3d pozadí pro 300l

Podskupina článků pojednávající o výrobě pozadí, filtrů, akvárií a podobně!

Moderátor: Team AkvaMalawi

3d pozadí pro 300l

Příspěvekod Cerdik » 12 úno 2012, 22:33

Ahoj,
tak jsem se po nekolika letech dokopal zpet do akvaristiky :) a rozhodl jsem se, že začnu jen s rybama bez rostlinstva. Po africe už jsem pokukoval hodně dlouho a čím víc jsem o ní četl a sledoval uživatelské nádrže, tím víc se utvrzuji v tom, že jsem si vybral dobře :D . Díky pozadí, které ubralo prostoru, jsem se zatím rozodl pro jednodruhovku (Saulosi), cca 20+- kusu. Uvidíme jak mi to půjde, kdyžtak k nim něco ještě přihodím.

Zakoupil jsem ve sklorexu nádrž (120*50*50 - na větší není místo), k tomu eheim 2075 a pustil jsem se do výroby pozadí (čekám na stolek a dekl). Zde bych měl jeden dotaz: Nádrž jsem napustil a zjistil, že v jednom spoji (téměř po celé délce) se objevily jakoby "trhlinky" v tom černé silikonu (takové bílé tečky/čárky), ostatní spáry jsou v pořádku. Mám to nějak řešit? Vadí mi to hlavně esteticky, což vyřeším otočením vzad. Spíš jestli se mám obávat pevnosti?... Díky za názor

Rozhodl jsem se použí osvědčenou metodu polystyren - základový nátěr balakryl uni matt - epoxy 1200 + písek. Po cca 14ti dnech usilovné práce je hotovo. Pozadí jsem chtěl hodně členité, a tvaroval jsem ho jako by do hloubky, aby dělal stín a prostorový efekt (vrchní "kameny" čnějí až do loubky 25cm, ve spod je to kolem 3-5cm. Dobře je to videt na posledním fotu.). Posílám nějaké foto, jak to celé vypadá :)


Příprava:
Lepení 2 10cm desek lepidlem pro polystyren (odolný vodě) + nějaká pěna a polystyren navíc.

Obrázek

Další část bylo samotné "kutání. Měl jsem nějaké předlohy, které se mi libily, ale nakonec jsem to stejně udělal podle sebe.

Obrázek

Po důkladném upravení, proměření a opálení hotkovzdušnou pistolí přišlo na řadu úprava povrchu. Jako zákla jsem použil šedý balakryl uni matt.

Obrázek

Po cca 48hodinách, následovala část vrstvy epoxy 1200 + písek. Epoxy jsem ředil lihem, jinak bych se z toho cvoknul. Písek je klasický "betonářský, jen jsem ho několikrát přesel jemným sítem a vysušil u kamen.

Obrázek

Pak následovaly ještě další dva nátěry. Takto to vypadá v akva

Obrázek

a ještě zespodu, "vyspádovnání nahoru, abych zachoval co nejvíc prostoru u dna.
Obrázek

Poslední fáze bude ještě uprava zadní strany a boků (přetřu epoxy) + instalace mřížky na nasávací díru.
Už mám i nachystané nějaké kameny, ale dokud nebude pořešen stolek, tak se zatím dále nepohnu :?
Tak to je zatím vše. Budu aktualizovat, jak se to pone trošku kupředu.

Díky za názory a odpovědi na mé dotazy. :D
Uživatelský avatar
Cerdik
přispívatel
 
Příspěvky: 108
Obrázky: 14
Registrován: 12 úno 2012, 13:16

Příspěvekod Zdendis » 12 úno 2012, 22:54

ahoj , nechci ti kazit radost vypada to fakt nadherne ale muze se ti stat to co se stalo na mem pozadi a to ze se ti ten nejdelsi precnivajici kus muze utrhnout .Me se to stalo , ale musim podotknout ze nemam na tom pozadi nater epoxy .muj vycnelek je cca 15 centimetru do aq . Krasne pozadi , drzim palce a at se dari
Zdendis
uživatel webu
 
Příspěvky: 21
Obrázky: 8
Registrován: 29 říj 2010, 11:08
Bydliště: Č. Budejovice

Příspěvekod Cerdik » 12 úno 2012, 23:05

Ahoj,
na to jsem ani nepomyslel :shock:, ale s 3. vrstvama epoxi by se to stat nemelo. Je to cele jak kamen. Při běžném zacházení snad nebude problém.
Uživatelský avatar
Cerdik
přispívatel
 
Příspěvky: 108
Obrázky: 14
Registrován: 12 úno 2012, 13:16

Příspěvekod joe » 13 úno 2012, 05:06

Ahoj, myslím že se není čeho bát. Pozadí určitě vydrží. Tři vrstvy epoxy jsou jistota. Sklorex je firma, která dává taky jistotu. Já osobně od nich taky akva mám 170x55x60 a no problem. Vše drží jak má. Vyrobily nejedno akva a zkušeností mají dostatek.
joe
uživatel webu
 
Příspěvky: 57
Obrázky: 7
Registrován: 01 zář 2009, 22:35
Bydliště: Cejle ( u Jihlavy )

Příspěvekod Cerdik » 13 úno 2012, 20:42

Tak dnes proběl poslední nátěr. Finlní foto příkládám :D.
Ted už jen čekat na konečné vytvrzení a budu lepit do akva.

Obrázek
Uživatelský avatar
Cerdik
přispívatel
 
Příspěvky: 108
Obrázky: 14
Registrován: 12 úno 2012, 13:16

Příspěvekod Duffman » 14 úno 2012, 09:23

ahoj,já bych ještě pozadí ze zadní strany co nejvíc odlehčil,zvedne se ti objem vody a zmenší vztlak vody na pozadí.
Uživatelský avatar
Duffman
přispívatel
 
Příspěvky: 112
Obrázky: 23
Registrován: 11 lis 2006, 12:12
Bydliště: Uherský Brod

Příspěvekod hr » 14 úno 2012, 09:29

Do zadní části pozadí není radno nijak zasahovat.Mělo by co nejlépe přiléhat ke stěnám aqa a dobře se obtáhnout silikonem, tak aby se mezi sklem a polišem nevytvářelo moc prostoru pro starou vodu.Voda si mezi stěny najde vždy cestu, ovšem čím menší objem to bude tím lépe.
hr
častý přispívatel
 
Příspěvky: 459
Obrázky: 14
Registrován: 02 pro 2009, 13:32

Příspěvekod A+I » 14 úno 2012, 15:07

Cerdik, pozadi mas hezky propracovany, je ale fakt, ze neco zabere.
K veci .. ja bych v zadnym pripade (pohodlnosti nebo chlacholenim druhych, ze to bude OK) nepodcenovala ten spoj s "trhlinkama" nebo bublinkama apod. Zavolej do Sklorexu, at se jedou k vam na to podivat. Ten jeden spoj muze byt lepeny jinym silikonem nez ty ostatni (mozna prosel mrazem a to by pak byl na vyhozeni). Po napusteni by se mohlo akva v tom spoji driv nebo pozdej rozlepit, treba klidne az po zaruce. My bysme to, byt Tebou, nenapousteli, ale reklamovali. To totiz neni zadna sranda, to neni jen kosmeticka vada, ktera se spravi otocenim spoje ke zdi. Bublinky a trhlinky nemaji ve spoji co delat.
Uživatelský avatar
A+I
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 2910
Obrázky: 58
Registrován: 07 dub 2007, 22:11

Příspěvekod Cerdik » 14 úno 2012, 18:13

Ahoj,
tak to jste mě trošku znervoznili. Protože jsem včera volal do sklorexu + jsem tam poslal foto (viz níže). Mluvil jsem přímo s technikem (foto viděl), který mi tvrdil, že se nemám čeho obávat, že staticky je to v pořádku. Navíc to prý časem zmizne... Není tu někdo z oboru, co by se mi k tomu vyjádřil? Jestli jim to nemám hodit na hlavu. Díky

Obrázek
Uživatelský avatar
Cerdik
přispívatel
 
Příspěvky: 108
Obrázky: 14
Registrován: 12 úno 2012, 13:16

Příspěvekod Cerdik » 19 úno 2012, 23:52

Ahoj,
takže foto před napuštěním:

Obrázek
Uživatelský avatar
Cerdik
přispívatel
 
Příspěvky: 108
Obrázky: 14
Registrován: 12 úno 2012, 13:16

Další

Zpět na O technice

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron