Zalozenie 600 l Malawi akva

Obecná diskuze o malawi akvaristice!

Moderátor: Team AkvaMalawi

Příspěvekod Lgaspo » 21 zář 2005, 19:58

Melanochromis interruptus
Uživatelský avatar
Lgaspo
technická podpora
technická podpora
 
Příspěvky: 1510
Obrázky: 52
Registrován: 05 kvě 2005, 14:38
Bydliště: Bratislava - SR
Kolik let děláte akvaristiku?: 10

Příspěvekod canart » 21 zář 2005, 21:35

Pockaj aspon tyzden - 8 dni, aby si ju neprelovoval zbytocne, ak z ikier nic nebude. Mozes aj po 15-16 dnoch, tesne pre vypustenim. Vtedy vsak moze mat menej mladych vzhladom na vyrusovanie v spolocnom akva. Zalezi, kolko chces odchovat mladych (a zahltit Rostratusa :D :D :D )
Uživatelský avatar
canart
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 918
Obrázky: 72
Registrován: 04 dub 2005, 22:28
Bydliště: Nitra - SR

Příspěvekod Lgaspo » 11 říj 2005, 11:54

Takze priatelia po dlhsom case sa mi konecne podarili zohnat vsetky ryby co som chcel a moj stav v akva je nateraz kompletny :wink:

Takze sam dokupil:
6 ks Protomelas teaniolatus Red Empres
4 Pseudotropheus polit
4 Pseudotropheus perspicax Red Top Ndumbi

4 ks Aulonocara jocobfraibergi Eureka
3 ks Aulonocara maylandi

Celkom by ma zaujimalo ci niekto z vas ma a chova Ps. polit, Protomelas teaniolatus a Aulonocara maylandi a ake s nimi mate skusenosti ?
Uživatelský avatar
Lgaspo
technická podpora
technická podpora
 
Příspěvky: 1510
Obrázky: 52
Registrován: 05 kvě 2005, 14:38
Bydliště: Bratislava - SR
Kolik let děláte akvaristiku?: 10

Příspěvekod Shalibaba » 11 říj 2005, 12:41

Ty Aulonocary Te fakt závidím, škoda, že u nás nikde v okolí nejsou :(
Od Neužila je podruhé pokoušet nebudu.
Uživatelský avatar
Shalibaba
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 721
Obrázky: 4
Registrován: 05 dub 2005, 09:25
Bydliště: okres Klatovy

Příspěvekod Lgaspo » 11 říj 2005, 13:03

Ja ich mam od Darbujana z Caslavi.
Neviem ako daleko byvas od Caslavi ale urcite sa tam oplati ist minimalne pozriet. Je to tam ako na vystave. Velmi velka zbierka roznych druhov cichlid!
Uživatelský avatar
Lgaspo
technická podpora
technická podpora
 
Příspěvky: 1510
Obrázky: 52
Registrován: 05 kvě 2005, 14:38
Bydliště: Bratislava - SR
Kolik let děláte akvaristiku?: 10

Příspěvekod Lgaspo » 09 pro 2005, 10:42

Takze pripajam dalsiu kapitolu do zivota mojho akva - tentokrat s nazvom BLOAT !!!

Presne tak, tato zahadna a neprijemna choroba neobisla ani mna a ustedrila mi ponaucenie!

Asi pred tromi tyzdnami som si vsimol, ze mi prestala zrat samica P. polit, tazko dychala a skryvala sa. Rozhodol som sa ju zatial len pozorovat, lebo vsetky ostatne ryby boli v pohode. Po dvoch dnoch rano som nasiel politku mrtvu co ma dost mrzelo lebo tento druh je moj velmi oblubeny. Ostatne ryby boli OK.
O dalsie dva dni prestal zrat samec A. maylandi a na dalsi den bol nafuknuty ako slon. To som uz spozornel, ale este stale som si nepripustal nejake vacsie problemy. Na dalsi den som samca prelovil do akva s poterom kde chudacisko do vecera uhynul. Ostatne ryby v akva boli OK ale aj napriek tomu som uz zacal uvazovat co sa deje.
A ked na dalsi den prestala zrat druha samica P.polit a zacala prudko dychat, zacal som konat.
V prvom rade som zdvihol teplotu na 28 stupnov (z povodnych 26), zvysil som vzduchovanie a vypol svetla. Dalej som si prestudoval vsetko dostupne o chorobach a poradil som sa s ludmi na fore za co vam pani Mauve, Radim Zidek a Canart touto cestou dakujem !!!

Spolocnou cestou sme dospeli k jedinemu - BLOAT. Az ma zamrazilo!!!

Rozhodol som sa blizsie preskumat ryby, ktore sa okrem politky zdali byt OK. Zistil som ze dalsich 5 ryb ma tenke priehladne vykaly !!!
Hned som zacal zhanat lieky. Podarilo sa mi zohnat Metrozol. Je to veterinarny liek kde je ucinna latka Metronidazol (podobne ako v Entizole). Vyhoda Metrozolu ja v tom, ze je praskovy (lahko sa rozpusta) a obsahuje len ucinnu latku a cukor (Entizol ako humanny liek obsahuje este aj nejake dalsie aditiva). Metrozol som zohnal v beznej lekarni kde sa predava v sackoch po 20 g. Je sice na predpis ale nemal som ziadny problem presvedcit lekarnika.

Metrozol som davkoval v mnozstve 250 mg na 30 l vody.
Zacal som tym, ze som vymenil 50 % vody a dal som prvu davku lieciva. Ryby som nekrmil. Takto som to robil prve 2 dni - vymena 50 % vody, jedna davka metrozolu a ziadne krmenie.

Potom som presiel na takyto system :
1. vecer vymena 30 % vody + davka lieciva, pricom som v liecive namocil granule (NLS, granu meat a granu green)
2. rano druha davka lieciva bez krmenia

Takto som to robil 6 dni za sebou.

Teda po celkovo 8 dnoch som liecbu ukoncil. Ryby sa zdaju byt OK, su cule, vsetky zeru a vykaly, aj ked este nie su 100%, uz nie su nitkovite a priesvitne :)

Najvacsie problemy mala samica P.polit, ktora sa dlho nevedela z toho dostat. Uz som uvazoval o jej utrateni. Ale ku koncu liecby uz zacala zretelne lepsie dychat a zacala konecne prejavovat aj ked zatial len vlazny zaujem o krmivo.

A co bolo pricinou BLOAT ?
Moja hlupost a zbytocne experimentovanie!!!
Ryby boli v pohode a rastli ako z vody. Krmil som ich rano mrazena potrava (cyclop, artemia, koretra) a potom este dvakrat cez den zmes NLS, granugreen a granumeat. Tato kombinacia bola (a aj je !!!) v pohode a nemal som ju menit.
Ale ja som zacal vymyslat s mrazenou potravou. Kupil som si kryl, patentku a larvy cierneho pakomara. Zacal som ryby tymto rano krmit tak, ze som im to striedal. No a ryby to zial nezvladli. Cca po tyzdni takehoto experimentovania ochorela politka.

Moja hlupost ma stala dve krasne ryby a vyse tyzdna strachu a starosti s celym akvarkom.

Patentky som zahodil a uz nikdy nimi nebudem krmit cichlidy. Kryl a larvu cierneho pakomara postupne ale velmi opatrne skrmim.

Momentalne ryby este mrazenou potravou nekrmim. Su 3 dni po skonceni liecby a tak ich setrim. Rano dostavaju susenych gamarusov a cez den este dva krat zmes vyssie popisanych granul.
Od buduceho tyzdna sa rano vratim k osvedcenemu mrazenemu cyclopu, artemii a koretre.

A aky je zaver - urobil som tri chyby:

1. zbytocne som menil to co bolo zabehane a pre ryby postacujuce

2. dlho som vahal so zacatim liecby - samca A.maylandi som mohol zachranit, keby som sa hned pustil do liecenia ako mi uhynula prva politka

3. choreho samca A.maylandi som prelovil do akva s poterom a tym padom som musel preliecit aj poter

Vcera som akva kompletne cistil. Na predfiltroch som mal hnusny smradlavy hnedy sliz - predpokladam, ze su to mrtve bakterie. Poriadne som molitany vypral a nasadil spat. Hlavny filter sa zda byt OK a necitit z neho ani zapach. Ale aj tak vodu kazdy druhy den meriam (NO2 a NO3).
(Filtraciu som pocas celej liecby nevypinal)

Este sa mi v akva objavil na kamenoch a skle nejaky biely povlak - su to take drobne jemne chlpky. Neviem cim to presne vzniklo ale asi to bude kombinaciou zvysenej teploty, vypnutych svetiel a pridavaneho lieciva.
Zo skiel som to zotrel dole a z kamenov do dufam casom zmizne.
Ale aj tak by ma zaujimalo co to je ???

Uff, trochu som sa rozpisal ale snad to niekomu pomoze neurobit taku hlupost ako som urobil ja, resp. ked ju urobi, tak moze pouzit podobny postup na liecenie ako som tu opisal.
Zda sa ze funguje :wink:
Naposledy upravil Lgaspo dne 09 pro 2005, 12:08, celkově upraveno 3
Uživatelský avatar
Lgaspo
technická podpora
technická podpora
 
Příspěvky: 1510
Obrázky: 52
Registrován: 05 kvě 2005, 14:38
Bydliště: Bratislava - SR
Kolik let děláte akvaristiku?: 10

Příspěvekod Martin Novák » 09 pro 2005, 10:53

Lgaspo, tahle nemoc nezná bratra a asi vážně potká každého...ale fajn, že jsi to takle zvládl a rybky také. Také je fajn, že jsi napsal takový přehledný návod - jak a hlavně proč toto celé vzniklo.
Uživatelský avatar
Martin Novák
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 1501
Obrázky: 93
Registrován: 19 bře 2005, 16:49
Bydliště: Písek
Kolik let děláte akvaristiku?: 22

Příspěvekod Mauve » 09 pro 2005, 11:22

Lgaspo, gratuluji - dobrá práce.

Budiž to poučením pro budoucí experimentátory, aby důkladně zvážili své pokusy s potravou pro tlamovce.........
Uživatelský avatar
Mauve
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 1148
Obrázky: 43
Registrován: 06 kvě 2005, 09:51
Bydliště: Pardubice

Příspěvekod Bob » 09 pro 2005, 11:52

zlaty stereotyp :D
Uživatelský avatar
Bob
častý přispívatel
 
Příspěvky: 275
Obrázky: 103
Registrován: 08 črc 2005, 11:10
Bydliště: Michalovce, SR

Příspěvekod wladys » 09 pro 2005, 22:01

Lagaspo...díky moc za tvůj příspěvek..je to napsané znamenitě. :24:
Uživatelský avatar
wladys
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 3419
Obrázky: 198
Registrován: 02 kvě 2005, 15:01
Bydliště: Opava
Kolik let děláte akvaristiku?: 0

PředchozíDalší

Zpět na Akva Malawi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 72 návštevníků