Ako som riešil filtráciu II

Podskupina článků pojednávající o výrobě pozadí, filtrů, akvárií a podobně!

Moderátor: Team AkvaMalawi

HODNOCENÍ ČLÁNKU

Můžete označit 1 možnost

 
 
Zobrazit výsledky

Ako som riešil filtráciu II

Příspěvekod Lgaspo » 28 čer 2005, 09:19

Ako som riešil filtráciu II


V prvej časti článku o filtrácii som opísal systém mechanického filtrovania v mojom akváriu. V tejto časti opíšem ako som riešil biologickú filtráciu.

Biologickú filtráciu som riešil pomocou externého biofiltra. Princípom biologickej filtrácie je rozklad zlúčenín dusíka baktériami. Z tohto dôvodu sa biologické filtre konštruujú tak, aby vytvorili čo najoptimálnejšie podmienky čo najväčšiemu počtu baktérií.
Poďme pekne po poriadku a začneme od miesta kde voda opúšťa akvárium. V pravom rohu akvária je urobená prepadová komora o rozmeroch 15 x 20 x 63 cm, ktorá je hore ukončená hrebeňom, kadiaľ do nej priteká voda z akvária. Na dne komory je vyvrtaná diera o priemere 5 cm. Do tejto diery je pomocou prechodky umiestnená fajka z pvc rúry, ktorá je vysoká 58 cm, pričom nasávací otvor fajky je vo výške 46 cm. Takto je zabezpečené, že hladina vody v komore je vo výške cca 50 cm, čiže 12 cm pod úrovňou hladiny v akváriu. Do krytky PVC fajky som vyvŕtal otvor o priemere 4 mm aby mohla fajka nasávať vzduch a nevznikal syfónový efekt, kedy by hladina vody v prepadovej komore stále prudko kolísala hore dole. Veľkosťou tejto dierky je možné regulovať množstvo odtekajúcej vody do filtra. Čím väčšia diera, tým menej vody cez fajku prejde a naopak (Obr. 1, 2 a 3).



Obr. 1

Obrázek



Obr. 2

Obrázek



Obr. 3

Obrázek



Za prechodkou v dne akvária pokračuje PVC rúra cez dieru v stojane až nad prvú komoru externého biofiltra. Pôvodne som mal túto časť vyriešenú tak ako vidíte na Obr. 4.



Obr. 4

Obrázek



Toto riešenie sa ale po spustení filtrácie ukázalo ako nie príliš vhodné a optimálne. Voda prechodom cez dve kolená v tvare ležatého „S“ bola príliš hlučná, čo mi dosť prekážalo. Preto som túto časť nakoniec prerobil nasledovne (Obr. 5):



Obr. 5

Obrázek



Pri takomto riešení voda nemá žiadnu prekážku a môže voľne prechádzať z akvária až do filtra. Navyše, použitím rozťahovacej hadice na výstupe z potrubia, som získal možnosť regulácie hĺbky ponoru vyústenia potrubia pod hladinu vody v prvej komore filtra. Nastavením správnej hĺbky ponoru sa dá tiež do určitej miery znížiť hlučnosť celeho systému.
Aj napriek tomu, že sa mi týmto spôsobom podarilo značne znížiť hlučnosť systému oproti pôvodnému stavu, stále som ešte nebol úplne spokojný. Preto som ešte použil ďalšie dva prostriedky na zníženie hluku tečúcej vody.
Do fajky odvádzajúcej vodu z akvária som zasunul dve plastové reťaze, ktoré som na nasávacom otvore fajky prichytil pomocou umelohmotnej tyčinky (Obr. 6).



Obr. 6

Obrázek



Takto voda steká po jednotlivých okách reťaze, čím sa výrazne znížila hlučnosť.
Na druhom konci potrubia reťaze voľne vystupujú z potrubia do prvej komory filtra (Obr. 7)



Obr. 7

Obrázek



Posledný zdroj hluku čo ma ešte trápil (okrem čerpadla, ale o tom ďalej v članku) bol prítok vody do prepadovej komory cez hrebeň. Voda odchádzajúca z akvária musí prekonať rozdiel výšok hladín v akváriu a v prepadovej komore (cca 12 cm), pričom vzniká hluk. Aby som sa tohto hluku zbavil, obložil som miesto prepadu biomolitanom, ktorý na jednej strane znížil hlučnosť takmer na nulu a zaroveň slúži aj ako predfiltrácia pred extérnym biofiltrom (Obr. 8 )



Obr. 8

Obrázek



Ok, dostali sme sa z akvária až do externého biofiltra. Biofilter ma rozmery 73 cm dĺžka x 35 cm šírka a 40 cm výška, čiže cca 100 l. Je to prepažkový biofilter so 4-mi komorami (Obr. 9).
Prvá komora filtra, do ktorej priteká voda z akvária, je riešená trošku neštandardne. Ako vidieť na Obr. 9 dole v tejto komore je umiestnena malá nádrž o rozmeroch 26 x 33 x 35 cm. Voda z akvária najskôr priteká do tejto nádrže a až potom z nej cez vrch (cez všetky steny) preteká do prvej komory. A aký ma toto vlastne význam?
Veľmi ma zaujala myšlienka HMF filtrácie, ktorej podstatou je vytvoriť optimálne podmienky pre baktérie rozkladajúce zlúčeniny dusíka tým, že sa voda vedie cez čo najväčšiu polochu biomolitanu hrubého cca 3 cm pri pomalom prietoku vody cca 5 až 10 cm za minútu. Metóda vychádza z poznatku, že najviac baktérii sa nachádza v prvých troch cm biomolitanu, kde je aj najlepší prístup kyslíku, ktorý tieto baktérie potrebujú. Ďalej z toho, že pri príliš silnom prietoku vody cez biomolitan, sú baktérie týmto silným prúdom zbytočne strhavané a výplavované von z biomolitanu a zároveň baktérie nestíhaju vodu prečistiť keď okolo nich prúdi voda príliš rýchlo. Bližšie pozri http://sk.wikibooks.org/wiki/HMF_filtre
Chcel som preto nejak skĺbiť klasický biofilter s HMF filtrom a napadlo ma práve toto riešenie. Celá nádržka v prvej komore je obložená biomolitanom o hrúbke 3 cm a zrnitosti 30, cez ktorý je voda nutená pretekať keď opúšťa nádržku. Takto som získal plochu 4 250 cm2 čo predstavuje prietok okolo 5 cm za minútu pri čerpadle s výkonom 1200 l / hod.

Za prvou komorou sa nachádzajú dve komory, v ktorých sú biomolitany o hrúbke 5 cm a zrnitosť majú tiež 30. V poslednej komore je umiestnené čerpadlo, ktoré tlačí vodu späť do akvária (Obr. 10 a 11)


Obr. 9

Obrázek



Obr. 10

Obrázek



Obr. 11

Obrázek


Na potrubí za čerpadlom mám ventil, ktorý slúži na reguláciu prietoku vody v systéme filtrácie (Obr. 11). Ďalej je potrubie vedené po zadnej strane akvária a vyúsťuje v opačnom rohu akvária ako je prepadová komora (Obr 12 a 13).



Obr. 12

Obrázek



Obr. 13

Obrázek



Týmto je kolobeh vody z akvária cez externý biofilter a späť do akvária uzavretý.

O obeh vody v systéme sa stará čerpadlo Eheim 1250 s prietokom 950 l/hod pri výške výtlaku 1,3 m. Pri tomto výkone sa vodá v akváriu prečerpá za hodinu približne 2 krát (akva ma 600l, ale po odpočítaní dekorácie je to okolo 500 l), čo je podľa mňa vhodné a postačujúce pre čo najvyššiu učinnosť biofiltra. Najskôr som použil čerpadlo Eheim 1260 s výkonom približne 1800 l/hod pri výške výtlaku 1,3 m, čo znamenalo prečerpanie vody z akvária cez filter za hodinu cca 4 krát. Videlo sa mi to zbytočné a navyše to bolo všetko podstatne hlučnejšie – čerpadlo a aj šumenie vody.
Všetky miesta, kde sa čerpadlo a potrubie naň napojené dotýka filtra, stojanu alebo akvária som podložil kúskom biomolitanu aby som v čo najväčšej miere zabránil prenosu vibrácii z čerpadla a tým znížil hlučnosť.

Teraz sa pozrieme na to, ako tento system rozbehnúť. Vychádzajme zo stavu keď sú akvárium aj nádrž biofiltra prázdne:
1. najskôr sa naplní akvárium tak aby hladina vody v prepadovej komore siahala tesne pod nasavací otvor fajky. (Mohla by tu byť aj druhá alternatíva, keď sa akvárium naplní tak aby voda neprechádzala do prepadovej komory, čiže tesne po prepad do prepadovej komory. V tomto prípade ale musí byť v biofiltry dostatočná zásoba vody aby sa po spustení filtrácie dokázala prepadová komora naplniť vodou z filtra a zárovaň zostalo aj dosť vody na obech v systéme.)
2. potom sa naplní vodou biofilter. Pri napĺňaní filtra treba myslieť na to, že v ňom musí byť dostatok vody na naplnenie potrubí a na zdvihnutie hladiny v prepadovej komore tak, aby voda začala stekať do filtra. Nakoľko mám pomerne veľký filter, ktorý je umiestnený pod dierou v dne prepadovej komory, tak som si v ňom nechal rezervu o objeme 15 l, čo je objem vody v prepadovej komore. V prípade, keby zlyhala prechodka v dne a začala by prepúšťať vodu z prepadovej komory, filter túto vodu zachytí.
3. nakoniec sa spustí čerpadlo. Čerpadlo začne tlačiť vodu do akvária, čím sa začne znižovať hladina vody vo filtry a naopak začne stúpať v akváriu. Voda v prepadovej komore začne stúpať až dosiahne ústie sacieho otvoru fajky a začne pretekať do filtra. Kolobeh je uzavretý a filter beží.

Ak by počas prevádzky filtra došlo k výpadku elektrickej energie filter prestane tlačiť vodu do akvária a hladina vody vo filtry začne stúpať a naopak v akváriu a časom aj v prepadovej komore začne klesať. V momente keď hladina v prepadovej komore klesne pod sací otvor fajky, prestane do filtra pritekať voda a systém sa dostane do stavu v akom bol pred jeho spustením. Z tohto opisu je jasné, že v prípade výpadku energie nehrozí žiadna katastrofa a voda sa pekne ustáli v oboch nádržiach.

Takže, takto som sa ja osobne vysporiadal s otázkou filtrácie v mojom akváriu. Snáď to niekomu z vás pomôže a bude ho inšpirovať.

Ľuboš Gašparík alias Lgaspo
Naposledy upravil Lgaspo dne 20 zář 2006, 13:56, celkově upraveno 3
Uživatelský avatar
Lgaspo
technická podpora
technická podpora
 
Příspěvky: 1510
Obrázky: 52
Registrován: 05 kvě 2005, 14:38
Bydliště: Bratislava - SR
Kolik let děláte akvaristiku?: 10

Příspěvekod Martin Novák » 28 čer 2005, 14:25

Máš promyšlené vše. :-) Je to vážně paráda. Účinnost bude jistě větší. Možná se také pustím do přestavby mého biofiltru a nařežu mé biomolitany ze 7cm na 3 cm. Uvidím, jak bude fungovat biofiltrace u Tebe v provozu. Už jsem na to zvědav :-)
Uživatelský avatar
Martin Novák
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 1501
Obrázky: 93
Registrován: 19 bře 2005, 16:49
Bydliště: Písek
Kolik let děláte akvaristiku?: 22

Příspěvekod canart » 28 čer 2005, 14:36

Dobra praca Lubos! Paci sa mi riesenie prvej komory.
Uživatelský avatar
canart
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 918
Obrázky: 72
Registrován: 04 dub 2005, 22:28
Bydliště: Nitra - SR

Příspěvekod Lgaspo » 28 čer 2005, 15:05

canart píše:Dobra praca Lubos! Paci sa mi riesenie prvej komory.


Vsak som nad tym biofiltrom stravil zopar noci kym som ho vymyslel
Zatial slape ako hodinky :wink:
Uživatelský avatar
Lgaspo
technická podpora
technická podpora
 
Příspěvky: 1510
Obrázky: 52
Registrován: 05 kvě 2005, 14:38
Bydliště: Bratislava - SR
Kolik let děláte akvaristiku?: 10

Příspěvekod Radim Zídek » 29 čer 2005, 22:55

vypadá to dobře a jak ti funguje dorovnání hladin při výpadku proudu????
Uživatelský avatar
Radim Zídek
moderátor
moderátor
 
Příspěvky: 1068
Obrázky: 249
Registrován: 19 bře 2005, 19:11
Bydliště: Hradec Králové

Příspěvekod Lgaspo » 08 črc 2005, 21:26

Radim Zídek píše:vypadá to dobře a jak ti funguje dorovnání hladin při výpadku proudu????


Je to uplne v pohode. Ak vypadne prud voda v akva klesne na uroven vysky prepadovej komory a vyska vody vo filtry sa stabilizuje tak 9 cm pod hornym okrajom filtra. Vyska v prepadovej komore je na urovni fajky.
Uživatelský avatar
Lgaspo
technická podpora
technická podpora
 
Příspěvky: 1510
Obrázky: 52
Registrován: 05 kvě 2005, 14:38
Bydliště: Bratislava - SR
Kolik let děláte akvaristiku?: 10

Příspěvekod Lgaspo » 16 srp 2005, 15:51

Takze biofilter je v prevadzke priblizne 2 mesiace a som max. s pokojny s jeho vykonom. Tu su vysledky merania jeho cinnosti :

Vyska NO2 sa drzi v hraniciach 0 az 0,025 mg/l - pouzivam JBL test
Vyska NO3 je 25 mg/l - pouzivam test od Rataja
Oba udaje boli merane vzdy pred vymenou vody, ktoru robim v tyzdennom intervale. Menim cca 1/3 objemu akva.

Naposledy som vodu menil kvoli testu az po dvoch tyzdnoch. Pred vymenou som nameral 0 mg/l NO2 a 25 mg/l NO3 takze asi prejdem na 2 tyzdnovy interval vymeny vody.

Este je asi zaujimave, ze voda z vodovudu ma obsah NO3 10 mg/l. Cize po dvoch tyzdnoch prevadzky akva jeho hodnota stupne o 15 mg/l

Vzhladom na predfiltre nie je biofilter po 2 mesiacoch zaneseny a nepozorujem ani nijake znizenie prietoku vody.
Uživatelský avatar
Lgaspo
technická podpora
technická podpora
 
Příspěvky: 1510
Obrázky: 52
Registrován: 05 kvě 2005, 14:38
Bydliště: Bratislava - SR
Kolik let děláte akvaristiku?: 10

Příspěvekod Mauve » 16 srp 2005, 16:08

To jsou luxusní hodnoty NOx, časem tě ta tanganyika dostane - s tak výbornými parametry vody neodoláš :wink:
Uživatelský avatar
Mauve
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 1148
Obrázky: 43
Registrován: 06 kvě 2005, 09:51
Bydliště: Pardubice

Příspěvekod Bob » 23 srp 2005, 09:16

Mam otazku. Ked som si pred casom (pat rokov) daval robit svoje akvarko, tak som bohuzial nemal ani tusenie o takomto filtracnom systeme :( Chcem sa opytat, ci existuje nejaky sposob aby sa takyto filter dal urobit aj v nadrzi, ktora nema urobenu dieru na prepad. Neviem, vrtat do hotovej nadrzi sa asi neda, alebo......?
Uživatelský avatar
Bob
častý přispívatel
 
Příspěvky: 275
Obrázky: 103
Registrován: 08 črc 2005, 11:10
Bydliště: Michalovce, SR

Příspěvekod Lgaspo » 23 srp 2005, 09:25

Da sa jedno aj druhe.
Vyvrtat dieru do hotoveho akva je komplikovane ale da sa to urobit povedzme keby si ju vrtal v hornej casti akva.
Ale su aj ine riesenia na principe spojenych nadob.
Pozri toto: http://www.rl180reef.com/pages/standpip ... loseup.htm

Alebo http://www.dursostandpipes.com/ cast Popular Modifikations
Uživatelský avatar
Lgaspo
technická podpora
technická podpora
 
Příspěvky: 1510
Obrázky: 52
Registrován: 05 kvě 2005, 14:38
Bydliště: Bratislava - SR
Kolik let děláte akvaristiku?: 10

Další

Zpět na O technice

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků

cron