Realizace mého 576L akvária - [Kapitola 2] Pozadí a Dekorace

Podskupina článků pojednávající o výrobě pozadí, filtrů, akvárií a podobně!

Moderátor: Team AkvaMalawi

HODNOCENÍ ČLÁNKU

Můžete označit 1 možnost

 
 
Zobrazit výsledky

Realizace mého 576L akvária - [Kapitola 2] Pozadí a Dekorace

Příspěvekod Waldik » 02 lis 2006, 12:46

Kapitola 2 : POZADÍ A DEKORACE


Velmi dlouho jsem rozmýšlel, jak udělám pozadí v akváriu, jaký zvolím substrát na dno akvária a jaké vybrat kameny.

POZADÍ

Příprava
Z několika možných způsobů výroby pozadí jsem si vybral výrobu řezáním z extrudovaného polystyrenu a poté jeho natření barvou zdravotně nezávadnou. Velikost akvária měla být 160x60x60cm a podle toho jsem si sehnal extrudovaný polystyren. Očekával jsem, že extrudovaný polystyren nebudou prodávat na každém rohu, ale nakonec byl velký problém v Brně tento sehnat. Úspěšný jsem byl u firmy Ravago (http://www.ravago.cz), jelikož byli jako jediní v Brně ochotni mi prodat i jednu desku polystyrenu. Zvolil jsem si sílu 100mm a koupil jsem si 2 kusy extrudovaného polystyrenu Styrofoam, neboť rozměr jedné desky je 125x60cm. Před použitím je nutno desky trochu upravit. Každá deska má stranách tzv. mechanické zámky, aby se daly desky skládat k sobě (viz. Obrázek č. 1).


Obrázek

Obrázek č. 1 - Zámky u polystyrénu


Při výrobě jsou zámky zčásti zbytečné a proto jsem je ze tří stran oříznul (viz. Obrázek č. 2).

Obrázek

Obrázek č. 2 - Oříznuté zámky ze tří stran


Na bocích desek jsem zámky ponechal, aby se daly k sobě lépe přilepit (viz. Obrázek č. 3).

Obrázek

Obrázek č. 3 - Zapadnutí dvou desek do sebe pomocí zámků


Ještě je potřeba desku obrousit ze strany, do které budeme vyřezávat. Polystyren má totiž na sobě lesklou vrstvu, která je vytvořena při výrobě ohřevem (deska je na plochých stranách sežehlena, aby se nedrolila). Desku postačí obrousit smirkovým papírem (viz. Obrázek č. 4).


Obrázek

Obrázek č. 4 - Broušení hladných ploch polystyrenu


Řezání extrudovaného polystyrenu není příliš jednoduché, je proto vhodné používat ostré nože. Osobně se mi nejvíce osvědčily lámací modelářské nože (viz. Obrázek č. 5).


Obrázek

Obrázek č. 5 - Lámací modelářské nože


Rovněž je důležité řezat polystyren tak, abychom měli vždy co nejvíce rovné plochy. Jinak by nám v nádrži vznikaly mezery mezi skly a pozadí by mohlo tlakem vody vyplavat. (viz. Obrázek č. 6).


Obrázek

Obrázek č. 6 - Maximální přesnost se později vyplatí


Nákres a řezání
Nákres je nejdůležitější fáze při návrhu pozadí. Shlédl jsem několik desítek pozadí, která se prodávají ne nehorázné peníze a z těch všech jsem si vybral asi deset a z nich vytvořil ve své hlavě pozadí své. Poté jsem to překreslil na papír (viz. Obrázek č. 7). Jde o nákres zadní stěny, která je rozdělena na jednotlivé části (kameny) a ty jsou označeny čísly. Nejmenší číslo znamená nejmenší výšku polystyrenu. Čísla větší znamenají vyšší díl polystyrenu, vyšší kámen.


Obrázek

Obrázek č. 7 - Schéma pozadí


Poté jsem si lehce tužkou překreslil svůj návrh na desky polystyrenu. Původně nebylo plánováno vytvoření kořenu, ten byl přikreslen dodatečně pro zakrytí topení a nasávání do filtru a také pro zakrytí předělu mezi deskami polystyrenu. (viz. Obrázek č. 8).


Obrázek

Obrázek č. 8 - Nákres pozadí na polystyrenu


Po nakreslení motivu jsem vzal pistolovou páječku z roku 1981 a přidělal k ní měděný drát a začal dělat cestičky podle tužky (viz. Obrázek č. 9 a 10). Délku drátu jsem měl cca 8cm, při delším již pájka nestíhala prohřívat celý drát.


Obrázek

Obrázek č. 9 - Teplem tvořené cestičky


Obrázek

Obrázek č. 10 - Pistolová páječka


Tato metoda má své klady i zápory. Původně jsem chtěl řezat „kameny“ pouze lámacími noži, ale po zjištění, že jde toto velmi těžko jsem zkusil použít pistolovou páječku. Výhodou je, že po zahřátí lze do polystyrenu dělat cestičky velmi lehce, jako nožem do másla, ale nevýhodou je, že se celé pozadí teplotou zkroutilo. Průhyb byl cca 1cm na každé straně (prohnulo se do tvaru luku). Ale tento nedostatek není příliš velký a dá se to vyřešit například přilepením pozadí ke sklu akvária nebo vhodného vyztužení, jako jsem použil já.

Po vytvoření cestiček jsem přilepil desky k sobě černým akvarijním silikonem. Mohu doporučit Akvaristické lepidlo firmy Den Braven (http://www.denbraven.cz), které je za dobrou cenu a má dobré vlastnosti (viz. Obrázek č. 11).. Upozornění je tady v dobrém větrání. Jak pálený polystyren páječkou tak i samotný silikon docela zapáchají (čpí), takže dobře větrejte, aby vás nebolela hlava.


Obrázek

Obrázek č. 11 - Cestičky dodělány, lepení silikonem


Když byly cestičky vypájeny, mohl jsem začít s vyřezáváním. Tohle byla nejnáročnější práce při tvorbě pozadí a zabrala nejvíce času. Čím více si ale s vyřezáváním vyhrajete, tím lepší bude výsledek. Vzal jsem tedy lámací nůž a řezal a řezal… od rána do večera a kolikrát i v noci. (viz. Obrázek č. 12, 13 a 14).


Obrázek

Obrázek č. 12 - Před řezáním, velikost 2


Obrázek

Obrázek č. 13 - Po výřezu


Obrázek

Obrázek č. 14 - Výřez je ve výšce 2, čím nižší číslo, tím hlubší výřez


Ještě malé upozornění. Vždy jsem používal velmi ostré nože a to jak nože lámací, tak modelářské. I když je člověk velmi opatrný, vždy se nějaké řezná rána objeví. Nemluvě o několika desítkách malých řezných ranek. (viz. Obrázek č. 15).


Obrázek

Obrázek č. 15 - Někdy se zadaří


Pokračováním jsem získával z plochého pozadí čím dál více strukturované. Nedělal jsem pouze výřezy do hloubky, ale jakmile jsem získal nějaké vyříznuté zbytky, lepil jsem je silikonem na místa, která měla být ještě více vyvýšena. Zde doporučuji nešetřit silikonem a vše raději pořádně přilepit. (viz. Obrázek č. 16).


Obrázek

Obrázek č. 16 - Vytváření nerovného pozadí


Tvorba kmenu

Jakmile bylo pozadí nařezáno, mohl jsem se dát do tvorby kousku kmenu stromu, který mi zakryje spoj dvou desek, termostat a nasávání do externího filtru (viz. Obrázek č. 17 až 22). Jelikož jsem neměl mnoho polystyrenu, musel jsem kmen sestavovat z několika zbytků, které vznikly ořezáním polystyrenu.


Obrázek

Obrázek č. 17 - spodní díl kmenu


Obrázek

Obrázek č. 18 - Opracovaný spodní díl


Obrázek

Obrázek č. 19 - Přístavba dalších částí kmenu


Obrázek

Obrázek č. 20 - Detail kmenu z boční strany


Obrázek

Obrázek č. 21 - Opracovaný a přilepený kmen


Obrázek

Obrázek č. 22 - Kmen a zadní strana jsou hotové


Pomocí modelářských nožíků a lámacího nože jsem začal hloubit dutiny kmene (viz. Obrázek č. 23, 24 a 25).

Obrázek

Obrázek č. 23 - Modelářské nože


Obrázek

Obrázek č. 24 - tvorba dutin stromu


Obrázek

Obrázek č. 25 - Dutiny


Skončily řezbářské práce a nastal problém jak vměstnat techniku do kmenu. Po menších úpravách vstupních trubek k filtru jsem se rozhodl pro následující koncepci nasávání do filtru (viz. Obrázek č. 26-vlevo), v pravé části bude termostat a dole koš pro nasávání. Drážky pro trubky a hadice jsem dělal pomocí pistolové pájky a očka, které jsem udělal dle průměru trubek a hadice a polystyrén takto vykrajoval.


Obrázek

Obrázek č. 26 - zadní strana kmenu


Aby se mi ryby nemohly dostat do prostoru topení, dal jsem na každou dutinu v kmenu plastové síto a to přilepil silikonem. (viz. Obrázek č. 27 a 28).


Obrázek

Obrázek č. 27 - Dutina zevnitř v zadní části kmenu


Obrázek

Obrázek č. 28 - Dutina zepředu


Celá konstrukce je vidět na následujícím obrázku. (viz. Obrázek č. 29). Topení bude následně přilepeno přísavkami na zadní sklo akvária.


Obrázek

Obrázek č. 29 - Zadní část kmenu pozadí


Dále jsem musel udělat boční díl, jelikož jsem chtěl pozadí ve tvaru písmene L a nejen do zadní části. (viz. Obrázek č. 30).

Obrázek

Obrázek č. 30 - Boční stěna


Aby kameny více připomínaly kameny a kmen připomínal více kmen, bylo třeba obtisknout do polystyrenu patřičný vzorek. Dělal jsem to tak, že jsem si vzal kus dřeva a silou tlačil na polystyren. Ten si zachovává nový tvar a vše vypadá poté reálněji. Měl jsem docela tvrdý polystyren a abych získal otlak, musel jsem někdy hodně zabrat. Kameny jsem dělal tak, že jsem si našel strukturovitý kámen a bušil silou do polystyrenu, až se kámen drolil. Zde bych doporučil koupit spíše měkčí extrudovaný polystyren. (viz. Obrázek č. 31).


Obrázek

Obrázek č. 31 - Otisky dřeva na polystyrenu


A ukázka jak se změní polystyrén po otlačení kamenem (viz. Obrázek č. 32 a 33).

Obrázek

Obrázek č. 32 - Před otlačením


Obrázek

Obrázek č. 33 - Po otlačení



Barvení pozadí
Po dlouhém výběru jsem pro obarvení pozadí zvolil hobby lak firmy Terno Colour (http://www.ternocolour.cz), který je zdravotně nezávadný a pro tyto účely nejvhodnější barvou. K firmě musím poznamenat, že na www stránkách se toho moc nedozvíte, je nutné napsat výrobci a zeptat se přímo na konkrétní zboží. Moc příjemná komunikace to ale nebyla. Objednal jsem si více druhů barev, aby mělo pozadí více reálný vzhled. Nejvíce jsem objednal barvy šedé – 1kg, světle šedou a tmavě hnědou po 500g a černou spolu se světle hnědou v množství 50g (viz. Obrázek č. 34). Problémem byla kvalita barev. Například černá byla tak hustá, že nešla vylít z lahvičky. Naproti tomu světle hnědá byla řídká jako voda.

Obrázek

Obrázek č. 34 - Barvy Hobby lak


Nabarvil jsem kousek polystyrenu (je třeba barvit ve více vrstvách, polystyren dost saje a jedna vrstva nebyla téměř vidět). Pokud se vám nebude barva na polystyren chytat, je třeba místo několikrát přetřít štětcem a barva sama přilne na povrch. Nechal jsem polystyren týden v akváriu a sledoval, zda se budou barvy či ryby nějak měnit. Rybám barva vůbec nevadila a barvy po týdnu zůstaly stejné. Jen pod zářivkovém osvětlení byly barvy trochu jiné než za sucha, byly světlejší. (viz. Obrázek č. 35).


Obrázek

Obrázek č. 35 - Kousek polystyrenu pro ověření odolnosti


Jakmile jsem ověřil kvality barev, začal jsem s barvením pozadí. Nejprve jsem nabarvil kmen štětcem na tmavou hnědou (viz. Obrázek č. 36 a 37).


Obrázek

Obrázek č. 36 - Natírání kmenu


Obrázek

Obrázek č. 37 - Natřený kmen


Před natřením pozadí jsem ještě potřeboval vyřešit výstup z filtru. V plánu bylo toto řešení, kdy je výpusť zabudovaná do pozadí (viz. Obrázek č. 38).


Obrázek

Obrázek č. 38 - Výpust z filtru


Vše potřebné bylo vyřešeno a mohl jsem začít s barvením. Použil jsem rozprašovač, abych dostal barvu do každé skuliny. Po nastříkání na tmavě šedou jsem začal míchat barvy a dělal nástřiky černou a hnědou. Popravdě, přestříkával jsem celé pozadí čtyřikrát. Stále se mi něco nelíbilo a tak jsem to stále předělával, dokud to nebylo takové, jak jsem chtěl. Zde upozornění. Doporučuji investovat do dobrého rozprašovače a do rukavic. Barva totiž po zaschnutí jde smýt z rukou velmi špatně (viz. Obrázek č. 39 až 42).


Obrázek

Obrázek č. 39 - Barvení pozadí


Obrázek

Obrázek č. 40 - Boční díl


Obrázek

Obrázek č. 41 - Míchání barev


Obrázek

Obrázek č. 42 - Barvu lze velmi špatně smýt po zaschnutí


Jak jsem již psal, snažil jsem se vytvořit co nejvěrnější podobu kamene a tak jsem pozadí několikrát předělával. Barevnost se mi stále zdála trochu umělá, tak jsem hodně míchal barvy a nepravidelně je nanášel rozprašovačem a taky měkkou houbičkou, která ovšem hodně pění (viz. Obrázek č. 43 a 44).


Obrázek

Obrázek č. 43 - Srovnání kamenů a polystyrenu


Obrázek

Obrázek č. 44 - Detail polystyrenu - výpusť z filtru


A takhle to vypadalo po zaschnutí. Barvu je třeba nechat alespoň jeden den zaschnout a až poté ji zle dát do vody. Vše je po natření docela tmavé, ale ve vodě pod zářivkami to zesvětlelo. To jsem věděl předem a proto jsem dělal pozadí více tmavší. Obzvláště tmavě hnědý kořen je pod vodou velmi světlý (viz. Obrázek č. 45).


Obrázek

Obrázek č. 45 - Kompletní pozadí na provizorním stole


Když byly pozadí suché, mohl jsem jej vměstnat do nádrže. Připevnil jsem termostat pomocí přísavek a pro jistotu jsem ho ještě přilepil silikonem. Poté jsem pozadí dole trochu přilepil silikonem, aby se tam nedostaly ryby (voda se tam dostane, s tím jsem počítal) a poté jsem pozadí vmáčkl pod zadní lyžinu (viz. Obrázek č. 46 a 47). Důležité bylo mít přesně změřeno pozadí a nádrž, aby nebyl polystyren menší nebo větší než je sklo.


Obrázek

Obrázek č. 46 - Pozadí v nádrži - zadní strana kmenu


Obrázek

Obrázek č. 47 - Instalace pozadí do avka


Pro jistotu jsem ještě pozadí přilepil silikonem v dolní části u dna akvária. Polystyren ve vodě velmi lehce plave a tlak vody na pozadí je značný. Aby pozadí nevyplavalo nebo tlakem nevyrazilo zadní lyžinu, je dole přilepeno a zatíženo dvěma kameny (viz. Obrázek č. 48).


Obrázek

Obrázek č. 48 - Detail přilepeného pozadí ke dnu akvária ve vodě


A ve finální fázi vše vypadá následovně (viz. Obrázek č. 49).

Obrázek

Obrázek č. 49 - Pozadí v akváriu


Shrnutí výroby pozadí
Mám velkou radost z výsledné práce, i když kdybych dělal pozadí znovu, asi bych se s tím tolik nepiplal jako u tohoto pozadí. Avšak výsledek by nebyl tak strukturovaný a detailní. Nejtěžší bylo vyřezávání kamenů. Menší problémy byly s konzistencí barev, ale i to se dalo zvládnout. Po dvou měsících provozu je pozadí bez problémů, barva se nikde neloupe, nesmývá, rybám nevadí a je barevné stálá.

Náklady:
Extrudovaný polystyrén 700kč
barvy Hobby lak 500kč
hadice pro externí filtr asi 200kč
rozprašovač 30kč
lámací nože a modelářské nože mám již dlouho.
Celkem cca 1500kč



DEKORACE

Písek
Dlouho jsem se rozhodoval co dám na dno akvária. Doposud jsem vždy používal říční štěrk, ale u nového akvária jsem chtěl použít písek. Po dlouhých diskuzích s lidmi používající písek jsem se rozhodl pro bílý písek o hrubosti 0.3mm. Písek k tlamovcům určitě patří a já jim chtěl dopřát to nejlepší co jsem mohl nabídnout. Do nádrže jsme s mamčou vysypali deset sáčků písku Sportcarp (viz. Obrázek č. 50 a 51).


Obrázek

Obrázek č. 50 - Písek frakce 0.3mm


Obrázek

Obrázek č. 51 - Zaměstnávám každou volnou ruku - zde mamču


Písek jsem zkoušel předpírat, ale nijak to nepomohlo v celkovém zakalení vody, tak jsem od toho upustil. Po nasypání deseti sáčků byla voda trochu kalná, ale do druhého dne se hezky vyčistila.


Obrázek

Obrázek č. 52 - Písek v akva, trochu kalné


Kameny
Velmi dlouho jsem přemýšlel, jaké kameny dát do nádrže. Došlo to až tak daleko, že když jsem někam jel, první co jsem dělal bylo obhlížení kamenů v potocích a řekách. Bohužel u nás se vhodné kameny v potoku ani v řece nenašly. Pěkné jsem našel asi 250km od domova, ale neměl jsem je tehdy jak přivézt. Nakonec jsem zvolil kameny z našeho kamenolomu (ty drží pozadí proti vyplavání) a částečně z lesa (dva kameny uprostřed v písku), které se svou barvou a tvarem velmi hodí k pozadí(viz. Obrázek č. 53). Ještě by to možná chtělo jeden kámen přidat, nějaký vyšší.


Obrázek

Obrázek č. 53 - Pro znázornění kamenů


Rostliny
Jako většina jsem použil v akváriu Anubias Barteri var. Nana. Dostal jsem jednu rostlinku od přítelkyně asi před rokem a časem jsem si vypěstoval několik trsů, které tak jednou za dva měsíce rozdělím a rozmístním po nádrži.

Shrnutí dekorací
Jedinou investicí byl nákup písku. Jeden sáček stál v Obi 35kč. Rostliny si rozmnožuji sám a kameny jsem si nanosil z lomu a z lesa.
Celkem cena 350kč


Text i Foto: Bc. Libor Valíček © 2006
Uživatelský avatar
Waldik
častý přispívatel
 
Příspěvky: 364
Obrázky: 68
Registrován: 21 pro 2005, 10:27
Bydliště: Zlín
Kolik let děláte akvaristiku?: 0

Příspěvekod Stepan » 24 lis 2006, 11:26

Nejdřív jsem viděl článek s už hotovým pozadím a říkal jsem si, že vypadá trochu divně, na to, že je to profi pozadí, ale teď vidím, že je to vlastně veledílo! :D
Stepan
nový uživatel
 
Příspěvky: 1
Registrován: 24 lis 2006, 11:02

Příspěvekod Akvam@n » 24 lis 2006, 16:55

Lidi potlesk to je náááááááááááddhhhhhhééééééééééééérrrrrrráááááááá jsi dobrý borec jako ještě jeden chlápek co vyrobyl taky takhle dobré pozadí.Tóóóóóó se ti teda povedlo nádhera.
Uživatelský avatar
Akvam@n
podezřelý uživatel
 
Příspěvky: 102
Registrován: 03 úno 2006, 15:12

Pozadi

Příspěvekod Mira M » 26 lis 2006, 18:38

Dobry den,
Hodne dobry clanek na vyrobu pozadi.
Taky jsem delal pozadi do akvaria 300 L,120*50**50*.Jeste mensi otazka,jaky je rozdil,jestli jsem pouzil normalni polystyren nebo ten extrudovany?
Ten extrudovany se nedroli asi ze?Neni z tech ,,Kulicek`` ?Dekuji za odpoved. :wink:
Uživatelský avatar
Mira M
uživatel webu
 
Příspěvky: 4
Registrován: 16 kvě 2006, 20:29
Bydliště: Karivna,Czech

Příspěvekod Waldik » 26 lis 2006, 22:13

Ahoj, polyš jak normální, tak extrudovaný je z "kuliček", ale extrudovaný má ty "kuličky" menší (spíše je to slisovaný normální polyš). Extrudovaný je tvrdý a nedrolí se. Ale i extrudovaných je více druhů, některé jsou řidší a lépe se krájí, jiné naopak. Práce s extr. polyšem je snažší a příjemnější, ale tvrdší. A určitě se Ti nestane, že by se např. při manipulaci v akva kousek polyše odloupnul. Někdo si tady stěžoval, že se mu to stalo u normálního polyše.
Uživatelský avatar
Waldik
častý přispívatel
 
Příspěvky: 364
Obrázky: 68
Registrován: 21 pro 2005, 10:27
Bydliště: Zlín
Kolik let děláte akvaristiku?: 0

polystyren

Příspěvekod Killer » 13 pro 2006, 22:35

na kolik tě vyšla jedna deska polystyrenu?Přemejšlim že taky něco vyrobim na akvárko 176x70
Uživatelský avatar
Killer
častý přispívatel
 
Příspěvky: 376
Obrázky: 60
Registrován: 11 dub 2005, 19:58
Bydliště: Most

Příspěvekod Waldik » 14 pro 2006, 10:14

Podívej se na stránky firmy RAVAGO. Najdeš tam i ceník.
Typ který jsem použil já vyšel na 350kč za 1 desku. Kupoval jsem 2.
Uživatelský avatar
Waldik
častý přispívatel
 
Příspěvky: 364
Obrázky: 68
Registrován: 21 pro 2005, 10:27
Bydliště: Zlín
Kolik let děláte akvaristiku?: 0

Příspěvekod Elongatus » 26 pro 2006, 20:20

Po svátcích jdu sehnat polyš,barvu a nože a pustím se do toho.Článek i přiložená fotodokumentace je super-krok za krokem.
Uživatelský avatar
Elongatus
častý přispívatel
 
Příspěvky: 433
Obrázky: 16
Registrován: 07 říj 2005, 21:23
Bydliště: Staré Město u Uh. Hradiště
Kolik let děláte akvaristiku?: 28

Příspěvekod wladys » 26 pro 2006, 21:47

...já se na to taky chystám....po svátcích. :lol:
Uživatelský avatar
wladys
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 3419
Obrázky: 198
Registrován: 02 kvě 2005, 15:01
Bydliště: Opava
Kolik let děláte akvaristiku?: 0

Najkrajsie pozadie

Příspěvekod Emilo » 07 led 2007, 15:16

Tak toto je urcite najkrajsie pozadie (home made) ake som videl.
Uživatelský avatar
Emilo
uživatel webu
 
Příspěvky: 4
Registrován: 14 lis 2006, 14:09
Bydliště: SR

Další

Zpět na O technice

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků

cron