Celoskleněný filtr

Postup realizace akvarijního kompletu, aneb jak na to! Pouze ke čtení.

Moderátor: Team AkvaMalawi

Celoskleněný filtr

Příspěvekod Radim Zídek » 19 čer 2005, 22:29

Celoskleněný filtr


Pro akvárium větších rozměrů je již vhodné použít celoskleněné filtry, a to pro velký filtrační objem a variabilitu použitých filtračních médii. Další velkou výhodou je, že do tohoto filtru je možné instalovat topítka, čerpací hlavice, teploměr a další věci, které při nedostatečném ukrytí hyzdí interiér akvária a ruší celkový pohled. A v neposlední řadě jsou pořizovací náklady daleko příznivější než u vnějších kanystrových filtrů.

Celkový pohled na filtr o rozměru 160 x 40 x 50 (d x š x v). Při výrobě filtru bylo použito 10 mm silné sklo a je lepeno černým akvarijním silikonem „Perennator“ firmy Illbruck. Ve filtru je vlepeno několik přepážek a tím vznikly komory, ve kterých budou umístěny filtrační média, kde mezi nimi bude procházet voda. Do první komory bude voda přitékat do filtru a v poslední komoře budou čerpadla tlačit vodu zpět do nádrže.



Fotografie 1

Obrázek



Fotografie 2

Obrázek


Fotografie 3

Obrázek


Fotografie 4

Obrázek



Detail jednotlivých komor. Pásky skla vlepené na dně filtru zajistí, že bioakvacit nedosedne až na dno a tím se zajistí dostatečný a plynulý průtok vody filtrem.

Fotografie 5

Obrázek



Detail zakrytí filtru. Pro zakrytí filtru jsem použil plastové lišty ve kterých je vsazeno 4mm sklo, které se v lištách pohybuje a odpadá pracné vyndávání skel při čištění filtru a stékající voda. Tímto zakrytím se minimalizuje odpar vody a tepelné ztráty.


Fotografie 6

Obrázek


Instalace filtru do stojanu. Po dokompletování a testech se celý zateplý polystyrenem.


Fotografie 7

Obrázek



Ve dně akvária je vyvrtaná díra o průměru 45mm a do ní se vlepí akvarijním silikonem plastová umyvadlová výpus? a přitáhne se přes těsnění šroubem. To je základ pro celý přepad do filtru.



Fotografie 8

Obrázek



Do umyvadlové výpusti se nainstaluje plastová vodovodní trubka o průměru 40mm, kterou je potřeba na konci, který přijde narazit do výpusti nahřát, aby přesně konec pasoval do otvoru. Trubka musí mít na druhém konci vyříznuté žlábky v úrovni hladiny, přes které bude přepadávat voda do filtru. Hloubka a šířka žlábku se při spuštění čerpadla musí upravit, tak aby čerpadlo stíhalo odčerpávat vodu z filtru a opačně aby přepad stačil filtru. Žlábky se buď rozšíří a nebo dle potřeby prohloubí. U trubek vyšších než 50cm doporučuji vlepení do výpusti. U nižších je dostačující pouze naražení trubky. Tato trubka zajiš?uje dorovnání hladiny ve filtru při výpadku proudu proto je potřeba vše několikrát odzkoušet a upravit, aby vše fungovalo.



Fotografie 9

Obrázek



Další částí přepadu je 60mm , kterou je potřeba na konci, který přijde narazit přes hranu výpusti nahřát aby přesně konec pasoval přes hranu výpusti.Do této trubky se vyvrtá několik děr po celém obvodu těsně nad úrovní dna, tyto díry slouží pro odsávání kalu ze dna a volně se vznášejících nečistot. Další řada děr se vyvrtá v úrovni hladiny a těsně pod ní, tyto díry slouží jako hladinový sběrač nečistot z hladiny a nasávání volně se vznášejících nečistot.



Fotografie 10

Obrázek



Fotografie 11

Obrázek



Vrchní pohled na obě trubky.


Fotografie 12

Obrázek



Spodní část přepadu pod akváriem, který je vyveden do první komory filtru. Doporučuji trubku obalit instalatérskou izolací MIRELON kvůli zbytečným tepelným ztrátám vody.



Fotografie 13

Obrázek



Fotografie 14

Obrázek



Přívod vody z akvária do první komory ve které jsou nainstalovány akvarijní topítka ( v mém případě jsem použil dvě 300W topítka EHEIM JAGER, která jsou doporučená pro 600-1000L)



Fotografie 15

Obrázek



Do druhé komory jsem použil keramické válečky biopor firmy Amtra a ehfilav od firmy EHEIM. V této komoře je celkem 20L těchto filtračních náplní.

V komoře tři a čtyři je hrubý bioakvacit o rozměru 20x10x40cm. Celkem šest kusů.

V komoře pět a šest je středně hrubý bioakvacit o rozměru 20x10x40cm. Celkem šest kusů


Fotografie 16

Obrázek



V poslední, sedmé komoře je umístěné čerpadlo, které vrací vodu zpět do akvária. Pro své akvárium jsem použil jedno čerpadlo EHEIM 1262 s 3400L za hodinu. A akvarijní teploměr.



Fotografie 17

Obrázek



Detail přívodu vody a odpadu do akvária a hadice od filtru, kterou také doporučuji obalit instalatérskou izolací MIRELON kvůli zbytečným tepelným ztrátám vody


Fotografie 18

Obrázek



celkový pohled na filtr, který jsem zateplil extrudovaným polystyrenem, který má výhodu, že se nedrolí. Výřez vlevo slouží pro kontrolu hladiny vody u čerpadla a kontrolu teploty vody.



Fotografie 19

Obrázek



Vyústění čerpadla do akvária. Slabá hadička z boku slouží k zavzdušnění hadice při výpadku proudu a nehrozí přetečení filtru.


Fotografie 20

Obrázek



Detail přepadu do filtru a napouštění akvária.


Fotografie 21

Obrázek



Fotografie 22

Obrázek
Uživatelský avatar
Radim Zídek
moderátor
moderátor
 
Příspěvky: 1068
Obrázky: 249
Registrován: 19 bře 2005, 19:11
Bydliště: Hradec Králové

Zpět na Zařízení akvária

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků