Výroba trysek na dně akvária pod štěrkem

Podskupina článků pojednávající o výrobě pozadí, filtrů, akvárií a podobně!

Moderátor: Team AkvaMalawi

HODNOCENÍ ČLÁNKU

Můžete označit 1 možnost

 
 
Zobrazit výsledky

Výroba trysek na dně akvária pod štěrkem

Příspěvekod Marc Elieson » 23 led 2007, 11:30

Výroba trysek na dně akvária pod štěrkem


Když jsem poprvé začal chovat rybičky, zajímal jsem se o „mrtvá místa“ v mém akváriu. Potom jsem dostal bláznivou myšlenku: co když připojím ke svému ponornému čerpadlu kousek trubky z PVC a nainstaluji ji na dně akvária? Již je to několik let a jsem maximálně spokojen s výsledky. Pohyb vody v akváriu je perfektní, nejsou tam žádné mrtvé prostory. A připojením houbového filtru k čerpadlu jsem schopen udržovat dno akvária čisté. Potřeba vysávání substrátu již není nutná. Po 6 měsících, kdy jsem nevysával substrát, jsem se rozhodl otestovat efektivitu mých podvodních trysek. Nic nevyšlo nahoru, bylo to perfektně čisté.


Obrázek


Koncept této sestavy pracuje oproti klasickému filtru obráceně; to znamená, že se pokouším udržovat odpadové produkty mimo dno. Smetí a odpad jsou zachytávány houbovým předfiltrem (zapojeným na čerpadlo). Výsledkem je mnohem snazší údržba akvária. Místo toho, aby bylo třeba čistit štěrk, pouze opláchnu houbový filtr.

Zabudování podvodních trysek je velmi jednoduché a finančně nenáročné. To co potřebujete, je pouze rozhodnout, kam instalovat trysky a kam instalovat ponorné čerpadlo. Dal bych přednost instalaci čerpadla do rohů za skalky tak, aby nebylo vidět. Dále bych instaloval nejméně dvě, lépe tři trysky (na výstupy) pro každé čerpadlo (pokud je jich více), aby proudění nebylo tak silné. Kolik trysek je potřeba záleží na velikosti vaší nádrže. Jedno čerpadlo se třemi tryskami je dostačující pro nádrž zhruba 220 litrů. Já mám tři čerpadla s osmi tryskami pro nádrž 425 litrů. Pokud máte nádrž menší (80 – 120 litrů), doporučil bych pouze dvě trysky.


Obrázek


Jakmile máte čerpadlo a umístění trysek rozhodnuto, nakreslete si, jak jednotlivé trubky k tryskám povedou. Je důležité zajistit jejich rozvětvení, aby byly stabilní. Jestliže máte jednu trubku bez ohybu nebo rozvětvení, s jedním vývodem, nebude možně ji správně vztyčit. Nakreslil jsem si schéma (viz obrázek), abych měl jasno, kam instaluji jednotlivé vývody s ohledem na dekoraci v akváriu a jakým směr bude mít požadovaný proud vody.


Obrázek


Instalace a konstrukce trubek PVC je snadná. Změřte a uřízněte trubky na požadovanou délku a položte je tak, jak by měly být v nádrži umístěny. Neměly by být velmi blízko stěn nádrže, aby se čerpadlo nedotýkalo přímo skla a pokud vaše trysky budou směřovat ke stěně nádrže, neměly by se jí přímo dotýkat.

PVC trubky se spojují a napojují pomocí adapteru a spoje je možné slepit, nebo jen pospojovat, aby bylo možné je znovu použít. Nemusíte se obávat, že by prosakovaly, ale i v případě slabého prosakování nás tato skutečnost nemusí příliš zajímat, jsou přece schovány pod štěrkem a slabý průsak nevadí.


Obrázek Obrázek Obrázek


Trysky si vytvoříme velmi jednoduše tím, že uřízneme požadovanou délku trubky (asi 5cm) a spojíme v úhlu 30° tak, aby směřovaly nahoru a po jejich ohřátí ve vroucí vodě bude možné vytvořit proudnici jejich stisknutím pomocí kleští. Podržíme je stisknuté několik sekund do jejich ochlazení a potom je možné stisk uvolnit.

Jestliže jste jednotlivé spoje trubek slepily, vyčkejte 12 – 24 hodin, než je budete instalovat do nádrže. Doporučuji nejdříve odebrat štěrk z nádrže a upevnit celý trubkový systém, aby jej vaše Cichlidy nevyhrabaly.


Nejčastější otázkou, kterou dostávám, je systém upevnění čerpadla k trubce. Na obrázku je celý postup (kliknutím na ilustraci dostanete její zvětšení). Používám čerpadlo Rio 2100. Ostatní čerpadla mohou nebo nemusí pasovat k sestavě předfiltru Marineland. Modely řady Rio 1700-2500 však k tomuto typu předfiltru pasovat budou. Je možné použít i menší typy čerpadel, nicméně jejich upevnění k předfiltru bude nepraktické. Stále budete mít velký pohyb vody, ale bez předfiltru nebude čistící efekt takový, jak v opačném případě.


Obrázek


Mnoho akvaristů používá tento způsob s vynikajícími výsledky. Někteří používají tento systém se štěrkem a pískem. Viděl jsem i některé kreativní adaptace, kdy trubky byly přilepeny ke dnu nádrže silikonem proti jejich vyhrabání a další akvaristé, kterým se nelíbila bílá barva PVC, pokryli PVC pryskyřicí a potom jejich povrch polepili substrátem, aby byla zachována přirozenost prostředí.


Autor: Marc Elieson © Cichlid-Forum.com
Překlad: Honza ŠŤ
Zdroj: http://www.cichlid-forum.com/articles/ug_jets.php
Marc Elieson
zahraniční VIP
 
Příspěvky: 32
Registrován: 14 črc 2006, 16:17

Příspěvekod zencakd » 23 led 2007, 11:47

Když jsem kdysi četl tento článek na cichlid-forum, přišlo mi to jako úžasný nápad řešení "mrtvých" míst v nádrži, kde se hromadí detrit, který nedojde do filtru. Potom mi Radim Zídek poradil dát do nádrže piskořky a je to vyřešené bez jakýchkoliv technických udělátek a naprosto dokonale...

David
Uživatelský avatar
zencakd
častý přispívatel
 
Příspěvky: 360
Obrázky: 27
Registrován: 12 srp 2005, 09:59
Bydliště: Ústí nad Labem

Příspěvekod mig07 » 23 led 2007, 16:15

Prosím ta čo je piskořka?
Uživatelský avatar
mig07
přispívatel
 
Příspěvky: 140
Obrázky: 20
Registrován: 15 led 2007, 16:52
Bydliště: Senica, SR

Příspěvekod Káčátko » 23 led 2007, 16:36

Piskořka věžovitá je maličký šnek pomocník :D
Přílohy
Melanoides tuberculatus.jpg
Melanoides tuberculatus.jpg (1.9 KiB) Zobrazeno 18988 krát
Uživatelský avatar
Káčátko
uživatel webu
 
Příspěvky: 86
Obrázky: 11
Registrován: 20 čer 2006, 10:55
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod mig07 » 23 led 2007, 17:18

Díky za info, myslel so si to. :o
Uživatelský avatar
mig07
přispívatel
 
Příspěvky: 140
Obrázky: 20
Registrován: 15 led 2007, 16:52
Bydliště: Senica, SR

Příspěvekod metalic :-) » 31 led 2007, 13:36

Good nápad jdu do doho.
Jenom nevim jak to tam moc mysles s kompresorem?
Uživatelský avatar
metalic :-)
uživatel webu
 
Příspěvky: 47
Obrázky: 14
Registrován: 09 kvě 2006, 16:43
Bydliště: Litoměřice

Příspěvekod NIKITA » 31 led 2007, 22:42

Dobrý den chci se zeptat když se Piskořky namnoží tak jich v písku musí být stovky jak se potom čistí a propírá písek?Jdou ti malí šneci vůbec ve dne vidět?Nemáte nějaký článek o Piskořkách děkuji... :D
Uživatelský avatar
NIKITA
uživatel webu
 
Příspěvky: 70
Registrován: 19 lis 2006, 16:22

Příspěvekod NIKITA » 31 led 2007, 22:50

Ještě jedem malý dotaz teď jsem o nich něco četl co dělat když jich máte už tisíce a okupujou vám AQ to už nebude moc pěkné mít tam tisíce šneků.Někdo píše že vylezají jen v noci někdo že je má venku i přes den?.... :(
Uživatelský avatar
NIKITA
uživatel webu
 
Příspěvky: 70
Registrován: 19 lis 2006, 16:22

Příspěvekod bbfh » 31 led 2007, 22:54

NIKITA píše:...Nemáte nějaký článek o Piskořkách děkuji... :D


http://www.sweb.cz/maniakva/melanoides.htm
Uživatelský avatar
bbfh
častý přispívatel
 
Příspěvky: 458
Registrován: 05 říj 2005, 13:26
Bydliště: Senec

Příspěvekod Elvis » 31 led 2007, 23:00

Myslím že se množí ůměrně tomu kolik mají potravy a v čistém nepřekrmovaném akvariu by se přemnožit většinou příliž neměli.Jednou za čas stačí počty zregulovat.Nepíšu z vlastní zkušenosti protože Piskořky nemám ale už jsem také četl že někomu vylézají i ve dne,ale to je asi většinou výjimka.
Uživatelský avatar
Elvis
častý přispívatel
 
Příspěvky: 290
Obrázky: 14
Registrován: 19 črc 2005, 23:23
Bydliště: Martin Ehl;Nový Bor

Další

Zpět na O technice

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků