Malawi 540l

Prezentace vašich akvárií včetně fotografií a hlasovací ankety. Možnost přidat i vlastní prezentaci.

Moderátor: Team AkvaMalawi

Jak se vám líbí toto akvárium?

Můžete označit 1 možnost

 
 
Zobrazit výsledky

Re: Moje první Malawi

Příspěvekod canart » 20 lis 2012, 23:29

LED nepresvietia akva tak, ako ziarivky, to je fakt. Aj ked sa zda, ze intenzita svetla je vysoka, svetelny tok (lm) je vsak podstatne nizsi, ako ma ziarivka. Pokial chces usetrit na energii, da sa kombinovat so ziarivkou. Treba vybrat studene biele svetlo a pokial maju LED uvedene aj teplotu v K, tak co najviac nad 6000. Idealne od 6500 vyssie. Akva, ktore ma plnit aj esteticku funkciu v byte len samostatnymi LED tazko nasvietit. Da sa, ale vstupna investicia je zatial prilis vysoka. V pripade chovnych akva, kde nejde o efekt nasvietenia, ale aby tam nejake svetlo bolo, stacia aj LED. Ja som skusal nasvietit moje 840 l (70 cm vysoke) akva, ale bez ziariviek to nebolo ono. Pouzivamm vsak LED ziarovky na tomto akva ako prve svetlo pri rozsvieteni akva a posledne, ako nocne. Je to tiez nejaka uspora. Ale zavisi aj od druhu chovanych ryb. Pre Cynotilapie si to viem predstavit.
Uživatelský avatar
canart
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 918
Obrázky: 72
Registrován: 04 dub 2005, 22:28
Bydliště: Nitra - SR

Re: Moje první Malawi

Příspěvekod mcgogo » 21 lis 2012, 00:12

Ahoj Canart,

ty jsi asi noční tvor co? Sleduji tvojí aktivitu na tlamovcích :-) Asi máš pravdu, ta svítivost určitě nebude taková a pokud zdvojnásobíme pásky nebude tam ta úspora elektrické energie. Zas na druhou stranu vše jde dopředu a proto říkám jde o to zkoušet nejnovější technologie a věř tomu, že např. v číně to jde dopředu strašně rychle. Všichni na ně nadáváme, ale hoši jsou to schopní a co si budeme vyprávět všechny tyto výrobky jsou čínské a i co se týče kvality je to mnohem lepší než dříve. Dávno jsou pryč časy kdy dělali jen kopie. Prosvěcoval si sloupec 70 cm což je docela dost. Já budu prosvěcovat 50 cm což je o 20 cm méně, tam už to asi bude znát, ale samozřejmě souhlasím s tím, že tahle technologie je pořád ještě v plenkách, ale asi v ní bude budoucnost. Každopádně já noční tvor nejsem a musím už jít chrnět, jinak budu zítra stát v práci totálně za prd a to by nebylo dobré. Tak dobrou kluci.
Uživatelský avatar
mcgogo
častý přispívatel
 
Příspěvky: 229
Registrován: 05 bře 2010, 08:51
Bydliště: Most

Re: Moje první Malawi

Příspěvekod hr » 21 lis 2012, 09:09

No nechci tu rozpoutávat nějakou vášnivou diskusi pánové ale problematice LED nad aqem se věnuju už docela dlouho a můžu vám zde zcela narovinu říct, že existují LEd trubice T8 120 cm, které jsou světelnými parametry srovnatelné s klasickou trubicí a svým zákazníkům je do nádrží instaluji.
Jejich světlo je dokonce intenzivnější, než u zářivek bez reflektoru.
Dále se dá perfektně nasvítít za pár korun a to jak v pořizovací hodnotě tak ve spotřebě, aqo led reflektory.
Pro ty šikovnější jsou tu výkonné LED čipy a ty strčí do kapsy každou zářivku a jiná světla.
No a pro ty méně šikovné tu jsou pásky, které stačí připevnit na hliníkový profil kvůli chlazení a jjich světelný tok na 1m rovněž strčí zářivku do kapsy.
Když chcete LED nesmíte je nakupovat v hornbachu a podobně. :idea:
Přílohy
aqo.JPG
aqo.JPG (185.12 KiB) Zobrazeno 3066 krát
hr
častý přispívatel
 
Příspěvky: 459
Obrázky: 14
Registrován: 02 pro 2009, 13:32

Re: Moje první Malawi

Příspěvekod dusan73 » 21 lis 2012, 09:35

Čau Radex, mohl bys mě poradit jaký typ by se pro moji nádrž hodil, myslím co za světelná spektra, kolik diod, pásek nebo čip, kde koupit apod. však určitě víš co mám na mysli. :3:
Uživatelský avatar
dusan73
uživatel webu
 
Příspěvky: 28
Obrázky: 12
Registrován: 16 říj 2012, 12:07
Kolik let děláte akvaristiku?: 0

Re: Moje první Malawi

Příspěvekod mcgogo » 21 lis 2012, 12:18

Ahoj Radku,

věřím, že je to tak jak říkáš. U mě je hlavní problém v té větě "Pro méně šikovné ...", takže se zaměřuji (zatím pouze teoreticky) na ty pásky a jak jsem už psal, zaujalo mě to světelné spektrum 10000K, proto bych je chtěl vyzkoušet. Otázka je jestli mají 10000K a nebo jsou modré a prodejce jen námi vyjebá...... :-) Ještě k těm trubicím. Nevím jak jsou na tom teď, ale ještě přibližně před rokem byli za šílené ceny a ani netuším jak je to se spotřebou. Máš nějaký odkaz? Máš nějakou zkušenost s výdrží těch ledek? Jak moc odcházejí?

díky
Uživatelský avatar
mcgogo
častý přispívatel
 
Příspěvky: 229
Registrován: 05 bře 2010, 08:51
Bydliště: Most

Re: Moje první Malawi

Příspěvekod canart » 21 lis 2012, 12:42

Radek, to je mozno vsetko pravda, ale...ake su ceny LED ziariviek? Ake su ceny vysokovykonnych cipov? Zatial vysoke...tato investicia v sucasnosti nevyvazi usporu energie. To co nepreplatim na energii pri LED, preplatim na investicii do nich. Co sa tyka LED reflektorov, su sice dobra alternativa, ale rozmermi nemusia vyhovovat, proste ich do nizkeho krytu neschovas a nie kazdy chce mat otvorene akva. Okrem toho, vykonnejsie LED zdroje maju aj vyssiu spotrebu. Aj tie LED pasy, ktore sa tu uvadzaju vlastne maju spotrebu, takmer ako T5 ziariva priblizne rovnakej dlzky (rozdiel mozno nejakych 7W), cize na rovnake osvetlenie akva by ich bolo treba viac a maju o vyse polovicu nizsi svetelny tok, ako bezna T5 pribliznej dlzky. A ked uz LED, treba pozerat aj na uhol svietenia 120°, lebo laik si to mozno neuvedomi a kupi LED s uzkym uhlom a divi sa, preco mu to tak zle osvieti priestor v akva :)
Jasne, ze sa nebavime o Hornbachu, ale kvalitne LED zdroje nieco stoja.
Uživatelský avatar
canart
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 918
Obrázky: 72
Registrován: 04 dub 2005, 22:28
Bydliště: Nitra - SR

Re: Moje první Malawi

Příspěvekod hr » 22 lis 2012, 08:35

Mám teď frmol jako blázen a dostal jsem se k tomu až teď.
Info zpracuju do takového stručného přehledu i s odkazy. 8)
hr
častý přispívatel
 
Příspěvky: 459
Obrázky: 14
Registrován: 02 pro 2009, 13:32

Re: Moje první Malawi

Příspěvekod hr » 22 lis 2012, 11:00

Ta zářivková trubice kterou lze nahradit klasickou T8 je zde a k ní veškeré parametry. Jednoduché počty , ta ledková 120 cm má poloviční odběr a 22oo lm a ještě k tomu to pere rovnou dolů no teda ve 120°, ale proti klasice kdy jedna bere i s předřadníkem něco přes 40 W a její životnost je mnohem nižší je tohle terno.
Když bych svítil jednou klasikou, tak mám tak max 3000 lm všude v krytu a bez odrazového reflektoru, kterej se stejně zasírá a tudíž se snižujejeho funkčnost, jde do nádrže pouhých 30% světla z trubice.
Kdežto u ledky, si za těch 40 W můžu rožnout 2 ks a to dělá
4400 lm a to je jiný kafe.

www.topkonstrukt.cz/media//ZARIVKOVE-LE ... P-LINE.pdf

Dále je tu ještě tahle fešanda, se kterou ale nemám tu čest se znát osobně a také nevím, jestli stejně jako ta první krasavice, má zpracované své trny na připojení do patic tak, že jsou otočné okolo své osy, což je dobré pro ty kteří mají na rampách patice natvrdo a nepoužívají např…Glo-mat.
Jak známo, trubice se do patice nasadí a je potřeba s ní zatočit a tak ji zajistit.
U klasické trubice je to jedno, ale ledka po zatočení v pevné patici bude svítit do boku a ne na hladinu.
Pokud jak zmiňuji nemá otočné trny.

www.naitech.eu/product/t8-zarivka-led-5 ... n-68-3091/

Co se týká pásků, tak je tu tenhle a myslím, že vzhledem ke srovnání zase na klasiku 120 cm T8 cca 3000 lm při 40 W je tento fešák ve dvou metrech na spotřebě 28 W a stejné svítivosti.

ww.iwdgroup.cz/led-pasek-premium-line-5630-60led-m-5m-vodotesny-studena-bila-12v_d12498.html

K páskum je potřeba hliníkový chladící profil a zároveň poslouží jako celé tělo osvětlení.

www.tron.cz/led_prislusenstvi/hlinikove ... ofily.html

www.alunet.cz

Ti kdo máte nádrže s vyšším sloupcem vody než je 60 cm, bych doporučoval reflektory.

www.svicenilevne.cz/led-reflektory-

Nebudu se tu rozepisovat o zapojení nebo instalaci svítidel, která jako zářivky jsou pouze o zapojení do stávajícího tělesa s vyřazením stártéru u starších a předřadníku u novějších svítidel.
U pásků přilepení na hliníkový profil a jednoduché propojení se zdrojem.
U reflektorů instalace na nějakou vyvýšenopu rampu a rovněž zapojení přes zdroj až nakonec k čipům, které je stejně jako pásky potřeba chladit a spojit se zdrojem a driverem.

Co se týká poslední varianty, té „nejsložitější“ , tak to jsou výkonné čipy a vzhledem k složitějšímu zapojení a kombinace s dalšími komponenty, to zde nebudu ani popisovat,ani vkládat odkazy, ať budoucím LEDkařům nemotám hlavu víc než je nutné.

Co dodat na závěr jako shrnutí… asi jen světlů vstříc :idea: a tomu ledkovýmu obzvlášť :5: .
hr
častý přispívatel
 
Příspěvky: 459
Obrázky: 14
Registrován: 02 pro 2009, 13:32

Re: Moje první Malawi

Příspěvekod mcgogo » 22 lis 2012, 12:04

Díky Radku za informace a odkazy. Po vánocích si to asi alespoň na jednom akváriu vyzkouším.
Uživatelský avatar
mcgogo
častý přispívatel
 
Příspěvky: 229
Registrován: 05 bře 2010, 08:51
Bydliště: Most

Re: Moje první Malawi

Příspěvekod dusan73 » 22 lis 2012, 13:07

Taky díky, myslím že půjdu do toho pásku.
Uživatelský avatar
dusan73
uživatel webu
 
Příspěvky: 28
Obrázky: 12
Registrován: 16 říj 2012, 12:07
Kolik let děláte akvaristiku?: 0

PředchozíDalší

Zpět na Vaše nádrže

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků