Výroba 3D pozadia polystyrén + epoxidová živica

Podskupina článků pojednávající o výrobě pozadí, filtrů, akvárií a podobně!

Moderátor: Team AkvaMalawi

HODNOCENÍ ČLÁNKU

Můžete označit 1 možnost

 
 
Zobrazit výsledky

Výroba 3D pozadia polystyrén + epoxidová živica

Příspěvekod Rostratus » 20 čer 2006, 21:43

Výroba 3D pozadia polystyrén + epoxidová živica


Čo potrebujeme na výrobu pozadia:
polystyrén čo najväčšej hrúbky ( 5cm a viac)
dvojzložková epoxidová živica Epoxy 1200 s tvrdidlom
prášková farba do cementu ( farbu zvolíme podľa vlastného uváženia), ja som zvolil farbu čiernu a hnedú
kremičitý piesok čo najmenšej zrnitosti
denaturizovaný lieh, ocot
rôzne pomôcky ako rezací nôž, horák, štetec, rukavice, fľašku s rozprašovačom...


Obrázek
Obrázek
Obrázek


Postup výroby pozadia :
Ešte pred začatím výroby pozadia je najlepšie si vypracovať jednoduchý nákres, ako bude zhruba pozadie vyzerať a hlavne dobre pomerať rozmery pozadia, aby sa nám náhodou nestalo, že po dokončení výroby pozadia zistíme, že nám nesedí v akváriu. Taktiež je dôležité navrhnú?, ako a kde schováme akvatechniku ( filter, ohrievač a pod...) za pozadím. Keď toto splníme môžme začať s výrobou pozadia.

1. Výber vhodného polystyrénu
Ako prvoradé pri výrobe pozadia, je zvolenie vhodného polystyrénu. V stavebninách je možnos? kúpi "klasického" polystyrénu, ktorý sa žmolkuje, alebo "tvrdený" polystyrén, ktorý sa naopak nežmolkuje. Na výrobu pozadia je vodnejší tvrdený nakoľko s ním nenarobíme toľko pohromy doma, ale ja som vzhľadom na jeho vyššiu cenu použil klasický polystyrén, ktorý som po vytvarovaní ešte upravil, aby sa nežmolil. Pri výrobe pozadia je najvhodnejšie použi? polystyrén hrúbky minimálne 5cm a viac. Tým sa nám budú lepšie tvarovať rôzne skaly a jaskynky v polystyréne. Ak nemáme možnos? kúpi polystyrénu takej hrúbky, môžte jednoducho zlepi? akvaristickým silikónom napr. dva,tri dvojcentimetrové pásy polystyrénu.

2. Vytvarovanie pozadia
Po zvolení vhodného polystyrénu môžme začať s jeho vytvarovaním. Je to asi najväčšia "prplačka" pri výrobe pozadia. Strávite pri tom asi najviac času. Pri tvarovaní pozadia si treba dať na tom záležať, nakoľko tak bude vyzerať naše nové pozadie do akvária. Na vytvarovanie pozadia som použil rezací nôž. S ním som postupne vyriezal rôzne skaly, pukliny, jaskynky a podobne. Ak som potreboval mať neakú skalu ešte viac vykuklú pre vyrezávaním som na to miesto nalepil silikónom ešte jednu vrstvu polystyrénu. Tú som po zaschnutí tiež vyrezal do tvaru skaly. Na vytvarovanie pozadia môžte použi? rôzne pomôcky podľa vlastnej fantázie. Základ je, aby sa Vám to páčilo a mali dobrý pocit z vykonanej práce. Keďže ja som použil klasický polystyrén nesmieme zabudnú? po dokončení tvarovania pozadia celé pozadie jemne prejs? plameňom napr. pomocou horáka, poprípade sviečky a pod... Tým sa nám pozadie jemne roškvarí a už sa nebude ďalej žmolkovať. Treba dávať pozor na veľkos? plameňa, nakoľko to moc blízko priložíme k pozadiu urobíme do neho dieru !!! Takže radšej opatrne. Ak pozadie neupravíme plameňom, zle sa nám ho bude natierať.

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek


3. Prvý náter pozadia
Keď máme pozadie vytvarované podľa Vašej predstavy možte začať s prvým náterom. Príprava náteru pozadia spočíva v zmiešaní dvojzložkovej epoxidovej živice Epoxy 1200 s tvrdidlom, s práškovou farbou a denaturizovaným liehom. Keďže epoxidová živica rýchlo tvrdne po zmiešaní s tvrdidlom, nikdy nezmiešame naraz celú plechovku živice, ale si ju po častiach rozlejeme do vopred pripravenej nádobky. Najskôr si odlejeme čas? živice napr. 1/4 z plechovky do nádoby. Potom tam vlejeme primerané množstvo tvrdidla (presný pomer je udávaný na plechovke), ďalej tam vlejem denaturizovaný lieh v pomere 1:1 (živica:lieh) a dobre premiešam. Do takto pripraveného náteru ešte vmiešam práškovú farbu čiernu a hnedú (môžte zvoli? aj iné farby podľa vlastného uváženia), tak aby sa dobre zafarbila živica. Po dobrom rozmiešaní so živicou začnem s prvým náterom. Keďže sme do živice namiešali aj lieh nemusíme sa tak ponáhlať s jeho natieraním, nakoľko živica nebude tak rýchlo tvrdnú?. Ja som pozadie natieral len s prednej časti. Zadnú a bočné som nenatieral, aby som nepošriabal sklo po vkladaní pozadia do akvária . Po dokončení náteru necháme schnú?. Po približne pol hodine, keď začne by? pozadie lepkavé posypem natretú čas? pozadia jemnou vrstvou kremičitého piesku. Po tejto fáze úpravy nechám tvrdnú? približne 24 hodín, kedy pozadie úplne vytvrdne.

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek


4. Druhý náter pozadia
Na ďalší deň ako sme nechali pozadie približne 24 hodín schnú? urobíme druhý náter pozadia podľa postupu ako pri prvom nátere. Tiež necháme ďalších 24 hodín schnú?.

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek


5. Tretí posledný náter pozadia
Tretí náter pozadia je posledná fáza náteru a preto už nepoužijeme práškovú farbu. Po prvých dvoch náteroch by sme mali mať dokonale prekryté pozadie farbou, ktorú sme zvolili. Samozrejme ak sme pozadie dokonale prekryli už pri prvom nátere, netreba robi? druhý náter, ale stačí len posledná fáza náteru bez farby. Pri tomto nátere použijeme zmiešanú živicu s tvrdidlom a s liehom ( bez práškovej farby !!!). Po nátere necháme hodinku schnú? a začne posledná fáza posypu kremičitým pieskom. Po poslednom nátere pozadia doporučujem nechať dobre vytvrdnú? približne 2-3 dni !

6. Finálna úprava pozadia
Po úplnom vytvrdnutí pozadia ho poriadne opláchnem vlažnou vodou. Po umytí celé pozadie postiekam s rozprašovačom octom, ktorý dobre zneutralizuje pozadie a tým sa stane neškodné pre ryby v akváriu. V žiadnom prípade na toto nesmieme zabudnú?. Ocot na pozadí necháme približne pol hodinu pôsobi? a potom ho dôkladne zmyjeme z pozadia. Pre istotu toto ešte raz zopakujeme. Pozadie postriekame octom. Necháme ešte ďalších 20-30 minút pôsobi? a dobre zmyjeme vlažnou vodou. Takto vyrobené pozadie je na 100% neškodné pre Vaše ryby.

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek


7. Upevnenie pozadia v akváriu
Je viacej spôsobou ako pozadie prichyti? v akváriu. Ja som použil spôsob, kedy pozadie zapriem o zadnú lištu akvária a potom prilepím malé kamienky hneď k pozadiu na dno a vrchnú lištu akvária. Tým zabránim "vystreleniu" pozadia na hladinu. Konečne máme pozadie hotové a môžme začať zariaďovať akvárium, napúš?ať vodu a pod...

8. Konečná podoba pozadia v akváriu
Keďže pozadie je už dokončené a čakáme na výrobu stojana pod akvárium. Neskôr tu vložíme fotografie pozadia už v založenom akváriu.

Ak nieste skúsený, alebo sa Vám nechce paprať s pozadím, ponúkame Vám už hotové pozadia ! Viac na : www.akvapozadia.sk
Naposledy upravil Rostratus dne 25 led 2009, 02:36, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
Rostratus
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 627
Obrázky: 80
Registrován: 07 dub 2005, 22:27
Bydliště: Dubnica nad Váhom

Příspěvekod memeo » 21 čer 2006, 19:22

Návodů na pozadí tu už je dosti,ale tenhle je taky výborný.;)
Uživatelský avatar
memeo
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 1288
Obrázky: 50
Registrován: 13 lis 2005, 21:38
Bydliště: Uhlířské Janovice,okr.Kutná Hora

Příspěvekod Paldo » 21 čer 2006, 19:58

Súhlasím s memeom + páčia sa mi foto, je to super, že človek to vidí a vie si to predstavi?...
Uživatelský avatar
Paldo
častý přispívatel
 
Příspěvky: 390
Obrázky: 31
Registrován: 05 úno 2006, 11:31
Bydliště: pred akva

Příspěvekod wladys » 21 čer 2006, 20:21

...velice přehledný návod na pozadí...však už sem ho nedávno študoval na tvých stránkách.....moc mě zajímá jak to vypadá v akvárku i s vodou....
Uživatelský avatar
wladys
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 3419
Obrázky: 198
Registrován: 02 kvě 2005, 15:01
Bydliště: Opava
Kolik let děláte akvaristiku?: 0

Příspěvekod Paldo » 21 čer 2006, 20:40

wladys píše:....moc mě zajímá jak to vypadá v akvárku i s vodou....


Nooo, to by zaujímalo aj mňa :wink:
Uživatelský avatar
Paldo
častý přispívatel
 
Příspěvky: 390
Obrázky: 31
Registrován: 05 úno 2006, 11:31
Bydliště: pred akva

Příspěvekod Rostratus » 22 čer 2006, 17:51

Hneď ako bude zabudované v akváriu, doplním fotografie :D
Uživatelský avatar
Rostratus
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 627
Obrázky: 80
Registrován: 07 dub 2005, 22:27
Bydliště: Dubnica nad Váhom

Příspěvekod braniik » 09 srp 2006, 17:18

posledny nater si robil bez farby a zasypal si to len s pieskom.....ten piesok bol cierny ze ti to neprekrylo tu ciernu farbu ?
braniik
uživatel webu
 
Příspěvky: 16
Registrován: 23 bře 2006, 13:01
Bydliště: BA

Příspěvekod Rostratus » 10 srp 2006, 18:45

Posledný náter bol bez farbiva. To koli tomu, aby som prekryl prípadnú prenikajúcu farbu. Potom som už len použil piesok.
Uživatelský avatar
Rostratus
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 627
Obrázky: 80
Registrován: 07 dub 2005, 22:27
Bydliště: Dubnica nad Váhom

Příspěvekod Polo » 18 led 2007, 17:53

myslis ze by som mohol do posledneho nateru pridat praskov farbu? natieral som to len raz a su tam este nie dobre prekryte miesta ale myslym ze po druhom natere to bude uz OK, epoxidovej zivice som moc nekupil takze na tretiu vrstvu mi uz pravdepodobne nevyjde
Uživatelský avatar
Polo
uživatel webu
 
Příspěvky: 51
Obrázky: 32
Registrován: 05 pro 2006, 17:29

Příspěvekod Rostratus » 18 led 2007, 19:59

Tak ti poradím, že tú druhú vrstvu si namiešaj živicu s praškovou farbou a zatri neprekryte miesta. Po zaschnutí tieto miesta pre istotu pretri len čistou živicou.
Uživatelský avatar
Rostratus
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 627
Obrázky: 80
Registrován: 07 dub 2005, 22:27
Bydliště: Dubnica nad Váhom

Další

Zpět na O technice

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků

cron