Aké ryby?Rastliny?

Obecná diskuze o malawi akvaristice!

Moderátor: Team AkvaMalawi

Příspěvekod Bob » 21 lis 2005, 12:39

Lgaspo píše:Ja nema vobec ziadny problem s rastlinami. Mam 5 anubiasov a ryby si ich ani nevsimnu, takze v pohode a krasne rastu :wink:

no len pockaj az ryby vyrastu :mrgreen:
Uživatelský avatar
Bob
častý přispívatel
 
Příspěvky: 275
Obrázky: 103
Registrován: 08 črc 2005, 11:10
Bydliště: Michalovce, SR

Příspěvekod Shalibaba » 21 lis 2005, 13:18

to Lgaspo - a čím krmíš?
Uživatelský avatar
Shalibaba
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 721
Obrázky: 4
Registrován: 05 dub 2005, 09:25
Bydliště: okres Klatovy

Příspěvekod Lgaspo » 21 lis 2005, 13:38

Uz som to tu niekde pisal ale zopakujem to:

Rano - mrazena potrava - striedam cyclop, koretru, kril
Potom este dvakrat cez den zmes NLS, granugreen a granumeat v pomere cca 60:20:20

Nedavam ziadnu zeleninu
Uživatelský avatar
Lgaspo
technická podpora
technická podpora
 
Příspěvky: 1510
Obrázky: 52
Registrován: 05 kvě 2005, 14:38
Bydliště: Bratislava - SR
Kolik let děláte akvaristiku?: 10

Příspěvekod jip » 22 lis 2005, 11:26

To balmar: vhodné jsou všechny výše doporučené druhy mbun - možná bych přidal ještě Melanochromis auratus a Pseudotropheus lombardoi a také některé ryby ze skupiny Haplochromis - např. Aulonocary nebo Sciaenochromis fryeri (ahli) - pokud jde o rostliny - přečti si článek Rostliny versus malawijské cichlidy, který je na tomhle fóru a diskusi k němu.

To Bob - nemyslím si, že pokud ryby jsou v akváriu s rostlinami od potěru, že rostliny považují výhradně za zpestření potravy a zlikvidují je. Ale o tom je celý výše zmíněný článek a celá řada mých příspěvků na nejrůznějších českých a slovenských fórech. Prostě nemám s tím soužitím sebemenší problém a zvu každého nevěřícího na návštěvu, ať se přesvědčí na vlastní oči.
Uživatelský avatar
jip
uživatel webu
 
Příspěvky: 86
Obrázky: 23
Registrován: 21 črc 2005, 10:41
Bydliště: Pardubice

Příspěvekod tapisleca » 22 lis 2005, 19:28

Pánové JIP má pravdu viděl jsem jeho prezentaci akvária s rostlinami a Malawi na WWW.akvarista.cz a je to super, i já po jeho vzoru se snažím akva osázet rostlinami a by? tam mám Tropheusy, ale i Frontosy tak to zatím jde.(teda musím to zaklepat na dřevo)
Uživatelský avatar
tapisleca
častý přispívatel
 
Příspěvky: 202
Registrován: 06 lis 2005, 12:36
Bydliště: Praha

Příspěvekod Bob » 23 lis 2005, 09:20

Ja len z vlastnej skusenosti dodam. Mal som v akva 3-4 rastliny, kde som mala od mala Mbuny. Ked boli ryby male bolo vsetko ok, ale ked ryby podrastli mlade listy boli permanentne okusane, preto som aj rastliny dal prec. Samozrejme, ak by tam tych rastlin bolo hodne, tak by mali väcsiu sancu prezit. Teraz mam pri Tropheusoch okolo 15 nan a aj tak su mlade listy okusane a nielen tie.
Uživatelský avatar
Bob
častý přispívatel
 
Příspěvky: 275
Obrázky: 103
Registrován: 08 črc 2005, 11:10
Bydliště: Michalovce, SR

Příspěvekod jip » 23 lis 2005, 15:52

Jen obecnou poznámku k soužití afrických cichlid s rostlinami. Jsou to v převážné většině ryby, jejichž větší či menší součástí jídelníčku je rostlinná složka. Je tedy jasné, že rostliny budou vždycky "ochutnávat" a budou okusovat ty jemnolisté v každém stádiu, u těch s tuhými listy budou na jídelníčku nejmladší výhonky a nejnovější lístečky. To je samozřejmě stav, který nemůže žádná rostlina dlouhodobě vydržet a postupně bude odcházet, pokud těch rostlin bude v akváriu málo aveškerý zájem ryb se soustředí jen na těch pár jedninců. Vím, že klasické biotopové africké jezerní akvárium (jako je třeba Radimovo nebo Mauveho, která se mi velice líbí) rostlinami neoplývá (by? i v Malawi jsou biotopy s rostlinami), ale protože mám rostliny v akváriu rád a protože rostliny nabízejí další velké množstí úkrytů pro potěr a tím i pro jeho úspěšné přežití, rozhodl jsem se už dávno pro tuhle netradiční kombinaci. Postupně jsem dostal akvárium do stavu, kdy pozadí je v cca 10-15 cm vrstvě hustě porostlé anubiasy a microsoriem a v samotném akváriu jsou houštiny ludwigií, hygrophil, kabomby, sagitárií, echinodorů a na dně porost drobných kryptokoryn, sagitárií a micratherma. Rostlin včetně výše uvedených jemnolistých je na pozadí o ploše 270x70 cm (zadní stěna) a 65x70 cm (boční stěna) a na dně cca 270x65 cm tolik, že přestože mé malawijky kromě řas ozobávají i jejich lístky, tak nikdy nejsou způsobené ztráty na jednotlivé rostlině takové, aby se rostliny dále nerozrůstaly. Takže musím pravidelně cca jednou za 14 dnů (v létě i dříve) akvárium pravidelně protrhávat, abych rybám ponechal také dostatek volného prostoru k jejich proplavání po celé délce akvária, což potřebují hlavně druhy rodu Haplochromis. Více je ve zmíněném článku "Rostliny versus malawijské cichlidy".
Naposledy upravil jip dne 25 lis 2005, 13:15, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
jip
uživatel webu
 
Příspěvky: 86
Obrázky: 23
Registrován: 21 črc 2005, 10:41
Bydliště: Pardubice

Příspěvekod Killer » 23 lis 2005, 16:48

No tak když to tu tak čtu o těch rostlinách,tak musím oponovat tomu kdo řiká že rostliny nemaj šanci dlouhodobě přežívat.Mam v akvárku tak 20 anubiasů (počet se stále zvyšuje)Okousávány sou skutečně mladé lístky,ale jen u velkých druhů anubiasů,nubias barteri nana prosperuje bez ztrát.Mam tam ještě křín (Crinum thaianum),ani ten neni okousaný;bolbitis taky neni okousanej,kapradí (microsorium)mam 2 druhy,taky nejsou okousaný.Možná je to tim,že tam mam kosmopolitní plevel jako je javskej mech a růžkatecmech se drží ve stejném množství přibližně jako na začátku.růžkatec ubývá,dal jsem ho tam málo.Krmím jen jednou denně,nechci si ty ryby rozmazlovat tolik.řasa je tam taky
Uživatelský avatar
Killer
častý přispívatel
 
Příspěvky: 376
Obrázky: 60
Registrován: 11 dub 2005, 19:58
Bydliště: Most

Předchozí

Zpět na Akva Malawi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 návštevníků