Výroba pozadí z břidlice vč. biofiltru

Podskupina článků pojednávající o výrobě pozadí, filtrů, akvárií a podobně!

Moderátor: Team AkvaMalawi

HODNOCENÍ ČLÁNKU

Můžete označit 1 možnost

 
 
Zobrazit výsledky

Výroba pozadí z břidlice vč. biofiltru

Příspěvekod Martin Novák » 15 říj 2005, 20:25

Výroba pozadí z břidlice vč. biofiltru


A je tu ještě jeden velmi zajímavý článek na téma výroba pozadí. Výsledek je podobný jako v předcházejícím článku, ale autor jde na výrobu pozadí trochu jiným způsobem. Kameny nelepí přímo na zadní stěnu akvária.ObrázekNa začátku je potřeba říci, že na pozadí z břidlice se velice dobře chytá řasa a s ní nevypadá pozadí moc esteticky. Proto nedoporučuji se do jeho výroby pouštět, pokud máte větší problémy s řasami. Já naštěstí ve svém 112-ti litrovém aqua řasu až tak moc nemám, takže jsem se rozhodl zpestřit zadní stěnu břidlicí.ObrázekZákladním stavebním prvkem pro výrobu pozadí je břidlice. Já bohužel nemám příležitost získávat ji z přírody, takže jsem byl donucen ji koupit (pro Brňáky: Čtyřlístek - velké zahradnictví vedle OBI v Bystrci). Koupil jsem tedy dva obrovské kusy, které měly nakonec něco přes 10 kilo. Ty jsem posléze naštípal na menší "placáky" s tím, že jsem si je rozdělil do dvou kýblů. Do jednoho velké a do druhého pouze malé kousky, které se odlomí během štípání.ObrázekDalší důležitou součástí je plexisklo (mohlo by to být i sklo), na které budeme břidlici postupně pokládat a posléze lepit. Je ale dobré přesně si změřit vnitřní rozměry akvária a samozřejmě počítat s nějakým materiálem navíc v případě, že rovnou, jako já, vytvoříte současně s pozadím i biofiltr. Pozor, ať pozadí neuděláte větší než již zmíněný vnitřní rozměr akvária.
Poslední důležitou složkou je silikonové lepidlo, které lze koupit v běžných akvaristických prodejnách a obchodech. Já jsem s ním nešetřil a nakonec jsem vyplácal 2,5 balení těchto lepidel, ale myslím si, že bohatě stačí 2.ObrázekJestliže máme připraven všechen materiál, pak můžeme začít s prací. Je dobré řezat plexisklo tak, aby úplně nedosahovalo k bočním stěnám akvária, protože se mezi něj a akvárium dostane voda, která poté může vytékat. Je-li načrtnuto, co a jak vyřezat, pak se může začít. Řezání plexiskla je dosti "nezáživná" práce a docela špatně se řeže. Nedá se řezat elektrickou pilkou, protože jak se při řezání pilka zahřívá třením o plexisklo, tak současně s řezáním plexisklo taví a uřezaný díl se tím pádem zase ve finále slepí. Je možné ale také to, že jsem měl zvláštní druh plexiskla, protože tohle mi nikdy předtím nedělalo. Protože jsem ve svém návrhu počítal s umístěním filtru, tak jsem kromě zadní stěny vyřezal i tři bočnice a spodní část filtru.ObrázekPoznámka red.: Plexisklo se velmi dobře dělí i lámáním. Ostrým hrotem se v místě, kde má být plexisklo odděleno, vyryje rýha (stačí několikrát přejet např. šídlem). Pro jistotu je vhodné udělat rýhu i z druhé strany (tím se zmenší riziko, že plexisklo praskne bokem) a poté plexisklo zlomit přes hranu stolu.ObrázekNyní je zapotřebí slepit "krabici", která vytvoří filtr, která bude jako náplň využívat molitan. Ve spodní části filtru budou navrtané díry na nasávání vody a nahoře bude čerpadlo, které přečerpává vodu přes celý molitanový kvádr. Plexisklo k sobě lepíme silikonovým lepidlem tak, že na hranu plexiskla dáme přiměřenou vrstvu silikonu a poté ji položíme na zadní stěnu z plexiskla, které tvoří celé pozadí (viz. obrázek). Tak slepíme celý kvádr, dobře jej zatížíme a necháme schnout.ObrázekMáme-li všechny tyto práce hotové, pak už zbývá pouze práce příjemná. Nyní je hodně důležité umět si pohrát s tvary břidlice a poskládat ji tak, aby to vypadalo co nejlépe a zároveň aby nebyly velké mezery mezi jednotlivými kameny. Já zvolil možnost překládání, s tím, že mezery, které mi vznikly mezi některými kameny, jsem opět zalepil černým silikonovým kaučukem.
Když už je předloha hotová a jste si jisti tím, že se vám pozadí zamlouvá, pak zbývá už jen jediný krok - přilepení. Ze své zkušenosti si myslím, že stačí opravdu trocha silikonu a po vyschnutí to drží jak ďas . Takže na mé rozměry by bohatě stačily 2 tuby akvarijního silikonu. Na následujících obrázcích je vlevo hotové pozadí před osazením do akvária a napravo je již pozadí nainstalováno v akváriu.ObrázekZávěrem bych chtěl říci, že i přes některé nezáživné práce, jako třeba řezání plexiskla nebo čekání na vytvrdnutí, jsem se docela dobře bavil a výrobu pozadí jsem si pěkně užil. Návod je pouze obecný a je sepsán dle mých zkušeností. Neručím za žádné škody či jiné věci související s tímto projektem.


Text i foto: Jiří Hložek © 2005


Originální publikace na: Akvarko.cz

Autorova domovská stránka: Sagiho aqua
Uživatelský avatar
Martin Novák
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 1501
Obrázky: 93
Registrován: 19 bře 2005, 16:49
Bydliště: Písek
Kolik let děláte akvaristiku?: 22

pozadí

Příspěvekod Platejz » 19 říj 2005, 16:39

Není to špatné taky jsem o něčem takovém uvažoval možná to budu kombinovat s pěnou.Víš udělat nějakou jeskyň přímo na pozadí.
Uživatelský avatar
Platejz
uživatel webu
 
Příspěvky: 32
Obrázky: 12
Registrován: 23 čer 2005, 15:17
Bydliště: Česká Lípa

Příspěvekod Paldo » 05 úno 2006, 12:42

Mám otázku. Ten AQUAEL FAN 2 ti naraz vzduchuje aj čerpá vodu z filtra, alebo máš v akva prídavné vyduchovanie? :?:
Uživatelský avatar
Paldo
častý přispívatel
 
Příspěvky: 390
Obrázky: 31
Registrován: 05 úno 2006, 11:31
Bydliště: pred akva

Příspěvekod Martin Novák » 05 úno 2006, 12:51

Autora článku možno kontaktovat na jeho stránce: http://sagihoaqua.wz.cz/
Uživatelský avatar
Martin Novák
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 1501
Obrázky: 93
Registrován: 19 bře 2005, 16:49
Bydliště: Písek
Kolik let děláte akvaristiku?: 22


Zpět na O technice

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron