Akvarijní ohřívače

Články a popisy zařízení, které v dnešní době akvaristika využívá! Pouze ke čtení.

Moderátor: Team AkvaMalawi

Akvarijní ohřívače

Příspěvekod Martin Novák » 19 čer 2005, 15:10

Akvarijní ohřívače - Topítka


Protože se většinou chovají v akváriích teplomilné tropické ryby, které jsou zvyklé na teplou vodu, není vždy možné v domácích podmínkách tuto podmínku splnit. Teplota vody je pro ně velice důležitá, protože se jedná o živočichy poikilotermní (závislé na teplotě okolní vody), musíme vodu ohřívat uměle. Výše teploty vody určuje jejich životní pochody a rychlost metabolismu. I pro rostliny je teplota velice důležitá! Velice důležité je neměnit teplotu v akváriu přiliž drasticky a rychle. Většina ryb je schopna přežít nárazový výkyv + - max. 5 °C. Hlavně v letních měsících musíme teplotu hlídat, aby nepřekročila hranici 32 - 34 °C. Při této teplotě už ryby umírají z důvodu její velikosti a z důvodu nízkého obsahu kyslíku ve vodě. Totiž, se vzrůstající teplotou, klesá obsah kyslíku rozpuštěného ve vodě. To samozřejmě platí i naopak. Teploty padající k hodnotám 18 °C a níže jsou také smrtelné (zvláště pro citlivé druhy - tlamovci, terčovci).



Obrázek



Nejběžnějším způsobem je pořídit si akvarijní topítko. Jsou to speciálně konstruovaná zařízení na ohřev vody v akváriích. Vyrábí se v jemně odstupňovaných "wattážích" - výkonech, s termostatem nebo bez. Jsou většinou celoponorná a nastavitelná. Na každém obalu by mělo být napsáno, pro jaké objemy akvárií se dané topítko hodí. U větších akvárií nebo u velmi dlouhých akvárií (nad 2 m) se využívá kombinací i několika topítek. Lepší je zvolit několik menších (výkonově) než jedno velké. Dokonce se dnes využívá i vytápění přes filtr. Přímo v něm je totiž topítko zabudované.

Dále můžete zvolit topení "podlahové". Topný kabel (musí být určený k vytápění akvárií) se umístí na dno a zasype klasicky pískem. Například u pěstíren (prostě tam kde je mnoho akvárií) se dá vytápět i jinak. Tam by se tento individuální přístup k vytápění příliš nevyplatil, tak proto se raději využívá toho, že se vytápí celá místnost.

Vypočíst kolik wattů na objem nádrže není těžké. Běžně se počítá s 1W na 1 litr vody, ale je to poměrně předimenzované. Tady spíše záleží na okolní teplotě. Má-li někdo v pokoji, kde je akvárium umístěno dostatečnou teplotu (cca. 24°C) po celý rok, nemusí pořizovat tak výkonné topítka. Pro udržení stálé teploty postačí 0,5W na 1 litr. Ideální řešení je začít málo výkonným topítkem a sledovat jeho chod. Je-li v pohotovosti neustále a vypíná jen občas, tak je to známka nedostatečného výkonu. Poté můžeme přikoupit další a čas topení zkrátit na polovinu. Jak už jsem psal, více ohřívačů má jednu vekou výhodu v tom, že při poruše jednoho topítka není celé akvárium bez vytápění. Prostě se akorát zatíží více ostatní ohřívače. Cena ohřívačů se pohybuje od 300 - 1000 Kč. Záleží opět na značce a "wattáži".



Obrázek



V dřívějších dobách, kdy ještě nebyly ohřívače samozřejmostí jako dnes, se ohřívala voda odlišnými způsoby. Například se vyústil filtr a hadice, která vedla vodu se přimontovala k blízkosti osvětlení (respektive do blízkosti žárovky či tlumivky). Tyto zdroje světla produkují velké množství tepla (ztrátová energie). Má to ale své rizika. Při porušení hadice teplem může dojít k perforaci a vytečení obsahu nádrže nebo při prasknutí žárovky vypadne i topení. Dnes se tato možnost už využívá málo. V úplných začátcích akvaristiky se nádrže ohřívaly od spodu. Pod stojanem se zapálila svíčka a ocelové dno rozvedlo teplo rovnoměrně po celé ploše a voda se zahřívala ode dna. To má taky své nevýhody. Už ta nejjasnější je fakt, že svíčka není to pravé. Za druhé bylo potřeba vodu u dna (vodu pod pískem) nějakým způsobem cirkulovat, aby se ohřátá voda dostala do celého akvária. Podmínkou tedy byl půdní filtr, který toto umožňoval. Existují jistě mnohé způsoby, jak vodu ohřívat, ale opravdu tím nejjednodušším, nejspolehlivějším a nejpřesnějším způsobem je dnes akvarijní ohřívač.

Články v odkazech související s tématem:


Topení trochu jinak by Pavel, článek na Africké cichlidy, webmasters Radim Držmíšek a Michal Přikryl

Teplota by Eva Staffová, článek na Aquarium

Odkazy mohou časem ztratit svou funkčnost. Vina však není na mé straně. Narazíte-li na nějaký nefunkční link, prosím napište mi. Díky.
Uživatelský avatar
Martin Novák
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 1501
Obrázky: 93
Registrován: 19 bře 2005, 16:49
Bydliště: Písek
Kolik let děláte akvaristiku?: 22

Zpět na Technika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník