze doladit pár kameny do dna.
Jak jsem psal, je to vaše nádrž a vy se na ni budete koukat a čistit ji.
Přílohy
Kopie - blue4.jpg
Kopie - blue4.jpg (51.04 KiB) Zobrazeno 1791 krát
hr
častý přispívatel
 
Příspěvky: 459
Obrázky: 14
Registrován: 02 pro 2009, 13:32

Příspěvekod Vladimír Grégr » 30 led 2012, 15:40

Dobrá, ale moje pozadí nebude tak rozsáhlé do hloubky, bude v podstate kopírovat zadní stěnu s tím, že tam bude pár vystouplých míst aby to nevypadalo tak ploché. Mozná to nakonec nevyjde na tech 100kg, ale 75 urcite. Navíc moje akvárium je o 12cm vyšší, takže skály budou rovněž o něco vyšší. Poměrně přesně vím co chci, protože jsem to tak viděl na vlastní oči realizované a vypadalo to opravdu parádně. Akvárium bylo rovněž vybaveno 3d pozadím, ale stejně jako moje bylo spíše ploché a hlavní pozornost byla soustředěna na vápencové kameny, které vytvářely velmi pěknou dekoraci. Pozadí je tam spíše z důvodu aby tam něco bylo a vypadalo to hezky, nemůžu si dát do takového akvária fototapetu nebo podobné řešení. Já spíše upřednostňuji přírodní dekorace a naopak nechápu, proč bych si měl do akvária skoro 800L dávat 3d pozadí, které sice vypadá parádně plasticky, přirozeně a není potřeba už téměř přidávat kameny, nicméně samotné pozadí snižuje objem akvária v tomto případě o nějakých 200-250L.
Uživatelský avatar
Vladimír Grégr
uživatel webu
 
Příspěvky: 75
Obrázky: 6
Registrován: 23 led 2012, 10:41
Bydliště: Říčany
Kolik let děláte akvaristiku?: 20

Příspěvekod hr » 30 led 2012, 16:01

Mám takový dojem že vám trochu unikl fakt, že 100 kg kamenů má také určitý objem, tudíž má stejný efekt na litráži jako pozadí.Víhody 3D jsem vám napsal už výše vše ostatní pochopíte až bude vaše aqo v provozu a budete pravidelně odkalovat dno .Proplétat se opatrně mezy kameny, tak aby jste je nezbortil.
Já vám vaše iluze opravdu neberu.Jen jsem se vám snažil nabídnout variantu třech velkých kamenů a pár drobnejch kolem.Jestli chcete stavět v akváriu zříceninu středověké tvrze tak beze všeho.
hr
častý přispívatel
 
Příspěvky: 459
Obrázky: 14
Registrován: 02 pro 2009, 13:32

Příspěvekod Vladimír Grégr » 30 led 2012, 16:15

No stejný efekt na litráži to opravdu nemá. Jestliže takové pozadí zabírá v tak velkém akváriu těch 200-250L, pak by toho vápence muselo být cca 600kg, jelikož hustota vápence je 2000-2900kg/m3. Takže efekt se snížením litráže je podstatně menší. Nikdy během své cca 18-leté akvarijní praxe jsem neměl problém s odkalováním dna v afrických akváriích a to musím říct jsem měl postavenou kolikrát celou stěnu na výšku a zaskládanou velkou část dna. Pravda je, že s tak velkým akváriem zkušenosti nemám, ale myslím, že tak zásadní rozdíl to nebude. Ale čas ukáže.
Uživatelský avatar
Vladimír Grégr
uživatel webu
 
Příspěvky: 75
Obrázky: 6
Registrován: 23 led 2012, 10:41
Bydliště: Říčany
Kolik let děláte akvaristiku?: 20


Zpět na Akva Malawi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků