prospěšná řasa ???

Obecná diskuze o malawi akvaristice!

Moderátor: Team AkvaMalawi

prospěšná řasa ???

Příspěvekod Kruan » 18 lis 2005, 17:46

Mam dotaz...slysel jsem ze v Malawi je rasa spis dobra hctena vec??....to je pravdať? Ona je jako nejak prospesna akvariu ??
Uživatelský avatar
Kruan
častý přispívatel
 
Příspěvky: 592
Obrázky: 61
Registrován: 25 říj 2005, 13:32
Kolik let děláte akvaristiku?: 0

Příspěvekod Martin Novák » 18 lis 2005, 18:12

Prospívá to, spíše než akváriu, rybám. V malawi (zvláště u Mbun) je porost řas běžný (v mělčinách) a zelená řasa je přirozenou potravou mnohých afrických cichlid. Můžeš si to ověřit na jejich tělesné stavbě (resp. stavbě tlamy). Mají jemné zuby, kterými řasu spásají a také různé tvary tlam, které jim zaručují spásání řasy i ve velmi mělké vodě.

Ovšem v akváriu to moc praktikovat nejde. Zaprvé růst řas nejde nějak přímo ovlivnit. Zadruhé by růst nebyl tak rychlý, aby stíhal pokrýt denní příjem ryb.
Uživatelský avatar
Martin Novák
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 1501
Obrázky: 93
Registrován: 19 bře 2005, 16:49
Bydliště: Písek
Kolik let děláte akvaristiku?: 22

Příspěvekod nakatenga » 18 lis 2005, 18:57

Řasy jsou především přirozenou součástí každého biotopu. Jsou všude, všude mají svou funkci, ale neměly by se přemnožit.
Doslovně platí, co napsal Martin, dodám k tomu jen něco ze své hlavy - třeba konkrétně u akvárií, kde je jako dekorace použita láva (lávové kameny), je fajn, když se povede dosáhnout sametového "potahu" z řas na povrchu lávy. Africké ryby při svých honičkách prostě nekoukají na cestu a řasa dost často umí zmírnit nebo zabránit poranění.
Přítomnost řasy dodá nádrži tu správnou patinu.
A samozřejmě celou dobu melu o řasách, které porůstají povrch dekorace, kamenů, kořenů a tak. Všechno ostatní je špatně. :wink:
Uživatelský avatar
nakatenga
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 1073
Obrázky: 8
Registrován: 19 bře 2005, 19:34
Kolik let děláte akvaristiku?: 0

Příspěvekod wladys » 18 lis 2005, 20:42

V Jezeře si ryby dokonce hlídají svá "políčka" s řasou.
Uživatelský avatar
wladys
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 3419
Obrázky: 198
Registrován: 02 kvě 2005, 15:01
Bydliště: Opava
Kolik let děláte akvaristiku?: 0

Příspěvekod tapisleca » 19 lis 2005, 15:09

Řasa je dobrá, ovšem né ta černá štětičková, to je sajrajt tu nikdo kromě parmičky černopruhé nežere. Té je třeba se vyvarovat, jinak ostatní zelená, či hnědá jsou pro ryby prospěšné.
Uživatelský avatar
tapisleca
častý přispívatel
 
Příspěvky: 202
Registrován: 06 lis 2005, 12:36
Bydliště: Praha

Příspěvekod nakatenga » 19 lis 2005, 17:21

TO Tapisleica - jsem ráda, že jsi mi potvrdil jedinčnost parmičky černopruhé. Problémy s touhle řasou jsem sice nikdy neměla, ale crossocheilus siamensis chovám v rostlinných nádržích a musím říct, že odvádějí svou službu bezvadně.
Sice nejsem příznivec míchání afrických ryb s čímkoli, ale kdybych v budoucnu problém se štětičkovou řasou, pokusila bych se nasadit hejno těchhle parmiček. Ať se v nich nikdo nemýlí, v dospělosti jsou velké jako doutníky.
Uživatelský avatar
nakatenga
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 1073
Obrázky: 8
Registrován: 19 bře 2005, 19:34
Kolik let děláte akvaristiku?: 0

Příspěvekod tapisleca » 20 lis 2005, 13:38

To nakatenga - Parmička černopruhá, mám s ní vlastní zkušenosti a je fakt dobrá, akorát jsem zkoušel jí dát k mým tlamovcům, by? jak říkáš nechci míchat afriku, ale ta ruducha je hnusná, tak to nedělalo dobrotu, tlamoci s ní zamávali(Frontosy). Kolega v práci má zase Astronatus Ocelatus a parmičky by? byly hodně velké a jak říkáš doutníky tak mu je ta oceláti také sežraly, Takže se zas tak moc neraduj, myslím, si, že i ona jak divně plave, tak ty velké ryby to láka, aby si smlsly, nevím, když bys jí dala k menším tlamovcům co by se stalo, to jsem nezkoušel, nevím.
Uživatelský avatar
tapisleca
častý přispívatel
 
Příspěvky: 202
Registrován: 06 lis 2005, 12:36
Bydliště: Praha

Příspěvekod jip » 22 lis 2005, 11:52

To nakatenga+tapisleca - také nejsem příznivcem mísení afrických jezerních cichlid s rybami z jiných kontinentů, ale abych zajistil jednak údržbu dna a také údržbu rostlin, mám v akváriu asi desítku ancistrusů a tři SAE parmičky. Všechny jmenované zastávají svou úlohu v tisícilitrovém akváriu dobře, by? třeba ancistrusům se odchovy ve společném akváriu nedaří. Ale já mám malawijské cichlidy, přičemž největší dospělé ryby jsou tak cca 12 - 13 cm velké a parmičky jsou už tak 10 cm velké. Parmičky mají z času na čas pocuchaných pár šupin, když se připletou příliš blízko k tření tlamovců a samec si zjednává dostatečnou odstupovou vzdálenost. Ale jsou ve výborné kondici a neustále šmejdí po sklech a po rostlinách a onimují řasy. Černou štětičkovou řasu (ruduchu) dokázaly zredukovat tak, že se v malé míře vyskytuje pouze v okolí výtokových trubek z vnějších filtrů.
Uživatelský avatar
jip
uživatel webu
 
Příspěvky: 86
Obrázky: 23
Registrován: 21 črc 2005, 10:41
Bydliště: Pardubice

Příspěvekod Kruan » 22 lis 2005, 12:04

nicmene stale nemam odpoved...je teda dobre kdyz je v malawi rasať...cerna asi ne...ale hneda a zelena byt muze...je to tak?
Uživatelský avatar
Kruan
častý přispívatel
 
Příspěvky: 592
Obrázky: 61
Registrován: 25 říj 2005, 13:32
Kolik let děláte akvaristiku?: 0

Příspěvekod Radim Zídek » 22 lis 2005, 12:12

Vždy je dobré udržovat v akváriu s tlamovci řasu, protože je součástí jejich jídelníčku.
Uživatelský avatar
Radim Zídek
moderátor
moderátor
 
Příspěvky: 1068
Obrázky: 249
Registrován: 19 bře 2005, 19:11
Bydliště: Hradec Králové

Další

Zpět na Akva Malawi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 62 návštevníků