Doplnění osádky

Obecná diskuze o malawi akvaristice!

Moderátor: Team AkvaMalawi

Doplnění osádky

Příspěvekod File268 » 15 led 2015, 15:04

Ahoj. Mám doma několik let starou osádku akva (326l - mírovka do bytu) : labidochromis caeruleus yellow (momentálně 7), pseudotropheus elongatus mpanga (9+ 1-2 prcci v kamení), pseudotropheus socolofi (4). Socolofi jsou jen staré kusy 11-15 cm. Ostatní generační mix. Nechtěl jsem do toho složení dřív zbytečně sahat, ale říkám si, že už by to chtělo doplnit. No a mám tak trochu dilema, jestli jenom navýšit počet kusů, nebo Socolofi nedoplňovat a místo nich dát (resp. i k nim a nechat je dožít) jiný druh - uvažoval jsem o saulosi coral red, nějaké afry (white top nebo možná cobue), Iodotropheus sprengerae - pokud vás napadnou nějaké jiné menší mbuny, tak klidně řekněte. Nikdy jsem neměl saulosi/afry, tak nevím, jak by si seděly se zbytkem. U Iodotropheusů si myslím, že by nebyl problém. O téhle výměně uvažuju, protože mi přijde, že socolofi se u mě nějak "nedaří" - mají barvu, utlačované nejsou, pravidelně nosí, ale nikdy jsem pak mladé neviděl :|. U ostatních není problém, tak nevím čím to může být. Jakou variantu považujete za dobrou? Díky předem za odpovědi
File268
uživatel webu
 
Příspěvky: 9
Registrován: 29 zář 2013, 20:49
Kolik let děláte akvaristiku?: 7

Re: Doplnění osádky

Příspěvekod miran » 15 led 2015, 15:10

tak,že se Socolofkám nedaří,když nevidíš jejich mladé neznamená,že se jim nedaří :mrgreen: možná padnou za oběť těm velkým rybám a ty ostatní mladé mají jen větší štěstí.Doplnit můžeš,ale budeš to mít složitější.Doplnit malé ryby do osádky dospělých ryb nemusí být jednoduché.
miran
přispívatel
 
Příspěvky: 170
Obrázky: 27
Registrován: 21 led 2013, 13:05
Kolik let děláte akvaristiku?: 30

Re: Doplnění osádky

Příspěvekod File268 » 15 led 2015, 15:13

tak jasně :mrgreen: mohl jsem to napsat jinak :mrgreen: jen mi příjde, že to prostě nemůže být jen štěstí ....jinak jak píšu - nejsou tam jen staré kusy, ale právě proto, že vím, že to není úplně jednoduché, tak jsem si řekl, že to proberu tady :o
File268
uživatel webu
 
Příspěvky: 9
Registrován: 29 zář 2013, 20:49
Kolik let děláte akvaristiku?: 7

Re: Doplnění osádky

Příspěvekod sarka.x » 15 led 2015, 15:25

File268 píše:Ahoj. Mám doma několik let starou osádku akva (326l - mírovka do bytu) : labidochromis caeruleus yellow (momentálně 7), pseudotropheus elongatus mpanga (9+ 1-2 prcci v kamení), pseudotropheus socolofi (4). Socolofi jsou jen staré kusy 11-15 cm. Ostatní generační mix. Nechtěl jsem do toho složení dřív zbytečně sahat, ale říkám si, že už by to chtělo doplnit. No a mám tak trochu dilema, jestli jenom navýšit počet kusů, nebo Socolofi nedoplňovat a místo nich dát (resp. i k nim a nechat je dožít) jiný druh - uvažoval jsem o saulosi coral red, nějaké afry (white top nebo možná cobue), Iodotropheus sprengerae - pokud vás napadnou nějaké jiné menší mbuny, tak klidně řekněte. Nikdy jsem neměl saulosi/afry, tak nevím, jak by si seděly se zbytkem. U Iodotropheusů si myslím, že by nebyl problém. O téhle výměně uvažuju, protože mi přijde, že socolofi se u mě nějak "nedaří" - mají barvu, utlačované nejsou, pravidelně nosí, ale nikdy jsem pak mladé neviděl :|. U ostatních není problém, tak nevím čím to může být. Jakou variantu považujete za dobrou? Díky předem za odpovědi


Ahoj,
chtělo by to i napsat rozměry nádrže, jakou má plochu dna. /píšeš že je aq na míru/podle toho bych volila počet druhů.
Záleží jak se Ti ty socolofi líbí, ale já bych je tam klidně nechala tak jak jsou a přidala nějaký jiný druh aby Ti plavalo v aq něco nového:-)
Výběr je velký, pak už záleží co se Ti bude líbit a co reálně seženeš. V podstatě můžeš přidat jakýkoli druh mbuny.
Výběr je velký třeba v Metriaclimách . Mě se spolu Metriaclima chilumba Maison Reef hodně líbí Metriaclima sp. "zebra gold" Kawanga ....
Naposledy upravil sarka.x dne 15 led 2015, 17:46, celkově upraveno 1
sarka.x
častý přispívatel
 
Příspěvky: 543
Obrázky: 4
Registrován: 29 pro 2008, 14:25
Bydliště: Praha
Kolik let děláte akvaristiku?: 7

Re: Doplnění osádky

Příspěvekod File268 » 15 led 2015, 15:35

Plocha dna je zhruba 7600 ....ona je to totiž spíš krychle kvůli místu, které bylo na délku metr, ale šířka šla natáhnout :D proto se snažím vybrat menší a méně agresivní druhy :o (což myslím Metriaclima úplně není)...se současnou sklatbou nikdy nebyl problém, ale jak říká sarka.x rád bych něco nového :)....tak to trochu přeformuluji: Myslíte, že můžu "vyměnit" Socolofi za saulosi,afry,iodotropheusy (či případně jiné)? Jde mi třeba o to, jak by se snášeli saulosi/afry s elongaty
File268
uživatel webu
 
Příspěvky: 9
Registrován: 29 zář 2013, 20:49
Kolik let děláte akvaristiku?: 7

Re: Doplnění osádky

Příspěvekod miran » 15 led 2015, 15:44

tak můžeš zkusit a sehnat větší ryby,nebo to můžeš komplet vyměnit,nebo doplnit stávající osádku :mrgreen: podle složení tam nemáš žádného lovce,který by ty menší ryby likvidoval.jde o to,že ty velké kusy nemusí ty malé ryby jednoduše pustit ke korytu a porostou ze začátku pomaleji než třeba normálně,ale taky je to jen možná.Každá nádrž a ryby jsou individuální prostředí,kde to funguje pokaždé jinak.každopádně nové ryby buď nějaká karanténka a nebo mít jistotu o stopro zdraví.
miran
přispívatel
 
Příspěvky: 170
Obrázky: 27
Registrován: 21 led 2013, 13:05
Kolik let děláte akvaristiku?: 30

Re: Doplnění osádky

Příspěvekod miran » 15 led 2015, 15:47

Co se týče nějaké agresivity,tak ta hodně záleží na počtu ryb od druhu,i Sauloisi se ti budou mydlit,když budou třeba v 6kusech,ale jestli máš nějakou menší nádrž,rozměrově,tak ty Sauloisi,Iodotropheusy,nějaké Cynothilapie tam můžeš dát,taky záleží jestli chceš nějaké mladé pak šířit dál,tak už je to zase složitější,protože Pseudotropheus a Cynothilapia mají k sobě velmi blízko.
miran
přispívatel
 
Příspěvky: 170
Obrázky: 27
Registrován: 21 led 2013, 13:05
Kolik let děláte akvaristiku?: 30

Re: Doplnění osádky

Příspěvekod File268 » 15 led 2015, 16:05

Počty bych chtěl asi takhle: 10 labidochromisů, 14 elongatů + buď tak 12 nový druh + 4 socolofi nebo 14 socolofi. Komplet měnit osádku určitě nechci a mladé šířit nebudu :o
File268
uživatel webu
 
Příspěvky: 9
Registrován: 29 zář 2013, 20:49
Kolik let děláte akvaristiku?: 7

Re: Doplnění osádky

Příspěvekod miran » 15 led 2015, 16:11

tak záleží na tobě,to se rozhodni co by si chtěl ty.Třeba ty socolofky udej a pořiď 12ryb z nového druhu bez nějakých komplikací,něco červeného třeba ty Iodo a máš klid :mrgreen:
miran
přispívatel
 
Příspěvky: 170
Obrázky: 27
Registrován: 21 led 2013, 13:05
Kolik let děláte akvaristiku?: 30

Re: Doplnění osádky

Příspěvekod File268 » 15 led 2015, 16:35

Nejspíš teda půjdu do nového druhu. Láká mě mít po letech změnu :D . Nejvíc koketuji se saulosi coral red, ale nejsem pevně rozhodnutý. Ještě se zeptám na jednu věc - eshopy. Původní osádku jsem si jel koupit osobně, ale momentálně se mi tolik času nedostává, tak bych to chtěl vyřešit takhle a na netu jsem našel jeden obchod, který se mi docela líbil: http://www.tanganika.cz/. Ve vláknu o obchodech jsem tu našel spokojené komenty o něm, ale pár let staré, tak pokud má někdo zkušenost s tímhle popř. jiným dobrým, tak bych uvítal rady :)
File268
uživatel webu
 
Příspěvky: 9
Registrován: 29 zář 2013, 20:49
Kolik let děláte akvaristiku?: 7

Další

Zpět na Akva Malawi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 20 návštevníků