Ostatní vybavení

Články a popisy zařízení, které v dnešní době akvaristika využívá! Pouze ke čtení.

Moderátor: Team AkvaMalawi

Ostatní vybavení

Příspěvekod Martin Novák » 19 čer 2005, 15:43

Ostatní vybavení


Iontoměniče:

Jsou dva druhy, které rozlišujeme na dvě skupiny - KATEXY (měniče kationtů) a ANEXY (měniče aniontů) tzn. silné bazické anexy v cyklu OH- zachycují všechny anionty a mění je za ionty hydroxylové. Silné kyselé katexy v cyklu H+ zachycují všechny anionty a mění je za kationty vodíku. Toho se využívá u rozmnožování ryb. K jeho vyrobení potřebujeme soustavu dvou kolon - skleněných válců. Po demineralizaci je voda téměř naprosto čistá a její vodivost se pohybuje kolem 10 µS/cm. Ta se pak dá různě upravovat do podoby naší (různé výluhy, apod.)

Reverzní osmóza:

Už je moderní způsob jak demineralizovat vodu. Je to fyzikálně -chemický proces. Voda se v přístroji protlačuje přes membránu, která nepropustí ionty, soli a jiné rozpustné látky. Na jedné straně vzniká demineralizovaná voda a na druhé straně se hromadí ten zbytek. Potřebujeme tedy tlakovou vodu z vodovodního řadu nebo vodu čerpanou čerpadlem. Důležitý je tlak, který je uveden na každém výrobku. Jestliže voda obsahuje např. hodně železa, musí se před reverzní osmózu zařadit pískový filtr, jinak se membrána rychle zanese. Výsledkem je voda srovnatelná s vodou destilovanou. Práce s reverzní osmózou je pohodlná, dodrží-li se návodu dodavatele. Výkon je u většiny přístrojů kolem 100 litrů za den s tím, že odpad činí kolem 450 litrů.

Sterilizátory:

Sterilizátory jsou zařízení, jak už název napovídá, sloužící ke sterilizaci vody. Udržuje ve vodě konstantní bakteriální stabilitu. Funguje na principu ozařování vody UV-paprsky. Ty usmrtí všechny škodlivé zárodky mikrobů, kteří jsou původci nemocí. Chemismus vody se při této operaci nemění (pH, tvrdost vody, apod.). Dále zabraňuje zákalům vody a dá se napojit přímo na filtry nebo pumpy. Jde o profesionální akvaristickou techniku a hodí se spíše pro zkušené chovatele.

Pomůcky:

Pod slovem příslušenství v akvaristice si představme věci, které se používají pro chod nebo údržbu akvária. Jsou to např. krmítka, odkalovače, sí?ky, aj. Bez nich by akvárium nemohlo fungovat a rozhodně by nebylo okrasou. U zakládání první nádrže je finanční zátěž u příslušenství největší. Když zařizujeme druhou nebo další nádrž, už moc "pomocných věcí" nenakupujeme. Mezi hlavní potřeby každého akvaristy se počítá hlavně: odkalovací zvon, sí?ka na ryby, kýbl na vodu, stěrka na sklo (magnet nebo žiletka), hadice, chytací zvon. Jsou to nástroje pro úpravu nádrže a péči o ryby.Dále to jsou různé testy na chemismus vody. pH meter, test na tvrdost vody (uhličitanovou i celkovou), test na dusičnany a dusitany, teploměr. Je dobré mít doma pár akvaristických léčiv (nějaké univerzální nebo se širokým spektrem účinnosti). Pro případ tření ryb (a chceme-li odchov uskutečnit) je dobré mít vytírací nádrž tzv. "vytířačku". To je ze základních pomůcek vše. Nevyplatí se šetřit, protože mnoho z nich šetří čas i námahu.

Články v odkazech související s tématem:

Návod na stavbu UV-sterilizátoru by Roman Paulovič, článek na akva.sk - Slovenský portál o akvaristike

UV-sterilizátor by Anonym, článek na akva.sk - Slovenský portál o akvaristike

Reverzní osmóza by Anonym, článek na akva.sk - Slovenský portál o akvaristike

Odkalovací zvon by MiP, článek na Africké cichlidy, webmasters Radim Držmíšek a Michal Přikryl

Péče o akvarijní nádrž by Pavel Kratochvíl, článek na AQUAland - vše o akvaristice

Odkazy mohou časem ztratit svou funkčnost. Vina však není na mé straně. Narazíte-li na nějaký nefunkční link, prosím napište mi. Díky.
Uživatelský avatar
Martin Novák
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 1501
Obrázky: 93
Registrován: 19 bře 2005, 16:49
Bydliště: Písek
Kolik let děláte akvaristiku?: 16

Zpět na Technika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník