Externá nádrž na filter a iné zariadenie akvária

Podskupina článků pojednávající o výrobě pozadí, filtrů, akvárií a podobně!

Moderátor: Team AkvaMalawi

HODNOCENÍ ČLÁNKU

Můžete označit 1 možnost

2
50%
2
50%
0
Žádná hlasování
 
Celkem hlasů : 4
 

Externá nádrž na filter a iné zariadenie akvária

Příspěvekod Marc Elieson » 04 zář 2006, 15:29

Externá nádrž na filter a iné zariadenie akvária


V tomto článku vysvetlím, ako si postavi? nádrž na umiestnenie externého filtra a iného príslušenstva, výrobu prechodiek a Dursov systém odvodu vody z akvária do externého filtra. Externá nádrž je zásobáreň vody, ktorá je pod úrovňou akvária. Na odvod vody z akvária do tejto externej nádrže sa využíva zemská prí?ažlivos?. Voda sa vracia spä? do akvária prostredníctvom čerpadla. Takto je zabezpečený nepretržitý tok vody, kde všetka voda v systéme prechádza cez externú nádrž. Potom môžete namontovať do tejto nádrže filter alebo ju napoji? na filter. Ako sa uvádza v článku „Otázky o inštalácii“, existuje niekoľko výhod, prečo si vyrobi? takúto nádrž. Po prvé, poskytuje ďalší porozdeľovaný priestor, kde môžete umiestni? zariadenia, takže nezaberajú miesto v akváriu (ohrievače, chladiče, filtre atď.). Tiež poskytuje ďalší objem vody, ktorý umožňuje ďalšie zriedenie koncentrácie dusičnanov a stabilitu teploty. Umožňuje dodatočný obeh a výmenu plynov, čo zlepšuje prevzdušnenie vody. Pracuje tiež ako proteínový odpeňovač, pretože odstraňuje olejový film, ktorý sa tvorí na hladine. Deje sa to strhávaním vody z hornej časti akvária a nie od dna, ako to robia mnohé filtračné systémy. Ďalšia výhoda je, že udržujú stálu hladinu vody v akváriu, takže ryby majú stále maximálne množstvo priestoru na plávanie. Tieto nádrže sú tiež vynikajúce aj preto, že namiesto toho, aby ste aplikovali koncentrované množstvá chemikálií do akvária, môžete ich pridať do tejto nádrže a tam sa rozriedia ešte predtým, ako sa dostanú do hlavného akvária.

Výroba nádrže

Pred tým, než sa pustíte do budovania externej nádrže, mali by ste sa zoznámi? s tým, ako si vyrobi? prechodky. Ak viete, ako na to, ste pripravení začať stavať externú nádrž. Môžete vyrobi? dva druhy. Môžete používať túto nádrž ako prepadovú komoru, v tomto prípade potrebujete prechodku. To je kvôli tomu, že voda bude pokračovať do filtra alebo ďalšej externej nádrži pod akváriom. Iný typ externej nádrže, ktorý si môžete vyrobi?, môže fungovať priamo ako filter. Najskôr sa budeme zaoberať výrobou nádrže, ktorá bude mať funkciu prepadovej komory. Na výrobu môžete použi? sklo alebo plexisklo (akrylát). Každý materiál má svoje výhody. Napríklad sklo je lacnejšie. Na druhej strane, plexisklo je odolnejšie, ľahko sa reže, lepí a vŕta. Existuje tiež široká škála priehľadných a nepriehľadných farieb plexiskla. Ja uprednostňujem použitie plexiskla pred sklom, pretože sa dajú vyvŕtať diery pozdĺž horného okraja na prietok vody cez plexisklo, namiesto toho, aby som musel niečo vyrábať z iného materiálu, ako by som to robil pri sklenej prepadovej komore. Takto som to musel robi? v mojom 284 litrovom akváriu, pretože som ho dostal už so sklenou komorou. V tom prípade som použil perforovaný plast, aby som zabránil rybám preskoči? cez okraj do tejto komory.

Ak používate sklo, zlepíte jednotlivé kusy silikónom. Uistite sa, že používate 100% silikón. Ak použijete plexisklo, zlepíte ho metylén chloridom (dostupný je všade tam, kde sa predáva plexisklo – pozri „Pracujeme s akrylátom“), ktorý skutočne zlepí dva kusy plastu dokopy. Komoru zobrazenú nižšie som vyrobil z kusov odpadu plexiskla z výpredaja výrobcu plastov a potom som ich orezal na rovnakú veľkos?. Metylén chlorid je skvelý, pretože spojí kusy dokopy tak, že vyzerajú ako jeden kus.


Obrázek Obrázek


Pri výrobe komory z plexiskla je najlepšie nechať ju vyschnú? 24 hodín pred vlepením do akvária. Pri výrobe zo skla, je jednoduchšie to zlepi? všetko naraz. Bez ohľadu na to, či použijete plexisklo alebo sklo, na prilepenie komory na sklo akvária treba použi? 100% silikón (v plexisklovom akváriu treba použi? metylén chlorid na prilepenie plexisklovej komory). Primeral som si umiestnenie komory v akváriu a fixkou som si označil z opačnej strany skla jej umiestnenie. To mi označovalo, kde mám nanies? silikón a fixka sa dá potom hocikedy zmazať. Potom som odstránil komoru, naniesol som silikón na čiaru, umiestnil som komoru na silikón a jemne pritlačil ku sklu. Dôležité je zatlači? všetok silikón, ktorý bol vytlačený von, naspä? do škáry. Nechajte silikón vyschnú? aspoň 24 hodín.
UPOZORNENIE: Silikón a metylén chlorid sú veľmi toxické a je dôležité pracovať v dobre ventilovanom priestore.


Odvodné potrubie

Predtým, než budeme hovori? o výrobe externej nádrže, ktorá má funkciu filtra, ukončime návod na výrobu nádržky, ktorá slúži ako prepadová komora. Väčšina morských akvárií sa dodáva pripravené ako útesové akváriá. To znamená, že majú zabudované jednu alebo dve také prepadové komory, aké sme si už vyrobili. Vnútri týchto komôr je rúrka, umiestnená vertikálne. Tieto sú väčšinou perforované alebo neuzavreté trubky z PVC, ktoré umožňujú veľmi rýchly odtok vody z akvária. S vodou ide veľa vzduchu, ktorý vytvára hrozný, hlasný, bublavý hluk, niečo ako keď si niekto fúka nos alebo splachovač na záchode. Ak to ide 24 hodín denne, veľmi rýchlo to začne ob?ažovať. Tieto rúrky sú navrhnuté tak, že umožňujú vode padať nejakých 38 cm, kým dosiahne hladinu v trubke, čo vytvára hlasný špliechavý zvuk. To znamená, že hladina vody v prepadovej komore zvyčajne nie je vyššia, ako 8 cm.

Asi pred rokom som brázdil stránky Richarda Dursa. Vyvinul unikátny tvar odvodnej trubky, ktorý odstraňuje tieto problémy. Ide o použitie pevnej trubky s ponoreným vtokovým otvorom (pozri obrázok hore). Nasávanie musí by? umiestnené v prepadovej komore čo najvyššie a v zátke musí by? vyvŕtaný otvor, ktorý zabezpečí samospustenie. Tento dizajn je lepší než bežné typy, pretože dochádza k malému alebo k žiadnemu padaniu vody, mení komoru na samostatnú nádrž, je tichý, bez špliechania a bublania a komora nepretečie pri výpadku elektriny. A ešte k tomu sa spustí samostatne! A koľko stál tento jednoduchý návrh? Asi 5USD, nepočítajúc naše doma vyrobené prechodky.


Obrázek


Možnosti tohto typu odtoku sú nekonečné. Môžete ho použi? vo vnútorných prepadových komorách, ako aj v závesných odpeňovacích boxoch na zadnej stene akvária. Ak máte záujem si vyrobi? túto odtokovú trubku, odporúčam navštívi? web stránku Richarda Dursa, kde má zdokumentovaných niekoľko adaptácií tohto originálneho typu odtoku. Tiež predáva pripravené sady, ale prečo kupovať, keď si to môžete vyrobi? sami? Mojim cieľom bolo iba ukázať výhody tohto unikátneho systému a ukázať vám, ako si ho vyrobi?.

Na obrázku hore ste si mohli všimnú?, že mám dve trubky pripojené na dve prechodky v prepadovej komore. Trubka vľavo je odtok do externej nádrže. Druhá trubka môže by? využitá na spätný prítok vody do akvária alebo ako záložný odtok, ak by došlo k upchatiu prvej trubky (nepravdepodobné a nepotrebné).


Biologická filtrácia

Prepadová komora, alebo externá nádrž, môže by? skonštruovaná, aby slúžila ako biologický filter. Tu je návrh, ktorý som pôvodne vymyslel pre 38 l akvárium pre mladé rybky, hoci neskôr som ho upravil pre 76 l odchovné akvárium.


Obrázek Obrázek


Vyvŕtal som diery pozdĺž horného okraja čierneho plexiskla a potom som použil úzke kúsky plexiskla, aby som vytvoril priehradky za dierkami. Tadiaľ bude voda prechádzať cez molitan predtým, než vojde do nádržky. Tieto molitany budú mať funkciu biologických filtrov. Aby sa zachovala ich funkčnos?, je potrebné ich vyčisti? vo vode z akvária, ktorá sa odsaje pri čistení akvária hadicou. Vodovodná voda (najmä, ak je horúca) môže usmrti? baktérie, čo znemožní biologickú filtráciu. Tento kus som prilepil do zadnej časti akvária a nechal som malý priestor medzi ním a zadnou stenou akvária. Do tohto priestoru som umiestnil ponorné čerpadlo Rio 800. Toto čerpadlo má prívod vzduchu, čo pomáha pri prevzdušnení vody. Čerpadlo vracia vodu rozstrekovacou rampou. Do rozstrekovacej rampy som vyvŕtal množstvo dier, takže voda nestrieka silným prúdom. Môžete si všimnú?, že som k tomu pripojil priehľadné plexisklo v pravom uhle. Toto zariadenie je pre moje odchovné akvárium, v ktorom sú mladé rybky vo všetkých štádiách vývoja. Preto som vyrobil deliacu priečku, aby som oddelil staršie mláďatá od mladších.


Obrázek Obrázek


Tento biologický filter by sa mohol ďalej zdokonaľovať. Napr. mohli by ste vloži? ďalší kus plexiskla do nádržky a rozdeli? ju na viac oddielov (pozri vyššie). Mohli by ste zostavi? tieto oddiely tak, aby voda pretekala postupne z jedného do ďalšieho. Do týchto oddielov by ste mohli vloži? malé bio loptičky alebo uhlie atď. Možnosti nie sú obmedzené. Chcel som vám iba ukázať niektoré možnosti.


Autor: Marc Elieson © Cichlid-Forum.com
Překlad: canart
Zdroj: http://www.cichlid-forum.com/articles/diy_sumps.php
Marc Elieson
zahraniční VIP
 
Příspěvky: 32
Registrován: 14 črc 2006, 16:17

Zpět na O technice

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků

cron