Ako na pozadie z polystyrénu?

Podskupina článků pojednávající o výrobě pozadí, filtrů, akvárií a podobně!

Moderátor: Team AkvaMalawi

HODNOCENÍ ČLÁNKU

Můžete označit 1 možnost

39
91%
3
7%
1
2%
 
Celkem hlasů : 43
 

Ako na pozadie z polystyrénu?

Příspěvekod Lgaspo » 18 čer 2005, 13:42

Ako na pozadie z polystyrénu?


Podľa môjho názoru (kto nechce nemusí súhlasiť) do afrického Malawi akvária určite patrí 3D pozadie, ktorého cieľom je vytvoriť ilúziu skalnatého útesu a takto sa s väčším alebo menším úspechom priblížiť prirodzenému biotopu našich chovancov.

Existuje mnoho návodov a spôsobov ako vyrobiť pozadie od naukladania kameňov, cez lepenie bridlice alebo nanášanie PU peny na zadnu stenu akvária až po výrobu pozadia z polystyrénu. Mne sa najviac páčil polystyren. Vybral som si ho pre jeho nízku hmotnosť a ľahkú tvarovateľnosť.

Potreboval som riešiť pozadie do akvária dlhého 163 cm. Najskôr som chcel urobiť pozadie po celej dĺžke zadnej steny akvária ale nakoniec som sa rozhodol pre pozadie z dvoch kusov, ktoré budú uložené v rohoch akvária. Takto som získal dostatočné množstvo jaskyniek a úkrytov pre mbuny a zároveň aj dosť voľného priestoru na plávanie pre hapky, nakoľko chcem chovať obe tieto skupiny afrických cichlid.

Vzhľadom na to, že som chcel už v samotnom pozadí získať mnoho úkrytov pre ryby rozhodol som sa pre polystyrén hrúbky 12 cm (Obr. 1).



Obr. 1

Obrázek


Na prácu s polystyrénom som používal nôž, pilku na železo, pájkovačku, silikón a zopár ďalších drobností (Obr. 2)


Obr. 2

Obrázek



Polystyrén som narezal do základných tvarov pomocou pilky na železo a jednotlivé diely zlepil silikónom (Obr. 1). Potom som si nakreslil na polystyrén fixkou základné línie budúceho pozadia a nožíkom som sa pustil do tvarovania (Obr. 3)



Obr. 3

Obrázek



Úvod tvarovania bol opatrný ale potom som sa rozbehol a práca šla celkom od ruky (Obr. 4)


Obr. 4

Obrázek



Po dokončení tvarovania s nožíkom a pilkou na železo (resp. plátkom z pilky na železo, s ktorým sa ľachšie manipuluje), som obe časti pozadia opálil pájkovačkou. Pomocou pájkovačky sa pozadie jednak zbaví „guličkového“ povrchu, získa prirodzenejší vzhľad skalnatého povrchu a pájkovačkou môžete dotiahnúť detaily jaskyniek a úkrytov (Obr. 5 a Obr. 6).



Obr. 5

Obrázek



Obr. 6

Obrázek



Práca s pajkovačkou je trochu zdĺhavá a pomalá, ale určite stojí za to. Dajú sa pomocou nej dosiahnúť krásne a zaujímavé tvary. Ja som tých jaskýň, terás a dier robil veľa aj z toho dôvodu, aby mi polystyrén zaberal v akváriu čo najmenej miesta. Pozor, pri opalovaní polystyrénu vzniká dosť nepríjemný zápach, takže si radšej otvorte okná pokiaľ nepracujete vonku a poproste rodinu o trpezlivosť a zhovievavosť.

Ja som konkrétne celé pozadie robil v kuchyni v paneláku. Ten, kto už niekedy rezal a tvaroval polystyrén asi vie o čom hovorím, ak poviem, že mojím najvernejším kamarátom bol vysávač. Totiž z polystyrénu sa uvoľňuje množstvo malých guličiek, ktoré sú už po chvíli v celom byte.

Po skončení práce s pájkovačkou som pozadie osadil do akvária a výsledok vidíte na Obr. 7

Pozadie je tvarované a navrhnuté tak, aby zakrývalo v pravej časti prepad do externého filtra a v ľavej časti prítok vody z filtra do akvária.



Obr. 7

Obrázek



Takže, pozadie je vytvarované a môžeme pristúpiť k náteru aby sa pozadie čo najviac podobalo skalnatému útesu. Rozhodol som sa použiť živicu Epoxy 1200 a piesok (Obr. 8)



Obr. 8

Obrázek



Nerobil som si moc velké starosti s namiešaním živice a tvrdidla. Jednoducho som vylial živicu do pohára, trochu ju rozmiešal. Potom som do nej vylial celý obsah tvrdidla a dokonale to rozmiešal. Nakoľko takto pripravená živica je stále pomerne hustá a ťažko sa rozotiera, zriedil som ju ešte liehom v pomere približne 1 diel živice : 0,5 dielu liehu. Po pridaní liehu je potrebné živicu poriadne vymiešať. Ak náhodou pridáte príliš veľa liehu môže sa stať, že vám živica obelie. Vtedy treba pridať trochu tvrdidla alebo živice, dobre to rozmiešať až pokiaľ nie je zasa živica priehľadná. Po namiešaní živice máte asi tak 30 minút na natieranie. Potom už začne živica tuhnúť a nedá sa už dobre rozotierať (Obr. 9).



Obr. 9

Obrázek



Najskôr som pozadie (v spolupráci s mojou skvelou polovičkou) raz natrel živicou a nechal odstáť 24 hodín. Potom som urobil druhý náter živicou. Po pár minútách po nátere, keď sa odparila časť liehu a živica bola najlepivejšia (dá sa to ľahko zisti? dotykom, kedy je živica dostatočne lepivá) som aplikoval na pozadie prvú vrstvu piesku (Obr. 10).



Obr. 10

Obrázek



Po prvej vrstve piesku som na pozadie vždy po 24-och hodinách dal ešte ďalšie dve vrstvy piesku. Tri vrstvy piesku som dával jednak kvôli dokonalému prekrytiu polystyrénu a aj kvôli tomu aby sa rybky nahodou nedostali cez piesok až na biely polystyrén.

Nakoniec som ešte aplikoval na pozadie záverečnu vrstvu živice. No, vlastne aby som neklamal, na úplny koniec som ešte niektoré miesta, kde sa mi zdalo, že ešte stále moc presvitá polystyrén potrel živicou a posypal pieskom. Ale to už boli len take kozmetické úpravy.

Inak na niektorých miestach som nechal polystyrén zámerne jemne presvitať. Dodalo to pozadiu realistickejší vzhľad (Obr 11 a 12).



Obr. 11

Obrázek



Obr. 12

Obrázek



Po dôkladnom vytvrdnutí (nechal som to vytvrdnúť 48 hodín) posledného náteru som pozadie postriekal octom, ktorý som nechal účinkovať približne 30 minút. Ocot slúži na to, aby živica, ktorá je zásaditá, zreagovala s kyselinou (octom, môže byť aj kyselina citrónová) a zneutralizovala sa. Takto upravený povrch pozadia je pre ryby bezpečný. Podľa nápisu na plechovici od živice takáto úprava umožnňuje styk živice s potravinami (Obr. 13).



Obr. 13

Obrázek



Nakoniec po neutralizácii živice som pozadie dôkladdne vysprchoval vlažnou vodou a po uschnutí vložil do akvária (Obr. 14 až 18)


Obr. 14

Obrázek



Obr. 15

Obrázek



Obr. 16

Obrázek



Obr. 17

Obrázek



Obr. 18

Obrázek



A to je všetko. Pozadie je hotové a ja som s ním spokojný. Dalo to síce dosť práce a námahy ale myslím, že to stálo za to. Nakoniec posúďte sami.

Záverom ešte zhrniem najdôležitejšie skúsenosti, ktoré som pri výrobe môjho zatiaľ prvého pozadia získal:

1. Dopredu si dôkladne premyslite a vizualizujte budúci tvar pozadia. Je síce možné, ak sa vám niečo nepodarí jednoducho tú zlú časť vyrezať a nalepiť pomocou silikónu nový kus polystyrénu a ten znovu opracovať. O to viac námahy ale potom budete mať pri zamaskovaní takýchto spojov pieskom. Ale netvrdím, že sa to nedá. Sám som to na tomto pozadí robil.

2. Na opieskovanie pozadia si vyberte čo najjemnejší piesok. Ja som si zohnal pekný tmavo hnedý piesok v Hornbachu ale jeho zrnitosť sa pohybovala od 0,2 do 1,5 mm. Na prve dve vrstvy som použil piesok tak ako som ho vybral zo sáčku. Tie najmenšie zrnká sa v pohode prichytili. Prichytili sa síce aj tie vačšie ale keď som rukou prešiel po pozadí tak opadávali . Bol som z toho najskôr dosť nešťastný, ale potom som pred aplikovaním tretej vrstvy piesku piesok preosial a použil som len tie menšie zrnká. To bola paráda ako sa prilepovali a po zatvrdnuti opadávali len minimálne.

3. Piesok pred použitím na pozadie je vhodné nechať dôkladne vyschnúť v trúbe. Keď je piesok vlhký dobre neprilne k živici a potom opadáva

4. Pri nanášaní piesku je výhodnejšie natrieť časť pozadia živicou a následne posypať pieskom. Potom natrieť ďalšiu časť a posýpať pieskom atď. Ja som prvú a druhú vrstvu piesku robil tak, že som najskôr natrel celé pozadie živicou a až potom som začal pieskovať. Nie je to moc dobré lebo pokiaľ prejdete cele pozadie tak na posledných častiach pozadia, ktoré pieskujete nakoniec už je živica čiastočne zatvrdnutá a piesok už potom na nej dobre nedrží.

5. Niekde na nete som čítal, že je dobré ešte pred opieskovaním pozadia natrieť pozadie vrstvou živice, v ktorej je rozmiešaná práškova farba, napr. hnedé potravinárske farbivo. Ale podľa mňa to kľudne môže byť aj prášková maliarská farba, nakoľko na to pôjde ešte vrstva živice s pieskom, ktorá zabráni styku vody s touto práškovou farbou. Tento nápad môžem odporučiť. Uštrite si s ním možno jednu dve vrstvy piesku, pretože vám nebude presvitať biely polystyrén a nebudete ho musieť tak dôkladne prekrývať pieskom. Na druhej strane strácate možnosť zámerne nechať na niektorých miestach pozadia (napr. na hranách a drobných výstupkoch) jemne presvitať biely polystyrén, čo naozaj vyzerá veľmi dobre.

6. Poriadne sa vybavte trpezlivosťou, tvorivosťou a predstavivosťou. A keď vám to už bude liesť poriadne na nervy, predstavte si ako v úkrytoch a jaskyniach vášho budúceho pozadia plávaju nádherné rybky a hneď dostanete ďalšiu chuť do práce. Tak veľa zdaru!

Text i Foto: Ľuboš Gašparík alias LGaspo ©
Naposledy upravil Lgaspo dne 20 zář 2006, 14:05, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
Lgaspo
technická podpora
technická podpora
 
Příspěvky: 1510
Obrázky: 52
Registrován: 05 kvě 2005, 14:38
Bydliště: Bratislava - SR
Kolik let děláte akvaristiku?: 10

Příspěvekod sahuman » 04 říj 2005, 21:27

hezky clanek jen si zapomnel rict jak postupovat pri prichyceni tveho pozadi v akvariu tak aby drzelo a nesnazilo se vyplavat diky za odpoved
sahuman
uživatel webu
 
Příspěvky: 14
Registrován: 04 říj 2005, 14:49

Příspěvekod Lgaspo » 04 říj 2005, 22:55

V podstate najdes odpovede v tejto teme :
http://www.akvamalawi.com/phpBB/viewtopic.php?t=472

Ja som svoje pozadie napevno poriadne prilepil na zadnu stenu akva ciernym silikonom.

Najskor som pouzil biely silikon a nanasal som ho bodovo ale po par dnoch v akva pozadie zacalo stupat k hornej vystuzovacej liste a bal som sa, ze vyleti von z akva. Tak som pozadie odlepil, vysusil a prilepil tentokrat ciernym silikonom a nanasal som cele pasy silikonu. Momentalne to drzi ako das a ani sa nepohne :wink:
Uživatelský avatar
Lgaspo
technická podpora
technická podpora
 
Příspěvky: 1510
Obrázky: 52
Registrován: 05 kvě 2005, 14:38
Bydliště: Bratislava - SR
Kolik let děláte akvaristiku?: 10

Příspěvekod Jaricok » 05 říj 2005, 11:49

Super uz len mat nejaku tu 600-ku a pustim sa do toho.Dufam ze sa toho dozijem. :? Ale aj 300-ka by stacila. :)
Uživatelský avatar
Jaricok
uživatel webu
 
Příspěvky: 54
Obrázky: 29
Registrován: 04 čer 2005, 00:34
Bydliště: Levice SLOVAKIA

Příspěvekod fajanek » 05 říj 2005, 19:53

super pozadí. podobně do dělám i já a vypadá to docela dobře..
Uživatelský avatar
fajanek
uživatel webu
 
Příspěvky: 12
Registrován: 14 zář 2005, 21:24
Bydliště: Ledeč nad Sázavou

Příspěvekod honzi » 25 říj 2005, 20:12

Fakt uzasne pozadi, taky se chci o neco takovyho pokusit. hlavne si cenim toho ze jsi to vse postupne behem postupu a tvorby

Jeste by mne zajimalo co mas za trubice dole na dne. To je nejaky druh filtru?
honzi
uživatel webu
 
Příspěvky: 12
Registrován: 21 říj 2005, 10:56
Bydliště: Praha

Příspěvekod Lgaspo » 25 říj 2005, 20:21

Uživatelský avatar
Lgaspo
technická podpora
technická podpora
 
Příspěvky: 1510
Obrázky: 52
Registrován: 05 kvě 2005, 14:38
Bydliště: Bratislava - SR
Kolik let děláte akvaristiku?: 10

Příspěvekod Akvam@n » 10 úno 2006, 18:39

Pro mě průměrné
Uživatelský avatar
Akvam@n
podezřelý uživatel
 
Příspěvky: 102
Registrován: 03 úno 2006, 15:12

Příspěvekod Dave61 » 03 čer 2006, 21:05

Průměrné? Je to super!!!
Uživatelský avatar
Dave61
přispívatel
 
Příspěvky: 124
Obrázky: 30
Registrován: 28 bře 2006, 20:32
Bydliště: okr. UH.Hradiště

Příspěvekod memeo » 03 čer 2006, 21:07

Přesně tak,je to super článek.Srozumitelný a jednoduše napsaný.
Uživatelský avatar
memeo
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 1288
Obrázky: 50
Registrován: 13 lis 2005, 21:38
Bydliště: Uhlířské Janovice,okr.Kutná Hora

Další

Zpět na O technice

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků

cron