Výroba 3D pozadia z polyuretanovej peny a kameňov

Podskupina článků pojednávající o výrobě pozadí, filtrů, akvárií a podobně!

Moderátor: Team AkvaMalawi

HODNOCENÍ ČLÁNKU

Můžete označit 1 možnost

 
 
Zobrazit výsledky

Výroba 3D pozadia z polyuretanovej peny a kameňov

Příspěvekod canart » 20 čer 2005, 21:25

Výroba 3D pozadia z polyuretánovej peny a kameňov


V predchádzajúcom článku som opísal výrobu 3D pozadia s použitím PU peny. Ako som už uviedol, vytvoril som aj ďalšie pozadia s využitím PU peny, ale už len ako vhodného lepidla skutočných kameňov na zadné sklo akvária. Samozrejme zvnútra. Ako "stavebný" materiál sa dá použi? akýkoľvek kameň, ktorý nemení nevhodným spôsobom chemizmus vody. Teda napr. vápenec, tuf, láva, bridlica, žula, atď. Ja som použil pri jednom pozadí vápenec z Jedľových Kostolian, ďalej svetlé kamene krémovej farby taktiež z Jedľových Kostolian (žiaľ neviem, aký druh kameňa to je, ale dá sa pozdĺžne štiepať na tenšie plátky, čo som práve potreboval), no a tretie pozadie som robil z bridlice a pravdepodobne žuly.

Pozadie z vápenca

Pozadie z deravého a rôzne tvarovaného vápenca som robil v 190 l nádrži, ktorá slúži na chov tlamovcov z jazera Malawi. Pre skutočné kamene som sa rozhodol aj preto, že som pri pozadí z PU peny videl, že ryby by aj ohrýzali riasy, ktoré ho úplne obrástli, ale z piesku a silikónu to išlo zle. Podujal som sa teda na neľahkú úlohu, napíli? kamene čo možno na najtenšie plátky. Samozrejme použiteľné boli iba kusy, ktoré mali z jednej strany pôvodný povrch, čiže stredná čas? kameňa, ktorá vznikla odpílením povrchových vrstiev dokola kameňa, bola nepoužiteľná. Snažil som sa spíli? asi 2-3 cm pláty. Nie vždy sa to darilo, pretože držať jednou rukou kameň na zemi a druhou píli? nebolo vôbec jednoduché. Na pílenie som použil karbobrúsku s kotúčom na rezanie kameňa. Úplne som pritom zodral 10 kotúčov a skoro som si odpílil prst :-)

Upozornenie! Pri pílení treba nevyhnutne používať protiprachový náhubok alebo iný typ filtra a najlepšie je píli? to vonku. Ja som to robil v garáži a veľmi jemného prachu bolo všade plno. Na ruky si treba natiahnu? pevné kožené rukavice, lebo riziko poranenia je veľké. Oči je takisto vhodné chráni? si okuliarmi alebo ochranným štítom. Nepodceňovať!!!

Napílené, umyté a odmastené kamene som si rozložil už doma na plochu zhodnú s veľkos?ou zadného skla a predbežne usporiadal, aby som si bol istý, či mám dos? kameňov a či do seba vhodne zapadajú. Pri lepení sa situácia síce často zmení, ale je dobré mať aspoň približný layout. Po odmastení zadného skla môžeme začať nanášať PU penu (Obr 1, 2).



obr. 1

Obrázek



obr. 2

Obrázek



Treba postupovať po troche a nanies? iba slabú vrstvu peny, pretože počas práce pena zväčší svoj objem a nadvihuje kamene. Tie sa po nej šmýkajú ako po ľade. Zároveň sa prekrývajú penou okraje kameňov a stráca sa čiastočne prehľad o umiestnení kameňov a ako vlastne pokračovať. Kamene treba až do zavädnutia a postupného tvrdnutia peny občas k sebe pritisnú? a pritlači? ku sklu.

Na jednej strane, pokiaľ chceme schovať techniku (ohrievač, filter, nasávacie potrubie) v akváriu za pozadie, musíme vytvori? dutinu - "komín". V tomto prípade som to riešil prilepením pásu polystyrénu tak, aby sa oprel o zadnú a bočnú stenu, čím vznikol za ním priestor trojuholníkového prierezu. Ale samozrejme sa dá použi? aj polystyrén tvaru "L". Polystyrén som prilepil tiež PU penou a prebytočnú penu po okrajoch som po vytvrdnutí zrezal. Pri dne som do polystyrénu vyrezal otvor, ktorým prúdi voda k nasávaciemu potrubiu externého filtra. Potom som oblepil kameňmi aj polystyrén a pozadie bolo nahrubo hotové.Teraz nastáva zdĺhavá práca konečného "retušovania". Keďže pena pri tvrdnutí vyliezala spomedzi špár medzi kameňmi, bolo ju treba odstráni?. Použil som na to skalpel a pinzetu. Je potrebné oškrabať každý kameň úplne dočista, inak bude zvyšky peny po okrajoch kameňov vo vode vidno. Kusy peny treba najprv povytŕhať a poolamovať pinzetou, prípadne rukou a z kameňov oškrabávať pevným nožom, alebo ako ja, skalpelom. Očistené kamene vyzerajú už omnoho lepšie a človek už má pocit, že to bude vyzerať dobre. Ešte treba zamaskovať škáry medzi kameňmi, kde sme nechali penu. Nie je potrebné odstraňovať úplne všetku penu v štrbinách medzi kameňmi až po sklo. Ale každý zistí sám, koľko jej má kde nechať.

Štrbiny som postupne natieral transparentným silikónom a posýpal pieskom vo farbe kameňov. Silikón som nechal vyschnú? aspoň 24 hodín a procedúru som zopakoval ešte raz. Po vytvrdnutí silikónu som pozadie poriadne opláchol vodou a napustil akvárium. Po čase zarástlo riasou a ryby sú radi, že môžu "spásať" niečo zelené celý rok.



obr. 3

Obrázek



obr. 4

Obrázek



obr. 5

Obrázek



obr. 6

Obrázek



Obr. 3 - Postupne lepíme kamene čo najtesnejšie k sebe a prebytočnú penu odstránime po vytvrdnutí. Na obrázku vľavo hore je vidno zelenomodrú PU penu, ktorá je nevhodná. Určitý čas sfarbuje vodu do modrozelena.

Obr. 4 - Nalepené sú všetky kamene, potrebné je odstráni? prebytočnú penu a postupne vyšpárovať škáry silikónom a pieskom.

Obr. 5 - Detailnejší pohľad na ľavý roh akvária s pripraveným poystyrénom, ktorý sa oblepí kameňmi a priestor za ním bude slúži? na umiestenie ohrievača a nasávacej hadice externého filtra.

Obr. 6 - Celkový pohľad na takmer dokončené pozadie s čiastočne vyretušovanými škárami vpravo.



obr. 7

Obrázek



obr. 8

Obrázek



obr. 9

Obrázek



Obr. 7 - Hotové pozadie po napustení akvária. Vnútorný filter je umiestnený do akvária len dočasne, kým sa zvládne počiatočný zákal.

Obr. 8 - Pozadie v akváriu po 2 mesiacoch od napustenia.

Obr. 9 - Pozadie po roku od napustenia čiastočne obrástlo riasou.



Pozadie z iných kameňov

Podobným spôsobom som vyrobil aj pozadie do 419 l nádrže s tým rozdielom, že som nepoužil deravé vápence, ale kamene svetlo-krémovej farby, ktoré som priniesol opä? z Jedľových Kostolian. Zámer bol vyrobi? čím bledšie pozadie, pretože v tejto nádrži som plánoval chovať Tropheusy čiernych foriem, ktorých sfarbenie najlepšie vynikne na bledom podklade. Pôvodne som uvažoval nad pílením bieleho vápenca, ktorý sa vyskytuje v oblasti Nitry, kde začína pohorie Tríbeč. Jeho podkladom je vápenec. Je však podstatne tvrdší, ako ten z Jedľových Kostolian, a preto pomyslenie na pílenie tohto vápenca mi naháňalo hrôzu. Pri potulkách pri Jedľových Kostoľanoch som však úplnou náhodou objavil kameň, ktorý mi absolútne vyhovoval. Bol svetlý a dal sa štiepať skoro ako bridlica. Tak som zopár desiatok kilogramov navláčil domov a naštiepal na čo najtenšie pláty. Pozadie nemalo vyzerať ako to, ktoré som opísal vyššie, ale malo by? ploché, nezaberať priestor v akváriu a imitovať kopu kamenia. Keďže s kameňmi nebolo veľa práce, nebolo treba píli?, príprava netrvala dlho a kamene boli naštiepané. Jedinú úpravu, ktorú som ešte urobil, bolo vyčistenie kameňov od hliny vodou a kefou a ponorenie do roztoku Sava, aby odstránil aj ostatné nečistoty.

Ďalší postup bol už rovnaký, ako pri predchádzajúcom pozadí. Odmasti? kamene a sklo, predbežne si uloži? kamene, ako budú umiestnené v akváriu a postupne lepi?. Ako v predchádzajúcom prípade, aj tu som použil PU penu. Po nalepení všetkých kameňov som pomocou pinzety a skalpela odstránil prebytočnú penu zo škár medzi kameňmi a očistil okraje kameňov od peny. Potom som pomocou transparentného silikónu vyšpároval škáry a vysypal pieskom. Nechal som pozadie 2 dni vyschnú? a povysával od neprilepeného piesku.

Podobne, ako pri pozadí z PU peny, aj tu som v ľavom zadnom rohu vyrobil z polystyrénu "komín", za ktorým je ukryté potrubie nasávania do externého filtra umiestneného pod akváriom. V tomto prípade ide o doma vyrobený filter, ktorého výrobu si môžete prečítať na inom mieste. Potrubie odchádza z akvária cez otvor v zadnej stene. To všetko zakrýva pozadie. Viac na nasledovných obrázkoch.



obr. 1

Obrázek



obr. 2

Obrázek



obr. 3

Obrázek



Obr. 1 - Rozloženie kameňov a čas? kameňov nalepených v pravom dolnom rohu. Na pravej strane obrázku vidno potrubie pripojené na prechodku cez dieru v zadnm skle.

Obr. 2 - Detail obrázku 1. Medzi kameňmi vidno vytvrdnutú PU penu, ktorá sa napokon zreže. Pri lepení ďalších kameňov je potrebné prebytočnú penu odstráni? v mieste dotyku kameňov lepených k už prilepeným.

Obr. 3 - Pohľad na nalepené kamene s odstránenou penou zo škár.



obr. 4

Obrázek



obr. 5

Obrázek



Obr. 4 - Celkový pohľad na hotové pozadie.

Obr. 5 - Horná čas? komína je oddeliteľná, aby bol zabezpečený prístup k potrubiu a jeho pripojeniu k prechodke cez sklo pre prípad demontáže.


obr. 6

Obrázek



obr. 7

Obrázek



obr. 8

Obrázek



Obr. 6 - Bočný pohľad niekoľko dní po napustení akvária

Obr. 7 - Celkový pohľad asi po 7 mesiacoch od založenia

Obr. 8 - Detailnejší pohľad na pozadie asi po 7 mesiacoch



Pozadie z bridlice a žuly

Výroba pozadia z bridlice je opä? podobná, ako v predchádzajúcich prípadoch. Výhoda bridlice je v tom, že sa dá dobre štiepať na pomerne tenké pláty, čo znižuje hmotnos? použitých kameňov. Zároveň sa dajú tieto pláty dobre cez seba prekladať, takže potreba špárovania je minimálna. Pri výrobe tohto pozadia som použil okrem bridlice aj žulu, ktorá je dostatočne tmavá, aby vhodne dopĺňala bridlicu. Chcel som, aby ploché pozadie z bridlice v spodnej časti nadviazalo na kamenistú čas?, ktorá by sa zvažovala smerom dopredu.

Po počiatočnom predbežnom rozmiestnení kameňov sa bridlica postupne lepí tak, aby cez seba prečnievala. Približne v spodnej tretine som nalepil žulu. Po vytvrdnutí peny som odstránil prebytočné kusy peny a prípadné, najmä hlbšie špáry, ktoré môžu vzniknú? prekrývaním bridlice, som vyšpároval silikónom a zároveň som do nich napchal drobnejšie kúsky bridlice, ktoré mi zostali po štiepaní veľkých kusov. Piesok nie je vhodné použi? kvôli odlišnému sfarbeniu, než má bridlica z estetického hľadiska. Špárovanie nie je nutné pri chove väčších druhov rýb, ale ja som plánoval toto akvárium ako rastlinové pre chov drobných druhov tetier. Ak predsa takéto pozadie niekto chce použi? pri chove cichlíd, človek nikdy nevie, čo v tomto akváriu bude chovať za pár rokov, preto je dobré myslie? aj na prípadné alternatívy a radšej pozadie vyšpárovať hneď.

Aj keď je akvárium určené na chov tetier a iných drobnejších rýb, kde možno kamenisté pozadie nemá opodstatnenie, je dobrým estetickým doplnkom rastlín.



obr. 1

Obrázek



obr. 2

Obrázek



obr. 3

Obrázek



Obr. 1, 2 - Celkový pohľad na hotové pozadie po vyčistení škár. V spodnej časti žula, v hornej časti bridlica.

Obr. 3 - Detailný pohľad na hotové pozadie.


obr. 4

Obrázek


obr. 5

Obrázek


obr. 6

Obrázek


Obr. 4 - Akvárium 2 mesiace po napustení.

Obr. 5 - Akvárium 2,5 mesiaca po napustení. Pozadie z bridlice vhodne dopĺňa zeleň rastlín a rybky sa cítia bezpečnejšie.

Obr. 6 - Akvárium 3 mesiace po napustení.



Copyright © 2004 Robert Toman

Originál článku najdete na webu AQUAWORLD v sekci "Urob si sám"
Uživatelský avatar
canart
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 918
Obrázky: 72
Registrován: 04 dub 2005, 22:28
Bydliště: Nitra - SR

Příspěvekod Akvam@n » 08 úno 2006, 21:00

No,pěkné.
Uživatelský avatar
Akvam@n
podezřelý uživatel
 
Příspěvky: 102
Registrován: 03 úno 2006, 15:12


Zpět na O technice

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků