Tanganyický útes

Prezentace vašich akvárií včetně fotografií a hlasovací ankety. Možnost přidat i vlastní prezentaci.

Moderátor: Team AkvaMalawi

Jak se Vám líbí toto akvárium?

Můžete označit 1 možnost

 
 
Zobrazit výsledky

Tanganyický útes

Příspěvekod Dryják » 29 bře 2006, 00:52

[align=center]Honza Dryje - "Tanganyika domácí" [/align]

[align=center]Obrázek[/align]

E-mail: hd@cetelem.cz

ICQ: N/A


TECHNICKÉ ÚDAJE

Rozměry:
150 x 60 x 80 cm hloubka

Při návrhu nádrže jsem si nechal poradit od "Tomáše Středočecha" kdy vynesl památnou větu: Akvárium dělá hloubka, proto jdi na maximum hloubky co se vejdeš. A vešel jsem se. Při platbě za nádrž se ukázalo jak poctivě jsem na podzim brousil kreditku a při nesení nádrže po schodech do 5. patra, protože se nevešla do výtahu, jsem několikrát zapochyboval o svém zdravém rozumu. Okolo futer a na zlomech schodiště jsme procházeli s hodinářskou přesností, veškerá námaha se však několikrát oplatila.

Sklo:
12 mm

Objem:
720l

Filtrace:
biologický externí filtr, skleněný umístněný pod nádrží o 4 komorách. Rozměry filtru jsou 90 x 40 x 40 cm, tedy čistý objem je cca 150l. Při běhu čerpadla je plný ze 2/3 vodou a filtračním molitanem o 3 rozměrech pórů. čerpadlo Eheim 1200 při tomto rozdílu hladin podle tabulky na obalu přečerpá cca 900l/h.
Po 15 měsících provozu: zatím jsem čistil 3x houby v přední části, zadní nebylo třeba vůbec čistit. Je to úplně bezúdržbový systém.


Osvětlení:
2 rampy pro 4 trubice T8 120 cm, 4 x 36W ( 2x Triplus, 1x Philips AQUARELEE a 1x SYLVANIA REPLYSTAR). Každá rampa, tedy 2 zářivky jsou napojená na svůj okruh na své spínací hodiny. Tím se snažím pomalu rozsvěcet a zhasínat. Svítím od 8:00 do 22:00.

Kryt:
Farao

Pozadí:
z pěnového polystyrénu, autorem je Radim Zídek

Vyhřívání:
1 x topení Jager 200W. Mám jej zapnuté jen v zimě, kdy dokáže se zářivkami udržet na stupeň přesnou teplotu okolo 26st. C. V létě jej mám vypnuté a teplota sama ve venkovních teplotních špičkách stoupá i k 30st. C.

Vzduchování:
Vzduchování není třeba, voda se dostatečně okysličuje v přepadu do filtru a pohybem hladiny.

Vnitřní zařízení:
písku se na dno vešly dva 25kg pytle písku do filtrace do bazénů.

Rostliny:

Ze začátku jsem nádrž osázel velice pestře:
Anubias barteri
Anubias congensis
Anubias laceolata
Echinodorus ocelot green
Hydrophila angustifolia
Hydrophila siamensis

Peníze za rostliny jsem měl spíš utratit za pivo, po 2 měsích z nich nezbylo nic. Jediná rostlina, která mi krásně prosperuje a už jsem jí musel polovinu předat dalším akvaristům je Cryptocoryne aponogetifolia . Tu jsem dostal darem od Tomáše.

Původní rybí osádka nádrže:
36 Tropheus sp. "Black" (Bemba), ze 2 různých zdrojů.
9 Petrochromis trewevasae
8 Callochromis macrops "Ndole red"
2 ancistrus "Viktor" a "Přizďa". Přizďa není občas viděn i řadu týdnů a pak se vždy zjeví.

Tropheusy se ve svém 1. roce se začaly třít. Po několika pokusech dokázaly samice donášet mladé a už mám plné akvário malých Trofíků. Pro malé je nejlepší úkryt Cryptocoryna ve spleti listů blízko kořenů, tam jsou na ně velké ryby krátké. Od velikosti 1cm jsou neohrožená torpéda a neznervózní je ani čištění skel a odkalování. Všechno si důkladně prohlídnou a z čištění skel mají tu nejlepší hostinu. Z celého hejna se vyprofilovali 4 dominantní samci, kteří se celý den třou se samicema nebo se rvou a dokazují si kdo má lepší ploutve. Jejich zápasy většinou rozeženou až Petrochromisy. Jejich vzájemný vztah s Petrochromisy je zajímavější než španělská telenovela. Moje žena, je v těhotenství pozorovala častěji než televizi. Bemby si často jako centrum teritoria vyhlídnou škvíru u šutru shodně jako samec Petrochromise a pak se v době námluv musí vystřídat! Občas se tolerují a pak se střídají a občas se pronásledují nebo si dělají naschvály ( Petrochromis hloubí písek ven z díry pod šutrem a Bemba mu jej zase pohybem ploutví v nestřeženém okamžiku hrne zpět a občas mu tam přiveze i uvolněný list ... ). Jakmile se začnou honit je to jak Tom a Jerry, většinou Bemba dokáže vybírat rychleji zatáčky a Petrochromis pronásledování po několika sekundách vzdává.

Petrochromis trewevasae
zatím jsem nepozoroval žádné tření a ani malou rybku. Rvačky samců jsou nezkutečně ostré. Samci se do sebe zakousnou tlamama a ve vzájemné křeči se mlátí po celém akváriu. Rozdělí je buď třetí samec, kterému se při rvačce přimotají před čumák, nebo náraz o zářivku a reflektory. Samci mají přesně vymezená teritoria a neustále si je hlídají. Občas okolo sebe v rituálním tanci velice pomalu krouží a dokazují si kdo je větší King. Vypadá to jako podvodní tango, protože se staví vertikálně, jako kdyby stáli na ocasních ploutvích.


Krmení:
Používám vločkové žrádlo SERA sun, vipan a flora. Nejvíce jim chutnali malé kuličky HIKARI TROPICAL. HIKARI se už k nám nedováží a pro mě to je docela štěstí, bylo jen v malinkých baleních za nekřesťanské peníze. HIKARI jim tuze moc chutnalo, byl v nich extrakt z lososího mlíčí ... .

Krmím 4x denně: ráno a večer sám, přes den automatickým krmítkem EHEIM. Od doby co je žena na mateřské šetřím ale baterky a přes den krmí máma. Díky krmítku je možné odject na 3 týdny na dovolenou. Jen si musím vychytat krmimo, jeho šarži a průměr otevřeného otvoru pro vysypávání krmiva z míchačky.

Údržba:
Snažím se měnit vodu každý víkend, ale občas se mi stane, že vodu vyměním až 4-tý víkend. Zatím jsem nepozoroval, kromě silné řasy na předním skle, žádný problém s občas dlouhým intervalem při výměně vody. Vodu vypouštím hadicí, kterou pro napouštění přes přírubu a rychlosvorku zapojím na baterii místo sprchy. Čištění mi zabere maximálně 1,5 hodiny.


Poděkování:
Zde bych chtěl poděkovat Radimovi Zídkovi za jeho perfektní pomoc při návrhu nádrže a její realizaci. Další velký dík patří tomuto webu a dalším podobným stránkám na Internetu, pro vyhledání mnoha nutných informací si už jinou cestou ani nedokáži představit. Například [font=Tahoma][/font] Kniha o rybách Tropheus.

FOTOGRAFIE:
Fotografie k nádrži najdete v Osobní galerii
Naposledy upravil Dryják dne 21 črc 2007, 11:22, celkově upraveno 7
Uživatelský avatar
Dryják
uživatel webu
 
Příspěvky: 17
Obrázky: 44
Registrován: 07 bře 2006, 17:48
Bydliště: Praha

Příspěvekod Radim Zídek » 29 bře 2006, 08:28

Moc Ti přeji ať se tvým rybkám daří a ať Ti akvárko děla jenom radost a žádnou starost.
Radim
Uživatelský avatar
Radim Zídek
moderátor
moderátor
 
Příspěvky: 1068
Obrázky: 249
Registrován: 19 bře 2005, 19:11
Bydliště: Hradec Králové

Příspěvekod mikro » 29 bře 2006, 09:11

Smekam, moc pekne udelane, a Radimuv komlet , pekne pekne ;-)
Uživatelský avatar
mikro
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 1165
Obrázky: 28
Registrován: 24 lis 2005, 17:27
Bydliště: Milevsko/Brno

Příspěvekod petr07 » 29 bře 2006, 09:40

Opravdová paráda,moc se mi líbí.Hlavně to pozadí.
petr07
uživatel webu
 
Příspěvky: 29
Registrován: 17 lis 2005, 23:05
Bydliště: Kroměříž

Příspěvekod mikro » 29 bře 2006, 10:08

Koukam ze ses z Prahy, no ehm nazivo je vsechno lepsi;-) myslis ze by to slo? kdyztak SZ ;-) dik Zdeněk
Uživatelský avatar
mikro
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 1165
Obrázky: 28
Registrován: 24 lis 2005, 17:27
Bydliště: Milevsko/Brno

Příspěvekod Danouš » 29 bře 2006, 10:32

Super komplet i pozadí. Ta hloubka je parádní a pohled z boku je moooc pěkný. Rád bych se zeptal:
1/ ta vzpěra před vnějším filtrem se dá vyndat i když je napuštěné akvário ( kdybys třeba potřeboval vytáhnout filtr ze skříňky )
2/ ten přepad je přesně zapuštěn do pozadí nebo je kolem něj prostor , aby tam ryby mohly vplout a schovat se
Uživatelský avatar
Danouš
přispívatel
 
Příspěvky: 190
Obrázky: 40
Registrován: 27 bře 2005, 13:04
Bydliště: Olomouc

Příspěvekod Jenda » 29 bře 2006, 10:48

Ahoj, krasna a velka nadrz s perfektnim pozadim! :-)
A jak tak koukam na ty fotky pred a po, nebylo by to lepsi bez tech kytek? :3:
Uživatelský avatar
Jenda
častý přispívatel
 
Příspěvky: 208
Obrázky: 15
Registrován: 09 čer 2005, 14:22
Bydliště: Slany

Příspěvekod Dryják » 29 bře 2006, 10:51

Ta prostřední kytka je trošku ohyzdná na fotkách, ale v reálu tak hrozná není. Hlavně funguje jako schovka pro rybky, takže u mě vyhrává funkčnost. Je moc dlouhá a hodně stíní světlu od zářivek, ale už jsem se rozhodl jí tam nechat a počkat si na její nové listy.
Uživatelský avatar
Dryják
uživatel webu
 
Příspěvky: 17
Obrázky: 44
Registrován: 07 bře 2006, 17:48
Bydliště: Praha

Příspěvekod Dryják » 29 bře 2006, 11:03

Danouš píše:Super komplet i pozadí. Ta hloubka je parádní a pohled z boku je moooc pěkný. Rád bych se zeptal:
1/ ta vzpěra před vnějším filtrem se dá vyndat i když je napuštěné akvário ( kdybys třeba potřeboval vytáhnout filtr ze skříňky )
2/ ten přepad je přesně zapuštěn do pozadí nebo je kolem něj prostor , aby tam ryby mohly vplout a schovat se


Ad 1/ se vzpěrou jsem si zatím nehrál a nedumal nad ní, ale zkusím pošpekulovat a odpovím později.

Ad 2/ je tam asi 4 - 6 cm prostor. Takže mi to Bemby používaj jako atrakci. Cca 20 člené hejno Bemb a občas se přidají Trewevasáci vlítne spodem šutrama k rouře, profčí směrem nahoru k přepadu a pelášej dál napříč nádrží. Jsou jak včely. :lol:
Uživatelský avatar
Dryják
uživatel webu
 
Příspěvky: 17
Obrázky: 44
Registrován: 07 bře 2006, 17:48
Bydliště: Praha

Příspěvekod Radim Zídek » 29 bře 2006, 14:16

TO Danouš: vzpěra před filtrem jde vyndat i když je akvárium napuštěné.
Uživatelský avatar
Radim Zídek
moderátor
moderátor
 
Příspěvky: 1068
Obrázky: 249
Registrován: 19 bře 2005, 19:11
Bydliště: Hradec Králové

Další

Zpět na Vaše nádrže

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 33 návštevníků

cron