767L Malawi - v novém

Prezentace vašich akvárií včetně fotografií a hlasovací ankety. Možnost přidat i vlastní prezentaci.

Moderátor: Team AkvaMalawi

Jak se vám líbí toto akvárium?

Můžete označit 1 možnost

 
 
Zobrazit výsledky

Re: 767L Malawi

Příspěvekod Vladimír Grégr » 05 led 2013, 17:48

Dnes mě čekalo nemilé překvapení. Po 6-denní dovolené kdy jsem nebyl doma, jsem se vrátil a akvárium samozřejmě naprosto bez problémů, vše funční, voda čistá, ryby ok. Vyměnil jsem jako každý týden cca 120L vody, obvyklým postupem, filtry jsem necistil, do vody pridal pouze jedlou sodu. Po výměně vody akvárium naprosto v pohodě, voda jak křišťál, nic nenasvědčovalo tomu, že by měly být nějaké problémy. Ryby jsem nakrmil obvyklou dávkou, dostali jen Sera Vipan. Dnes ráno se objevil lehký mléčný zákal (nic hrozného ale poznat to je) a našel jsem jednu uhynulou Aulonocaru a jednoho S. Fryeri a ještě jeden se mi zdá nějaký divný, malátný a špatně plave, celkově byly ryby nějaké divné, hodně se plašili a měli tendenci shromaždovat se všechny v jednom místě, byly poměrně pobledlé. Měřením jsem zjistil NO2= 0 mg/l, NO3= 25 mg/l. Nedělal jsem tedy s akváriem nic, ryby se teď zdají lepší, zákal stejný nebo možná o něco lepší. Nevíte v čem by mohl být problém?
Uživatelský avatar
Vladimír Grégr
uživatel webu
 
Příspěvky: 75
Obrázky: 6
Registrován: 23 led 2012, 10:41
Bydliště: Říčany
Kolik let děláte akvaristiku?: 20

Re: 767L Malawi

Příspěvekod FontosR » 05 led 2013, 19:47

Podle mě muselo být něco ve vodě, vodárny občas dělají chybu ( mohli to být kovy nebo cokoliv co normál testem nezměříš )
Uživatelský avatar
FontosR
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 1454
Obrázky: 34
Registrován: 03 říj 2006, 12:51
Bydliště: KADAŇ

Re: 767L Malawi

Příspěvekod Vladimír Grégr » 05 led 2013, 20:22

No taky se k tomu přikláním, co ale s tím? Jiný zdroj vody nemám a spoléhat na to, že to bude příště v pořádku se mi nechce. I když by to mohlo být i z jiného důvodu.
Uživatelský avatar
Vladimír Grégr
uživatel webu
 
Příspěvky: 75
Obrázky: 6
Registrován: 23 led 2012, 10:41
Bydliště: Říčany
Kolik let děláte akvaristiku?: 20

Re: 767L Malawi

Příspěvekod FontosR » 05 led 2013, 21:51

Jedinné řešení je reverzní osmóza, dá se sehnat za 1500kč to máš podle mě 100% jistotu že ti zadrží sajrajt ve filtrech.
Uživatelský avatar
FontosR
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 1454
Obrázky: 34
Registrován: 03 říj 2006, 12:51
Bydliště: KADAŇ

Re: 767L Malawi

Příspěvekod Vladimír Grégr » 12 led 2013, 13:47

Odhodlal jsem se k radikálnímu kroku jelikož některé věci se (jak se dalo čekat) ukázali jako nedořešené případně chybné. Původně se mi do toho vůbec nechtělo, ale nakonec jsem zhodnotil, že pár dnů práce, trocha peněz a času budou stát za to. Příští týden v sobotu nebo v neděli se pustím do přestavby akvária, která bude mít za cíl:

1) Zbavit se nevhodných ryb - Saulosek, Hongáčů a Maingan
2) Schovat za pozadí trubky od filtrace
3) Zabránit rybám ve vplouvání za pozadí
4) Zlepšení komfortu při údržbě akvária a celkové zlepšení podmínek v akva

Za ten skoro rok co akvárium mám, jsem zjistil, že některé věci jsem měl udělat lépe a radostněji :-) Konečně nastal čas abych se do toho pustil a udělal nádrž tak, aby aby fungovala dalších x let bez větších zásahů. Největší problém bude pozadí, které musí projít nějakými změnami. Tzn. že ho bude třeba vyndat a po úpravě dát zpátky. K tomu bude třeba odříznou horní příčnou výztuhu a pravděpodobně i zadní podélnou, jelikož ji kvůli trubkám od filtru bude potřeba zkrátit asi o 10cm. Budu tedy muset snížit hladinu vody na nějakých max 30 cm, odříznout obě výztuhy, vyházet kameny, odříznou pozadí a ještě za chodu akvária vyndat. Vrátím zpět nějaké kameny, vodu nechám na těch 30cm a nechám dál běžet filtr a ryby zůstanou nějakou dobu v nádrži. Pozadí se mezi tím bude předělávat. V podstatě zůstane skoro celé tak jak je, pouze se udělají na obou stranách úpravy tak aby bylo možné protáhnout filtraci a razantní změna bude v levé rohové části. Boční část pozadí se změní úplně, spíš se vyrobí nová tak, aby bylo možno uvnitř schovat filtr, který je teď v zadní části nádrže za pozadím. Je tam k němu špatný přístup a v současnosti voda za levou boční částí pozadí vůbec neproudí, což asi není moc dobře. Proto se zadní a boční část spojí tak, aby za nimi mohla volně protékat voda a filtr bude na levé boční stěně. Trochu jsem se inspiroval v Canartově nádrži, takže v levém rohu bude takový převis, který bude vytvářet něco jako jeskyni a stinné místo, což by mohlo působit zajímavě. Budu se snažit nechat novou část napojit na původní zadní stěnu tak, aby to vypadalo dramaticky a zajímavě a vznikla tam nějaká jakoby prasklina tak jak je na původní zadní části pozadí. Doufám, že výsledek bude stát za to.

Až bude pozadí hotové, přijde akce kulový blesk. Ryby se přeloví do dvou menších akvárií, písek se vybere ven, nádrž vyčistí vevnitř, vlepí se pozadí, utěsní každá mezera, nechá zavadnout, písek který bude ve vodě se dá zpět, ale pouze v malé vrstvě, vyrobím nové filtrační potrubí tak aby sedělo do nově připravených otvorů v pozadí, naskládají se zpět nějaké kameny, také v menším a rozumném množství a po napuštění se přeloví ryby zpět. Biologická rovnováha snad neutrpí nějaké zásadní šoky, písek půjde bez praní zpět, filtry poběží celou dobu v jiné nádrži, pouze voda bude čerstvější, nicméně ji nechám cca 24 hodin odstát, upravím na původní hodnoty a vpustím ryby. Rád bych aby ryby nebyli mimo původní akvárium déle než tak 4 dny. Hlavní zdržení asi bude zavadnutí silikonu, hlavně na horní příčné výztuze. Držte mi palce, ať to dobře dopadne :o
Uživatelský avatar
Vladimír Grégr
uživatel webu
 
Příspěvky: 75
Obrázky: 6
Registrován: 23 led 2012, 10:41
Bydliště: Říčany
Kolik let děláte akvaristiku?: 20

Re: 767L Malawi

Příspěvekod CZmok » 12 led 2013, 16:05

Muzu se zeptat, proc budes delat ten krok 3) zabranovani vplouvani ryb za pozadi? Jsem zvadav jak se Ti povede pridelat novy kus pozadi k tomu staremu a jak to bude vypadat. Jinak ta prurva vypada dobre, alespon ja jsem si ji vymyslel a udelal a jsem z ni nadsen. Ryby ji hojne vyuzivaji a vypada to hezky, nebo alespon me se to libi. Jestli chces, mam na konci vlakna nejaky video, kde je to videt.
Uživatelský avatar
CZmok
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 669
Obrázky: 32
Registrován: 13 pro 2010, 15:02

Re: 767L Malawi

Příspěvekod Vladimír Grégr » 12 led 2013, 18:22

No je to z toho důvodu, že nechci aby tam ryby plavali :-) Jedna mi tam uhynula a byl to docela boj dostat ji ven. S tím spojením a utěsněním nebude problém, neboj :-) Pozadí je z PU pěny a člověk co ho vyráběl mi říkal, že se s tím dá dělat prakticky cokoliv a že to bez problémů zvládne. Tak doufám, že ví o čem mluví :-) Pokud by to bylo ze dvou kusů, tak je upevním do akvária, případnou mezeru zalepím zezadu silikonem, nebo pokud bude větší, tak pomocí montážní pěny, zvenku přetřu barvou na pozadí aby pěna nikde nelezla, nikdo si toho ani nevšimne.
Uživatelský avatar
Vladimír Grégr
uživatel webu
 
Příspěvky: 75
Obrázky: 6
Registrován: 23 led 2012, 10:41
Bydliště: Říčany
Kolik let děláte akvaristiku?: 20

Re: 767L Malawi - přestavba

Příspěvekod CZmok » 13 led 2013, 11:30

Já jsem proti tomu na začátku taky bojoval. Ale vždycky se mi stalo, že se do té komory stejně nějaká ryba nějak dostala a pak nemohla ven. Tak jsem síťky vyrval a komoru nechal volně průplavnou a je klid. Ryby mohou tam i zpět jak se jim zachce. Yellowky toho hodně využívají.
Uživatelský avatar
CZmok
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 669
Obrázky: 32
Registrován: 13 pro 2010, 15:02

Re: 767L Malawi - přestavba

Příspěvekod hr » 13 led 2013, 13:13

Což bych jedním dechem dodal že není úplně až tak vhodné z důvodu navyknutí si na takové ukrývání a vyhledávání takového úkrytu při sebemenšim vyrušení či jiné zámince.
Filtrační komora má sloužit jako filtračni komora a né jako kryt.
hr
častý přispívatel
 
Příspěvky: 459
Obrázky: 14
Registrován: 02 pro 2009, 13:32

Re: 767L Malawi - přestavba

Příspěvekod Vladimír Grégr » 27 led 2013, 18:02

Neustálé poznámky k filtračním trubkám a rovněž moje nespokojenost s akváriem mě dovedli k tomu, že jsem se pustil do přestavby nádrže. Hlavním cílem byla redukce osádky (pouze Haps, Peacocks + Yellowky), schování veškeré techniky a úprava pozadí tak, aby se za něj nedostaly ryby.

Hlavním úkolem bylo předělání pozadí, což také zabralo nejvíc času, ale s výsledkem jsem nad míru spokojen. Teď už je pozadí zpět v nádrži a přilepené, rovněž jsem nalepil horní příčnou výztuhu. Teď tomu dám pár dnů na schnutí a pak se bude napouštět.

Ryby mám v druhém menším akváriu společně s oběma filtry a zařízením z původní nádrže.

Tady je prozatimní výsledek. V akváriu bude teď podstatně méně kamení, spíše nechám vyniknout pozadí a nechám rybám víc místa na plavání.

Obrázek
Uživatelský avatar
Vladimír Grégr
uživatel webu
 
Příspěvky: 75
Obrázky: 6
Registrován: 23 led 2012, 10:41
Bydliště: Říčany
Kolik let děláte akvaristiku?: 20

PředchozíDalší

Zpět na Vaše nádrže

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků

cron