Nové akvárium 450l

Obecná diskuze o malawi akvaristice!

Moderátor: Team AkvaMalawi

Re: Nové akvárium 450l

Příspěvekod KOMOŇ » 16 říj 2012, 19:12

já mám představu o pozadí z břidlice takovou,že místa mezi sklem a břidlicí je tak max 5-8mm ,ale to jen na některých místech,jinak ty desky by měli být tak ploché ,aby tam víc místa nebylo-spíš daleko míň ve většině plochy,desky taky tak max 2cm tlusté,ale zase ve většině plochy míň,takže to nakonec zabere daleko míň místa než umělé pozadí.
Z Vašich zkušeností trochu trnu :oops: ,zvažuju,že bych břidlici nalepil na extra sklo ,které bych do akva vložil a šlo by případně vyndat (měl jsem to takhle v rostlinném akva),ale přijde mi to plýtvání prostorem (i když to sklo moc litrů nezabere) .
mě se ty umělý pozadí fakt nelíběj :( sorry :)
KOMOŇ
uživatel webu
 
Příspěvky: 24
Registrován: 15 říj 2012, 12:08
Kolik let děláte akvaristiku?: 0

Re: Nové akvárium 450l

Příspěvekod KOMOŇ » 16 říj 2012, 19:26

no jasně,když kouknu na to co měl rhymes ze začátku v akváriu za břidličnej kamenolom tak chápu o čem mluví,já bych použil jen kvalitní tenoučkou břidlice z Rabštejna nad Střelou,je jí tam mraky a i velký pláty tenoučký anebo se dají šroubovákem rozpůlit(kolikrát jsou uvnitř nádherně barevný),zkusím přímo ve Střele najít i kameny do akvária,který by byli z řeky omletý.
KOMOŇ
uživatel webu
 
Příspěvky: 24
Registrován: 15 říj 2012, 12:08
Kolik let děláte akvaristiku?: 0

Re: Nové akvárium 450l

Příspěvekod hr » 16 říj 2012, 20:21

Ty břidlice na to extra sklo je dobrej nápad. Dole u dna to přidrží větší kameny a nad hladinou nějaké plastové sponky nebo podobné udělátko.
Je to dobré protože to půjde jednoduše za nějakou dobu vytáhnout a zkontrolovat a třeba propláchnout.
Jestli namažeš na ty břidle zezadu vyšší vrstvu silikonu tak tím vymezíš i nerovnosti a nevzniknou případné kapsy.
Ty kameny z toho potoka vřele doporučuji a jestli je to lokalita výskytu břidle tak nebude problém najít i pěkné kousky v potoce.
Na dno jako dekoraci nestrkej žádné placky a nestav žádné jeskyně. Při hledání v řece hledej spíš břidlicové omleté kostky a kvádříky.
Jestli budeš tedy nakonec řešit břidlu jako že asi ano tak se vyhni pokládání břidlicových valounů naležato ale všechny stavěj tak aby byli spárou nebo letama na stojáka a tak vypadali spolu s pozadím přirozeně. V případě že bude pozadí lepeno spárami na břidle horizontálně tak samozřejmě valouny alespoň ty největší solitery by měli ležet taky tak.
Při úpravě kamenú které nejdou na dno pstavit jek by si chtěl se neboj použít rozbrušovačku s diamantovým kotoučem a spodek si klině srovnej dle libosti.
hr
častý přispívatel
 
Příspěvky: 459
Obrázky: 14
Registrován: 02 pro 2009, 13:32

Re: Nové akvárium 450l

Příspěvekod canart » 16 říj 2012, 21:09

Pouzitie bridlice ako pozadia by som ako problem nevidel. Sam som mal akvaria takto riesene, poznam dost takych akvarii osobne a sprostredkovane a nikdy som sa nestretol s tym, ze by doslo k zraneniu ryb. Tiez som nijako specialne bridlicu neupravoval.

Co sa tyka hromadenia kalu za bridlicou, je to pravda, ziadne prudenie nepomoze. Ale ked sa to spravi precizne, ziadny kal sa tam hromadit nebude. Ja som lepil bridlicu PU penou tesne na sklo, prekryval som cez seba tenke platy a skary som este vysparoval silikonom. Aj PU pena ich vyplnila po expanzii pri tvrdnuti. Za pozadim som nikdy nemal ziaden kal, nic sa tam nedostalo. Ja by som ju na extra sklo nelepil, je s tym zla manipulacia, sklo je krehke, zrnka piesku a sklo sa dost biju. Jedina vyhoda je, ze to mozes kedykolvek vyhodit, ak sa ti bridlica nebude uz pacit :)

Lava sa pouzit da a vzhladom na jej strukturu naozaj poskytuje miesto pre bakterie. Ale pravda je aj to, ze v tych dutinkach s nahromadi vela kalu. Ak by si po case vybral jeden lavovy kamen a zatriasol nim v akva, videl by si, kolko kalu sa v nim nahromadilo.

Ten podny filter je zbytocna komplikacia, ktory by si aj tak casom vyhodil. Nema tam ziadne opodstatnenie, ci uz budes tahat vodu z akva do dna alebo z dna do akva. Najma, ako ti radia vyssie, pri nizkej vrstve piesku. Daj klasiku externy + pripadne interny a mas po problemoch.

Co sa tyka ryb, to je naozaj tazko radit, v prvom rade by si mal vediet ty, co sa ti paci, lebo to nie je len o farbach, ale aj o tvaroch, spravani... skus si najskor nejake vybrat a potom sa poradit. Ako pise mcgogo, Kazda ryba je odolna, ak su dobre podmienky a kazda je citliva, ked su zanedbane. Jasne, ze niektore druhy preziju horsie podmienky, ale urcite tu nejde o to, zakladat akva s tym, ze podmienky budu zanedbane. Ja osobne by som tam supol Tropheusy Kasanga alebo Kasakalawe, tam je farieb dost. Kludne sa daju skombinovat aj 2 formy (nie vyssie spomenute). Ale ja som na Tropheusy zatazeny, tak v kazdom novom akva vidim Tropheusy :lol:
Uživatelský avatar
canart
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 918
Obrázky: 72
Registrován: 04 dub 2005, 22:28
Bydliště: Nitra - SR

Re: Nové akvárium 450l

Příspěvekod KOMOŇ » 17 říj 2012, 00:19

No s těma Tropheusama to máme podobně,ale rozhodně s nima nechci začínat,to bych považoval za nezodpovědný vůči rybám.

Jak si odhadoval množství PU pěny?za tu břidlici?mě to příde kontraproduktivní,sice tam nebude kal(ten halt bude jinde) ale zaplním místo kdy by byla voda....jasně ten kal jinde jde odsát,ale stejně někde nějaký vždycky zustane,tak ať si leží za pozadím,pokud je ve vodě dostatek kyslíku žádný extra binec dělat nebude,nebo jó?já nevím :-)

K tlamovcům se dává malé množství písku?ptám se kvůli tomu půdnímu filtru,mě příde nesmírně šikovný ,že používám substrát akvária jako filtrační médium,asi to minimálně zkusím,náklady jsou malé a vypnout a nechat v nádrži to můžu dycky :D
našel jsem k tomu pěknej veb,jde ale o rostlinné akva http://akvarium.napady.net/zakladame-akva

ta láva je jasná,že se zanese je taky jasný....

výběr ryb mám v plenkách,ale děsně mě to baví :-) asi bych chtěl něco živějšího (Mbuna) + hejno větších klidnějších ryb,tak 3 druhy ,myslím,že velké hejno jednoho druhu tak nějak víc vynikne.
popravdě taky by nebylo špatný kdby si navzájem dělali selekci slabších kousků mladejch ryb,nechce se mi zbavovat moc často odchovanců :twisted:
KOMOŇ
uživatel webu
 
Příspěvky: 24
Registrován: 15 říj 2012, 12:08
Kolik let děláte akvaristiku?: 0

Re: Nové akvárium 450l

Příspěvekod canart » 17 říj 2012, 13:01

KOMOŇ píše:Jak si odhadoval množství PU pěny?za tu břidlici?mě to příde kontraproduktivní,sice tam nebude kal(ten halt bude jinde) ale zaplním místo kdy by byla voda

cekom nerozumiem tvojej otazke. Proste namiesto silikonu som lepil bridlicu priamo na sklo PU penou. Nijako som nic neodhadoval, nastriekal trocha peny, pritlacil blidlicu, zatazil a penu, ktora vysla pomedzi skary som po vytvrdnuti orezal a vytrhal. Ten kal bude inde a o to prave ide. Ako ho chces dostat spoza pozadia? Ked bude inde, tak ho proste odsajes alebo ho naberie filter. A ake miesto chces zaplnat, kde by bola voda? Vsak bridlica je tesne na skle a ak by si to nanalepil, ako som pisal, teda, ze by ti tam zostali medzi bridlicou skary, kade sa za pozadie dostane voda, aj tak je to zanedbatelne mnozstvo vody a okrem toho by bola bez pohybu.

KOMOŇ píše:....jasně ten kal jinde jde odsát,ale stejně někde nějaký vždycky zustane,tak ať si leží za pozadím,pokud je ve vodě dostatek kyslíku žádný extra binec dělat nebude,nebo jó?já nevím :-)

No to je trochu divna chemia :) Kal = organicka hmota = dusicnany. A o dusicnanoch uz snad nieco vies a ak nie, tak cele to pre niekoho nepochopitelne halo okolo pravidelnej vymeny vody sa robi prave kvoli nim.

KOMOŇ píše:K tlamovcům se dává malé množství písku?

Ano, je to vhodnejsie prave pre zamedzenie hromadenia detritu v dne a jeho naslednemu hnitiu, lebo v hrubej vrstve dna je menej kyslika a nastava rozklad za nepristupu vzduchu s tvorbou toxickych latok, napr. sirovodika. Z nizkej vrstvy dna lahsie odstranis detrit pri odkalovani akva.

KOMOŇ píše:ptám se kvůli tomu půdnímu filtru,mě příde nesmírně šikovný ,že používám substrát akvária jako filtrační médium,asi to minimálně zkusím,náklady jsou malé a vypnout a nechat v nádrži to můžu dycky :D

no podla mna je to prave naopak, je skor nesikovny. Je to prezitok z minuosti a dnes sa pouzivaju ine filtracne systemy a media. Piesok sa sice pouziva tiez, ale v inom type filtracie. V akva s cichlidami podny filter nema vyznam. Substrat akvaria je filtracnym mediom aj bez podneho filtra a bakterie su tam ci chces alebo nie. Tymto filtrom by si len zbytocne tahal detrit do dna, co mi pripada nelogicke. Mat v nadrzi nieco, co nepotrebujem a kvoli comu niekedy v buducnosti budem rozkopavat cele akva sa mi nezda mudre ;) Ale je to tvoja volba, my sme ti napisali nas nazor a o to ti, myslim, v tvojom prispevku slo ;)
Uživatelský avatar
canart
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 918
Obrázky: 72
Registrován: 04 dub 2005, 22:28
Bydliště: Nitra - SR

Re: Nové akvárium 450l

Příspěvekod KOMOŇ » 17 říj 2012, 17:38

Supr výstižné odpovědi dík!

jj přesně na to sem se s tou PU pěnou ptal,ještě jeden dotaz-jakou to má životnost?u silikonu zatím po cca 10 letech drží kamarádovi akvárko,které jsem mu polepil,kolik ti max vydržela ta pěna?bylo by lepší použít tu nízkoexpanzní(rozdíl je hlavně v trubičce :) )?

no ducitany,dusičnany to se mi plete,ale jasně princip je mi jasný,asi mi nedochází jak moc tlamovcům vadí,navíc asi uvažuju trochu v intencích akva s kytkama,dík moc za úvádění do správnejch intencí/na správnou cestu

půdní filtr-málo písku ,jo jasně chápu,zase jde o to snadno se zbavovat kalu = co nejčistší voda.
Uvažuju určitě o použití opačného běhu půdního filtru-nezanášelo by se to a netahalo detrit do dna naopak by měl zůstávat spíš nahoře dobře přístupný pro odkalení nebo ještě lépe rovnou do filtru.Vzhledem k tomu,že to beru trochu jako experimentální-první akva s tlamovcema tak to asi zkusím,připadá mi to jako jednoduché a funkční,v nejhorším holt budu průkopníkem slepých uliček(někdo to dělat musí :D ) a ty rohože by měli jít v pohodě rozebrat ,kdyby to fakt spíš vadilo.

Mám k dispozici dva vnější filtry ,atman 3338 (max.průtok 800l/h) a fluval 304(1000l/h) ,počítám,že použiju oba,protože jeden je podle mě málo,přičemž ty náplně keramické atp mi nejsou moc sympatické,spíš uvažuju,že oba vyplním bioakvacitem různé hrubosti,co Vy na to?
KOMOŇ
uživatel webu
 
Příspěvky: 24
Registrován: 15 říj 2012, 12:08
Kolik let děláte akvaristiku?: 0

Re: Nové akvárium 450l

Příspěvekod canart » 17 říj 2012, 21:52

KOMOŇ píše:Supr výstižné odpovědi dík!

jj přesně na to sem se s tou PU pěnou ptal,ještě jeden dotaz-jakou to má životnost?u silikonu zatím po cca 10 letech drží kamarádovi akvárko,které jsem mu polepil,kolik ti max vydržela ta pěna?bylo by lepší použít tu nízkoexpanzní(rozdíl je hlavně v trubičce :) )?

Nemozes zrovnavat trvanlivost silikonu, ktory drzi akva a ktorym je prilepeny kamen v akva. PU vydrzi par rokov, neviem kolko, ja som mal takto spravenych niekolko pozadi a najdlhsie to bolo myslim 8 rokov, potom som akva predal alebo odlepil pozadi a nalepil ine. Tym by som sa netrapil, urcite bude mat dlhu trvanlivost. Asi bude jedno, aky typ PU pouzijes...aj s normalnou PU sa da robit "nizkoexpandne" :) Treba ju pustat z nadobky pomaly, potom sa tak vyrazne nezvacsuje jej objem.

KOMOŇ píše:no ducitany,dusičnany to se mi plete,ale jasně princip je mi jasný,asi mi nedochází jak moc tlamovcům vadí,navíc asi uvažuju trochu v intencích akva s kytkama,dík moc za úvádění do správnejch intencí/na správnou cestu

myslel som si to :) proste yjednodusene potrava a vykaly => cpavok (vysokotoxicky) => dusitany (vysokotoxicke) => dusicnany (menej toxicke) => odkalenie a pravidelna vymena vody minimalne 30%, ale lepsie 50-60%/tyzden = znizovanie koncentracie dusicnanov. Dusicnany klesaju aj v akva s dostatkom najma rychlo rastucich rastlin, ktore ich vyuzivaju na svoj rast. Nenahradia vsak vymenu vody, iba pomahaju drzat dusicnany v nizsej koncentracii.

KOMOŇ píše:půdní filtr-málo písku ,jo jasně chápu,zase jde o to snadno se zbavovat kalu = co nejčistší voda.
Uvažuju určitě o použití opačného běhu půdního filtru-nezanášelo by se to a netahalo detrit do dna naopak by měl zůstávat spíš nahoře dobře přístupný pro odkalení nebo ještě lépe rovnou do filtru.

no rob, ako myslis, ale mne to pripada skrabanie sa lavou rukou nad pravym uchom :) Je to zbytocne a nebude to mat vyrazny efekt. Cpavok a dusitany ti spracuje dobry externy filter bez problemov, proste menej ako 0 mg dusitanov/l nedosiahnes a s koncentraciou dusicnanov ti podny filter nespravi nic :) Okrem toho nasavanie detritu do externeho filtru je hlupost. Filter, ktory ma pracovat na detoxikacii nemoze zbierat organicku hmotu. Tam sa maju dostat latky rozpustene vo vode, kde ich bakterie menia na menej toxicke. Nieco ine je vnutorny filter, ale ten je treba velmi casto prat, sluzi hlavne ako mechanicka filtracia.

KOMOŇ píše:Vzhledem k tomu,že to beru trochu jako experimentální-první akva s tlamovcema tak to asi zkusím,připadá mi to jako jednoduché a funkční,v nejhorším holt budu průkopníkem slepých uliček(někdo to dělat musí :D ) a ty rohože by měli jít v pohodě rozebrat ,kdyby to fakt spíš vadilo.

Nemyslim, ze si priekopnik a objavujes objavene ;) Keby to bol taky trhak, tak ho pouzivame vsetci. Experimentovat mozes, ak ta to bavi, ale zrovna na tlamovcoch nie je to prave orechove :)

KOMOŇ píše:Mám k dispozici dva vnější filtry ,atman 3338 (max.průtok 800l/h) a fluval 304(1000l/h) ,počítám,že použiju oba,protože jeden je podle mě málo,přičemž ty náplně keramické atp mi nejsou moc sympatické,spíš uvažuju,že oba vyplním bioakvacitem různé hrubosti,co Vy na to?

Tie dva filtre uplne stacia, zvladol by to dokonca aj jeden, ten fluval a. pri nie prilis zatazenom akva rybami aj atman. Samozrejme pri vymene vody 50%/tyzden, ako som pisal vyssie. Neviem, ake keramicke mas na mysli. Ak su to valceky, lepsie je pouzit ten bioakvacit. Ale aj valceky sa uplatnia. Pena je vsak lepsia.
Uživatelský avatar
canart
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 918
Obrázky: 72
Registrován: 04 dub 2005, 22:28
Bydliště: Nitra - SR

Re: Nové akvárium 450l

Příspěvekod KOMOŇ » 17 říj 2012, 23:04

díky,zítra du do pěny,snad s tím moc nenacintám kolem :-)
jj dusitany dusičnany,nevím keré sou keré :-) ale principu rozumím,svého času sem měl docela zarybněné akva ,jen 100 litrů a ryby v pohodě,jen mě nabavilo každých 14 dní vyházet plný kýbl kytek ,proto chci tlamovce,že se tam to zelený neplete :lol:
jj filtry by měly být v pohodě,raději určitě zapojím oba a narvu je bioakvacitem,ty přihrádky na keramický válečky zruším,jen v jednom nechám prostor na aktivní uhlí nebo tak.
Atman má menší výkon,ale daleko větší kýbl,ten fluval má celkem maličký kýbl,ale zas to požene rychlejc :-)

Jakou nemenší pórovitost bioakvacitu doporučujete?aby se to nezanášelo,zas ten nejhrubší neudrží moc bakterií... http://www.tanganika.cz/potreby/Bioakvacit/
počítám,že bych udělal několik vrstev ,od nejhrubší k nejjemnější,oba filtry mají zavírací ventily,takže pokud bych to nastavil tak aby sály i detrit neměl by být problém je jednou za týden vyždímat a trochu propláchnout (možná jen tu nejprvnější vrstvu ,zbytku bakterií nechat klídek)no to už ukáže praxe.
Sakra řekli mi že to akva má 450 litrů(dostal jsem ho víceméně jen za odvoz) a ono má ve skutečnosti jen 350!Manželka sice o větším odmítá slyšet,ale on se rok s rokem sejde....
Koukám,že obecně čím jemnější písek tím lepší?Chtěl jsem dávat původně nějaký říční(příde mi to přirozenější) ,ale všichni doporučují ten křemičitý nejjemnější,to je ten jak se s ním nakonec vysypává zámkovka?nebo může být o něco hrubší(toho my zbyl od posledního stavění 200l sud :-) )
KOMOŇ
uživatel webu
 
Příspěvky: 24
Registrován: 15 říj 2012, 12:08
Kolik let děláte akvaristiku?: 0

Re: Nové akvárium 450l

Příspěvekod KOMOŇ » 17 říj 2012, 23:47

nástřel posádky
Iodotropheus sprengerae
Cyrtocara moorii
a k nim ještě něco,nevím co :-) ten i.sprengerae se mi líbí mooc,krásné barvy,snad i nepříliš náročná ryba
C moorii je zase pěkná tím delfíním čumákem,jsou ještě nějaké malawské druhy s podobným "výrazem"?
tyhle dva druhy by se snesly?podobné nároky na krmení?dík!
poraďte co by se Vám líbilo k nim barevně či druhově,o žluté sem přemýšlel,ale to by nevynikla ta krásná "zrzavá"barevnost I sprengeare ,respektive by oproti té žluté nebyla tak výrazná...možná něco podobného s jinou kresbou ...
co tam šoupnout Nimbochromis livingstonii ?,aby nebyly starosti s odbytem potěru :-D (čistě legrace nebrat vážně prosím )
KOMOŇ
uživatel webu
 
Příspěvky: 24
Registrován: 15 říj 2012, 12:08
Kolik let děláte akvaristiku?: 0

PředchozíDalší

Zpět na Akva Malawi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků