Výroba stojanu a skrinky pod akvárium

Podskupina článků pojednávající o výrobě pozadí, filtrů, akvárií a podobně!

Moderátor: Team AkvaMalawi

HODNOCENÍ ČLÁNKU

Můžete označit 1 možnost

 
 
Zobrazit výsledky

Výroba stojanu a skrinky pod akvárium

Příspěvekod canart » 20 čer 2005, 21:23

Výroba stojanu a skrinky pod akvárium


Po dotazoch niektorých návštevníkov týchto stránok na vhodnos? stojanu pod akvárium z hľadiska konštrukcie a po zistení, že na internete sú tieto dotazy a zároveň aj návody na výrobu stojanov časté, rozhodol som sa uvies? tu niektoré moje skúsenosti. Stojan, ktorý tu opíšem pôvodne slúžil pod 250 l akváriom o rozmeroch podstavy 150 x 50 cm. Po čase som však akvárium vymenil za trocha väčšie (419 l) s podstavou 127 x 60 cm, čo vyžadovalo vyrobi? úplne nový stojan alebo upravi? pôvodný. Moja požiadavka z estetického hľadiska bola, aby skrinka, ktorá je vlastne stojan "obalený" laminovanou drevotrieskou, bola užšia v oboch rozmeroch (dĺžka aj hĺbka) ako je akvárium. Myslím, že akvárium, ktoré presahuje skrinku o niekoľko centimetrov ako veľký sklený hranol, lepšie vynikne, ako keď je postavené na skrinke rovnakých rozmerov. Tieto predstavy vyžadovali vymeni? podkladovú dosku a spevni? stojan.



obr. 1

Obrázek


Na obr. 1 je náčrt pôvodného stojanu. Stojan je zvarený z oceľovej konštrukcie, ktorú tvorí horný rám z "L" profilov 40 x 40 mm (hrúbka 5 mm). K nemu sú prizvárané nohy z hranolového profilu 35 x 35 mm a to zvnútra rámu, ktorý je orientovaný tak, aby "L-ká", z ktorých je zvarený, boli otočené plochou stranou hore (Obr. 2).



obr. 2

Obrázek



Medzi nohy boli pôvodne prizvárané 4 výstuhy v spodnej tretine stojanu. Prednú výstuhu medzi prednou pravou a ľavou nohou som bol nútený odpíli?. Tým sa síce zoslabila pevnos? stojanu, ale bolo to nevyhnutné z dôvodu umiestnenia veľkého biofiltra vyrobeného zo 60 l akvária. Výstuž by bránila jeho umiestneniu pod akvárium.

Po tejto úprave bolo treba spevni? stojan a nahradi? prednú výstuž. Celý stojan som umiestnil na 20 mm laminovanú drevotriesku (124 x 58 cm), ktorá nepresahuje veľkos? podstavy akvária, ale bude akoby vyčnievať spod skrinky o pár centimetrov. Samozrejme závisí na individuálnych predstavách, preto rozmery všetkých častí stojanu uvádzam z môjho konkrétneho prípadu a každý si ich môže upravi?, ako sa mu páči. K tejto drevotrieske som stojan pripevnil pomocou výstuží z "L" profilu 20 x 20 mm. Výstuže som umiestnil dolu na dosku medzi pravú a ľavú prednú nohu, pravú prednú a zadnú nohu a medzi ľavú prednú a zadnú nohu. Keďže som nemohol zvárať, pripevnil som "L-ká" k predným nohám zvnútra a k bočným nohám zvonka pomocou šróbov (Obr. 3). Tieto výstuže som potom pripevnil šróbami do železa k doske. Šróby som viedol zospodu cez dosku, do ktorej som zapustil hlavičky šróbov. Na miesta, kde bude najväčší tlak stojanu na podlahu, teda v mieste nôh, som zospodu dosky nalepil samolepiace filcové podložky, aké sa používajú na nohy nábytku. Tieto podložky som nalepil aj na viacej miest dosky. Keďže stojan bude mať aj s prázdnym akváriom dos? veľkú hmotnos?, podložky umožnia ľahké posúvanie stojanu po hladkej podlahe (napr. lakované parkety).



obr. 3

Obrázek



Potom nasledovalo pripevnenie dosky, na ktorej bude stá? akvárium. Keďže doska bude po okrajoch aj s akváriom prečnievať skrinku, použil som radšej pevnejšiu dosku, aká sa používa na kuchynské linky ako pracovná doska, o hrúbke 3 cm s laminátovou, nepremokavou povrchovou úpravou. Dosku som opä? pomocou šróbov do železa pripevnil k hornému rámu stojanu. Výsledok je vidie? na obr. 4.

Základ stojanu je hotový. V tomto stave by akvárium presahovalo boky stojanu na každej strane o 13 cm. Pravdepodobne by to takto mohlo zostať, ale pre istotu a v podstate aj z estetického hľadiska konečnej skrinky som sa rozhodol pridať ku každej nohe zvonka ešte jednu. Zvárať opä? nebudeme a tak som použil drevené hranoly 50 x 80 mm. Tieto som pripevnil skrutkami do dreva k hornej doske, na ktorej stojí akvárium a k spodnej doske, na ktorej stojí celý stojan. Neumiestnil som ich tesne k nohám, ale s medzerou 2 cm, ktorá bola nútená, pretože na spodnej časti stojanu sa zvonka pri nohách vľavo a vpravo nachádzajú vystužovacie "L" lišty, ktorých spôsob upevnenia som spomenul vyššie (Obr. 3). Celá situácia je lepšie vidie? na obr. 5 a 6. Tieto hranoly zároveň budú slúži? ako opora bočným doskám skrinky. Pre spevnenie celého stojanu som umiestnil dozadu drevený hranol, ako podperu v strede dĺžky akvária (Obr. 5, 6). Po umiestnení filtra pod akva som takúto podperu umiestnil aj vpredu (Obr. 7).



obr. 4

Obrázek



obr. 5

Obrázek



obr. 6

Obrázek



Ďalšia čas? práce pozostávala z vyrobenia skrinky. Žiaľ, túto čas? práce som nefotografoval, takže bude nutný iba slovný popis a konečné foto. Všetky rozmery som si zmeral a dal som si narezať na mieru čiernu laminovanú drevotriesku. Všetky laminované dosky som samozrejme najprv ohranil čiernou hranovacou páskou. Je to jednoduchá práca, pretože netreba nič lepi?, ale jednoducho stačí pásku priamo nažehli? žehličkou.



obr. 7

Obrázek



obr. 8

Obrázek



obr. 9

Obrázek



obr. 10

Obrázek



obr. 11

Obrázek



Najprv som pripevnil bočné dosky k hornej a spodnej doske, podobne ako prídavné hranoly, čiže skrutkami do dreva cez diery prevŕtané cez hornú aj spodnú dosku. Je to efektnejšie, ako priskrutkovať dosky priamo k hranolom zboku, pretože tak by bolo potrebné do dosiek vŕtať zvonka a bolo by teda zvonka vidie? hlavičky skrutiek. Samozrejme, dajú sa zamaskovať farbou alebo umelými krytkami, ale neporušená doska vyzerá vždy lepšie. Po pripevnení bočných dosiek už zostáva len vyrieši? prednú čas? skrinky, kde zvyčajne bývajú dvierka. Aby som mal dostatočný prístup ku všetkému, čo bude pod akváriom (teda filter s ventilmi a potrubiami, elektrická čas? osvetľovača, spínacie hodiny a zásuvky), riešil som dvierka tak, aby sa dala otvori? celá predná čas?. Dvierka teda pozostávajú z 3 rovnakých častí. Pravé dvierka tvoria 1/3 a sú pripevnené klavírovým pántom k bočnej doske. Ľavé dvierka sú z dvoch dielov navzájom spojených klavírovým pántom a celé sú taktiež klavírovým pántom pripevnené k ľavej bočnej doske (Obr. 8). Aby dvierka držali zavreté, použil som klasické dvierkové magnety (Obr. 7). Ďalšie detaily, ako prekrytie škáry medzi dvierkami tenkou lištou alebo úchytky na otváranie dvierok sú už individuálnou záležitos?ou. Ja som ako úchytky použil matné strieborné kolíky, ktoré nie sú príliš ozdobné a hodia sa k čiernej skrinke. Skrinku som ešte uzavrel zozadu 3 mm sololitom. Po umiestnení akvária na stojan som oblepil podkladovú dosku drevenou lištou. Na spodnú čas? akvária som pomocou obojstrannej lepiacej pásky prilepil po obvode tenkú sololitovú lištu oblepenú čiernou páskou imitujúcou laminovanú dosku. Táto lišta do výšky 2,5 cm prekrýva dno akvária a teda aj spodné sklo s čas?ou dna a prispieva tak k nerušenému pohľadu na akvárium (Obr. 9). Celkový pohľad na skrinku s akváriom je vidie? na obr. 10 a 11.

Na záver môžem povedať, že akvárium stojí bez pohnutia a stojan tiež, takže tých asi 600 kg tento stojan v pohode zvládne a myslím, že aj viac.


Upozornenie: Nenesiem žiadnu zodpovednos? za prípadné škody na majetku alebo na zdraví, ktoré by vznikli pri výrobe stojana podľa tohto návodu!




Copyright © 2005 Robert Toman

Originál článku najdete na webu AQUAWORLD v sekci "Urob si sám"
Uživatelský avatar
canart
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 918
Obrázky: 72
Registrován: 04 dub 2005, 22:28
Bydliště: Nitra - SR

Zpět na O technice

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků

cron