Noční osvětlení ze supervítivých LED

Podskupina článků pojednávající o výrobě pozadí, filtrů, akvárií a podobně!

Moderátor: Team AkvaMalawi

HODNOCENÍ ČLÁNKU

Můžete označit 1 možnost

 
 
Zobrazit výsledky

Noční osvětlení ze supervítivých LED

Příspěvekod Richi » 01 srp 2006, 09:18

Noční osvětlení ze supervítivých LED


Už nějakou dobu jsem si říkal, že modrá zářivka svítí na Malawi tak nějak moc a divně – rozhodl jsem se experimentovat s diodami LED. Všude na Inetu bylo plno řečí, ale návod žádný. Tak jsem si jeden vymyslel – a řeknu vám – výsledek předčil veškeré očekávání.


Časová náročnost : cca 70 minut
Finanční náročnost: 53 Kč


Potřebujete:

3 x LED 5mm, blue (vysoce svítivá) – 8 cd, 200 (3,3V, 20 mA)
3 x rezistor 330 W
plastové víčko (já použil vršek od prázdného krmení)
drátky (zvonkové)
trošku silikonu
nůžky
zdroj 12 V (já použil staré nabíjecí trafo k RC modelům)

Postup výroby :

Nejdříve jsem připájel ke každé anodě LED diody (delší nožička) rezistor. Vývody jsem zkrátil tak, aby po vytvarování do hvězdice vytvořily zbylé katody vrcholy rovnostranného trojúhelníku. Pak jsem do plastového víčka od krmení nůžkami udělal otvory přesně na LED diody a to v takových rozestupech, jaké jsem si předem odměřil podle vytvořené hvězdy. Poté jsem takto připravené LEDky s odpory do víčka zapasoval. Do styčného bodu s rezistory (střed víčka) jsem přiletoval napájení (mínus). Zbylé katody (kratší nožičky) jsem drátkem po obvodu propojil a přiletoval k nim napájení (plus).


Obrázek


Toto celé jsem vytvaroval tak, aby z víčka nic „nevyčuhovalo“, a pokud chcete, můžete nyní ještě nasměrovat LED. Já je vycentroval aby všechny tři svítily do jednoho bodu. Je třeba počítat s rozptylem 200 – takže výsledkem bude jasný téměř jasné kolmý paprsek. Pokud LED rozostříte – bude svit méně intenzivní a cílený – bude připomínat spíše klasickou žárovku.


Obrázek


Pokud máte vše připraveno – zalijete celé víčko silikonem. Tak dostanete dokonale vodotěsný zdroj světla-který je zároveň téměř nezničitelný.

Obrovskou výhodou z tohoto plynoucí je fakt, že takto vzniklé světlo nemusíte vůbec montovat ke krytu akvária – prostě jej položíte přímo na krycí skla !!!! Výhody jsou patrné – můžete libovolně pohybovat a experimentovat s osvětlováním určitých částí pozadí či kamenů. Případná stříkající voda LEDkám nevadí.

Pokusil jsem se dopodrobna vysvětlit celý postup výroby – který je podle mě naprosto primitivní a zvládne jej opravdu každý. A pokud se vám náhodou výsledek nebude líbit – nezoufejte. Takto vyrobené světlo můžete použít kdekoli jinde – od rybaření po tunning automobilů. Prostě nemůžete pochybit.


Obrázek


Jo-málem bych zapomněl na to hlavní. Umístění těch LED do trojůhelníku je naprosto cílené - když si uvědomíte, že při směrovosti 20 stupňů jedna LED udělá kruh - tak tři takto umístěné LED vytvoří kruhy TŘI - ale vzájemně propojené - výsledkem je tedy krásný přechod z černé vody, přes tmavě fialový svit bočních paprsků až po jasněmodrý střed.... to jen na upřesnění :-)

A pokud není výrobní postup jasný – přikládám i nedokonalou, leč schématicky věrnou technickou dokumentaci


Obrázek


Ps: vypočtené hodnoty rezistorů jsou pro napájecí napětí 12V – pokud budete chtít použít jiné, není problém. Jen musíte použít jiné odpory. Jejich hodnoty si snadno dopočítáte dle starého dobrého Ohmova zákona.


R = (U – Ud) / Id

R … hodnota použitých rezistorů
U … hodnota napájecího napětí
Ud … hodnota napájecího napětí LED diody (téměř všechny modré vysocesvítívé LED mají 3.3V)
Id … hodnota proudu LED diodou (téměř všechny modré vysocesvítívé LED mají 20 mA)
Naposledy upravil Richi dne 01 srp 2006, 21:37, celkově upraveno 4
Uživatelský avatar
Richi
přispívatel
 
Příspěvky: 103
Obrázky: 55
Registrován: 21 dub 2006, 20:55
Bydliště: Karviná

Příspěvekod Lgaspo » 01 srp 2006, 12:19

Vyzera to super!
Urob nejake fotecky hotovej lampy a aj akvaria s touto lampou v cinnosti :wink:
Uživatelský avatar
Lgaspo
technická podpora
technická podpora
 
Příspěvky: 1510
Obrázky: 52
Registrován: 05 kvě 2005, 14:38
Bydliště: Bratislava - SR
Kolik let děláte akvaristiku?: 10

Příspěvekod pstroso » 01 srp 2006, 15:46

ano ano,toto urcite vyskusam.len sup sup nejake fotecky,nech sa este viac nazhavim na to. ::s27::
Uživatelský avatar
pstroso
častý přispívatel
 
Příspěvky: 244
Obrázky: 43
Registrován: 16 dub 2006, 11:59
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Richi » 01 srp 2006, 21:49

Tak a je to tady....moc se omlouvám za velice špatnou kvalitu noční fotky, ale snažil jsem se to vyfotit v absolutní tmě, ať vynikne - jak vtipně poznamenala moje pěknější polovička - onen UFO efekt...no není to nádherať???
Uživatelský avatar
Richi
přispívatel
 
Příspěvky: 103
Obrázky: 55
Registrován: 21 dub 2006, 20:55
Bydliště: Karviná

Příspěvekod nakatenga » 01 srp 2006, 22:28

Je to moc pěkný, LEDky jsou geniální vynález, jen škoda, že jejich použití ve větším množství je finančně tak náročné. Jejich "studené tělíčko" by bylo obrovské plus při provozu nádrže v horkých dnech. :12:
Uživatelský avatar
nakatenga
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 1073
Obrázky: 8
Registrován: 19 bře 2005, 19:34
Kolik let děláte akvaristiku?: 0

Příspěvekod wladys » 01 srp 2006, 23:57

jj je to paráda...ale možná by to chtělo ještě další dvě "tělesa" po stranách...nebo to možná dát trochu na stranu a trošku ze šikma....no budu to muset zkusit vytvořit a pak si stím pěkně pohrát...;)
Uživatelský avatar
wladys
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 3419
Obrázky: 198
Registrován: 02 kvě 2005, 15:01
Bydliště: Opava
Kolik let děláte akvaristiku?: 0

Příspěvekod Kruan » 02 srp 2006, 08:56

tak to se mi teda moc nelibi :(
Uživatelský avatar
Kruan
častý přispívatel
 
Příspěvky: 592
Obrázky: 61
Registrován: 25 říj 2005, 13:32
Kolik let děláte akvaristiku?: 0

Příspěvekod memeo » 02 srp 2006, 18:46

Jako nápads je to dobrý,ale asi bych si představoval trochu více světla,ale jinak dobrý.
Uživatelský avatar
memeo
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 1288
Obrázky: 50
Registrován: 13 lis 2005, 21:38
Bydliště: Uhlířské Janovice,okr.Kutná Hora

Příspěvekod Phill » 02 srp 2006, 18:50

Vypada to velice zajimave, no kdyz jich tam bude takvych 10, tak bude i neco vic videt.Jenom jeden detail.Jestli si dobre pamatuji, tak proud tece od minusu k plusu.Myslim, ze na ucnaku jsme se ucili davat predradne odpory k LEDkam na minus.Nevim jak dlouho ti takhle budou svitit, nez se prepali.jinak super napad.
Phill
uživatel webu
 
Příspěvky: 37
Obrázky: 6
Registrován: 28 zář 2005, 09:17
Bydliště: Brno

Příspěvekod Richi » 03 srp 2006, 06:12

Phille Phille ..... nechci ti brát iluze - ale onen učnák asi nebyl zrovna kvalitní..... rezistory ZÁSADNĚ na anodu - těmi "znalostmi z učňáku" bych se moc nechválil...doufám, že nepracuješ v elektrooboru :-) Ale vážně-učili tě to špatně - koukni třeba na :

http://2man.wz.cz/diody.htm

Memeo .... světla je až moc - uvažuju že jednu LED uberu. Jednak na fotce nejde vidět reálné prosvícení vody, a jednak je třeba si uvědomit, že jde o NOČNÍ osvětlení - a tedy osvětlení u kterého ryby musí spát! Jde jen o to vidět co se v noci ve vodě děje - a popravdě řečeno od té doby co to mám zapnuté - nemusí můj 3-letý syn rozsvěcet při nočních cestách na záchod - a taky se už nebojí bubáků :-)
Uživatelský avatar
Richi
přispívatel
 
Příspěvky: 103
Obrázky: 55
Registrován: 21 dub 2006, 20:55
Bydliště: Karviná

Další

Zpět na O technice

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků

cron