Realizace mého 576L akvária - [Kapitola 5] Kryt a Osvětlení

Podskupina článků pojednávající o výrobě pozadí, filtrů, akvárií a podobně!

Moderátor: Team AkvaMalawi

HODNOCENÍ ČLÁNKU

Můžete označit 1 možnost

 
 
Zobrazit výsledky

Realizace mého 576L akvária - [Kapitola 5] Kryt a Osvětlení

Příspěvekod Waldik » 02 lis 2006, 11:55

Kapitola 5 : KRYT A OSVĚTLENÍ - ZÁVĚR


Kryt a osvětlení jsem dělal až jako poslední součást. Bohužel jsem nemohl udělat kryt hned po dokončení předchozích prací, ale měsíc jsem musel stavbu odložit. Během této doby jsem si mohl promyslet jak vše bude vypadat a jak co udělám.

OSVĚTLENÍ
Jisté bylo, že pro osvětlení použiji zářivkové trubice. Jelikož má nádrž na délku 160cm, bylo jasné, že svítit budu zářivkami o výkonu 58W a délce 150cm. Již dříve jsem studoval nové možnosti osvětlení pomocí elektronických předřadníků a u tohoto akvária jsem se rozhodl je použít. Po prozkoumání trhu jsem se rozhodl pro předřadníky firmy Tyris (http://www.tyris.cz), která nabízí velkou škálu elektronických předřadníků. Jelikož jsem plánoval použít tři kusy zářivek o výkonu 58W, objednal jsem si poštou tři kusy předřadníku SINECAN 4, které jsou pro zářivky 55/58W. V nabídce je i předřadník pro 2 x 58W, to by ale neumožňovalo spínat jednotlivé zářivky zvlášť a docházelo by k plašení ryb náhlým rozsvícením dvou zářivek o výkonu 58W a to je docela silné světlo (viz. Obrázek č. 80).


Obrázek

Obrázek č. 80 - Elektronické předřadníky SINECAN 4 firmy Tyris


Připojení předřadníků je velmi jednoduché. Postačí připojit třížilový zásuvkový kabel k předřadníku (hnědou fázi na L, světlemodrý střední na N a zelenožlutý ochranný vodič na značku uzemnění). Na opačnou stranu předřadníku se dvoužilově připojí patice pro zářivky a tím je práce kompletní.
Funkčnost předřadníků si zatím velmi chválím, nezahřívají se, rozsvěcování zářivek je okamžité bez blikání a měly by prodloužit životnost trubic a snížit spotřebu.

Musím upozornit na patice zářivek, které jsem zakoupil. Původně jsem chtěl použít kulaté patice, které se u akvárií používají, ale ty jsem nemohl nikde sehnat. Poté jsem zakoupil patice ve firmě Janča za cenu 30kč za kus. Tyto patice se však nedaly použít. Při instalaci vodičů do patic se tyto plastové patice kroutily a rozpadávaly. Nakonec jsem je vyhodil a v Hornbachu zakoupil za 8kč patice rovněž plastové, ale mnohem lépe vyrobené (viz. Obrázek č. 80 ).
Zářivky jsou použil dvě klasické Philips 860tky a jedna speciálka Narva Oceanic Blue pro večerní osvětlení.

KRYT

Jak jsem již psal, nakoupil jsem nejprve dřevo na stůl a až poté sháněl dřevo na kryt. Původně měla být dřevotříska v dekoru Buk 383, ale i když jí v OBI nabízejí, na prodej nebyla. Tak jsem sehnal dekor Buk 381, jenž je o trochu jiný, ale rozdíl pozná jen člověk, který ví, že jsou to jiné dekory. Navíc je stolek a kryt oddělen akváriem, takže rozdíl není vidět.

Stavba
Aby kryt držel na akváriu, bylo třeba nejprve vyrobit rám, na který se kryt přišroubuje a poté nasadí na akvárium. Pro výrobu rámu jsem použil běžnou laťku o rozměru 45x14mm. Tyto laťky jsem si nařezal tak, abych dostal obdelník, který je o 1mm na každé straně větší než akvárium (později vysvětlím proč). Laťky jsem nařezal a sešrouboval (viz. Obrázek 81).


Obrázek

Obrázek č. 81 - Rám pro kryt


Důležité je jako při celé práci dodržovat pravé úhly a rovnost kontrolovat pomocí vodováhy (viz. Obrázek 82).

Obrázek

Obrázek č. 82 - Celý rám musí být přesný


Když jsem měl rám hotový, nechal jsem si u pana truhláře nařezat dřevotřísky tak, abych mohl rám obložit dřevotřískou. Konkrétně jde o dřevotřísku buk 381 o síle 12mm. Použil jsem 12mm namísto 18mm jako je u stolu aby nebyl výsledný kryt moc těžký. I když se kryt z akvária nebude sundávat, je lepší menší hmotnost, aby nebylo sklo příliš zatěžováno.
Obrázek o tom jak to bude celé vypadat je možné si udělat z následujícího obrázku, kde jsou desky k sobě jen tak přiloženy, ještě nesešroubovány (viz. Obrázek č. 83).


Obrázek

Obrázek č. 83 - Poskládané dřevo pro představu, jak to bude vypadat


Dřevotřískové desky byly na výšku 110mm, aby se do krytu vešly zářivky a aby z čelního pohledu nebylo vidět na hladinu a lyžinu v akváriu. Položil jsem si desku dřevotřísky, na ní rám a několika šrouby dal obě dohromady. Vrtané díry byly samozřejmě menší než je součet tloušťek desek(viz. Obrázek č. 84). Zde konkrétně byl rám 14mm a deska 12mm, vrtaná díra byla tedy menší než 26mm, přesněji 23mm a použity byly šroubky o délce 25mm s čalounickými podložkami (viz. Obrázek č. 85).


Obrázek

Obrázek č. 84 - Vrtání děr pro přišroubování krytu



Obrázek

Obrázek č. 85 - Přišroubování s použitím čalounických podložek


Po přišroubování podélných stran jsem přišrouboval kratší desky (viz. Obrázek č. 86).

Obrázek

Obrázek č. 86 - Šroubování desek k rámu


Když byl rám obložen deskami ze čtyř stran, mohl jsem ho vyzkoušet přímo na akváriu, abych se ujistil, že vše jsem si správně spočítal a nařezal. K nevelkému překvapení vše sedělo na milimetr přesně a já mohl pokračovat v další práci (viz. Obrázek č. 87).


Obrázek

Obrázek č. 87 - Zkouška rámu na akváriu


Abych mohl protáhnout hadice k filtru a vzduchování, kabely k topení a osvětlení, vyřezal jsem si na třech místech v rámu čtvercové otvory (viz. Obrázek č. 88).


Obrázek

Obrázek č. 88 - Výřez v rámu pro hadice a techniku


Ještě jsem zkusil vložit do rámu horní desku, která bude přidělána klavírovými panty k zadní straně rámu (viz. Obrázek č. 89).

Obrázek

Obrázek č. 89 - Zkouška zda kryt uzavřu


Zde přišlo vhod dřívější plánování a ponechání milimetrových mezer. Za prvé je nutné udělat u milimetr na každé straně větší rám z latěk, neboť se nádrž s vodou trochu vypoukne v podélných stranách. Pokud by byl rám přesně shodný s nádrží, na sklo bych ho nenavlékl. Druhým místem, kde bylo třeba nechat milimetrovou mezeru bylo mezi deskami krytu na rámu a horní deskou. Pokud by byla horní deska přesně jako prostor mezi deskami na rámu, nedalo by se kryt uzavřít lehce. Ještě jednu mezeru jsem udělal navíc a to u zadní části horní desky, kde bude klavírový pant, který má asi 2mm na šířku. Je třeba na to myslet předem při výpočtech rozměrů desek. Později se velmi špatně deska zkracuje např. o 2mm.
Zbývalo přišroubovat klavírový pant a horní víko k rámu (viz. Obrázek č. 90).


Obrázek

Obrázek č. 90 - Přišroubování víka k rámu pomocí klavírového pantu


Pro přišroubování víka a rámu je třeba použít velmi malé vruty. Potřeboval jsem takové, aby se dal klavírový pant zavřít a aby mi šroubky neprošly 12mm deskou. Sehnal jsem v Hornbachu nejmenší 2,5x10mm.

Kryt byl ohledně stolařských prací kompletní a mohl jsem přejít na svůj obor, elektřinu. Na víku budou tři zářivky a elektronické předřadníky. K tomuto uspořádání mě donutilo omezení u el. předřadníků a to je maximální vzdálenost jednoho metru vodičů od předřadníku k patici zářivky. Původně jsem chtěl mít předřadníky ve stolku, ale musel jsem to vyřešit následovně (viz. Obrázek č. 91).


Obrázek

Obrázek č. 91 - Budování elektroinstalace


Původně jsem chtěl do krytu v přední části udělat malý otvor asi 20x20cm, který by sloužil jen pro krmení a při čistění by se zvedal kryt celý a z tohoto důvodu jsou zářivky posunuty trochu více dozadu (viz. Obrázek č. 92).


Obrázek

Obrázek č. 92 - Zkouška krytu se zářivkami


Nevím jestli ten otvor na krmení ještě neudělám, vše ukáže čas, jak je náročné krmení zvedáním celého krytu. Možná otvor udělám, možná to nechám tak jak to je. Nicméně pokud otvor na krmení dělat nebudu, přešroubuji zářivky více dopředu, aby byla nádrž osvětlena lépe (viz. Obrázek č. 93).


Obrázek

Obrázek č. 93 - Kompletní osvětlení


Na následujícím obrázku je zkouška osvětlení s jednou zářivkou (viz. Obrázek č. 94).

Obrázek

Obrázek č. 94 - Zkouška funkčnosti osvětlení


Jak jsem udělal výřezy do rámu pro hadice a techniku, ještě jsem neměl prostory pro osvětlení. Původně měly jít kabely stejnou dírou jako hadice, to jsem ale poté přehodnotil a udělal tři díry pro kabely v zadní části (viz. Obrázek č. 95).


Obrázek

Obrázek č. 95 - Vedení kabelů do zásuvek


Aby bylo možné kryt otevírat, musel jsem přišroubovat ještě úchytky. Ty jsem zvolil kovové z Hornbachu a zde jedno upozornění. I když je k úchytkám přiložen letáček a je na něm zobrazeno, že rozteč děr u úchytky je 130mm, doporučuji přeměřit. U jedné to bylo 132mm a u druhé 129mm, tak pozor. Ostatně u všech věcích doporučuji vše přeměřit a nedůvěřovat výrobcům (viz. Obrázek č. 96).


Obrázek

Obrázek č. 96 - Úchytky


A kryt je kompletní. Teda ještě ne úplně. Chybí mi nažehlení hran na krytu, aby nebyla vidět struktura dřevotřísky. Bohužel jsem doma už neměl hranu, takže to dodělám až zase budu doma.


Obrázek

Obrázek č. 97 - Celkový pohled


Shrnutí výroby krytu
Výroba krytu nebyla ničím složitá, jen byl problém sehnat dřevotřísku ve stejném dekoru o síle 12mm. Jako nikde jinde je zde důležitá přesnost a pořádně si vše předem propočítat a myslet na každý detail, jelikož se tenká dřevotříska špatně krátí třeba o 2mm na straně. Kryt jsem udělal se vším všudy za jedno odpoledne.


Náklady na kryt:
Laťky na rám 60kč
dřevotřískové desky 540kč
úchytky 80kč
klavírový pant 66kč
zářivky 2x39kč a 1x300kč
předřadníky 1300kč
patice 50kč
kabely 100kč
Celková cca: 2600kč



Kapitola 6 : ZÁVĚR


Závěrem bych chtěl shrnout celou práci. Stavba celého kompletu akvária není snadná práce a chápu ceny firem, které se tímto živí. Já jsem si chtěl postavit komplet sám od počátku až do konce jsem moc rád, že jsem to dokázal dokončit. Velkou výhodou při vlastní výstavbě je možná jakákoli změna k obrazu svému, velká cenová úspora a velmi dobrý pocit odvedené práce. Na druhou stranu je třeba vše dopředu velmi dobře promyslet a propočítat, jinak se práce prodraží. Vše jsem dělal v panelovém bytě s omezeným nářadím a tím se práce občas dosti zkomplikovaly. Ještě dodávám, že nejsem ani truhlář ani stolař a tak se stavby stolu a krytu nemusí bát nikdo, kdo s tím nemá zkušenosti. Jsem elektrotechnik a proto bylo pro mě snadné udělat elektroinstalaci a věci s tím spojené.

A jaká je budoucnost akvária? V blízké době nažehlím hrany k dřevotřísce krytu, dokoupím rybí osádku. Zatím mám v nádrži cca 20ks tlamovců a plánuji tak 40 až 45kusů. Bohužel si hodně vybírám a raději počkám a pak si koupím hezky vybarvené zdravé rybky než koupit první které uvidím. Složení by mělo být Pseudotropheus Zebra 10ks, Labidochromis Sp. Yellow 10ks, Melanochromis Auratus 10ks a Pseudotropheus Demasoni 10ks plus něco exkluzivního na co narazím, co se bude k mbumám hodit. Rád bych v budoucnu i nějakého exkluzivního krunýřovce, ale to až časem.

Během stavby se nevyskytly větší problémy až na problém s tekoucím filtrem, který jsem zmiňoval výše. A přece jenom. Ještě než jsem měl nový kryt, používal jsem starou zářivku pro osvětlení. Poté jsem koupil nové zářivky a na ně reflektory. Vše jsem zapojil a byl jsem nadšen z prosvětlení nádrže. Bohužel jsem musel na dva týdny odjet a světla svítila 12hodin denně. Když jsem přijel, byla voda jako zelená kaše. Počítal jsem, že vzniknou řasy díky osvětlení, ale nečekal jsem až takovou řasovou explozi. Voda byla pořádně kalná a zelená (řekl bych nálevníci a řasa dohromady). Takže jsem obral osvětlení a měnil vodu. Asi po dvou týdnech jsem se zbavil řas, ale vody byla stále kalná. Dále se voda zlepšovala a dnes je již průhledná. Bohužel nemám fotku z doby, kdy byla voda jako zelená kaše. Bohužel jsem nebyl doma a nemohl jsem to podchytit dříve. Takže proto je na fotkách někde voda dosti kalná. Pro příště budu opatrnější.

Na úplný závěr bych chtěl poděkovat své přítelkyni Martině a mojí mamči za podporu při stavbě akvária.


Obrázek

Obrázek č. 98 - Celkový pohled


Text i Foto: Bc. Libor Valíček © 2006
Uživatelský avatar
Waldik
častý přispívatel
 
Příspěvky: 364
Obrázky: 68
Registrován: 21 pro 2005, 10:27
Bydliště: Zlín
Kolik let děláte akvaristiku?: 0

Příspěvekod Elongatus » 23 pro 2006, 23:37

Ahoj Libore.Vidím,že jsi opravdu všestraný,šikovný kutil,který se dokáže navíc podělit i s ostatními.Pokud máš zájem o vlhkuvzdorné patice,tak se zkus obrátit na firmu Farao z Huštěnovic.Kupoval jsem je od nich asi před třemi lety-cena tehdy 50kč kus.Tehdy jsem také vyráběl podobný kryt z lamina jako ty,ale moc se mě neosvědčil.Asi po roce provozu se díky působení vlhkosti rozklížil a to jsem pod něj používal ještě krycí sklo.Pak jsem si pořídil plastový kryt+rampu se dvěma zářivkama(od Faraa)a jsem nadmíru spokojený-výborná manipulace a hlavně hmotnost(tak o 60%lehčí než ten z lamina).Co se týče ceny tak vyšel zhruba na stejný peníz jak ten kryt co jsem dělal.Tolik jenom vlastní zkušenost.
Naposledy upravil Elongatus dne 10 led 2007, 23:58, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
Elongatus
častý přispívatel
 
Příspěvky: 433
Obrázky: 16
Registrován: 07 říj 2005, 21:23
Bydliště: Staré Město u Uh. Hradiště
Kolik let děláte akvaristiku?: 28

Příspěvekod Hroch » 24 pro 2006, 23:18

Klobouk dolů , jseš frajer .
Jen drobná připomínka . zářivky je vhodnější situovat co nejblíže přednímu sklu , aby byly ryby osvětleny co nejvíce vepředu .
Uživatelský avatar
Hroch
častý přispívatel
 
Příspěvky: 415
Obrázky: 9
Registrován: 12 črc 2006, 12:01
Bydliště: Bobr

Příspěvekod Waldik » 27 pro 2006, 17:21

Hroch: Jasně že jsem frajer :lol:
K těm zářivkám... Vím, že mají být co nejvíce vpředu. Už si moc nevzpomínám proč jsem je dával tak dozadu, ale mám je nyní vpředu. Udělám nějaké fotky a časem je sem dám.
Uživatelský avatar
Waldik
častý přispívatel
 
Příspěvky: 364
Obrázky: 68
Registrován: 21 pro 2005, 10:27
Bydliště: Zlín
Kolik let děláte akvaristiku?: 0

Příspěvekod wladys » 27 pro 2006, 20:38

V návodu píšeš,že si to tak měl,k vůli plánovanému otvoru pro krmení......
Uživatelský avatar
wladys
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 3419
Obrázky: 198
Registrován: 02 kvě 2005, 15:01
Bydliště: Opava
Kolik let děláte akvaristiku?: 0

Příspěvekod Waldik » 28 pro 2006, 16:21

Aha, máš pravdu :oops:
Nakonec jsem to předělával, abych měl zářivky vepředu a otvor na krmení jsem do krytu nedělal. Nakonec jsem to vyřešil dvěmi ... těžko to pojmenovat. Takové kovové nožky, které jsou na stranách a při otevření krytu ty nožky drží víko nahoře. Takhle otevírám víko i při krmení. Víko není moc těžké, takže jsem otvor na krmení nedělal.
Uživatelský avatar
Waldik
častý přispívatel
 
Příspěvky: 364
Obrázky: 68
Registrován: 21 pro 2005, 10:27
Bydliště: Zlín
Kolik let děláte akvaristiku?: 0

Příspěvekod JuraS. » 12 bře 2009, 13:35

Precizně zpracovaný návod. Mám ho vytištěný a poslouží mi jako vodítko při plánované stavbě krytu. Mám ale dotaz. Předřadníky i zářivky jsi nechal odkryté a nebo jsou za nějakým krytem ? Akvarium má krycí sklo a nebo je plný přístup světla na hladinu a vodních par k elektroinstalaci ? Metrová délka vodičů je dána výrobcem jako maximální a nebo doporučovaná ?

Předem díky za odpověď
JuraS.
uživatel webu
 
Příspěvky: 17
Registrován: 12 bře 2009, 13:27

Kryt

Příspěvekod kolarr1 » 12 bře 2009, 15:11

Ahoj hezky jsi to vytvoril jen mensi rada lepsi z vodovzdorne preklizky je sice cerna ale odolna vuci vlhkosti,vode,umyvatelna,lehka a nemusis se prdet z nazehlovani hran atd lamino a hrany ti brzo odejdou pokud tam nedas ABS 2MM to je silna hrana ktera se lepi na chemopren to uz je drzak ale kazdopadne praci zdar!
Uživatelský avatar
kolarr1
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 636
Obrázky: 21
Registrován: 10 bře 2009, 15:36
Bydliště: Pardubice


Zpět na O technice

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků