znovu akvaristou

Obecná diskuze o malawi akvaristice!

Moderátor: Team AkvaMalawi

znovu akvaristou

Příspěvekod calta.pavel » 14 dub 2015, 15:36

Dobrý den,
když jsem byl na škole, tak jsem v bytě měl 250 litrů akvárium a měl jsem tam tlamovce. Malawky.
Asi jsem to nedělal úplně špatně, docela se mi to dařilo a z rybiček jsem měl velikou radost a dobře mi prospívaly. Níže mám i 2 fotky.

Pak jsem skončil školu, tak akvárium dostali rodiče a výsledek je, že akvárium již není :-(. Pak jsem se oženil, 2x přestěhoval a nyní konečně na stálo bydlíme a já si můžu plnit svůj sen.
Do zdi domu dělám díru, do které se mi podaří umístit akvárium 170 cm x 60 cm x 75 cm (délka, hloubka, výška).

Rád bych opět malawky, moc se na to těším, ale jak jsem mi to kdysi šlo tak nějak samo (asi nadšením), tak se nyní tak nějak bojím, abych něco neudělal špatně. Proto potřebuji rady zkušenějších, abych si vyvaroval nesmyslů a chyb.

Moc toho rozmyšleného nemám, krom toho, že mám již koupený filtr - Fluwal FX6. Dále mám vymyšleno, že k akváriu povede přívod čertvé vody a odpad, aby se mi usnadnila výměna vody. Kdysi jsem to dělal tak, že jsem měnil cca čtvrtinu vody za týden. Prostě jsem tam pustil čerstvou kohoutkovou a neřešil jsem to. Jeden akvarista v Kolíně (1500 litrů, malawky), to řeší tak, že voda mu jde čerstvá do akva pořád, dá to za týden cca tu čtvrtinu také. Je to blbě?

Vůbec nevím, jak řešit osvětlení. Já měl klasické trubice (SunGlo, AquaGlo). Dneska jsou v kurzu ledky. Viděl jsem i krásné noční osvětlení (asi také ledky).

Pozadí. Dříve jsem měl jen černou folii a tam navršené kamení a kořeny. Dneska se mi líbí ta polystyren epoxit, jak jsem zde o nich někde četl.

Prostě na několik let jsem úplně vypadl a chci se vrátit a udělat vše dobře. Na co prosím dát pozor? Děkuji moc za rady.



akva1.jpg
Akva 1
akva1.jpg (56.1 KiB) Zobrazeno 4320 krát

akva2.jpg
Akva 2
akva2.jpg (69.43 KiB) Zobrazeno 4320 krát
calta.pavel
uživatel webu
 
Příspěvky: 5
Registrován: 14 dub 2015, 15:20
Kolik let děláte akvaristiku?: 7

Re: znovu akvaristou

Příspěvekod wladys » 16 dub 2015, 09:40

Ahoj, začal bych tím, že pokud ještě tu díru do zdi nemáš vybouranou. Prohodil bych výšku akva s hloubkou. Výměny vody bych doporučoval větší. Aspoň půl nádrže týdně. Podle toho, jaké ryby budeš chtít bych i pak zařizoval nádrž. Filtrace by mela být OK. Ale přidal bych i do akva čerpací hlavu s biomolitanem, a to schoval za zamýšlené pozadí. Tato kombinace filtraci se mě jeví jako nejidealnejsi.
Uživatelský avatar
wladys
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 3419
Obrázky: 198
Registrován: 02 kvě 2005, 15:01
Bydliště: Opava
Kolik let děláte akvaristiku?: 0

Re: znovu akvaristou

Příspěvekod Matthes » 17 dub 2015, 20:38

Souhlas s wladysem.
První co mě taky zarazilo jsou ty rozměry.
Určitě výška stačí bohatě 60cm
Vetší výška má nevýhody jak ohledně přístupu čištění,
tak velké pnutí při takovém sloupci vody...
Hloubku co tě to pustí :D
filtrace kombinací ehterňáku a čerpací hlavy je podle mě taky nevhodnější :o
Uživatelský avatar
Matthes
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 735
Obrázky: 104
Registrován: 17 úno 2009, 18:55
Bydliště: Havířov
Kolik let děláte akvaristiku?: 0

Re: znovu akvaristou

Příspěvekod calta.pavel » 17 dub 2015, 20:45

Nojo, jenže mě pusti hloubka jen těch 60. Více nejde. Uploadnu fotky, jak pokracuju.
calta.pavel
uživatel webu
 
Příspěvky: 5
Registrován: 14 dub 2015, 15:20
Kolik let děláte akvaristiku?: 7

Re: znovu akvaristou

Příspěvekod Matthes » 17 dub 2015, 20:57

Škoda, no ta výška nad 60cm je fakt zbytečná.
Já mám 60x60cm a spíš bych chtěl jít do hloubky...
Ta výška je fakt zbytečná a ani ryby tak vysoko neplavou :D
Je to nevyužité, bavíme se o mbuna...
Uživatelský avatar
Matthes
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 735
Obrázky: 104
Registrován: 17 úno 2009, 18:55
Bydliště: Havířov
Kolik let děláte akvaristiku?: 0

Re: znovu akvaristou

Příspěvekod calta.pavel » 24 dub 2015, 09:26

Tak si dovolím dát aktualizaci toho, co jsem již udělal.

Nejdříve jsem vymlátil díru do zdi, je to nosná zeď 30 cm. Udělal jsem do ní překlad 210 cm a počkal, až to zavadne. To je vidět na první fotce.
ak1.jpg
Původní stav
ak1.jpg (115.27 KiB) Zobrazeno 4237 krát


Za další den jsem to samé udělal i na druhé straně a už se mohlo vesele bourat. Člověk by nevěřil, kolik je materiálu na zdi na díru 180 x 100 cm (šířka zdi 30 cm + 5 cm omítka).
Pokud by toto někdo někdy řešil, pak docela dobrý tip je stěnu řezat. To platí za předpokladu, že zeď je z tvárnic, nebo něčeho podobného porytého. Já jsem koupil na aukru za 100 Kč starou kaprovku a vždy jsme jednu tvárnici přeřízl a pak se do ní bouchne ve spáře a celá se hezky vyndá. Je to rychlé a relativně čisté.

Zeď měla 30 cm, takže jsem ještě potřeboval někde dalších 30cm vzít, abych měl hloubku akvária 60 cm. Takže jsem koupil ještě další 2 překlady a 21 cihel :-) Vyzdil jsem 3 pilíře, na které jsem překlady posadil a zazdil.

Pak to samozřejmě začistit, nahodit, natáhnout, začistit, zaštukovat a jsme ve finále.
Zde je výsledek.

ak2.jpg
finále
ak2.jpg (175.94 KiB) Zobrazeno 4237 krát


Protože akvárium bude průtočné, tak jsem udělal ještě díru v podlaze a natáhl odpad (coulová trubka) a přívod vody (3/4 coulu hadice). Udělal jsem 2 odvody do odpadu. Jeden na trubku z akvária, nebo filtru a druhou pro případ katastrofy. Toto je něco, na čímž jsem hodně přemýšlel a i když k tomu snad nikdy nedojde, tak pro jistotu. Takže. Mám mezi patrama ve zdi zadělané téčko, kde svislé vedení je odpad akva/filtr. Z boku je tam nasazené kolínko, které je lehce pod úrovní podlahy. Opět coulová velikost. Pokud budu odpouštět z akvária, pak to kolínko zajistí, že mi voda nevyteče na podlahu a pokud praskne akva, tak má alespoň kudy voda odtékat. Je mi jasné, že mi to zničí v bytě toho fakt dost, ale alespoň to má někde cestu pryč ta voda. Není to spása, je to alespoň něco.

Takže nyní je již zaděláno, voda natažená a jdu objednávat akva. Ve sklorexu ještě ladím dírku v boku a přechodku na přepad.

Filtr mám již FX6 koupenou a jak mi již bylo dobře porazeno, tak také objednávám atmana a na to kostku. Poradí mi někdo, jak silného atmana a jakou sílu, nebo hrubost té kostky?

No, co na to říkáte?
calta.pavel
uživatel webu
 
Příspěvky: 5
Registrován: 14 dub 2015, 15:20
Kolik let děláte akvaristiku?: 7

Re: znovu akvaristou

Příspěvekod calta.pavel » 24 dub 2015, 12:40

Tak mám další aktualizaci.
Dneska dorazily LED moduly s diodami. Modré a bílé. Myslel jsem si, že to využiju jen na noční osvětlení, ale ono to svítí jak blázen! Svítí tím někdo i jako denní osvětlení?
Myslel jsem si, že bych šel do klasických trubic zářivek.
Co myslíte?
calta.pavel
uživatel webu
 
Příspěvky: 5
Registrován: 14 dub 2015, 15:20
Kolik let děláte akvaristiku?: 7

Re: znovu akvaristou

Příspěvekod Matthes » 24 dub 2015, 17:53

Ahoj tak sem nikde nevyčetl kolik nakonec bude akva mít litrů.?
Jestli to bude ten první rozměr co uvádíš tak to bude něco okolo 750 litrů???
Co se čerpadla týče tak já mám v 540 litrech AT-203, ale přijde mi zbytečně silná, když používáš ještě kanistrák.
Přečerpá sice 2000l/h, ale žere 30W. Je na akva přes 600 litrů a výš.
Budu pořizovat 202ku ta přetočí sice "jen" 600l/h, ale to je na akva do 600 litrů dost a myslím, že by to bylo
dostačující i na větší akvária... a bere 10W.
Kostku na to sem kupoval tu největší a to č.5 ať je plocha co největší.
S led moduly nemám zatím zkušenost, zamrznul sem na trubicích :lol:
Uvažuji do budoucna nad led reflektory 10W.
Momentálně mám jednu trubici T5 a jednu T8 na dosvícení modré barvy a noční svícení než se úplně zhasne... :o
Uživatelský avatar
Matthes
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 735
Obrázky: 104
Registrován: 17 úno 2009, 18:55
Bydliště: Havířov
Kolik let děláte akvaristiku?: 0

Re: znovu akvaristou

Příspěvekod brbla » 24 dub 2015, 22:00

Protože jsem kdysi dělal terčovce, mám všechna akvária vysoká a problém to není - aulonocary, afry, yellowky, sokolofy - všechno se to prohání po celé výšce. Tím nechci říct, že plocha dna není důležitá - naopak, tu ničím nenahradíš. Zděné řešení mi připomíná moje dávné alvárko (boural jsem díru do panelu) , ale musím říct, že todle řešení má fakt úroveň.
Co se týká průtočného akvária, není to špatný řešení, ale stejně to chce čas od času vypustit a napustit. Z teorie ředění vychází, že stejně dochází ke kumulaci odpadních látek, jen nárůst je pomalejší (pokud tedy nejde o "horskej potok").
brbla
uživatel webu
 
Příspěvky: 4
Registrován: 23 bře 2014, 12:41
Kolik let děláte akvaristiku?: 40

Re: znovu akvaristou

Příspěvekod calta.pavel » 25 dub 2015, 13:00

Nakonec to akva bude opravdu vysoké, takže celková litráž (teoreticky, protože kameny a náplně zaberou dost), bude 816 litrů.

Postřeh se ředěním je určitě pravda, je mi jasné, že se někdy odpustit více vody bude muset. Pokusím se to ale vše vykoumat tak, aby to bylo maximálně samostatné.

Co se čerpadla týče, tak uvažuji nad 202kou, právě kvůli spotřebě a na honění vody bude FX-6ka.
calta.pavel
uživatel webu
 
Příspěvky: 5
Registrován: 14 dub 2015, 15:20
Kolik let děláte akvaristiku?: 7

Další

Zpět na Akva Malawi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník