Založení Malawi krok za krokem

Obecná diskuze o malawi akvaristice!

Moderátor: Team AkvaMalawi

Založení Malawi krok za krokem

Příspěvekod kiLa » 20 srp 2012, 10:42

Zdravím Vás vespolek,
právě s přítelkyní rekonstruujem byt, tak jsem se rozhodl, že si splním i jeden svůj malý sen a pořídím si akvárko. Jelikož jsem úplný začátečních, tak bych rád využil této možnosti a poprosil Vás o radu/y. V prvé řadě s výběrem samotného akva. Na internetu jsem si vybral tento akvarijní komplet, tak mě zajímají vaše názory, popřípadě zkušenosti s tímto výrobkem. http://akvaria.heureka.cz/akvarijni-kom ... ecifikace/

Zkoušel jsem i kontaktovat jednoho výrobce akvárií a dopadlo to následnovně:

Osvětlení hliníkové potažené folií Wenge :

S elektroinstalací 2x39W T8 - 4190,-
4x30W T8 - 5460,-
2x39W T5 - 5544,-
4x39W T5 - 7190,-

Osvětlení T8 má jako zdroj svícení tlumivku a T5 má elektronický předřadník. T5 má vyšší svítivost. Cena hliníkového osvětlení je bez zářivek. Zářivky T8 i T5 jsou za cca 290,-Kč. Osvětlení může být vyrobeno i z lamina v dekoru WENGE. Ceny jsou přibližně stejné jako hliníkové osvětlení.

Akvárium 120x50x50, tj.300l - 3000,-

Krycí sklo - 230,-

Skříňka Comfort (dříve Elegans) materiál WENGE 120x50x67cm - 3520,- polská výroba
materiál WENGE 120x50x73cm - 5830,- česká výroba
Česká výroba
-Skříňka je smontovaná
-Materiál lamino v barvě dle zákazníka
-Spoje jsou kolíkovány a lepeny
-Rukojeti na dvířkách jsou kovové
-Podpěrná noha je kovová
-Průchodky na filtr mají plastovou krytku
-Hrany ABS

Polská výroba
-Skříňka je demontovaná, dodávaná v krabici (nutno složit)
-Lamino černé, višeň, buk, šedá, javor, olše, hrušeň, mahagon, ořech, wenge
-Podpěrná noha je plastová
-Spoje jsou kolíkovány a šroubovány

Topítko Atman High Class 300W - 290,-

Vnější filtr Fluval 3500 - 3250,-
Atman CF1000 - 3250,-
Tetra Tec EX1200 - 3160,-


Ta cena se mi zdá celkem přemršená, tak u mě stále vyhrává ten akvarijní komplet Rio.


Předem děkuji za rady a že se se mnou podělíte o své zkušenosti.
kiLa
uživatel webu
 
Příspěvky: 4
Registrován: 16 srp 2012, 08:52
Kolik let děláte akvaristiku?: 0

Re: Založení Malawi krok za krokem

Příspěvekod hr » 20 srp 2012, 11:01

Rozhodně bych si nekupoval komplet, ale nechal bych si aqo slepit na zákázku od sklenáře v blízkosti místa bydliště.
Skříňku zhotoví šikovný truhlář.
Techniku jako světlo, filtr a topítko, koupte na internetu za pár korun.
Zde jsou některé mé práce, tak jestli by jte měl zájem mohu vám z realizací pomoci.
http://akva-pozadi-3d.webnode.cz

PS: za ty peníze můžete mít dvakrát větší aqo, což je na afriku mnohem lepší a také to znamená dvakrát větší radost.
Kontakt na mě je na stránkách.
hr
častý přispívatel
 
Příspěvky: 459
Obrázky: 14
Registrován: 02 pro 2009, 13:32

Re: Založení Malawi krok za krokem

Příspěvekod kiLa » 22 srp 2012, 09:30

Díky za odpověď, určitě to promyslím a poptám u sklenářů v okolí. Větší aqua bych určitě přivítal, ale jsem limitovaný prostorem, mám pro něj už vybrané místo, takže větší než těch 120-130 cm na šírku bych tam nedal.

Ale ještě když se vrátím k tomu kompletu. Co konkrétně je na něm špatného? Když pominu cenu, tak mně osobně vadí pouze ten vnitřní filtr kvůli rozměrům a zbytečná výška nádrže, jinak je to přesně tak, jak bych si představoval.

A ještě jedna otázka: dá se vnitřní filtr nějak šikovně schovat za 3D pozadí nebo by tímto strácel svou funkci?
kiLa
uživatel webu
 
Příspěvky: 4
Registrován: 16 srp 2012, 08:52
Kolik let děláte akvaristiku?: 0

Re: Založení Malawi krok za krokem

Příspěvekod VladimírGrégr » 22 srp 2012, 09:41

Ten komplet RIO mi prijde zbytecne predrazeny. Na pohled to nevypada spatne, ale myslim, ze jsou lepsi moznosti jak koupit akvarko. Pokud chces komplet, tak zkus treba:

http://cichlids.zidekhk.com/

http://www.zekia.cz

Prijatelnejsi ceny a overena kvalita. Filtr a topeni kup na internetu v nejakem eshopu, kryt s osvetlenim bych si asi nechal dodat od vyrobce akvaria a skrinky at to trochu vypada k svetu. A nekupuj kryt s tlumivkou, jedine s predradnikem!
VladimírGrégr
 

Re: Založení Malawi krok za krokem

Příspěvekod Vladimír Grégr » 22 srp 2012, 10:22

Ten komplet RIO mi prijde zbytecne predrazeny. Na pohled to nevypada spatne, ale myslim, ze jsou lepsi moznosti jak koupit akvarko. Pokud chces komplet, tak zkus treba:

http://cichlids.zidekhk.com/

http://www.zekia.cz

Prijatelnejsi ceny a overena kvalita. Filtr a topeni kup na internetu v nejakem eshopu, kryt s osvetlenim bych si asi nechal dodat od vyrobce akvaria a skrinky at to trochu vypada k svetu. A nekupuj kryt s tlumivkou, jedine s predradnikem!
Uživatelský avatar
Vladimír Grégr
uživatel webu
 
Příspěvky: 75
Obrázky: 6
Registrován: 23 led 2012, 10:41
Bydliště: Říčany
Kolik let děláte akvaristiku?: 20

Re: Založení Malawi krok za krokem

Příspěvekod kiLa » 22 srp 2012, 12:05

Tak jsem poptal komplet u pana Zídka, ale stejně si myslím, že to vyjde na stejné peníze jako RIO, ne-li o malinko víc. Ale aspoň to bude přesně podle mých představ (doufám).

Ještě bych se chtěl zeptat jestli má smysl dělat akvárko vyšší 120x50x60 nebo u Malawek to je jedno a je výhodnější 120x50x50. Vím, že je spíš důležitá ta plocha dna, ale jak už jsem říkal jsem omezený místem na těch 120x50.

Dále co se týče toho osvětlení, je lepší dát 4 zářivky se slabším výkonem, nebo na tohle akvárko budou stačit zářivky pouze 2 se silnějším?
kiLa
uživatel webu
 
Příspěvky: 4
Registrován: 16 srp 2012, 08:52
Kolik let děláte akvaristiku?: 0

Re: Založení Malawi krok za krokem

Příspěvekod Vladimír Grégr » 22 srp 2012, 12:36

Zkus ještě firmu Zekia. Jinak čím větší nádrž, tak tím lepší. Lépe se bude udržovat biologická rovnováha, výkyvy teplot nebudou tak velké. U cichlid je nejlepší volit co největší plochu dna kvůli prostoru na plavání. A rovněž kyslík se do vody dostává skrz hladinu. Být tebou, tak jdu na maximální možnou plochu dna, pokud nemáš možnost jít přes těch 120*50, tak z důvodu výhodnosti většího objemu můžeš jít i s výškou na těch 60. Chce to pak trochu přizpůsobit dekoraci v akváriu - tj, nějaké zajímavé pozadí, pomocí kterého vytvoříš skálu a úkryty pro ryby.

Co se týká toho osvětlení, pro Malawi nemusíš mít nijak silné světlo. Já používám v akváriu 200x60x65v 4x T8 30W a řekl bych, že je to celkem optimální co se týká výkonu. Míň bych asi nedával, klidně bych mohl ale použít i o něco silnější osvětlení, což by podpořilo růst řas. Takhle mi řasy rostou pouze minimálně na skle, intenzita světla je dostačující a nepoužívám reflektory. T5 zářivky jsou kompaktnější a mají intenzivnější světlo vhodné pro hluboká akvária. Obecně je osvětlení T5 z hlediska pořizovacích nákladů o něco dražší.

Osobně bych pro akvárium tvých rozměrů volil osvětlení 2x 39W T5 případně 4x24W T5, což je ale skoro 100W a hrozí intenzivnější růst řas.

Pro variantu T8 zřejmě bude nejlepší 2x 30W, připadně pokud by se do krytu vešly, tak 4x 18W.

Každopádně doporučuji požít vždy alespoň dvě zářivky, kvůli možnosti vytvoření barvy světla kombinací dvou různých zářivek. Variantu s jednou dlouhou zářivkou bych vynechal.
Uživatelský avatar
Vladimír Grégr
uživatel webu
 
Příspěvky: 75
Obrázky: 6
Registrován: 23 led 2012, 10:41
Bydliště: Říčany
Kolik let děláte akvaristiku?: 20

Re: Založení Malawi krok za krokem

Příspěvekod kiLa » 23 srp 2012, 08:42

Díky za vyčerpávající odpověď :) .

Kontaktoval jsem i firmu Zekia, ale zatím mi nepřišla žádná odpověď ani od nich, ani od Zídka. Zatím jsem porovnával ceny a jako nejlepší mi opravdu přijde ta zekia.
Velikost akva vemu teda těch 120x50x60, včera jsem to znovu přeměřoval a 60 hloubka už by zasahovala do parapetu okna. Možná by se vešlo i 130 na délku, ale to by záleželo na tvaru skříňky, aby mi nezasahovala do trubek od topení. Asi už to nebudu řešit.

Teď by mě zajímal váš názor na osvětlení s automatickým stmíváním, jestli má vůbec cenu do toho invetovat peníze? Jestli by nebylo lepší koupit standartní a k tomu třeba noční osvětlení.. Jinak určitě vemu osvětlení T5 2x 39w - v tom už mám taky celkem jasno.

Dále bych potřebovat poradit s filtrem, je to pro mě velká neznámá, co jsem se díval jen tak zběžne, tak jich je velká spousta. Díval jsem se i do sekce "Vaše nádrže" a viděl jsem, že hodně lidí používá filtry dva.

Co se týče topítka, tak tam vemu nějaké 300W.
kiLa
uživatel webu
 
Příspěvky: 4
Registrován: 16 srp 2012, 08:52
Kolik let děláte akvaristiku?: 0

Re: Založení Malawi krok za krokem

Příspěvekod Vladimír Grégr » 23 srp 2012, 09:36

Lepší je zavolat telefonicky a pak poslat mail :-). Čím větší nádrž, tím lepší, i když pro Malawi by bylo výhodnější mít větší plochu dna.

Co se týká toho osvětlení s automatickým stmíváním, tak to je zase tisíc lidí, tisíc názorů. Já osobně to mám, a absolutně nelituju peněz navíc. Ryby nejsou při rozsvěcování a zhasínání stresované, jelikož se vše děje pěkně postupně a plynule, aniž by člověk nějak zaznamenal skokové změny intenzity světla. Mě se třeba světlo zhasíná od 21 do 22hod a to už je po většinu roku venku tma, takže pozorování stmívajícího se akvária je krásný zážitek. Jestli to má nějaké jiné účinky nevím, snad odpadá šok ryb. Dále to údajně šetří zářivky, ale to je asi zanedbatelné. Ale po vizuální stránce je to opravdu skvělá věc. Noční osvětlení bych vyřešil zvlášť pomocí LED pásků s ovladačem, umožňující nastavení intenzity světla. Dalo by se to ale řešit i těmi stmívajícími zářivkami, to je ale na delší debatu. To stmívání má na starosti předřadník, což je vlastně obvod, který se používá místo tlumivky. Jsou předřadníky které umí 5-100% a pak jsou předřadníky, které umí 1-100%. Myšlena intenzita světla. Pro akvarijní světla se používají běžně právě ty 5-100%, ale myslím, že není problém použít i ten druhý, jelikož 5% intenzity světla mi přijde na noční světlo ještě celkem dost. Důležitá věc je, že při rozsvěcování a zhasínání je minimální intenzita světla právě těch 5%, takže pak se světlo prostě skokově vypne nebo naopak při rozsvěcování skokově rozsvítí z vypnutého na 5%. Není to ale nic výrazného co by působilo nějak rušivě.

Nejlepší filtrace pro cichlidy je zřejmě celoskleněný filtr pod akváriem. Výhodou je individualita a výroba na míru, velká filtrační plocha a velké intervaly při údržbě. Nevýhodou je nutnost vybavit akvárium přepady, vrtání do skla a celkově o něco složitější realizace. Výsledek ovšem stojí za to. Většinou se používají ve velkých nádržích, tak od 500L výše, ale použít ho samozřejmě můžeš i v menší nádrži.

Druhá varianta je venkovní elektrický filtr. Výhodou je snadná instalace, nevýhodou menší filtrační objem a vyšší cena. Je to ale velmi dobré řešení, spíš bývá problém, že se vyrábí pouze pro akvária do cca 1500L objemu a jelikož cichlidy vyžadují velmi intenzivní filtraci, je většinou použitelný tak pro poloviční objem. Samozřejmě záleží na počtu ryb. Pro tvé akvárium bych doporučoval dívat se po filtru s průtokem minimálně 1000-1200L/h, pro akvária o objemu cca 500-700L. Doporučuji značky jako Eheim, Fluval, JBL, TetraTec případně levnější Atman.

Další dobrou variantou, je použití vnitřního filtru vytvořeného z bioakvacitu a ponorného čerpadla. Doporučuji umístit do zadního rohu nádrže a pokud možno schovat za akvarijní pozadí, nebo vlepit do roho přimo skleněnou šachtu přizpůsobenou velikosti zamýšleného filtru. Pro tvé akvárium třeba 10*10*50cm, do šachty dát molitan, nahoru čerpadlo, dole nechat mezi dnem a šachtou mezeru pro nasávání vody. Ta skleněná šachta ale není nezbytně nutná.

Dva filtry se používají pro případ, že dojde k poruše čerpadla, tak druhé čerpadlo funguje dál a ryby se neudusí. Zvláště u afriky je to vhodné, jelikož většinou je v akváriu hodně ryb a žádné rostliny, které by dodávaly kyslík, zkáza by tak při výpadku čerpadla mohla přijít dost rychle. Dále přestane při výpadku filtrace fungovat nitrifikační proces a začnou se hromadit jedovaté NO2, což je špatně. Například při dovolené a několikadenní nepřítomnosti by to znamenalo zcela určitě katastrofu. Proto ty dva filtry.

Pro tvoje akvárium bych doporučoval variantu vnitřního filtru z bioakvacitu a čerpadla v kombinaci s venkovním elektrickým filtrem. Např. čerpadlo Atman AT-202 a filtr Eheim 2075 nebo pobobný. Eheim je sice dražší, ale asi to nejlepší co můžeš koupit. Jsou k němu k dostání věškeré díly zvlášť pro případ, že by se něco pokazilo a Eheim rovněž vyrábí velmi kvalitní filtrační náplně.

Topení 300W je zbytečně silné. Doporučuji tak 100-150W, např Jäger (Eheim). Důvod je prostý. Při případné poruše termostatu by mohlo rychle dojít k uvaření rybiček. Já mám 300W topení v akváriu téměř 800L a ohřívá vodu opravdu bleskově. Pokud bude navíc akvárium ve vytápěné místnosti, myslím, že můžeš nechat topení klidně v krabici. Já ho ještě nepoužil a v akváriu ani v zimě nikdy neklesla teplota pod 23°C, po zbytek roku se drží na 26°C, přes léto až ke 30°C. Zářivky pod krytem umí akvárium ohřát dostatečně sami i bez topení.
Uživatelský avatar
Vladimír Grégr
uživatel webu
 
Příspěvky: 75
Obrázky: 6
Registrován: 23 led 2012, 10:41
Bydliště: Říčany
Kolik let děláte akvaristiku?: 20


Zpět na Akva Malawi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 návštevníků