Realizace mého 576L akvária - [Kapitola 4] Akvárium Filtrace

Podskupina článků pojednávající o výrobě pozadí, filtrů, akvárií a podobně!

Moderátor: Team AkvaMalawi

HODNOCENÍ ČLÁNKU

Můžete označit 1 možnost

 
 
Zobrazit výsledky

Realizace mého 576L akvária - [Kapitola 4] Akvárium Filtrace

Příspěvekod Waldik » 02 lis 2006, 12:05

Kapitola 4 : AKVÁRIUM A FILTRACE


AKVÁRIUM
Samotná nádrže je o objemu 576 litrů s rozměry 1600x600x600mm. Původně jsem měl v plánu 450 litrů, ale pak jsem se rozhodl jít do co největšího objemu. Nádrž byla slepena firmou Akvária Farda (http://www.aquaprofi.cz) sídlící v městě Odry. Původně jsem chtěl nádrž od jiné firmy, která sídlí u nás, ale cena byla o 1.500kč vyšší než nabídka pana Fardy i s dopravou. Co se týče kvality skla a práce musím firmu Akvária Farda velmi pochválit. Vše je slepeno velmi precizně a kvalitně. Bohužel musím napsat kritiku ohledně administrace. Když jsem osobně u paní Fardové objednával akvárium, donesl jsem nákres jak si představuji vyřešeny krycí skla. To bohužel nebylo dodrženo. Dále jsem chtěl, aby mi s akváriem přivezli deset sáčků písků 0.3mm. Pro jistotu jsem do firmy ještě za 14dní volal abych se ujistil, že dostanu 0.3mm písek. Když mi přivezli akvárium, přivezli mi štěrk o hrubosti 10mm. Nemluvě o větách typu: Pan majitel Vám zítra zavolá. Čekám týden a telefonát žádný. Poslední věcí bylo přislíbení, že napraví svou chybu a do čtyř dnů mi přivezou písek 0.3mm. Po 14 dnech jsem jim zavolal, ať mi ho nevozí, že si ho koupím jinde…

Nechám té kritiky a vrhnu se na nádrž. Když ji pan Farda s pomocníkem přivezli, zdála se mi menší než jsem si ji představoval… Mohla být větší, ale rozměrově souhlasila. Když jsem ale zjistil jak je to těžké, říkal jsem si, že mohla být i menší. Vážili jsme to se švagrem a má něco přes 130kg. Problém byl s tím pohybovat po bytě, takže nemusím psát o tom, jak jsme to nesli do čtvrtého patra panelového domu. Než jsem akvárium objednal, přeměřil jsem si, zda se s tím bude možné vytočit na schodišti. Výpočty souhlasily a já si oddechl, když jsem to měl doma na chodbě (viz. Obrázek č. 74).


Obrázek

Obrázek č. 74 - Čerstvé akvárium


Jelikož boční část pozadí držela pouze přilepením k zadní části, nechal jsem si uříznout krátkou lyžinu a tu přilepil na sklo akvária. Obával jsem se, že by se mohla boční část tlakem vytrhnout (viz. Obrázek č. 75).


Obrázek

Obrázek č. 75 - Přilepení lyžiny


Když jsme umístili akvárium na stůl, mohlo začít zkušební napouštění vodou. Žádné netěsnosti či poruchy jsem nezaznamenal (viz. Obrázek č. 76).


Obrázek

Obrázek č. 76 - Testovací provoz


Shrnutí akvária:
Akvárium je z 12mm float skla slepeno černým silikonem. Je pojištěno na jeden milion korun při případné nehodě.
Cena : 5200kč, doprava 400kč


FILTRACE
Samozřejmostí bylo pořízení externího filtru vzhledem k velikosti nádrže. Menší celoskleněný filtr jsem zamítl a po ohledání výrobků jsem vybral externí filtr TetraTec Ex 1200. Filtr je do objemu 500L, takže by měl dostačovat. Celkový objem vody bude mezi 450 až 500L. V pozadí je umístěno nasávání do filtru pod kmenem a výpusť je vpravo nahoře zabudována do polystyrenu. Filtr mám ve stolu a je podložen polystyrenem a pěnou, aby nebyl vůbec slyšet. Samotný filtr je docela tichý, ale vibrace se přenáší na dřevo a to rezonovalo, proto je podložen (viz. Obrázek č. 77).


Obrázek

Obrázek č. 77 - Umístění filtru, pod kmenem lze vidět nasávání do filtru


Čistění filtru je docela snadné (viz. Obrázek č. 78)., avšak uspořádání košíků je trochu problematické. Viz dále.


Obrázek

Obrázek č. 78 - Čistění filtru


Asi po měsíci bezproblémového fungování jsem jednoho rána našel před akváriem kaluž vody. V manuálu filtru je napsáno, že po každé výměně filtrace (čistění) je třeba po půl hodině zkontrolovat, zda filtr neteče. To jsem vždy dělal až jednoho dne, kdy jsem neměl čas to zkontrolovat a na druhý den filtr tekl. Tak jsem se domníval, že byla chyba v tom a celý filtr jsem rozdělal a naskládal tam košíčky znovu. Bohužel to nepomohlo. Nakonec jsem zjistil, že voda teče z hlavy filtru.

Hlavu jsem rozšrouboval a žádný problém jsem nenašel. Celou hlavu jsem zpětně sešrouboval a od té doby filtr neteče. Možná byl problém v tom, že se časem šrouby povolily a voda začala protékat. Pro jistotu mám nyní pod filtrem malý lavor a uvidím čase, zatím je vše v pořádku (viz. Obrázek 79). Druhou možnou příčinou bylo právě uspořádání košíčků s náplněmi. Je třeba je tam dávat vždy velmi přesně tak, aby filtrační náplň (keramické válečky, plastové kuličky) moc nevyčnívaly. To by potom nešla uzavřít hlava dost těsně a mohla by voda téct.
Nezjistil jsem přesně příčinu proč mi filtr tekl, ale jedna z těchto dvou to asi bude.


Obrázek

Obrázek č. 79 - Kdyby náhodou...


Shrnutí filtrace:
Filtr je docela kvalitní až na nehodu z posledních dní, kdy mi tekl. Doufám, že se již toto nebude opakovat. Celkově chválím filtr za jeho tichost a výkon.
Cena: 3000kč (dotace od přítelkyně).

Text i Foto: Bc. Libor Valíček © 2006
Uživatelský avatar
Waldik
častý přispívatel
 
Příspěvky: 364
Obrázky: 68
Registrován: 21 pro 2005, 10:27
Bydliště: Zlín
Kolik let děláte akvaristiku?: 0

Příspěvekod Waldik » 05 pro 2006, 17:41

Tak po měsíci už vím přesně kde je chyba. Bohužel jsem dostal špatný adaptér k filtru a v místě kde je uložen plast na plast mi protékala voda. Adaptér jsem dostal od výrobce nový a doufám, že se již nebude vytopení opakovat.
Uživatelský avatar
Waldik
častý přispívatel
 
Příspěvky: 364
Obrázky: 68
Registrován: 21 pro 2005, 10:27
Bydliště: Zlín
Kolik let děláte akvaristiku?: 0

Příspěvekod kuba » 05 pro 2006, 18:31

Mám od nich akva taky, spokojenost. Jen mě mrzí, že když jsem jim volal, zda mě slepí akva doma, řekli že to nedělají, že není problém dovézt i když jsem jim řekl rozměry, ale s nějakým 250 kg akva nemíním pochodovat od auta na místo určení.
kuba
častý přispívatel
 
Příspěvky: 229
Obrázky: 14
Registrován: 15 lis 2005, 01:07
Bydliště: Březnice u Zlína

Příspěvekod Waldik » 05 pro 2006, 20:57

Bohužel pan Farda a paní Fardová nejsou příliš ... (nechci je nějak zavrhovat) ... přívětiví, ale co se týče kvality provedené práce, vše v pořádku.
Doporučil bych Ti firmy FARAO !
Uživatelský avatar
Waldik
častý přispívatel
 
Příspěvky: 364
Obrázky: 68
Registrován: 21 pro 2005, 10:27
Bydliště: Zlín
Kolik let děláte akvaristiku?: 0

Příspěvekod kuba » 05 pro 2006, 21:15

No asi to tak dopadne, sice jsou hooodně daleko, asi 10 km :) , ale Hradec je ještě dál.
kuba
častý přispívatel
 
Příspěvky: 229
Obrázky: 14
Registrován: 15 lis 2005, 01:07
Bydliště: Březnice u Zlína


Zpět na O technice

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků