Vyroba pozadia z bridlice + jaskyna + filtracia

Podskupina článků pojednávající o výrobě pozadí, filtrů, akvárií a podobně!

Moderátor: Team AkvaMalawi

HODNOCENÍ ČLÁNKU

Můžete označit 1 možnost

 
 
Zobrazit výsledky

Vyroba pozadia z bridlice + jaskyna + filtracia

Příspěvekod braniik » 28 dub 2006, 13:05

Moje pozadie z bridlice + jaskyna + filtracia


Po precitani vasich prispevkov o stavbe roznych pozadi som sa rozhodol ze sa aj ja do toho pustim a podelim sa so svojimy skusenostami(zaciatocnickymi)…

Pre lahsiu manipulaciu som sa rozhodol pouzit plexi…a chcel som aj zabudovat filter do pozadia, tak jednoduchsie je zlepit konstrukciu z plexi ako zo skla. Plexi sa lame lahko ked sa najprv poriadne miesto lomu prejde ostrym hrotom ,no po odlomeni nieje ta plocha rovna a tak je pri lepeni slaba prilnavost. Je dobre pouzit na lepenie pravdepodobne nejake dvojzlozkove lepidlo, ja som mal lep na umele hmoty no nic moc…zlepil som to radsej sekundovym. Konstrukcia sice drzala pokope no pevnost bola diskutabilna(treba ratat s vahou kamenou co prilepite na plexi)…pre istotu som do viacerych rohov povlepoval hranoly z plexi a este som ich prisroboval srobami so zapust.hlavickami…vid obr.



Obrázek

obr. 01



Obrázek

obr. 02



Ked bola konstrukcia uz dostatocne spevnena zacal som rozmiestnovat bridlicu.Niektore velke kusy bridlice sa mi podarilo rozstiepit na tensie …pozadie bude lahsie a netreba tolko kamenov kupovat. Dalej som chcel spravit nejaku jaskynu do rohu…zdal sa mi na to vhodny lavovy kamen. Aby som usetril na vahe tak som tiez lavovy kamen delil na polky…pilenie bolo zdlhave a v mojich podmienkach priam nemozne tak som ho poprevrtaval z vrtackou a potom rozpolil islo to celkom lahko a rychlo. Bridlica sa da tiez celkom lahko prevrtat a prisrobovat na nu lavovy kamen …dobra pevnost spoja pre zakladny kamen jaskyne.



Obrázek

obr. 03



V tejto faze to uz bolo len hrajkanie ... ukladanie kamienkov tak aby sa zakryla co najvacsia plocha a vytvaranie ukrytov pre ryby. Je dobre utesnit vsetky spary medzi bridlicou tak aby sa medzi plexi a bridlicu nedostal detrit…velmi tazko by sa odtial vyberal. Doporucujem ako aj ostatni pouzivat cierny silikon na sparovanie ..lepsie to vyzera.

Takze v lavom rohu bude jaskyna a v pravom mam komin pre filter. Kupil som molitan 10x8x20 tak presne na jeho rozmery som spravil miesto v pozadi…ako cerpadlo som pouzil hlavicu zo stareho filtra.Pri zakryvani filtra bridlicou sa mi vytvoril dalsi priestor do ktoreho som dal ohrievac so vzduchovanim. Kedze som mal silne vzduchovanie tak zo spodu mi nasavalo detrit a rozvirovalo mi ho po akva…tak som na spodnu cast priestoru pre ohrievac nasunul tiez molitan a tym sa mi vlastne zdvojila filtracia.



Obrázek

obr. 04



1 - nasavanie filtra
2 - vyklenok pre rastlinu
3 - dutina pre ohievac a vzduchovanie
4 - filtracny komin
5 - jaskyna
6 - vyustenie prefiltrovanej vody, zenie detrit smerom k filtru

Pohlady z bokov akva:


Obrázek

obr. 05



Obrázek

obr. 06



Akva predtym


Obrázek

obr. 07



Akva teraz


Obrázek

obr. 08



Pohlad zhora:


Obrázek

obr. 09



Pouzity material:

Plexi (hornbach) 150x50 ----- 650,-Sk
Bridlica (hornbach) asi 8ks ----- 250,-
Lavovy kamen (baumax) ----- 300,-
3tuby silikonu ----- 600,-
sroby….. 10,-
sekundove lep ----- 50,-
hadice+kolianka ----- 150,-
celkom ----- ~2000,- SK

ZAVER:
Pokial sa u vas doma nepovaluju uz spominane ingrediencie tak je to na zvazenie ci stavat ,ci si kupit daco v obchode. Ale ak mate cas…chut…peniaze a dobry napad tak to treba zrealizovat ,mylim ze nieje co pokazit a vysledok vas isto potesi a rybky tiez.


PS
1. Jaskynu som najprv chcel robit tak ze torzo by som vyformoval z pletiva na kraliky a to by som zastriekal zo studnarskou PU penou(je vodeodolna a netoxicka) a na to by som povtlacal kamienky (lavove su porove a dobre by drzali)

2. Vyroba pozadia…co tak na zem poukladat kamene (plocha zadnej steny akva) na to polozit tabulu tenkeho plastu a z hora to nahrievat teplovzdusnou pistolou tak aby ten plast obalil kamene a nechat vychladnut. Tak budeme mat vyformovanu plastovu stenu ,ktoru uz len potrieme zivicou a zasypeme pieskom a vlozime do akva…
braniik
uživatel webu
 
Příspěvky: 16
Registrován: 23 bře 2006, 13:01
Bydliště: BA

Příspěvekod Danouš » 28 dub 2006, 14:34

Pozadí vypadá pěkně, ALE Kovové vruty do akvária určitě nepatří. Za chvíli začnou korodovat a časem ti otráví vodu!!! S tím sekundovým lepidlem si taky nejsem jistej, jestli je odolné vůči vodě a netoxické.
Uživatelský avatar
Danouš
přispívatel
 
Příspěvky: 190
Obrázky: 40
Registrován: 27 bře 2005, 13:04
Bydliště: Olomouc

Příspěvekod braniik » 28 dub 2006, 14:41

no aj ja som na to myslel a tak som hlavicky srobov zatrl silikonom a aj vacsinu spojov lepenych sekundovym ...tak snad to bude ok...
braniik
uživatel webu
 
Příspěvky: 16
Registrován: 23 bře 2006, 13:01
Bydliště: BA

Příspěvekod canart » 28 dub 2006, 14:43

Presne, ako pise Danous, tie sroby a lepidlo nebol moc dobry napad. Sroby su pravdepodobne (podla obrazku) zinkovane a chromatovane, takze nieco prejde aj do vody. Lepidlo neviem posudit, ale do vody by som s nim nesiel. Nemusi to spravit nic, ale moze. Ja by som neriskoval s neoverenymi materialmi vo vode.

Inak to mas pekne.
Uživatelský avatar
canart
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 918
Obrázky: 72
Registrován: 04 dub 2005, 22:28
Bydliště: Nitra - SR

Příspěvekod Danouš » 28 dub 2006, 14:44

Tak ti držím palce . Snad to překrytí postačí.
Uživatelský avatar
Danouš
přispívatel
 
Příspěvky: 190
Obrázky: 40
Registrován: 27 bře 2005, 13:04
Bydliště: Olomouc

Příspěvekod nakatenga » 28 dub 2006, 21:50

Změna k mnohem lepšímu je znát.
Pokud by se náhodou v budoucnu mělo negativně projevit použití "netradičních" spojů (šrouby, vteřinové lepidlo), veř, že nedostatky se vždycky dají odstranit. Jen je to složitěší než přerovnat knihovnu.
Píšeš, že jsi to zatřel silikonem, tak snad to nebude tak horký.
Držím palec, ať plavou!
Uživatelský avatar
nakatenga
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 1073
Obrázky: 8
Registrován: 19 bře 2005, 19:34
Kolik let děláte akvaristiku?: 0

Příspěvekod memeo » 29 dub 2006, 11:01

Změna akvaria je znatelná,ale ty šrouby. :roll:
Nevim,co to bude časem vyvádět v akvariu.
Nebylo lepší to slepit akva silikonem??? :3:
Uživatelský avatar
memeo
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 1288
Obrázky: 50
Registrován: 13 lis 2005, 21:38
Bydliště: Uhlířské Janovice,okr.Kutná Hora

akva silikon

Příspěvekod braniik » 02 kvě 2006, 12:46

no memeo ...skusal si uz nieco lepit akva silikonom ? ja som len tak pre skusku skusil zlepit kusky plexi a teda nic moc...myslim ze je to faktvhodne len na sklo aj to musi byt zlepene z 3och stran inak by sa to tiez rozpadlo...
braniik
uživatel webu
 
Příspěvky: 16
Registrován: 23 bře 2006, 13:01
Bydliště: BA

Příspěvekod maxim » 02 kvě 2006, 19:45

V niektorej staršej aquatere si niekto robil z plexi zvon na co2 a neviem si spomenú?,čím to lepil,viem,že princíp spočíval v naleptaní styčných plôch a bolo to bezproblémové,čo sa týka nejakého vylučovania škodlivých látok.Spomínam si len,že sa to začínalo na chloro??? a ďalej neviem.
maxim
přispívatel
 
Příspěvky: 111
Obrázky: 1
Registrován: 07 úno 2006, 15:41
Bydliště: Zvolen

Příspěvekod canart » 02 kvě 2006, 20:03

Plexi sa da bezne lepit chloroformom alebo inymi rozpustadlami. Staci pretriet stycne plochy, hned spojit a dobre zafixovat. O par sekund je spoj pevny. Na lepenie hran vsak musia byt prefektne rovne, aby doliehali na seba celou plochou. Na rozdiel od silikonu, ktory vyplna medzeru medzi lepenymi sklami, chloroform, ako uz bolo spomenute, iba nalepta plexi a tym sa zlepi.

Neviem vsak, ako je to s uvolnovanim skodlivin do vody. Minimalne vsak pozor pri praci s chloroformom. Je to velmi silny karcinogen pluc. Preto treba robit v digestore alebo vonku na vetranej ploche. Je to vazne svinstvo.
Uživatelský avatar
canart
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 918
Obrázky: 72
Registrován: 04 dub 2005, 22:28
Bydliště: Nitra - SR

Další

Zpět na O technice

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků

cron