Ako som riešil filtráciu I

Podskupina článků pojednávající o výrobě pozadí, filtrů, akvárií a podobně!

Moderátor: Team AkvaMalawi

HODNOCENÍ ČLÁNKU

Můžete označit 1 možnost

 
 
Zobrazit výsledky

Příspěvekod Mauve » 28 čer 2005, 14:59

Ano, Roberte, vím to přesně, pohne se jednou trubičkou a všechno snažení je pryč :wink:

Před cca 14ti dny jsem zjednodušil interiér, dal jsem jen pár větších kamenů, což jsem měl udělat už dávno, holt někdy potřebuje člověk dojít k poznání přes omyly. Akorát se mi zbořil ten ideální koloběh, takže jsem muset trochu pohnout s tryskami a dostal jsem se zpět k optimu. Tato záležitost je velmi složitá, neexistují obecné rady, je to prostě o individuálních pokusech se směry proudění vody.
Lubovi držím moc palce, prohlížel jsem něco podobného na nějakých USA stránkách, kde měli tyto trubičky za pozadím, což je jistě problematičtější, než po pískem.

Lubo, odvedl jsi skvělou práci, neber to od nás jako skepsi a š?ourání, osobní zkušenosti bývají nejlepší pomocníci při bádání.
Uživatelský avatar
Mauve
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 1148
Obrázky: 43
Registrován: 06 kvě 2005, 09:51
Bydliště: Pardubice

Příspěvekod Lgaspo » 28 čer 2005, 14:59

To by slo, len to kyprenie pod sietkou bude trochu zlozitejsie ale da sa aj to napr, pomocou ihlice na strikovanie :D

A ak ten piesok bude robit neplechu da sa to opravit tak, ze sietku vyhodim a potrubie v dne oblepim pieskom pomocou silikonu. Potom budu mat ryby volny pristup az ku dnu. Priznam sa, ze som to mal povodne v plane urobit takto len som bol trosku lenivý :wink:
Naposledy upravil Lgaspo dne 28 čer 2005, 15:14, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
Lgaspo
technická podpora
technická podpora
 
Příspěvky: 1510
Obrázky: 52
Registrován: 05 kvě 2005, 14:38
Bydliště: Bratislava - SR
Kolik let děláte akvaristiku?: 10

Příspěvekod Lgaspo » 28 čer 2005, 15:02

Mauve píše:Lubo, odvedl jsi skvělou práci, neber to od nás jako skepsi a š?ourání, osobní zkušenosti bývají nejlepší pomocníci při bádání.


Chalosi, to je uplne v pohode. Prave naopak, som rad, ze o tom takto debatime. Aspon to budem moct zoptimalizovat :D
Uživatelský avatar
Lgaspo
technická podpora
technická podpora
 
Příspěvky: 1510
Obrázky: 52
Registrován: 05 kvě 2005, 14:38
Bydliště: Bratislava - SR
Kolik let děláte akvaristiku?: 10

Příspěvekod Grohic » 28 čer 2005, 18:32

Je to skvěle vymyšlený, odvedl si dost práce, ale co me napada je to, ze ti ty rybky prehrabou dno a budou videt ty trubky, ale fakt jinak super
Uživatelský avatar
Grohic
častý přispívatel
 
Příspěvky: 249
Obrázky: 12
Registrován: 02 kvě 2005, 19:00
Bydliště: Trutnov

Příspěvekod Lgaspo » 28 čer 2005, 18:37

Ved prave od toho je tam ta sietka, aby sa k tym trubkam nedostali. A pochybujem, ze sa budu prehrabavat z okrajov akva kde sietka nie je popod sietku k trubkam. Jedine co sa moze stat, ze odkryju sietku ale to je v podstate to iste ako ked odkryju dno.
Uživatelský avatar
Lgaspo
technická podpora
technická podpora
 
Příspěvky: 1510
Obrázky: 52
Registrován: 05 kvě 2005, 14:38
Bydliště: Bratislava - SR
Kolik let děláte akvaristiku?: 10

Příspěvekod Grohic » 28 čer 2005, 18:40

Aha, tak to sem to spatne pochopil :lol: ja myslel ze ty sitky sou na tryskach aby se tam nedostaval pisek, tak timto se omlouvam :oops:
Uživatelský avatar
Grohic
častý přispívatel
 
Příspěvky: 249
Obrázky: 12
Registrován: 02 kvě 2005, 19:00
Bydliště: Trutnov

Příspěvekod Lgaspo » 28 čer 2005, 18:43

Pohoda Grohiku :mrgreen:
Uživatelský avatar
Lgaspo
technická podpora
technická podpora
 
Příspěvky: 1510
Obrázky: 52
Registrován: 05 kvě 2005, 14:38
Bydliště: Bratislava - SR
Kolik let děláte akvaristiku?: 10

Příspěvekod Lgaspo » 18 črc 2005, 16:02

Tak som tuho uvazoval nad vasim radami a navrhmi a trochu som poupravil system trysiek.

Za prve som kryciu sietku nechal len nad potrubim v sirke cca 10 cm. Tymto som dosiahol to, ze ryby budu moct piesok prehrabavat az po dno a aj ja ho budem moct pri odkalovani (pokial bude potrebne) preryt prstom az po dno.

Za druhe som upravil smer pohybu vody vyvolany tryskami. Trysky povodne hnali vodu pod cca 45 stupnovym uhlom od dna smerom k hladine, co vlastne dvihalo vodu hore od dna a mohlo tak vytvarat chaoticke prudenie vody v akva.
Momentalne mam trysky upravene tak, ze vodu v akva zenu ponad dno a smeruje ju na pumpy v rohoch akvarka. Urobil som to tak, ze som na trysky nastrcil kolena co mi zostali z potrubia. Takto mam moznost presne urcovat smer prudenia vody z jednotlivych trysiek a upravovat ho podla potreby do vsetkych smerov. Trosku viac roboty dalo zamaskovat kolena dekoraciou ale da sa to zvladnut.
Zatial to funguje uplne super. Vsetok detrit (od troch ancistrusov, a ti ho teda narobia dost :D ) sa sustreduje pri pumpach. Ale po vlozeni cichlid do akva detrit z vecera do rana akoby zazrakom zmizol a dno je takmer ciste.
A navyse sa zda, ze sa to prudenie rybkam paci. Plavaju proti tryske, potom sa nechaju unasat spat a zasa plavaju proti tryske a tak dokola :)
Naposledy upravil Lgaspo dne 16 srp 2005, 16:12, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
Lgaspo
technická podpora
technická podpora
 
Příspěvky: 1510
Obrázky: 52
Registrován: 05 kvě 2005, 14:38
Bydliště: Bratislava - SR
Kolik let děláte akvaristiku?: 10

Příspěvekod Martin Novák » 18 črc 2005, 19:27

Samotné ryby vytvářejí dostatečné proudění, takže to tvé umělé ještě podpoří. Já mám také dno čisté, protože stačí když se pět minut prohánějí u dna vedoucí samci od L. trewavasae (13cm) a ti svými ploutvemi pěkně uklidí celé dno :-)

Až budeš znovu fotit akva, tak jsem zvědav na to zamaskování.
Uživatelský avatar
Martin Novák
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 1501
Obrázky: 93
Registrován: 19 bře 2005, 16:49
Bydliště: Písek
Kolik let děláte akvaristiku?: 22

Příspěvekod Lgaspo » 16 srp 2005, 16:09

Takze mechanicka filtracia bezi v akva 2 mesiace a som s nou spokojny az na 2 male detaily:

1. pristup vody k jednej z pump som riesil trochu nestastne (Obr. 3 v clanku). Problem je v tom, ze pred samotnou pumpou je z boku prekazka v podobe vycnelku z pozadia a pred nou sa hromadi detrit.
Riesenie: staci tu prekazku jednoducho odstranit a bude to OK. Asi tu prekazku trochu od spodu vylupem, aby mohla voda a teda aj detrit popod nu prudit smerom k pumpe.

2. ako som uz pisal v reakciach vyssie, nie je uplne idealne smerovat trysky hore pod 45 stupnovym uhlom. Takto sa drobny detrit zbytocne dviha hore do stlpca vody a potom v nej plava. Po nasadeni kolien na trysky (pozri reakcie vyssie) sa voda pohybuje ponad dno a smeruje detrit tam kde ho chcem mat a funguje to uplne 100%.
Riesenie: momentalne som to riesil tymi kolenami, co ale prinieslo trochu starosti s ich zamaskovanim v akva. Ak to budem niekedy prerabat, alebo robit v novom akva, tak uz si rovno tie trysky nasmerujem do pozadovaneho smeru.
Uživatelský avatar
Lgaspo
technická podpora
technická podpora
 
Příspěvky: 1510
Obrázky: 52
Registrován: 05 kvě 2005, 14:38
Bydliště: Bratislava - SR
Kolik let děláte akvaristiku?: 10

PředchozíDalší

Zpět na O technice

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron