Malawi 840l jaké ryby?

Obecná diskuze o malawi akvaristice!

Moderátor: Team AkvaMalawi

Malawi 840l jaké ryby?

Příspěvekod Subar » 26 led 2015, 19:08

Dobrý den,

Akvárium mám už hodně roků. Posledních 8 roků jsem měl pár rejnoky, kteří bohužel na podzim zemřeli. Nějak nemám sílu znovu jít do rejnoků, navic děti a manželka chtějí akvárko "s barevnýma rybičkama co plavou".

Akvarium má rozměry 200x60x70 (d x h x v), externí filtr Fluval FX5, osvětlení 2x LED 38W a 4x trubice T8 39W, topení 300 W, UV lampa. Akvárium mám 18 dní napuštěné a pomalinku nastává čas na rybičky.

Jsem rozhodnut pro Malawi,ale vůbec se nemůžu rozhodnou jakou rybí osádku? Chtěl bych asi víc druhů v menším počtu ryb. Klidně i vzácnější druhy.
Otázka je, které druhy se spolu snáší, které se nesnáší, které koupit ve větším množství, které v páru, kolik celkově ryb do takového akvária? Můžete mi prosím poradit? V Malawi jsem uplný začátečník


Moc díky
Subar
uživatel webu
 
Příspěvky: 4
Registrován: 26 led 2015, 18:32
Kolik let děláte akvaristiku?: 25

Re: Malawi 840l jaké ryby?

Příspěvekod miran » 26 led 2015, 19:48

Akvárium je napuštěné tak je třeba zajet filtr a pak dát ryby.Myslíš na to,že?
Jinak do takové nádrže můžeš zvolit větší Protomelase,Eclectochromise,Dimidiochromise,Aulonocary,pokud chceš vyloženě jen barvu a nebudeš třeba dále šířit odchovy tak tam můžeš dát různé druhy mbun a máš lepší barvu než plasma TV :5:
Jinak chovat malawi v menším počtu v takové nádrži končí po čase špatně.12-15ks od druhu
miran
přispívatel
 
Příspěvky: 170
Obrázky: 27
Registrován: 21 led 2013, 13:05
Kolik let děláte akvaristiku?: 30

Re: Malawi 840l jaké ryby?

Příspěvekod Subar » 26 led 2015, 20:16

To, že je potřeba zajet filtr to vím, akvarium už mám několik roků, vodu pravidelně testuji a ryby chci dát klidně až za dva měsíce, ale v Malawi jsem uplnej začátečník.
Odchovům se nebráním, ale určitě ne abych je někde šíříl. Jinak počtům 12-15 ks možná i víc se nebráním.
Libí se mi mbun,Protomelasi,Aulonocary i Eclectochromise. Moc se mi nelíbí Dimidiochromise
Můžeš prosím poradit v kolika kusech? Kde ryby koupit? Jsem z Brna
Subar
uživatel webu
 
Příspěvky: 4
Registrován: 26 led 2015, 18:32
Kolik let děláte akvaristiku?: 25

Re: Malawi 840l jaké ryby?

Příspěvekod miran » 26 led 2015, 21:07

zkus mi prosím tě napsat co to je u tebe zajetý filtr a nádrž,protože to akvárko může jet klidně i rok jen tak a bude to pořád mrtvá voda a mrtvý filtr a pokud bude prázdné tak můžeš testovat je zbytečné,žádné procesy tam neprobíhají,problémy nastanou,když tam dáš ryby začneš krmit a oni začnou kadit. :4:
ty velké druhy se dají chovat v i menších počtech protomelas,eclectochromis,cheilochromis skupinky 3+3,aulonocary kolem 10kusů,ovšem mbuny je potřeba držet ve věšších skupinách 15kusů, má to dobrý efekt na oko v tak velké nádrži a hlavně praktický.pokud budeš kupovat malé ryby tak radši pořiď více,protože v té velké nádrži se ztratí a malé ryby se radši drží v houfu,nejsou ve stresu,lépe rostou.Nějaké úvahy o poměru pohlaví ze začátku neřeš,protože pokud to budou malé ryby stejně to nepoznáš a u mbun platí,že čím více samců tím méně problémů.
miran
přispívatel
 
Příspěvky: 170
Obrázky: 27
Registrován: 21 led 2013, 13:05
Kolik let děláte akvaristiku?: 30

Re: Malawi 840l jaké ryby?

Příspěvekod Subar » 26 led 2015, 22:57

Vodu v nádrži mám dnes 20.den, 5 dnů tam plavou nějaký paví očka(testovací rybičky) zatím vše ok.Do filtru jsem 3. den nalil 5 l bordílku ze zajetýho filtru a 10.den ještě 2l do filtru a 5 přímo do akvárka.
Subar
uživatel webu
 
Příspěvky: 4
Registrován: 26 led 2015, 18:32
Kolik let děláte akvaristiku?: 25

Re: Malawi 840l jaké ryby?

Příspěvekod miran » 26 led 2015, 23:24

Jo,postup je celkem správný až na to,že ty paví očka ten filtr a tu nádrž nějak nezachrání :mrgreen: kdyby to bylo 100L akvárko tak jo,ale takhle je to takové obelhávání.
jde o to,že ty paví očka ty bakterky v tom filtru a v té nádrži neuživí,muselo by jich tam být tak 100.bakterky se živí tím co ryby vyprodukují,takže takhle spíše chcípnou hlady.Až budeš vědět kdy tam příjdou ryby,nejlépe celá osádka najednou tak 24hodin před tím vylíj do nádrže zase nějaký kýbl z vypraným filtrem.A pak jak dáš ryby tak testuj hlavně NO2 a NO3.
Co se týče ryby samotných tak se dají chovat i mbuny a hapky dohromady(to co ti napsal na tlamkách je pověra),ale má to své pravidla.Já preferuju tenhle model,protože to má své výhody pro celkový klid v nádrži.
Takže si zkus vybrat nějaké druhy co by se ti líbily a dej si tu nějaký fárplán.Co se týče druhu samotných tak se křížit mohou i ryby,které nejsou druhově stejné a naopak.
pak ti třeba napíšu já nějaké druhy co by tě mohly zajímat nebo jsou zajímavé z estetického hlediska a aby to týmově nedělalo neplechu. :5:
miran
přispívatel
 
Příspěvky: 170
Obrázky: 27
Registrován: 21 led 2013, 13:05
Kolik let děláte akvaristiku?: 30

Re: Malawi 840l jaké ryby?

Příspěvekod vit.sirucek » 27 led 2015, 13:36

Nalití "bordýlku" do akvária bez následného brzkého zarybnění nemá smysl. Buď čekat a nechat vodu "zestárnout" nebo "naočkovat" a dát ryby.
Ryby bych doporučil kombinovat podle nároků na potravu. Souhlasím s miranem, klidně haps (popřípadě utaka) a mbuna dohromady, pokud to tedy nebudou striktní býložravci.
S různou velikostí bych si taky hlavu moc nelámal. Ono někdy právě ty menší bývají "agresivnější". Akva se mi líbí víc, když se jednotlivé druhy liší i stavbou těla, ne jenom rozdílnou barvou. :)
vit.sirucek
uživatel webu
 
Příspěvky: 44
Obrázky: 0
Registrován: 25 říj 2010, 11:34
Kolik let děláte akvaristiku?: 0

Re: Malawi 840l jaké ryby?

Příspěvekod miran » 27 led 2015, 18:17

Víte,když ti voda zestárne tak je stejně mrtvá a filtr nezajetý i kdyby to jelo rok-nic se na tom nemění a když do takové vody dáš ryby tak jsou ve stejném nebezpečí jako kdyby ta voda byla 3dny odstátá.
Jaké druhy striktních býložravců máš na mysli?vynech Demasoni :mrgreen: chovám mbuny různých variací z hapkama a žádný problém neřeším a vím,že když tam budou Demasoni tak taky nebude. :5:
jinak ta velikost je celkem důležitá a né kvůli agresivitě,ale kvůli krmení.
miran
přispívatel
 
Příspěvky: 170
Obrázky: 27
Registrován: 21 led 2013, 13:05
Kolik let děláte akvaristiku?: 30

Re: Malawi 840l jaké ryby?

Příspěvekod dýdý » 27 led 2015, 19:16

Otazka tedy, jak spravne zajet akvark?? :3:
Uživatelský avatar
dýdý
přispívatel
 
Příspěvky: 102
Obrázky: 66
Registrován: 12 bře 2006, 11:31
Bydliště: Starý Kolín

Re: Malawi 840l jaké ryby?

Příspěvekod miran » 27 led 2015, 19:44

však to sem to tam napsal a viťa v první části své odpovědi taky-není to opravdu nic složitého.lidi,kteří mají doma už nějakou fungující nádrž to mají dokonce nejjednodušší a bezproblémů. :24:
miran
přispívatel
 
Příspěvky: 170
Obrázky: 27
Registrován: 21 led 2013, 13:05
Kolik let děláte akvaristiku?: 30

Další

Zpět na Akva Malawi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků