Výroba externého biofiltra

Podskupina článků pojednávající o výrobě pozadí, filtrů, akvárií a podobně!

Moderátor: Team AkvaMalawi

HODNOCENÍ ČLÁNKU

Můžete označit 1 možnost

 
 
Zobrazit výsledky

Výroba externého biofiltra

Příspěvekod canart » 20 čer 2005, 21:24

Výroba externého biofiltra


Výkonný biofilter je nevyhnutný pri chove afrických cichlíd. Je síce pravda, že tieto zariadenia je možné pohodlne kúpi? v akvaristických predajniach, sú kvalitné, ale často drahé. Ich hlavnou nevýhodou je však malý objem filtračnej náplne. Preto je vhodné vyrobi? si filter podľa vlastných predstáv a potrieb. Je to pomerne ľahká záležitos? a aj lacnejšia, než dostupné kanistrové filtre. Jedinou podmienkou, ak chceme mať filter pod akváriom, napr. v skrinke, je vŕtaný otvor v akváriu, cez ktorý sa odvádza voda do filtra alebo externá prepadová nádržka, ak sa rozhodneme pre tento typ filtra až po zakúpení akvária. Z vlastných skúseností odporúčam dať si vyvŕtať otvor pri objednávke na akvárium, pretože potom je vŕtanie do hotového akvária problematické a často nemožné kvôli riziku prasknutiu skla. Existujú aj ďalšie možnosti umiestnenia filtra, napr. pri akváriu tak, že ich hladina bude na rovnakej úrovni. Ja som sa rozhodol umiestni? z estetických aj priestorových dôvodov filter pod akvárium, čo vyžadovalo nádrž s otvorom. O tom si prečítajte na inom mieste.

Poďme teda k vlastnej výrobe filtra. V prvom rade potrebujeme nejakú nádrž, napr. staršie akvárium. Ja som vyradil jednu vyše 60 l nádrž. Najprv si treba premyslie?, koľko komôr by mal filter mať. Na obr. 2 je vidie? celú základnú konštrukciu filtra s vlepenými prepážkami a orientačnými rozmermi.



Obr. 1 - pôvodná nádrž

Obrázek



Obr. 2

Obrázek



Ja som zvolil 5 komôr. Preto bolo potrebné vyrezať zo skla tabule o veľkosti šírky filtra a výšky podľa potreby. Tri tabule majú rovnaké rozmery a siahajú 2 cm pod horný okraj filtra, nedosadajú na dno, ale sú 2 cm nad dnom. Popod tieto sklá prúdi voda do jednotlivých komôr (žlté šípky). Šírka prvých 4 komôr je10 cm. Medzi 2. a 3. komorou a medzi 3. a 4. komorou sú ďalšie úzke 2 cm komory, ktoré slúžia na prekysličenie prúdiacej vody, buď samotným padaním vody cez prepážky alebo ešte pridaním prevzdušňovacích kameňov do obidvoch komôrok. Vzduch z kameňov tak prúdi proti padajúcej vode, čím sa lepšie prevzdušní. Kyslík je dôležitý pre baktérie, ktoré sa usadia na filtračných médiách. Tieto ho postupne spotrebúvajú a v ďalších komorách by už nemohli ži?, pretože by sa k nim žiaden kyslík v podstate nedostal. Preto prevzdušňujem vodu aj pred 3. a 4. komorou.

Ak máme narezané sklá, môžme ich vlepi? silikónovým lepidlom do filtra. Asi najobtiažnejšou čas?ou bolo vlepenie prepážok, ktoré sú od seba vzdialené 2 cm, pretože nebolo možné upravi? silikón v spoji prstom. To by som musel mať prst ako E.T. :) Z funkčného hľadiska sa nič nedeje, iba to nevyzerá príliš pekne. Pre puntičkárov odporúčanie - použite transparentný silikón, nebude to tak vidie? ;)



Obr. 3

Obrázek



Obr.4

Obrázek



Obr. 5

Obrázek



Pri vlepovaní prepážok 1, 3 a 5 (obr. 2) je potrebné, ako bolo spomenuté vyššie, tieto vlepi? 2 cm od dna, aby tadiaľ mohla prúdi? voda. Aby sa sklo pri vlepovaní nešmýkalo dolu, treba ho podoprie? napr. 2 cm hrubou drevenou podperou (obr. 3, 4). Sklá zafixujeme lepiacou páskou a lepidlo necháme 24 hodín uschnú?. Potom je vhodné nalepi? ešte pozdĺžne lišty pod horný okraj filtra podobne, ako to býva na akváriách kvôli spevneniu predného a zadného skla (obr. 5). V prípade filtra to nie je podstatné, pretože sklá sú k sebe dobre prilepené jednotlivými prepážkami. Horné lišty slúžia na položenie krycích skiel, ktoré budú slúži? na zabránenie odparu vody z filtra.



Obr. 6

Obrázek



Obr. 7

Obrázek



Obr. 8

Obrázek



Po vyschnutí lepidla môžeme vloži? filtračné médiá, čerpadlo, vzduchovacie kamene, pripoji? hadice a hadičky a filter sa môže zabiehať. Prvá komora slúži na zachytávanie väčších častíc. Ako médium som použil filtračnú vatu zn. Hagen. Na obr. 6 vidno zachytené nečistoty v bielej vate. V 2. komore sa nachádza filtračná pena Filtren TM 20 a v 3. a 4. komore hustejšia TM 30. Obr. 7 ukazuje filtračnú penu v 2. komore (redšia pena) a v 3. komore (hustejšia pena). Na tomto obrázku je vidie? prúdenie vzduchových bublín z kameňa umiestneného medzi 2. a 3. komorou. Piata komora slúži na umiestnenie čerpadla, ktoré ženie vodu spä? do akvária a ohriavača s termostatom (obr. 8).



Obr. 9

Obrázek



Obr. 10

Obrázek



A filter je hotový (obr. 9). Nezabúdajte však, že filter je funkčný asi po 3 týždňoch prevádzky (obr. 10), kedy sa v ňom dostatočne namnožia baktérie meniace dusitany na dusičnany. Tie vám už neodstráni filter, ale iba pravidelná výmena vody ;).

Copyright © 2004 Robert Toman

Originál článku najdete na webu AQUAWORLD v sekci "Urob si sám"
Uživatelský avatar
canart
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 918
Obrázky: 72
Registrován: 04 dub 2005, 22:28
Bydliště: Nitra - SR

Příspěvekod Akvam@n » 08 úno 2006, 20:50

Pěkný článek
Uživatelský avatar
Akvam@n
podezřelý uživatel
 
Příspěvky: 102
Registrován: 03 úno 2006, 15:12

Příspěvekod MilaKH » 01 zář 2006, 17:57

Moc se mi tento článek líbí, ale potřeboval bych ještě trochu poradit než se do toho pustím. Tak prosím všechny co mají zkušenosti s tímto typem filtrace o pomoc..
1.Stačilo by na mojí nádrž filtr o objemu 50l??(Já mám 250l akva)
2. Jaké použít čerpadlo???(Nebo nešlo by to udělat tak že by voda z akva tekla samospádem a já už to jen čerpal zpět na horu do akvať?)
3.Jaký materiál..Co použít k přepravě vody z akva do filtru??Nějakou hadici??
4.Co když jedno čerpadlo vynechá,či se rozbije??Potopať?
Uživatelský avatar
MilaKH
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 937
Obrázky: 84
Registrován: 05 kvě 2006, 13:00
Bydliště: Kutná Hora

Příspěvekod mikro » 01 zář 2006, 18:19

milaHK<ICQ ;-)
Uživatelský avatar
mikro
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 1165
Obrázky: 28
Registrován: 24 lis 2005, 17:27
Bydliště: Milevsko/Brno

Příspěvekod Rostratus » 01 zář 2006, 19:59

Tento filer som mal možnos? vidie? aj naživo, takže musím povedať že funguje bez problémov.
Uživatelský avatar
Rostratus
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 627
Obrázky: 80
Registrován: 07 dub 2005, 22:27
Bydliště: Dubnica nad Váhom

Příspěvekod Hugo » 01 zář 2006, 21:00

Ja by som sa chcel spýtať:
1.Fungoval by tento filter aj v prípade, že by stál vedľa akvária a pracoval na princípe spojených nádob? Ja plánujem filter vedľa akva a potreboval by som poradi?, ako to vyrieši?.
2. Stačí, ak sú prepážky 2 cm nad dnom? Nedochádza pri znečistení molitanov k poklesu vody v poslednej prepážke s čerpadlom?
Hugo
uživatel webu
 
Příspěvky: 84
Obrázky: 5
Registrován: 11 kvě 2006, 19:34
Bydliště: Prešov

Příspěvekod canart » 01 zář 2006, 22:01

MilaKH:

1.Stačilo by na mojí nádrž filtr o objemu 50l??(Já mám 250l akva)
Ano, bohate.

2. Jaké použít čerpadlo???(Nebo nešlo by to udělat tak že by voda z akva tekla samospádem a já už to jen čerpal zpět na horu do akvať?)
Akekolvek, ktore ma vytlak do vysky, aku potrebujes a prietok napr. 1000 l pre Tvoje akva. Samospadom to nejde, pri vypadu elektriny by Ti vytieklo tolko vody, pokial by bola ponorena nasavacia hadica/trubka. Ak by bola tesne pod hladinou, cize voda by pri vypadku elektriny vytiekla len v minimalnom mnozstve, ktore by bol filter schopny prijat bez pretecenia, ak by nabehla elektrina, samospad nemoze vzniknut sam od seba a voda, ktora by prichadzala cerpadlom z filtra by Ti vytiekla z akva. Takze potopa tak, ci tak. Proste bez prepadu externeho, ci interneho to nejde.

3.Jaký materiál..Co použít k přepravě vody z akva do filtru??Nějakou hadici??
Kludne, ja som pouzil flexi hadicu o priemere 4,5 cm. Ale da sa pouzit aj novodurova trubka alebo hocico ine, co ma potrebny priemer a da sa spojit s prechodkou.

4.Co když jedno čerpadlo vynechá,či se rozbije??Potopať?
Vid bod 2. V pripade prepadu, ako je na filtri v clanku vyssie, nic take nehrozi.
Naposledy upravil canart dne 02 zář 2006, 20:57, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
canart
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 918
Obrázky: 72
Registrován: 04 dub 2005, 22:28
Bydliště: Nitra - SR

Příspěvekod canart » 01 zář 2006, 22:09

Hugo:

1.Fungoval by tento filter aj v prípade, že by stál vedľa akvária a pracoval na princípe spojených nádob? Ja plánujem filter vedľa akva a potreboval by som poradi?, ako to vyrieši?.
Ak su hladiny dvoch nadob v jednej rovine, funguje to na sposob spojenych nadob. Treba vsak dobre vyriesit spojovacie potrubie, ktore sa zvykne casom zavzdusnit. Potom je prechod vody z filra do akva spomaleny a moze dojst k preteceniu filtra. Da sa to lahko osetrit, ked sa na najvyssi bod spojovacieho potrubia namontuje maly ventilcek s hadickou, kade sa ustami vysaje vzduch. Tak je mozne aj nastartovat tento system bez zloziteho plnenia spojovacieho potrubia vodou.[/B|

2. Stačí, ak sú prepážky 2 cm nad dnom? Nedochádza pri znečistení molitanov k poklesu vody v poslednej prepážke s čerpadlom?
[B]2 cm uplne staci. Este sa mi za celu dobu fungovania filtra molitany neznecistili tak, aby boli menej priepustne pre vodu. V podstate som ich iba raz prepral, len, aby sa nepovedalo, ze som rok necistil filter. Treba si vsak uvedomit, ze do filtra NEMA ist kal z akva. Ten treba odsavat pravidelne pri cisteni akva a tiez je dobre mat v akva (alebo mino neho) prefilter, ktory plni mechanicku funkciu a treba ho pravidelne tyzdenne (na rozdiel od biologickeho filtra) poriadne preprat a zbavit vsetkch zachytenych necistot.
Uživatelský avatar
canart
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 918
Obrázky: 72
Registrován: 04 dub 2005, 22:28
Bydliště: Nitra - SR

Příspěvekod MilaKH » 02 zář 2006, 09:16

To canart: Tak díky moc za odpovědi. Takže ty flexi hadice ti jdou i do toho přepadu??My jsme se právě bavili s mikrem že je to moc malí průměr->tudíž odpor pro vodu a nemuselo by to fungovat...
Uživatelský avatar
MilaKH
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 937
Obrázky: 84
Registrován: 05 kvě 2006, 13:00
Bydliště: Kutná Hora

Příspěvekod canart » 02 zář 2006, 20:59

MilaKH: ospravedlnujem sa, odpovedal som trochu zle na bod 3. Zle som cital :oops: , myslel som, ze sa pytas na odtok z filtru do akva. Uz som to opravil.
Uživatelský avatar
canart
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 918
Obrázky: 72
Registrován: 04 dub 2005, 22:28
Bydliště: Nitra - SR

Další

Zpět na O technice

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků

cron