CO2

Články a popisy zařízení, které v dnešní době akvaristika využívá! Pouze ke čtení.

Moderátor: Team AkvaMalawi

CO2

Příspěvekod Martin Novák » 19 čer 2005, 15:21

CO2 - Oxid uhličitý


CO2 - oxid uhličitý je součástí vody jako takové. Bez něj by každé akvárium neprospívalo a chřadlo. Jedná se hlavně o kytky. S jeho deficitem nemůže probíhat kvalitně fotosyntéza. Je to jedna z hlavních složek "potravy" pro květiny a působí kladně na jejich růst.

Přirozeně se do vody dostává dýcháním ryb, které jej vylučují, mineralizačními pochody a difusí ze vzduchu. Je-li v nádrži málo ryb a příliš květin musí se do vody dopravovat oxid uhličitý uměle. Nemůžeme čekat, že difusí ze vzduchu se 300 litrová nádrž nasytí dostatečně (při styku hladiny a vzduchu je koncentrace CO2 pouhých 0,03 %). Je několik způsobů jak oxid do vody dostat, ale nejprve je lepší si zjistit, jak na tom vaše akvárium s CO2 je.ObrázekHodnoty ve žlutých políčkách jsou pro ryby už nebezpečné. Hodnoty CO2 = mg/litr.

Přirozená hodnota oxidu uhličitého ve vodě je O,4 až O,7 mg/litr. Například bahenní rostliny nepohrdnou vyšší koncentrací a bez problémů ji zužitkují. Přesto se musí dávat pozor na předávkování a hladinu CO2 hlídat a měřit. Hodnoty přesahující 400 mg CO2/litr jsou pro ryby narkotizující. Toto poznáte i bez měření - jestliže ryby plavou u hladiny a lapají po vzduchu, je patrné, že oxid uhličitý vytěsnil všechen kyslík a ryby se dusí. Taková maximální hodnota pro běžně osázená a obydlená akvária je 30 až 40 mg/litr. Překročení neprospívá (viz. tabulka).

Chcete-li přikročit k tomuto typu hnojení, musíte mít na paměti, že je to relativně složitá procedura a vyžaduje určité zkušenosti s chemismem vody. Existuje pár zásad, které je potřeba dodržet pro správnou aplikaci:

1) hnojení oxidem uhličitým pouze za dne. V noci tento proces je zbytečný, ne-li na škodu. Květiny za tmy oxid uhličitý vydávají a spotřebovávají kyslík. Proto na noc CO2 set vypínáme a raději vodu vzduchujeme.

2) hnojíme s mírou. Následky se špatně odstraňují.

3) čím menší objem nádrže, tím rychleji a vydatněji se aplikace CO2 projeví.

Teď několik méně i snadno dostupných postupů jak dostat oxid uhličitý do vody:

Nejlepším a zároveň nejdražším způsobem, jak CO2 aplikovat je pořídit si originál "CO2 set" od nějaké firmy, které se akvaristikou zabývá. Samozřejmě, že se jedná o částku počítanou na tisíce, ale zase se vyplatí. Nehrozí předávkování, protože elektronické sytiče přesně korigují počet bublinek oxidu uhličitého.ObrázekDalším způsobem je si sytič vyrobit doma vlastnoručně. Vyjde to rozhodně levněji, akorát to není už tak přesné.


+ prvním způsobem je sytit vodu pomocí "bombiček do sifonu". Určitě to každý zná a ví jak se používají. Pro úpravu, aby to bylo použitelné stačí, když vývod, kterým proudí "sifon do skleničky" napojíte na obyčejnou vzduchovací hadičku. Na druhý konec dáme vzduchovací kamínek nebo ještě lépe lipové dřevo a je to! (do nádoby pus?te pouze jednu bombičku - bez vody!) Takto to vydrží jen pár hodin (nebo aspoň mě vydrželo). Navíc mi vždycky někde oxid utíkal = velký tlak - malá těsnost spojů.

Potřebujeme: sifonová láhev s ventilem, vzduchovací hadička dle potřeby, vzduchovací kamínek nebo lipové dřevo


+ druhým způsobem je si reakci, která produkuje CO2 vyrobit. Stačí vám PET lahev o obsahu 2 litry a její víčko, které navrtáte na průměr vzduchovací hadičky (musí být o něco menší, aby to těsnilo nebo to utěsnit silikonem). Dále vzduchovací kamínek nebo lipové dřevo, kvasnice, cukr.

Když budete s výrobou nádoby hotovy můžeme přistoupit k samotné reakci. Do PET lahve dejte 5 - 10 g kvasnic a napus?te trochu vlažné vody. Poté láhev uzavřete (nenavrtaným víčkem :-) a droždí pořádně rozmíchejte - protřepejte. Poté do směsi nasypte 200 ml cukru a dotočte láhev do 3/4 a vše pořádně promíchejte. Poté vyměňte víčko za "hadičkové" a postavte láhev za akvárium. Hadičku s kamínkem strčte do akvária a do několika hodin očekávejte první bublinky oxidu uhličitého.

Takováto reakce vydrží několik dní. Síla (účinnost) se dá regulovat příměsemi. Když přidáte více cukru reakce bude vydatnější, ale zato rychlejší. Já jsem na hadičku přidělal škrtící ventil a přísun oxidu si reguluji. Na noc ho úplně utáhnu a ráno je v láhvi takový tlak, že nejde ani zmáčknout. Pro lepší efektivitu je možné výstup v akváriu upravit. Nad vzduchovací kamínek (lipové dřevo) dejte nízký umělohmotný, průsvitný kelímek a nadělejte do něj pár děr (aby vám nestoupal k hladině je lepší ho zatížit kamenem) . Přiklopený kamínek začne po chvíli v kelímku vytvářet "umělou hladinu". Smyslem toho je, že se zvětší plocha difuse. Dobré je taky v blízkosti kelímku zavést mírné proudění vody, aby se nasycená voda mohla rozptýlit rovnoměrně po celé nádrži.

Potřebujme: PET lahev, vzduchovací hadička dle potřeby, vzduchovací kamínek nebo lipové dřevo, kvasnice (droždí) 5 g, cukr (krystal) 200 ml, kelímek

Články v odkazech související s tématem:


CO2 - Oxid uhličitý by iAkva - moře informací ze světa akvaristiky

CO2 Systém by Jeve, iAkva - moře informací ze světa akvaristiky

CO2 reaktor s počítadlem bublinek by Oasyx, Akvarista.cz - Pavel Mžourek

Nápady pro CO2 by Libor Mišík, Akvarista.cz - Pavel Mžourek

Kvasíme CO2 by Pavel Mžourek, Akvarista.cz - Pavel Mžourek

CO2 rozprašovače - difuzéry by Perníkovo akvárium

CO2 rozprašovače - difuzéry II by Perníkovo akvárium

Aplikátor CO2 by Prospektor.cz

BIOkvas CO2 200 by Rataj

CO2 v akvaristice by Kaja

Zařízení pro plnění CO2 za minimální náklady by Jakub Menoušek, Akvarista.cz - Pavel Mžourek

Odkazy mohou časem ztratit svou funkčnost. Vina však není na mé straně. Narazíte-li na nějaký nefunkční link, prosím napište mi. Díky.
Uživatelský avatar
Martin Novák
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 1501
Obrázky: 93
Registrován: 19 bře 2005, 16:49
Bydliště: Písek
Kolik let děláte akvaristiku?: 22

Zpět na Technika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník