Výroba krytu na akvárium s osvetlením

Podskupina článků pojednávající o výrobě pozadí, filtrů, akvárií a podobně!

Moderátor: Team AkvaMalawi

HODNOCENÍ ČLÁNKU

Můžete označit 1 možnost

 
 
Zobrazit výsledky

Výroba krytu na akvárium s osvetlením

Příspěvekod canart » 20 čer 2005, 21:29

Výroba krytu na akvárium s osvetlením


Na výrobu som použil latky zakúpené v Baumaxe. Najprv som vyrobil kostru z latiek 3,8 x 2 cm. Tieto som spojil skrutkami do dreva s bočnými latkami tak, že predná a zadná lišta mali dĺžku zhodnú s dĺžkou akvária (v tomto prípade 85 cm + 2 mm). Medzi tieto latky som vložil bočné latky, ktorých dĺžka je spolu so šírkou prednej a zadnej latky rovná šírke akvária (v mojom prípade 45 cm + 2 mm) (Obr 1, 2). Čiže dĺžka bočných latiek je 41 cm + 2 mm. Najlepšie je však všetko premerať priamo na akváriu, pretože šírka latiek deklarovaná v obchode väčšinou nie je presná. 2 mm som pridal preto, aby nebol osvetľovač nasadený natesno. Pri naplnení vodou sa sklo mierne vyduje a môžu nastať problémy s nasadením alebo so zosadením telesa v budúcnosti (moje skúsenosti z predošlého osvetľovača, ktorý bol presne na mieru). Týmto máme kostru telesa hotovú. Pre lepšiu pevnos? odporúčam na spoje použi? aj lepidlo na drevo, napr. Ponal.




obr. 1

Obrázek




obr. 2

Obrázek



obr. 3

Obrázek



obr. 4

Obrázek



Ďalej budeme potrebovať lišty hrúbky asi 0,8 - 1 cm (záleží od vkusu). Ja som použil hrúbku 1 cm. Šírka latiek by mala by? taká, aby po nasadení telesa na akvárium prekrývali hladinu vody v akváriu. Čiže šírka latiek kostry (3,8 cm) + vzdialenos? hladiny od vrchnej časti skla, väčšinou je na prednom a zadnom skle nalepená sklená výstuž, ktorá slúži zároveň na položenie krycích skiel. Tam končí väčšinou aj hladina vody. V mojom prípade mali lišty šírku 6 cm. Tieto lišty potom napílime na krajoch do uhla (45°), aby sa lišty po spojení neprekrývali, ako v prípade kostry, ale, aby sa spojili pekne v rohu (Obr. 3, 4). Lišty prilepíme lepidlom na drevo, napr. Ponal zvonka na kostru a to tak, že ich zarovnáme s jednou hranou kostry. Stiahneme stolárskymi svorkami a necháme lepidlo zaschnú?. Pre spevnenie môžeme ešte zvnútra lišty priskrutkovať ku kostre (Obr. 3). Tým sme dostali základ telesa, ktorý keď položíme na akvárium presne zapadne na hornú čas? akvária a čas? líšt, ktoré sme nalepili dokola kostry, bude prečnievať dolu a zakrývať sklené výstuže akvária (ak tam sú).



obr. 5

Obrázek



obr. 6

Obrázek



obr. 7

Obrázek



obr. 8

Obrázek



Do zadnej lišty vyvŕtame dieru (Obr. 5), kade budeme ?ahať všetky káble, preto je potrebné si rozmyslie?, koľko neónových trubíc použijeme, ich zapojenie. Podľa toho budeme vedie? koľko drôtov pôjde cez dieru. Ak plánujeme použi? v kryte aj ventiláciu (odporúčam si to premyslie? dopredu) kvôli vysokej teplote cez leto, vyvŕtame do zadnej lišty dve diery, do ktorých potom vsunieme konektory na pripojenie ventilátorov. Zadnú lištu zbrúsime zhora asi 2 mm (Obr. 6, 7), pretože tam budeme pripevňovať pánt na spojenie s krycou doskou. Ak plánujeme použi? v akváriu externý kanistrový filter, musíme v kryte urobi? výrezy, cez ktoré pôjde prívodná a odvodná hadica filtra. Odporúčam si tieto výrezy pripravi?, aj keď momentálne používame iný typ filtrácie. V budúcnosti je potom problematickejšie všetko odinštalovať a robi? otvory. Ak aj nikdy externý filter nepoužijeme, otvory nebudú prekážať, pretože budú v zadnej časti telesa. Výrezy vypílime na krajoch zadnej časti krytu približne 2 cm od okrajov v šírke hadíc (Obr. 6, 7, 8). Je lepšie tieto priechody vypíli? než vyvŕtať diery, aby sme mohli osvetľovač zosadi? aj bez odpájania filtra.

Ak máme všetky otvory pripravené, prešmyrgľujeme celý výrobok jemným šmyrgľom, aby bolo drevo hladké a môžeme natierať. Ja som použil čiernu farbu zn. Balakryl, matnú. Farba sa nemusí riedi?, odoláva aj poveternostným vplyvom a je riediteľná vodou, takže štetec nie je problém po práci poriadne umy?. Okrem toho farba nezapácha, takže sa dá natierať takmer hocikde. Výrobok ponatierame dôkladne zo všetkých strán, aby sme ochránili drevo pred vplyvom vlhkosti. Na predchádzajúci kryt, ktorý som vyrobil dávnejšie, som použil čiernu farbu, lesklú zn. Alkyton, ktorá je tiež dobrá, ibaže zapácha a nie je riediteľná vodou.

Po dôkladnom preschnutí náteru môžeme pripoji? vrchné krycie dosky. Tieto som si dal presne odrezať v Baumaxe z čiernej laminovanej drevotriesky hrúbky 1,6 cm (čím tenšie, tým ľahšie). Ich rozmer je na dĺžku taký, ako dĺžka základu osvetľovača, ktorý máme natretý. Šírku majú rovnakú, čiže každá z nich tvorí polovicu šírky základnej nosnej časti (Obr. 9).




obr. 9

Obrázek



obr. 10

Obrázek



obr. 11

Obrázek



obr. 12

Obrázek



Ak uvažujeme o zabudovaní ventilácie, musíme si pripravi? otvory v kryte na ventilátory. Použil som malé ventilátory CPU s chladičom z počítača zn. Titan rozmerov 5x5 cm. Chladič sa dá bez problémov odskrutkovať. Oba ventilátory sa dajú pripoji? na adaptér a rozbehnú sa aj pri napätí 6 V. Do zadnej hornej dosky som navŕtal otvory o priemere 5 cm (Obr. 10). Na prekrytie otvoru, aby sa zakryl "ozobaný" okraj diery a na ochranu ventilátora, som do otvoru vlepil plastové mriežky (Obr. 11, 12).




obr. 13

Obrázek



obr. 14

Obrázek



obr. 15

Obrázek



K základnej časti krytu pripevníme zadnú dosku klavírovým pántom, ktorý osadíme na zbrúsenú hranu zadnej lišty (Obr. 13, 14, 15). Potom pripevníme k tejto doske aj prednú kryciu dosku, opä? klavírovým pántom. Spojením oboch krycích dosiek klavírovým pántom navzájom a tiež k zadnej lište kostry je umožnené odklopi? buď len prednú polovicu krytu (pri kŕmení, čistení a menších zásahoch do akvária) (Obr. 16, 17) alebo celý kryt (pri väčších prácach, aby sa nemusel odkladať celý kryt s osvetlením) (Obr. 18, 19). Tak máme hlavnú čas? krytu skompletizovanú.




obr. 16

Obrázek



obr. 17

Obrázek



obr. 18

Obrázek



obr. 19

Obrázek



Po vyrobení drevenej časti krytu pokračujeme inštaláciou elektrickej časti krytu. Na úvod musím upozorni?, že práca s elektrickým príslušenstvom môže by? životu nebezpečná, preto, ak nemáte skúsenosti s prácami, ktoré nasledujú, nechajte to radšej na elektrikára profesionála. Predídete tak minimálne škode na súčiastkach, ktoré môžu by? dos? drahé (napr. neónové trubice). A pred zapnutím osvetlenia si ešte raz skontrolujte správnos? zapojenia podľa schémy. Inak sa môže stať, že Vám trubica za 600 .- blikne a bude tma. Tak ako mne :-)

Do pripraveného krytu, ak je to potrebné vlepíme alebo upevníme skrutkami vymedzovacie kolíky. Záleží to od rozmerov akva, aby sme dosiahli vzdialenos? medzi päticami, ako je dĺžka trubíc. Na tieto kolíky pripevníme pätice, ktoré držia po oboch stranách trubice. Ja som použil staršie bakelitové pätice. (Obr 20). Treba pamätať na vzdialenos? medzi susednými päticami. Ak by boli trubice tesne pri sebe, nebudú sa dať z pätíc vytiahnu?, pretože budú vadi? pätice trubice predchádzajúcej. Ak máme pätice pripevnené, môžeme pripoji? kábliky. Ja som použil čiernu dvojlinku s prierezom vodiča 1 mm. Pripojenie trubíc a ostatného materiálu (štartérov, tlmiviek, kondenzátorov) som robil podľa schémy. Uvádzam možnosti pripojenia jednej alebo dvoch trubíc. Upozorňujem však na to, že pripojenie 2 trubíc na jednu tlmivku funguje iba s trubicami do 60 cm! Pri dlhších trubiciach sa Vám nezopnú obe, ale iba jedna trubica. Práve pri špekuľovaní s týmto zapojením som prišiel o dve trubice.
Prepojenie spomenutých elektrických súčiastok s trubicami je vhodné urobi? oddelene, tzn. všetky súčiastky umiestni? mimo krytu. Tým je menšie riziko pôsobenia vlhkosti a úrazu elektrickým prúdom. Tlmivky často dobre hrejú, takže umiestnením mimo akva odstránime aspoň čiastočne prehrievanie vody v akva. Všetky súčiastky je najlepšie umiestni? do nejakej, napr. plastovej krabice pod akvárium.

Ak máme všetky káble vyvedené z pätíc, prevlečieme ich cez otvor v zadnej strane krytu a buď ich priamo pripojíme na súčiastky (tlmivky atď.) alebo ich pripájkujeme na viacpólový konektor (Obr. 21, 22), ktorého druhú čas? spojíme káblami so spomenutými súčiastkami. To nám potom umožní bez problémov zloži? kryt z akva jednoduchým rozpojením konektora bez obtiažneho ?ahania celej dosky so súčiastkami (ktoré sú dos? ?ažké) hore cez akvárium.




obr. 20

Obrázek



obr. 21

Obrázek



obr. 22

Obrázek



obr. 23

Obrázek



Pätice, ktoré som použil ja majú odkryté spojenie káblikov s päticou, preto som zalial tieto spoje akrylátovým tmelom. Zostáva pripevni? ventilátory do príslušných otvorov tak, aby hnali vzduch smerom do krytu na trubice (Obr. 21). Kábliky vyvedieme na zadnú stranu, kde do otvorov upevníme konektory (Obr. 23). Druh prepojenia je možné rieši? rôznym spôsobom. V mojom prípade som kábliky z ventilátorov pripojil na rozoberateľné konektory, do ktorých sa pripoja "cinch" kolíky pipájkované na kábliky adaptéra. To umožní okamžité odpojenie adaptéru od krytu, prípadne odpojenie iba jedného ventilátoru. Je vhodné použi? adaptér s regulovateľným výstupom. Dva ventilátory sa kľudne rozbehnú aj pri 6V.




obr. 24

Obrázek



obr. 25

Obrázek



V podstate je kryt hotový, stačí nasadi? trubice pripoji? konektory na ventilátory a hlavný konektor k elektrickým súčiastkám a môžeme zapnú? prúd. Dúfam, že všetko bude svieti? tak, ako má (obr 24, 25).

Copyright © 2004 Robert Toman


Originál článku najdete na webu AQUAWORLD v sekci "Urob si sám"
Uživatelský avatar
canart
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 918
Obrázky: 72
Registrován: 04 dub 2005, 22:28
Bydliště: Nitra - SR

Příspěvekod kimyy » 30 črc 2009, 11:54

Potřebovala bych poradit s osvětlením do akvária. Mám 54l akva a moje zářivka má pouze 15W, rostlinky mi tam rostou opravdu velmi špatně. Ve zverimexu mi poradili, abych si u eletrikáře nechala ke krytu přidělat normální žárovky. Není to nebezpečné? Kdyby na ně stříkla voda, přece prasknou. Do krytu na akváriu se už další zářivka nevejde.
kimyy
uživatel webu
 
Příspěvky: 6
Registrován: 27 črc 2009, 22:06

Příspěvekod melanochromis1975 » 30 črc 2009, 12:45

Sikovny a vymakany.
Uživatelský avatar
melanochromis1975
častý přispívatel
 
Příspěvky: 261
Obrázky: 23
Registrován: 23 dub 2009, 18:43
Bydliště: London
Kolik let děláte akvaristiku?: 0

Příspěvekod bubaalla » 13 led 2010, 01:17

ahoj, super :24: , inspirativne. no, nemas problem s vlhkostou, aj ked mas ventillatore, je to postacujuce?
bubaalla
nový uživatel
 
Příspěvky: 1
Registrován: 12 led 2010, 14:42

Příspěvekod brano ba » 13 led 2010, 12:03

kimyy píše:Potřebovala bych poradit s osvětlením do akvária. Mám 54l akva a moje zářivka má pouze 15W, rostlinky mi tam rostou opravdu velmi špatně. Ve zverimexu mi poradili, abych si u eletrikáře nechala ke krytu přidělat normální žárovky. Není to nebezpečné? Kdyby na ně stříkla voda, přece prasknou. Do krytu na akváriu se už další zářivka nevejde.


Klasicke ziarovky tam urcite nedavaj. Daj si tam skor dorobit este jednu trubice, najskor asi T5-ku. Na trubice sa daju kupit vodotesne patice, takze v tom pripade je to OK
Uživatelský avatar
brano ba
uživatel webu
 
Příspěvky: 55
Obrázky: 6
Registrován: 26 říj 2009, 13:41
Bydliště: Marianka
Kolik let děláte akvaristiku?: 4

Příspěvekod macha » 13 led 2010, 16:00

I já vlastřnil podobné kryty.Je to levné řešení,ale má i své nevýhody,vlhkost,váha,tloušťka,manipulace.Časem jsem stejně investoval do umělohmotných krytů firmy FARAO. Jinak si šikovný a canart je má inspirace. :o
Uživatelský avatar
macha
přispívatel
 
Příspěvky: 124
Obrázky: 35
Registrován: 26 bře 2008, 17:14
Bydliště: Bojkovice


Zpět na O technice

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků

cron