Nové akvárium 371 L a návod na výrobu akvarijního krytu

Podskupina článků pojednávající o výrobě pozadí, filtrů, akvárií a podobně!

Moderátor: Team AkvaMalawi

HODNOCENÍ ČLÁNKU

Můžete označit 1 možnost

 
 
Zobrazit výsledky

Nové akvárium 371 L a návod na výrobu akvarijního krytu

Příspěvekod Martin Novák » 03 lis 2005, 20:33

Nové akvárium 371 L a návod na výrobu akvarijního krytu
napsal: Martin Veškrna

Tak už je to tady - po necelém roce provozu mi začalo akvárium 200 L připadat malé a konstrukčně nevhodně řešené pro mé záměry, a tak jsem se rozhodl pořídit něco většího, i když se mi při konečném vyúčtování nákladů silně protočily panenky (viz. níže). O tom, jak vše probíhalo, a o technickém řešení se dozvíte na této stránce.

Po zvážení využitelného prostoru, nosnosti podlahy, existence dalších čtyř pater pode mnou a záměru vytvořit akva zaměřené na pěstování rostlin, jsem se rozhodl pro následující rozměry:

délka: 135 cm
výška: 50 cm
hloubka: 55 cm


Obrázek



Zároveň jsem v základních rysech naplánoval stojan a kryt. Snad až přehnaná opatrnost mne vedla k rozhodnutí, že při výrobě bude použito sklo o síle 12 mm, přestože mne všichni ujiš?ovali, že postačí 10 mm. Dalšími specifickými požadavky bylo použití černého silikonu a umístění zpevňujících proužků pět cm pod vrchním okrajem akvária. S těmito představami jsem navštívil kladenskou akvaristiku ve Francouzské ulici a své požadavky přednesl 16.5.2005 majiteli, který přislíbil dodání do 14 dnů.



Obrázek

Obr. 1 - Nádrž 375 litrů



Akvárium je osvětleno šesti ks zářivek po 36 W (216 W), tj. 0,58 W/L a kryt, stejně jako podstavec, jsem zkonstruoval vlastními silami.

Detaily o pořízení jednotlivých součástí akvária a jejich cenách jsou uvedeny v následující tabulce:


Tabulka č. 1

1. Akvárium
Tak konečně zazvonil mobil a ozvalo se: "Dnes večer Vám přivezu to akvárko." Zajásal jsem a okolo dvacáté hodiny čekal před akvaristikou a těšil se, až bude nová nádrž stát doma. Člověk si podle rozměrů nedovede příliš představit, jak je akvárium ve skutečnosti velké a hlavně, jak je těžké. Když jsem jej poprvé uviděl v autě dodavatele, začal jsem tušit, že přenesení tohoto drobečka do bytu nebude pro dva lidi žádná malina. Taky nebyla a úzké chodby v kombinaci s minivýtahem v našem paneláku hrozily ještě přiostřit situaci, kdy jsem i tak každou chvíli čekal, kdy mi akvárko vyklouzne z rukou. Asi se budu muset zamyslet nad svojí fyzičkou, protože pan Dlouhý, který se mnou akva do bytu stěhoval, se ani nezapotil. Naštěstí se vše zdařilo bez větších problémů (až na vysazené dveře ve výtahu) a já se začal kochat skleněným kvádrem postaveným v obývacím pokoji pod oknem. Protože jsem již měl hotový rám krytu, hned jsem jej zkusil na akvárium nasadit a s úlevou zjistil, že sedí na milimetr přesně.



Obrázek

Obr. 2 - Rám krytu



2. Výroba podstavce
Podstavec jsem původně plánoval jako kombinaci 4 kovových noh a skříňky se třemi silnými vzpěrami z lamina. Následně jsem se však rozhodl, že skříňku bude tvořit kostra svařená z železných profilů L a T, kterou obložím 2 cm silným laminem. Ani tato varianta však nebyla konečná (namísto prostředních noh z profilu T jsem musel dokoupit ještě jednu 3 cm laminovou desku). Horní a dolní desku celého podstavce bude tvořit pracovní deska na kuchyňskou linku silná 4 cm.



Obrázek

Obr. 3 - Víko ze spodu



Potřebný materiál:

Tabulka č. 2

Všechny spoje podstavce jsou kromě stažení vruty také slepeny silikonem (zvýšena pevnost spoje a omezeno riziko, že se do spoje dostane voda. Bohužel jsem při shánění materiálu zjistil, že v BauMaxu ani v BauHausu nevedou lamino s dekorem javoru. Z důvodu časové nouze jsem tedy záda skříňky vyrobil ze světlé borovice a výrobu boků, dvířek a poliček do skříňky jsem odložil na neurčito (až seženu vhodné lamino). Součástí podstavce (přilepeno opět silikonem) je měkká podložka pod akva, kterou jsem vyrobil z karimatky.



Obrázek

Obr. 4 - Pohled na víko shora



3. Výroba krytu
Nestandardní rozměry pořizovaného akvária mne přinutily k vyrobení vlastního krytu. Toto řešení je poněkud pracnější, výhodou však je, že si člověk může kryt vyrobit v jakékoliv velikosti a především, že se může vyvarovat některých chyb krytů prodávaných (nedostatek zářivek, malé překrytí okrajů akvária, kdy je vidět hladina vody, nepohodlné otevírání, nedostatečné odvětrávání, ....). Pro ty, kteří by si také rádi sami vyrobili vlastní kryt jsem připravil následující návod:



Obrázek

Obr. 5 - Čelní pohled



Obrázek

Obr. 6 - Boční pohled



Základní popis:
Kryt jsem se rozhodl vyrobit z bílého lamina a následně jej potapetovat samolepící plastovou tapetou v dekoru javoru. Nejdříve jsem se pustil do výroby rámu, který bude posazen na akváriu. Rám se vlastně skládá z rámů dvou - vnitřní, který je posazen na okrajích akvária a vnější, nesený vnitřním, který přesahuje dolů pod vrchní okraj akvária a zároveň nahoře přesahuje vnitřní rám o výšku víka (zadní stěnu vnitřního rámu jsem se rozhodl udělat vyšší, aby byl její horní okraj zároveň s horním okrajem vnějšího rámu). Z důvodu zvýšení odolnosti proti značné vlhkosti v krytu jsem všechny spoje mimo stažení vruty slepil silikonem 1001-U. Po vyschnutí silikonu jsem celou kostru rámu natřel třemi vrstvami laku na lodě Balakom. Hotovou konstrukci jsem potapetoval plastovou samolepící tapetou s dekorem javoru. Víko krytu jsem opatřil větrací mřížkou, protože 6 zářivek produkuje poměrně velké množství tepla. Na krmení jsem vyřízl kruhový otvor v levém předním roku a opatřil jej otevírací nábytkářskou průchodkou na kabely. Osvětlení je řešeno pomocí 3 ks Glomat Controlleru, pouze standardně dodávané úchytky patic jsem nahradil plastovými úchytkami na vodárenské trubky, protože umožňují pevnější montáž ke krytu a zároveň pevněji drží objímky (navíc mají pojistku znemožňující vypadení patice s trubicí i při sebevětším tahu). Kabely jsou od patic vedeny klasickými bílými lištami na rozvody elektrokabelů. Před zakoupení Glomatu je třeba dobře uvážit, zda bude dostačující délka kabelu od předřadníku k patici (u Glomat 2 - 40 W je to pouze 150 cm). Na spojení víka krytu s rámem jsem použil "klavírový pant".



Obrázek

Obr. 7 - Vývod kabelů



Co budeme potřebovat?

Tabulka č. 3

Nářadí:
Vrtačka s vrtáky a nástavcem na vyříznutí kulatých otvorů v rámu a krytu
Pila pro vyříznutí otvoru na větrací mřížku
Šroubováky, štětec, metr, ostrý nůž a nůžky, pistole pro aplikaci silikonu


Obrázek

Obr. 8 - Uchycení patice



Jak na to?
1. Nejdříve je třeba pořádně přeměřit akvárium a zjistit, v jakých tlouš?kách se vyrábí lamino, které chceme použít (standard je 10 mm a 18 mm, ale např BauMax prodává 12 mm a 16 mm). Vnitřní část rámu krytu by měla na obou stranách přesahovat sklo akvária cca o 2 mm, aby bylo možno kryt bez problémů nasadit, tzn., že tlouš?ku lamina použitého na vnitřní rám by měla být o čtyři mm větší, než tlouš?ka skla akvária, lamino vnějšího rámu by naopak mělo být co nejtenčí z důvodů estetických, ale i kvůli výsledné váze celého krytu. Vnější část rámu samozřejmě vychází z rozměrů vnějších stran vnitřního rámu. Výšku krytu si musí každý zvolit sám, já jej udělal 13 cm s tím, že nad okrajem akvária je 6 cm a zvenčí sahá 7 cm dolů pod horní okraj akvária (nehrozí, že by někdy byla při pohledu zvenčí vidět linka hladiny akvária). Lamino nařezané od dodavatele na míru opatříme nažehlovací hranou a díly tvořící vnitřní rám spojíme vruty a z důvodu větší pevnosti a protivlhkostní izolace slepíme silikonem (tento postup je vhodné používat u všech spojů krytu). Po proschnutí silikonu (1 den) připevníme na vnitřní rám díly vnějšího rámu, čímž je základní konstrukce hotova. V této fázi je vhodné vyzkoušet, zda rám na akváriu dobře sedí. Po vyzrání spojů je vhodné minimálně všechny hrany vodě a teplu odolným lakem (výborně funguje lak na lodě Balakom). Já nalakoval kompletně celou konstrukci třemi vrstvami s důrazem na důkladné zatažení všech spojů a hran. Mezi jednotlivými nátěry tohoto laku je bohužel opět třeba jeden den počkat na vyschnutí.



Obrázek

Obr. 9 - Roh krytu



2. Méně pracná již je výroba víka. Při propočtu rozměrů je třeba počítat, že pant zabere cca 3 mm a na ostatních stranách by měla být 2 mm rezerva, protože něco prostoru zabere tapeta a není vhodné, aby se při otevírání krytu hrany víka otíraly o hrany rámu. Lamino na víko si samozřejmě necháme uříznout spolu s laminem na rám. I s ohledem na použitý materiál je vhodné opatřit víko větráním. Jako nejhezčí varianta mi připadá aluminiová větrací mřížka prodávaná běžně v hobby marketech. Dle rozměrů mřížky musíme vyříznout v krytu otvor a při té příležitosti je dobré vyříznout otvor i pro krmení. Všechny hrany víka, případně víko celé také přelakujeme.



Obrázek

Obr. 10 - Provizorní umístění předřadníků ve skříňce



Obrázek

Obr. 11 - a takhle to nakonec celé dopadlo



3. Máme-li takto hotovy oba hlavní díly, je na čase provést povrchovou úpravu. Já zvolil plastovou samolepící tapetu s imitací světlého javoru, která plní estetickou funkci a zároveň chrání lamino před vlhkem v akváriu. Na rovinu říkám, že tapetování byla největší pakárna vzhledem k členitosti rámu a snaze minimalizovat množství spojů tapety (já tvořil ze čtyř kusů, které jsem prakticky omotal kolem rámu). Na spodní stranu otapetovaného víka jsem silikonem nalepil starou karimatku jako ochranu před teplem produkovaným zářivkami a zároveň jako reflexní plochu odrážející světlo do akvária. Následně do víka silikonem vlepíme větrací mřížku a plastovou vložku do krmícího otvoru. Po proschnutí silikonu se můžeme pustit do osazení víka úchytkami na patice zářivek a následně plastovou lištou na ukrytí kabeláže. Úchytky i lištu opět spojíme s víkem vruty a silikonem. Na horní stranu víka je dobré pro jednodušší manipulaci připevnit nějaká držátka. Poslední činností před spojením víka s rámem je opatření vnitřní části rámu izolací v místech, kterými leží na okrajích akvária a v místech, kde na rámu bude ležet víko. Jako izolaci lze použít těsnění do oken, já nastříhal proužky myralonu (podklad pod plovoucí podlahy, který mi doma zbyl), a ty jsem silikonem na rám nalepil. Výrobu krytu zakončíme spojením víka s rámem klavírovým pantem. Zasazení patic a zářivek do úchytek již nepovažuji za výrobu krytu, takže při troše štěstí již máme hotový, solidně vypadající, kryt, který funkčností vysoce převyšuje běžně prodávané sériově vyráběné plastové kryty.


Text i foto: Martin Veškrna, 2005 ©


Originální znění článku na Aquapage.wz.cz

Autorův web: http://www.aquapage.cz/
Naposledy upravil Martin Novák dne 18 zář 2006, 12:07, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
Martin Novák
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 1501
Obrázky: 93
Registrován: 19 bře 2005, 16:49
Bydliště: Písek
Kolik let děláte akvaristiku?: 22

Příspěvekod canart » 03 lis 2005, 21:30

Vyborna praca a nieco mi to pripomina ;) Dobre napisany clanok! Clovek ma vzdy radost z dobre vykonanej prace :)
BTW, nadherne akva, blahozelam!
Uživatelský avatar
canart
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 918
Obrázky: 72
Registrován: 04 dub 2005, 22:28
Bydliště: Nitra - SR

Příspěvekod Killer » 03 lis 2005, 21:59

Nádhera,kdybych nebyl tak línej a byl bych stejně šikovnej, tak bych se do toho hnedka pustil.článek je suprově napsanej
Uživatelský avatar
Killer
častý přispívatel
 
Příspěvky: 376
Obrázky: 60
Registrován: 11 dub 2005, 19:58
Bydliště: Most

Příspěvekod Radim Zídek » 03 lis 2005, 22:43

Opravdu špičkový článek a překrásné akvárium.
Uživatelský avatar
Radim Zídek
moderátor
moderátor
 
Příspěvky: 1068
Obrázky: 249
Registrován: 19 bře 2005, 19:11
Bydliště: Hradec Králové

Příspěvekod nakatenga » 03 lis 2005, 23:24

Tak to je náááááááádhera!! Normálně blednu :12:
Vynikající popis v článku, bohatá inspirace pro plno lidí.
Ploč taky neumim bejt tak šikovná...
Uživatelský avatar
nakatenga
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 1073
Obrázky: 8
Registrován: 19 bře 2005, 19:34
Kolik let děláte akvaristiku?: 0

Příspěvekod Martin Novák » 04 lis 2005, 01:50

Skvělý článek!

Jen jsem se musel pousmát nad jistou podobností při výběru technického řešení nádrže, která mi tak silně připomněla plány mého akvária, kde jsem se také rozhodoval pro 12 mm sklo (405 litrů) a horní podélné výztuhy. Ovšem u této nádrže se mi už zcela zbytečné zdají dvě horní příčné výztuhy. Delší strany se nemají šanci prohnout i bez nich. Viděl jsem akvária, která byla dlouhá 150 cm, byla zhotovena z 10mm skla a neměla ani klasické, a dnes již běžné, podélné výztuhy. Sice průhyb tam vidět byl, ale přesto drží dodnes - několik desítek let....ale upřímně, já bych na to nervy neměl :-D
Uživatelský avatar
Martin Novák
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 1501
Obrázky: 93
Registrován: 19 bře 2005, 16:49
Bydliště: Písek
Kolik let děláte akvaristiku?: 22

Příspěvekod Bob » 04 lis 2005, 09:55

Super clanok a krasne akva :D Ten stojan pod akva sa Ti vydaril :wink:
Vidim, ze tam nemas krycie skla a tu sa mi neda opytat otazku o potrebe tohto krytu. Sam mam krycie skla a mam taky pocit, ze mi zabranuju prieniku svetla do akva. Aj pri pravidelnej tyzdennej udrzbe, ktora pozostava aj z vycistenia tohto krycieho skla sa to stale zanasa vyparenou vodou a znizuje tak intenzitu osvetlenia. Je to sklo vobec potrebne? Pri jeho pripadnom odstraneni nebude vyssia spotreba energie na ohrev?
Uživatelský avatar
Bob
častý přispívatel
 
Příspěvky: 275
Obrázky: 103
Registrován: 08 črc 2005, 11:10
Bydliště: Michalovce, SR

Příspěvekod canart » 04 lis 2005, 10:57

Bob, vies si predstavit akva bez krycich skiel s Tropheusami? ;) Ja nie. Vsetko by bolo mokre :D. Pri krmeni by spliechalo krmivo vsade a zostavelo by aj na kryte, trubiciach. Vlhkost pod krytom a k tomu zbytky krmiva je tiez dobra zivna poda pre rozne drobne zivocichy, roztoce, najma, ak mas dreveny (hoci natrety) kryt, dostanu sa vsade.
Uživatelský avatar
canart
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 918
Obrázky: 72
Registrován: 04 dub 2005, 22:28
Bydliště: Nitra - SR

Příspěvekod Bob » 04 lis 2005, 11:16

To je fakt pravda. Spliechaju tie potvorky ako keby jedli naposledy :D takze zostavame pri tom skle. Dik
Uživatelský avatar
Bob
častý přispívatel
 
Příspěvky: 275
Obrázky: 103
Registrován: 08 črc 2005, 11:10
Bydliště: Michalovce, SR

Krycí skla

Příspěvekod Gringot » 04 lis 2005, 11:22

Krycí skla jsem nikdy nepoužíval a nemám s tím žádný problém. Sice se trochu rychleji odpařuje voda, ale oproti sklům je ten rozdíl v milimetrech týdně, takže nepodstatné. S vyšší spotřebou energie na vytápění také problém není, protože mám akva v bytě, kde je stále minimálně 25 stupňů.


Bob píše:Super clanok a krasne akva :D Ten stojan pod akva sa Ti vydaril :wink:
Vidim, ze tam nemas krycie skla a tu sa mi neda opytat otazku o potrebe tohto krytu. Sam mam krycie skla a mam taky pocit, ze mi zabranuju prieniku svetla do akva. Aj pri pravidelnej tyzdennej udrzbe, ktora pozostava aj z vycistenia tohto krycieho skla sa to stale zanasa vyparenou vodou a znizuje tak intenzitu osvetlenia. Je to sklo vobec potrebne? Pri jeho pripadnom odstraneni nebude vyssia spotreba energie na ohrev?
Gringot
nový uživatel
 
Příspěvky: 2
Registrován: 03 lis 2005, 12:47

Další

Zpět na O technice

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků

cron