Pombo Rocks

Prezentace vašich akvárií včetně fotografií a hlasovací ankety. Možnost přidat i vlastní prezentaci.

Moderátor: Team AkvaMalawi

Jak se vám líbí toto akvárium?

Můžete označit 1 možnost

 
 
Zobrazit výsledky

Příspěvekod lubnek » 30 pro 2011, 09:46

omg, promiň, co to je? ! ? ! ? !
Uživatelský avatar
lubnek
přispívatel
 
Příspěvky: 156
Obrázky: 8
Registrován: 09 zář 2009, 17:04
Kolik let děláte akvaristiku?: 0

Příspěvekod CZmok » 04 bře 2012, 12:09

Zdravím po delší době,

měl bych pár dotazů a novinek, které se mi postupně nastřádaly.

Dotazy:

1.) Jadna malá damasonka, co se mi nedavno narodila a přežila krvelačné útoky ostatních, má spojené dva pruhy na jedné straně v jeden. Jak rostě, zdá se mi, že se pruhy postupně od sebe odtrhávají. Je možné, že se tento defekt do dospělosti ztratí úplně? Jak takovéto případy řešíte Vy, v rámci zachování správné rodové linie byste takovéhoto jedince uspali nebo si řeknete, že to nevadí a necháte je se množit dál a tím snižovat kvalitu již tak zdegenerovaného druhu demasoni?

2.) V poslední době se ryby zacaly dost lekat. Všechno je stejné, žádné zásahy se v pokoji ani v akva neděly. Jen se musím přiznat, že jsem dlouho nečistil externí filtr, cca 2 měsíce. Týdení výměny vody a propírání nárazové matrace z polyuretanové pěny se děly normálně a v čas. Zajímalo by mě, jestli takto dlouho nečištěný filtr mohl mít vliv na lekavost ryb? Hodnoty vody v akva byly i tak v normě.

3.) Včera při čištění exterňáku jsem nasadil pár novinek, viz sekce novinky, a jednou z nich bylo přidání korálové drtě do jednoho koše ke keramice. Chci se zeptat těch, kteří to také tak mají, kolik tam toho tak dávají, za jak dlouho korál zmizí a jestli to nemůže mít vliv na hlavu exterňáku, jako že by se tam začalo dělat přehršle vodního kmene?

Novinky:

1.) Konečně jsem se dostal k tomu předřadit před vpusť do exterňáku nárazovou matraci, aby se exterňák tak nezanášel mechaniskými nečistotami. Tu hodlám propírat vždy s propráním matrace na vzduchovací hlavě Atman. Slibuji si od toho delší intervaly čištění exterňáku.

2.) Do spodního koše, kde byla jen keramika, jsem přidal i korálovou drť. Slibuji si od toho menší množství přidání sody při výměně vody a celkově větší stálost prostředí.

3.) Do prostředního koše, kde byl biomolitan tak do půlky koše, jsem ho ještě přidal a nyní je téměř pln. Slibuji si od toho větší filtrační plochu a tím více prostoru pro bakterky, ale nejsem si jist, jestli to k něčemu bude.

Foto:
Přílohy
P1190800_C.JPG
Korál vs keramika
P1190800_C.JPG (144.19 KiB) Zobrazeno 2123 krát
P1190801_C.JPG
molitan
P1190801_C.JPG (135.74 KiB) Zobrazeno 2123 krát
Uživatelský avatar
CZmok
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 669
Obrázky: 32
Registrován: 13 pro 2010, 15:02

Příspěvekod FontosR » 04 bře 2012, 12:55

Korálové čipsy se nikam neztratí a vodního kamene se taky nemusíš bát. Mám v akva korálový písek plus ůlomky ve filtru už pěkně dlouho a vše je naprosto v pohodě.
Uživatelský avatar
FontosR
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 1454
Obrázky: 34
Registrován: 03 říj 2006, 12:51
Bydliště: KADAŇ

Příspěvekod wladys » 05 bře 2012, 01:20

Já jsem teda při posledním čištění mého exterňáku u mého Malawi reefu korálovou drť vyndal. Když jsem ho otevřel z hrůzou sem zjistil, že se korál jaksi rozpadá a s vodou tvořil v koši na dně docela blátíčko. Asi bude záležet na vodě, jak rychle se bude rozpadat, ale rozpadat se bude stejně, jako se rozpadají ulity. Jen to bude o hodně pomalejší. Já měl z toho "sajrajtu" ve filtru docela strach....tak jsem ten korál vyndal, co se dalo použít jsem nasypal za pozadí do komory a zbytek vyhodil. Takže u mě asi tak..no. :roll:
Uživatelský avatar
wladys
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 3419
Obrázky: 198
Registrován: 02 kvě 2005, 15:01
Bydliště: Opava
Kolik let děláte akvaristiku?: 0

Příspěvekod FontosR » 05 bře 2012, 06:11

Tak to teda koukám, já mám ůlomky už čtvrtý rok střídavě v mořskym a ve sladkym akva. A nic podobného nemám z kohoutku mi teče PH 7,5 takže asi opravdu záleží na PH.
Uživatelský avatar
FontosR
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 1454
Obrázky: 34
Registrován: 03 říj 2006, 12:51
Bydliště: KADAŇ

Příspěvekod CZmok » 05 bře 2012, 20:04

wladys - ajajaj... jak dlouho si ho tam mel a kolik? Ja tam odhadem hodil tak ctvrt kila. Tak to me moc nepotesilo. :(

FrontosR - to ze by se koral nerozpoustel slysim prvne.

Na ostatni otazky se odpovedi nenajdou? :)
Uživatelský avatar
CZmok
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 669
Obrázky: 32
Registrován: 13 pro 2010, 15:02

Příspěvekod wladys » 06 bře 2012, 00:12

Měl sem ho tam cca 2 roky jeden plný košík.
Uživatelský avatar
wladys
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 3419
Obrázky: 198
Registrován: 02 kvě 2005, 15:01
Bydliště: Opava
Kolik let děláte akvaristiku?: 0

Příspěvekod hr » 06 bře 2012, 08:59

Čus chlape,pamatuješ si jak jsem ti v tvých začátcích psal ať nikam nespěcháš, že aqo bude pomalu zrát až do nějaké fáze kdy se to ustálí atd,???
Aqo vypadá už zrale,stačí utrhnout. :lol:
Za tu dobu co píšu na tyto a podobné stránky, někdy dost hrubě, rady a poznámky k některým nádržím, můžu s klidem říct že ty a Red dragon jste asi největší borci, kteří prošli od svých začátků znatelným vývojem evoluce od suchozemce až po akvaristu.Přál bych rybám více takových lidí jako jste vy pánové a né tupých hovad co si myslí že ryby se dožívají jeden maximálně dva měsíce a potom se vždy musí nějaké zase dokoupit ve zveráku.Jenže to by zase přišli zverimexy na buben.
Nejen na vašich aqach je vidět zralost, ale i na vašich dotazech nebo diskusích.Takových akvaristů si vážím, co mají nejen snahu a chtíč mít doma aqo s barevnejma rybama, ale když už si ho pořídí, tak se vzdělávají a věnují se svému hobby pořádně.

Odpovědi:
Pruhy na demasonce jsou neřekl bych degenerace, ale rozdíl v barevnosti, nebo vybarvení.Na nějakém videu, nebo fotkách z jezera, je vidět že i v přírodě jsou takto nepravidelně pruhované ryby, takže nemusí k tomu docházet pouze z důvodu nějaké nevhodné plemenitby, co se křížení jedné linie týká.
Takováto samice zplodí potomky, kteří tuto odchylku od "standartu "mít vůbec nemusí.Prostě když se bělošce a černochovi narodí dítě, nemusí nést žádné znaky jednoho s rodičů, takže bude buď bílé, nebo černé.Jestliže ti v aqu nepřežívají horentní počty mladých, tak nevidím důvod proč takovouto rybu utrácet, ještě když má genetické předpoklady k přežití vyvinuté lépe než její sourozenci, kteří se stali už dávno potravou jiných ryb v nádrži.
Díky různému šlechtění barev a dokonalosti tvarů se mezi akvaristy stalo trendem a běžnou rutinou selektovat ryby.Chápu že chovatelé produkující na trh co největší počty odchovů, si budou pořizovat takovéto vyselektované páry, hejna ,nebo jedince. Ovšem z mého pohledu chovu, ne odchovu, vidím věci trochu jinak a to tak že nepotřebuji ukazovat zájemcům pruhy a tvary jako s katalogu, ale mám radost s přirozené rozmanitosti.Už jen málo lidí se dnes věnuje např chovu původních přírodních forem nepříliš vybarvených živorodek a podobných ryb.Prostě v kurzu masového spotřebitele jsou ryby vyšlechtěné a barevné a snad proto se často zbytečně i v nechovných nádržích hledí na nějaký standart který určuje nevím kdo.Tímto nechci samozřejmě tvrdit, že křížení druhů nebo množení opravdu degenerovaných ryb s vrozenými vadami ve stavbě těla a podobně jsou vhodné.


Lekavost ryb samozřejmě kvalita vody ovlivnit může, ovšem za předpokladu že jsou naměřené hodnoty v nějakém výkyvu, což u tebe nebylo.
Ryby mohou procházet nějakým hormonálním vývojem a to může mít vliv na jejich psychiku a následně chování celého hejna.
Někteří lekavější jedinci mohou potom strhnout k takovému chování i ostatní ryby a ty potom reagují instinktivně a buď vyhledávají úkryty, nebo se začnou zběsile pohybovat v hejnu po nádrži tak, aby byly ,jak bych tak řekl, nečitelné pro předpokládaného pretdátora, nebo nebezpečí které jim hrozí.
Takovéto chování odezní s věkem ryb ovšem při vyrušení, nebo jiném stresujícím faktoru, vždy neomylně zafunguje.


Korálovou drť nepoužívám.
Vodu upravuji za pomoci Thiosýranu ,sody a mořské soli.Myslím si však že jemné částečky které popisuje wladys, jsou jak už napsal, někde na dně filtru a ty jemnější které strhne tlak a proud filtru procestují kolem vrtulky bez jakéhokoliv poškození do nádrže.
K nějakému zadření či jinému poškození, díky takovýmto částečkám, by mohlo dojít pouze za předpokladu nějakého plynulého pravidelného protékání velkého množství těchto částic až by vytvářeli svým množstvím tzv brusné médium.Jinak filtry běžně sem tam nasají při nějaké manipulaci v nádrži nějaké ty částečky písku což je vidět při údržbě filtru a neomezuje to nijak jejich činnost nebo životnost.Takovéto užívání v běžném provozu se stejně časem projeví ať už na filtrech s nebo bez používání korál.drti a určité mechanicky namáhané části nebo těsnění potřebují časem výměnu.Bez pravidelné údržby nebude fungovat nic věčně.


Tak co pane mok, doufám že jsem uspokojil vaše touhy po zdánlivě nevysvětlitelných záhadách??? :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
hr
častý přispívatel
 
Příspěvky: 459
Obrázky: 14
Registrován: 02 pro 2009, 13:32

Příspěvekod CZmok » 07 bře 2012, 09:08

No nazdar. :D Pamatuju, to vis, ze pamatuju. Verejna pochvala potesila, kord od nekoho, kdo vetsinou dava ostatnim poradnou sprchu. Moc dekuju za komenty, je to pekna slohovka. Jeste bych to ale asi chtel trochu rozvest, jeste buch rad vedel jednu cast z prvni otazky a tou je...

1.) Jestli se ty pruhy mohou do dospelosti zcela oddelit? nyni ma cca 2 cm. Jinak dekuju za nazor k selekci.

2.) Kdyz nad tim premyslim, tam mas asi pravdu v tom, ze v hejnu je opravdu "par" lekavejsich jedincu, kteri to vsechno strhnou. Trva to cca mesic, kdy jsou takhle lakave. Staci se trochu priblizit k akvu a hned (hlavne demasonky) ztmavnou a nasledne se vsechny ryby poschovavaji, ze ackoli tam tolik ukrytu nemam, tak neni videt jedina ryba z tak velkeho poctu... I kdyz jdu krmit, tak nez rybam dojde, ze je to opravdu krmeni, jsou bojacne... jakmile otevru vyko, je to uz samozrejme pracka. Si rikam, jestli to neni tim, ze uz na ryby tolik nekoukam. Ale kolem akva se chodi ve stejne frekvenci i vzdalenosti. No proste se nic nezmenilo, pouze cas sezeni primo pred akvem.

3.) s koralem tedy pockam do pristiho cisteni a uvidim, co tam bude nebo nebude za sajrajt.

dik vsem.
Uživatelský avatar
CZmok
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 669
Obrázky: 32
Registrován: 13 pro 2010, 15:02

Příspěvekod hr » 07 bře 2012, 10:13

I když je dvou centymetrová rybka ještě špunt, tak u pruhatců se krezba nijak extra nevyrovnává věkem.
Prostě a jednoduše, takové pruhy jaké mají prťata, jsou později k vidění i na dospělci.
S nárůstem velikosti, se takováto krezba pouze zvětší k poměru velikosti těla.Tož tak to máš kemo :o .
hr
častý přispívatel
 
Příspěvky: 459
Obrázky: 14
Registrován: 02 pro 2009, 13:32

PředchozíDalší

Zpět na Vaše nádrže

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků

cron