Návod na výrobu pozadí z polystyrénu

Podskupina článků pojednávající o výrobě pozadí, filtrů, akvárií a podobně!

Moderátor: Team AkvaMalawi

HODNOCENÍ ČLÁNKU

Můžete označit 1 možnost

 
 
Zobrazit výsledky

Příspěvekod wladys » 05 srp 2009, 00:28

Podobně jsem měl u jednoho akvárka řešené pozadí.Ale mnohem jednodušeji.Prostě jsem pozadí nalepil na sklo,které mělo rozměry shodné s vnitřními rozměry zadní stěny akva.Nic víc nic míň.Pozadí bylo takto v akva 4 roky a nikdy žádný náznak,že by mělo vyplavat.Dole byly k pozadí položeny jen 2 kořeny a pár kamenů,ale drželo i bez nich. více ZDE
Uživatelský avatar
wladys
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 3419
Obrázky: 198
Registrován: 02 kvě 2005, 15:01
Bydliště: Opava
Kolik let děláte akvaristiku?: 0

Příspěvekod A+I » 05 srp 2009, 09:11

Wladys, Ty tam pises, ze jsi posledni vrstvu pisku pak jeste pretrel s Epoxy. Jak to?
Clanek je super.
Jinak muj synovec ma v 250 l akva polystyrenove pozadi jen oprene o zadni stenu, neprilepene a nijak nezatizene. Ma k tomu jen dole prihrnuty pisek. Ovsem pisku ma vic nez se dava tlamovcum, je to rostlinove akva.
Jednou nekdo psal, ze staci dole (na dne) na sklo pred pozadi prilepit silikonem prouzky skla, aby pozadi nemohlo vyjet dopredu. Ale chapu, ze tohle nejde udelat v napustenem akvarku.
Neni to zadna sranda s polystyrenovym pozadim, tady je dukaz, co to dokaze 8) :lol: .
http://www.akvamalawi.com/phpBB/viewtopic.php?t=472
Uživatelský avatar
A+I
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 2910
Obrázky: 58
Registrován: 07 dub 2007, 22:11

Příspěvekod martin4ever » 05 srp 2009, 15:12

Já ho taky nemám nijak přilepené ani zatížené :). Ale je to jen díky tomu, že je dostatečně těžké a polystyren už na něm skorožádný není. Takže jsem ho mohl dávat do plně napuštěného akvária. Hlavně ho tvoří písek s cemntem. Vrstva je silná max 0,5-1 cm a ryby mohou volně plavat za pozadím.
Uživatelský avatar
martin4ever
častý přispívatel
 
Příspěvky: 292
Obrázky: 92
Registrován: 24 led 2008, 20:43
Bydliště: Zborov (okres Šumperk)

Příspěvekod wladys » 05 srp 2009, 17:28

Alčo...bylo to mé úplně první pozadí,které jsem dělal už hooodně dávno...a chybama se člověk učí.... :o
Uživatelský avatar
wladys
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 3419
Obrázky: 198
Registrován: 02 kvě 2005, 15:01
Bydliště: Opava
Kolik let děláte akvaristiku?: 0

Příspěvekod romco » 07 srp 2009, 22:37

kolko by ma priblizne vyslo 3D pozadie o rozmeroch 300x60.....polystyren,epoxy,piesok,farba atd...kolko priblizne by bolo coho treba....
Uživatelský avatar
romco
častý přispívatel
 
Příspěvky: 303
Registrován: 22 dub 2009, 09:10
Bydliště: Čachtice-Slovensko

Příspěvekod jarda308 » 25 zář 2009, 16:11

Dobrý den, chystám se na výrobu pozadí a zajímalo by mne kde sehnat drcenou bridlici, nevíte někdo? Protože se mi bílý písek jako dno velice líbí,ale nemám s ním žádné zkušenosti, chtěl bych se zeptat, jak to děláte, že jej máte tak stále krásně bílý (žádné řasy, zelený povlak, "hnití" atd). P.S. Nevíte,zda barva použítá při výrobě EPOXY pozadí musí být nějaká specialní, aby nevadila rybkám, anebo to je jedno a epoxidy ji stejně překryjí? DÍKY MOC ZA ODPOVĚd ! :)
jarda308
uživatel webu
 
Příspěvky: 9
Registrován: 25 zář 2009, 16:04

Příspěvekod Petr Ruzicka » 25 zář 2009, 17:35

Myslím, že je to jedno Epoxy to překryje. Já jsem použil balakryl uni mat.
Uživatelský avatar
Petr Ruzicka
přispívatel
 
Příspěvky: 120
Obrázky: 46
Registrován: 16 črc 2008, 19:48
Bydliště: Liberec
Kolik let děláte akvaristiku?: 15

Příspěvekod Fero Kurinec » 28 zář 2009, 23:22

Ako mnohí ďalší, aj ja som sa rozohodol mať v akva 3D pozadie. A od začiatku som vedel, že si ho chcem urobiť svojimi rukami. Pozadie som chcel čo najviac vystupujuce do priestoru a samozrejme som nim chcel prekry všetku techniku. Dlho som uvažoval nad materiálmi a technológiou. Zároveň som mal isté obavy z použitia epoxidov, farieb a iných chemikálií, ktoré ak sa nespracujú perfektne môžu vytvoriť rybám závadné až životu nebezpečné prostredie. Preto som sa nakoniec rozhodol vyrobiť pozadie iba s použitím polystyrénu, PUR peny a piesku. postupoval som nasledovne:
1. najprv som z polystyrénu vyrobil základnú kostru budúceho pozadia a tým aj zároveň plochu, ktorou sa dotýka stien nádrže
2. potom som na kostru z polystyrénu po malých úsekoch nastrekoval PUR penu (nie zelenú). Tým vznikli útesy, previsy a pod.
3. takto vytovrený masívny polotovar je potrebné nechať vyzrieť (najlepšie mimo uzavretej miestnosti).
4. po vyzretí môžeme postupne s použitím silnej pinzety alebo malých klieští začať z hladkého povrchu odtrhávať malé kúsky PUR peny (cca. 1-2 cm). Týmto sa povrch vytvaruje a začína pripomínať povrch skaly. Ide to pomaly a vyžaduje si to značnú dávku trpezlivosti a predsavivosti.
5. na vytcvorenie výsledného povrchu potrebujeme PUR penu, niekoko párov tenkých gumových rukavíc a farebný jemný piesok. PUR penu po malých množstvách nanášame na pozadie, roztierame ju tak, aby vytvorila iba lepkavý povrch a tento ihneď posýpame pieskom. Rukami v rukaviciach piesok pritláčame na podklad. Po vytuhnutí vznikne dostatočne pevný povrch už aj s povrchovou úpravou vo farbe podľa použitého piesku (napríklad piesok používaný pre teráriá). Ak sa nám zdá popzadie príliš svetlé nevadí, riasami čoskoro stmavne.
6. Pozadie necháme niekoľko dní vyzrieť, z PUR peny necháme uvoľniť plyny. Po vyzretí pozadie pomocou akvarijného silikónového lepidla vlepíme na stenu akvária. Pri lepení je potrbné pozadie prilepiť tak, aby sa za pozadie nedostali ryby, alebo detrit.

Ja takéto pozadie v mojom akva s objemom 880L používam už vyše roka a doteraz som s tým nemal žiadne problémy a ani rybám. ktoré inak usilovne okusujú riasy z pozadia sa nepodarilo pozadia nijako poškodiť. Výsledok si môžete pozrieť na prezentácii mojej nádrže "Malawi 880L".

Všetkým držím palce pri výrobe svojho pozadia a želám, aby aj Vám takto upravené akva prinášalo iba radosť.
Fero Kurinec
uživatel webu
 
Příspěvky: 34
Obrázky: 11
Registrován: 19 bře 2009, 13:44
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod 5MP5 » 15 pro 2009, 20:54

KREMICITY PIESOK TAKEJ JEMNOSTI SA POUZIVA AJ NA LIATE PODLAHY.TAKZE HO MAJU AJ V STAVEBNINACH.
5MP5
nový uživatel
 
Příspěvky: 2
Registrován: 30 lis 2009, 22:25

Příspěvekod burgoni » 03 úno 2010, 23:25

Ahojda. Právě jsem si vytvaroval polystyren a mam to hotový...ale bohužel nemůžu sehnat silikon.Když jdu do obchodu, a chci akvarijní, tak tvrdí, že ten je nevhodný, protože obsahuje polymery a ten rozežírá polystyren.A když chci teda na polystyren silikon tak zase není černý..Můžeš poradit?

A ještě jedna věc, mam akárium 59cmx30cm, je poměrné malé kolem 75l, tak se chci zeptat kolik silikonu asi tak vypotřebuji, nemám moc zvláštně velký a složitý tvary.



Zašli mi prosím odpověď na E-mail. Burgoni@seznam.cz

Moc ti předem děkuji

Josef kovář
Nové Město nad Metují
burgoni
nový uživatel
 
Příspěvky: 1
Registrován: 03 úno 2010, 23:19

PředchozíDalší

Zpět na O technice

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků

cron