Externý kanistrový filter zo skla

Podskupina článků pojednávající o výrobě pozadí, filtrů, akvárií a podobně!

Moderátor: Team AkvaMalawi

HODNOCENÍ ČLÁNKU

Můžete označit 1 možnost

 
 
Zobrazit výsledky

Externý kanistrový filter zo skla

Příspěvekod Bob » 06 pro 2005, 11:18

Externý kanistrový filter zo skla


O nutnosti filtrácie a filtroch sa toho už popísalo veľa. Ja pridávam článok o filtri, ktorý som si zhotovil sám. Nie je to externý filter s prepadom, ktorý považujem za najlepší filtračný systém, pretože pri výrobe svojho akvária som bohužiaľ nemal toľko poznatkov o tejto problematike a nedal som si vopred navŕtať dieru do skla na prepad. Teraz keď je akvárium v prevádzke to už nechcem riskovať a miesto na závesnú nádobu s prepadom tiež nemám, preto som sa rozhodol, že si zhotovým iný typ filtra a to externý kanistrový filter. Jednoduchšie by bolo takýto filter zakúpi?, ale odrádzalo ma na tom veľa faktorov a to hlavne malé filtračné náplne, vysoká spotreba a cena. Kanistrový filter je vlastne hermeticky uzavretá nádoba s čerpadlom a filtračnou náplňou, čo nie je až tak zložité aby sa to nedalo zhotovi?. Dlho som hľadal vhodnú nádobu, ktorá by spĺňala požiadavky na výrobu takéhoto filtra. Najprv som to skúšal s válcovitou plastovou nádobou, ale tá zlihala. Nakoniec som sa rozhodol urobi? si tento filter zo skla. Dal som si zlepi? nádobu, do ktorej som dal vopred navŕtať otvory na prívod a vývod. Kúpil som si vhodné prípojky, ktoré majú závit a gumené tesnenia (obr.1). Tie som ešte pre istotu zalepil akva silikónovým lepidlom (obr.2).


Obr. 1

Obrázek


Obr. 2- dno filtra

Obrázek


Nádoba ma rozmery 30x15x50cm a objem 22l . Filter je umiestnený v stupačke medzi potrubím, preto ma takýto tvar a rozmery, pretože inú a väčšiu nádobu by som tam už nevtesnal. Za stenou kde mám akva je kúpeľňa, kde som plánoval filter umiestni?. Filter je mimo obývačky (aj keď nie je hlučný) a blízko zdroja vody. Do steny som navŕtal dve diery. Jednu na prívod a druhú na vývod vody z filtra. Čerpadlo je na úrovni hladiny v akváriu a tým pádom nestráca na výkone aj keď sa udáva, že pri type takýchto filtroch sa výkon čerpadla nezníži aj keď je umiestnený pod akváriom ja som to pre istotu umiestnil takto a taktiež mám k nemu lepší prístup. Filtračnú náplň tvoria: 1l keramické válčeky (obr.3) a 19l biomolitan rôznej hustoty. Ten mi rozmermi nesedel, pretože bol narezaný v tvare válca a preto som ho narezal na malé kocky 2x2 až 3x3cm. Takýto biomolitan je lepšie priechodný a ľahšie sa čistí ako samotné bloky. Filter je poháňaný čerpadlom Maxi Jet 750, ktoré sa može používať aj ako neponorené a má výkon 790 l/h (obr.4).


Obr. 3

Obrázek


Obr. 4

Obrázek


Po naplnení filtra filtračnýmy náplňami ho uzavriem a to tak, že ho zalepím akva silikónom a hermeticky uzavriem. Na obrázku č. 5 je už hotový filter, pred zalepením a spustením do prevádzky.


Obr. 5

Obrázek


Na nasávaciu trubicu v akváriu (obr.6) som umiestnil biomolitat TM 20, ktorý zachytáva podstatnú čas? nečistôt a tým pádom predlžuje intervaly medzi čistením. Filter mám v prevádzke asi rok a po prvý krát som ho otvoril po ôsmich mesiacoch činnosti. Pri údržbe filter otvorím tak, že silikonový spoj odrežem, vyčistím a znova zalepím. Nakoľko je filter vyrobený zo skla, je dobre vidie? ako je znečistený. Záverom len dodám, že filter splnil moje očakávania a s jeho funkčnos?ou som spokojný.


Obr. 6

Obrázek


Text a Foto: Bob © 2005
Uživatelský avatar
Bob
častý přispívatel
 
Příspěvky: 275
Obrázky: 103
Registrován: 08 črc 2005, 11:10
Bydliště: Michalovce, SR

Příspěvekod mikro » 06 pro 2005, 13:02

Pekna prace, hned te bombrduju, kde si shenal take pekne pruchodky? ja sem dneska obehnul obi baumax hornbach a nic :-(((
Zajimave to reseni slepeni a rozlepeni. Je asi nejvetsi nevyhoda sklen. nadrzi zarucit rozebiratelny tesnici spoj. Tys to vyresil takhle, moc pekne. Tak at flter slouzi dale k plne spokojenosti ;-)
Uživatelský avatar
mikro
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 1165
Obrázky: 28
Registrován: 24 lis 2005, 17:27
Bydliště: Milevsko/Brno

Příspěvekod Lgaspo » 06 pro 2005, 13:23

Pekna praca Bob!
Mam doma dve pumpy MaxiJet 750 v akva a po 5 mesiacoch prevadzky zacali byt dost hlucne. Nepomoze ani vycistenie. Kedze su v akva kde zabezpecuju pohyb vody a predfiltraciu predpokladam, ze ich nejak poskodil jemny piesok co mam v akvarku.
Planujem kupit do nich nove vrtulky a uvidim ci sa to zlepsi !
Uživatelský avatar
Lgaspo
technická podpora
technická podpora
 
Příspěvky: 1510
Obrázky: 52
Registrován: 05 kvě 2005, 14:38
Bydliště: Bratislava - SR
Kolik let děláte akvaristiku?: 10

Příspěvekod mikro » 06 pro 2005, 13:34

vyzkousej jak moc magnet, teda rotor na osicce ma "vakl". to by byla moznst te hlucnosti, jinak tam neni co drzncet a tak. je to vlastne volne ulozeni, kdyz nepocitam tu osicku :-)
Uživatelský avatar
mikro
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 1165
Obrázky: 28
Registrován: 24 lis 2005, 17:27
Bydliště: Milevsko/Brno

Příspěvekod Bob » 06 pro 2005, 14:04

mikro píše:Pekna prace, hned te bombrduju, kde si shenal take pekne pruchodky? ja sem dneska obehnul obi baumax hornbach a nic :-(((
Zajimave to reseni slepeni a rozlepeni. Je asi nejvetsi nevyhoda sklen. nadrzi zarucit rozebiratelny tesnici spoj. Tys to vyresil takhle, moc pekne. Tak at flter slouzi dale k plne spokojenosti ;-)

Tie priechodky som kupil v Ingeme a su urcene na spajanie sudov, alebo nieco take. Mali zavit, maticu a gumene tesnenia. To rozoberanie mi dala poriadne zabrat a nakoniec som sa rozhodol, ze to jednoducho zalepim. Rozlepovanie je hracka a robim to 2x do roka. Lahko sa to rozreze, vycisti a prelepi. Takto mam istotu, ze to tesnenie je 100% a mozem kludne spat :D
Lgaspo píše:Pekna praca Bob!
Mam doma dve pumpy MaxiJet 750 v akva a po 5 mesiacoch prevadzky zacali byt dost hlucne. Nepomoze ani vycistenie. Kedze su v akva kde zabezpecuju pohyb vody a predfiltraciu predpokladam, ze ich nejak poskodil jemny piesok co mam v akvarku.
Planujem kupit do nich nove vrtulky a uvidim ci sa to zlepsi !

To je cudne. Moze to byt tym piesko, pretoze MaxiJet su dost tiche cerpadla. Moje na "suchu" ani nepocut. Hlucnejsie bolo iba posledny, osmy mesiac, ked sa filter zaniesol, ale po vycisteni filtra je opät ticho :)
Uživatelský avatar
Bob
častý přispívatel
 
Příspěvky: 275
Obrázky: 103
Registrován: 08 črc 2005, 11:10
Bydliště: Michalovce, SR

Příspěvekod Mauve » 06 pro 2005, 14:18

Bobe, skvělá práce, moc se mi to líbí.
Jediný problém, který mně od tohoto odrazoval a stále odrazuje je to rozlepení a slepení. Já vím, je to po osmi měsících, vůbec nezpochybňuji tvůj nápad, já jen že naprosto dokonalou věc bych považoval rozebiratelnost víka. Až toto někdo vymyslí, budou mít výrobci předražených plastových exterňáků asi utrum.
Uživatelský avatar
Mauve
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 1148
Obrázky: 43
Registrován: 06 kvě 2005, 09:51
Bydliště: Pardubice

Příspěvekod Lgaspo » 06 pro 2005, 14:26

mikro píše:...vyzkousej jak moc magnet, teda rotor na osicce ma "vakl"...


Co to mam vyskusat ?
Nie je mi to jasne.

Mozes mi to pls blizsie popisat ?
Dik
Uživatelský avatar
Lgaspo
technická podpora
technická podpora
 
Příspěvky: 1510
Obrázky: 52
Registrován: 05 kvě 2005, 14:38
Bydliště: Bratislava - SR
Kolik let děláte akvaristiku?: 10

Příspěvekod mikro » 06 pro 2005, 14:32

Njsem si jistej , jestli je to klasicka konstrucke as.motora. proste statir je zalitej v izolacni hmote. a rotor je magnet na kterem je vrtulka. ten magnet se nasouva na osicku. ta je obcas z nejakeho antikora ci co, a nebo uhlik. proste material ktery je tvrdy a pokudmozno nekorodujici. tak ten magnet(rotor) je na kluznych loziskach, to je silon tedy podobny material. a ten se muze vydrit, a pak to nebeha rotor po cele sve plose hridelky, ale hridelka s rotorem se dotyka v jednom urictem case pouze jednoho bodu. takze obiha jakoby kolem. proste rotor se odvaluje. je to torsku srozumitelne?
Uživatelský avatar
mikro
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 1165
Obrázky: 28
Registrován: 24 lis 2005, 17:27
Bydliště: Milevsko/Brno

Příspěvekod canart » 06 pro 2005, 14:40

Vyzera to dobre. To rozlepovanie a zlepovanie by mi vsak nepasovalo. Aj keby to bolo 1x do roka. To by som sa stale rozhodoval, kedy sa do toho pustim a nakoniec by som to nechal tak. Nevyhodu vidim aj v tom, ze po rozlepeni to treba poriadne ocistit od silikonu, co netrva 5 min. Po zlepeni tiez nie je mozne to pouzit hned, ale az kym nevytvrdne silikon a to je aspon 1 den. Co zatial? Ako riesis filtraciu pocas toho "hlucheho" obdobia od odstavenia filtra az po nabehnutie? Asi to mas nejako vymyslene, inak by si to asi nerobil. Nechcem znehodnocovat TVoju pracu, iba som napisal nevyhody, co vidim ja.

Lgaspo: mikro myslel, ci sedi vrtulka tesne na osi alebo ma volu (cize zvnutra by mohla byt vrtulka - puzdro - vydrata) a potom je vyosena a vrci.
Neviem vsak, ako ma riesene to cerpadlo vrtulku (rotor), ci je na oske alebo ma os pevnu ako sucast rotora a cele sa to toci v puzdre, z akeho materialu je oska a podobne.
Uživatelský avatar
canart
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 918
Obrázky: 72
Registrován: 04 dub 2005, 22:28
Bydliště: Nitra - SR

Příspěvekod Bob » 06 pro 2005, 15:13

canart píše:Vyzera to dobre. To rozlepovanie a zlepovanie by mi vsak nepasovalo. Aj keby to bolo 1x do roka. To by som sa stale rozhodoval, kedy sa do toho pustim a nakoniec by som to nechal tak. Nevyhodu vidim aj v tom, ze po rozlepeni to treba poriadne ocistit od silikonu, co netrva 5 min. Po zlepeni tiez nie je mozne to pouzit hned, ale az kym nevytvrdne silikon a to je aspon 1 den. Co zatial? Ako riesis filtraciu pocas toho "hlucheho" obdobia od odstavenia filtra az po nabehnutie? Asi to mas nejako vymyslene, inak by si to asi nerobil. Nechcem znehodnocovat TVoju pracu, iba som napisal nevyhody, co vidim ja.

Cakal som takuto otazku. Takze k tomu cistenu a rozlepovaniu. Ja s tym problemy nemam, "pracu" okolo akva ma rad :wink: . Ked mam naplanovanu udrzbu filtra den pred tym vycistim a odkalim akva.
Filter rano otvorim a spoje ziletkou ocistim od stareho silikonu. Netrva to sice 5 minut, ale do pol hodiny som hotovy. Potom vycistim molitany v tecucej vodovodnej vode a vratim spat. Filter znova zalepim. Necham par hodin vyschnut a poobede je znova v prevadzke. Pocas doby co mam filter mimo prevadzky molitan, ktory je na nasavani nasuniem na cerpadlo a urobim z neho docasny interny filter. Okrem tohto filtra mam v akva este jeden vnutorny filter (3l biomolitan, prietok 800l/h) a do buducna pridam este jeden vnutorny s prietokom 1500l/h, ale to az ked budem prerabat pozadie. Pocas dvoch, troch nasledujucich tyzdnov pokial filter znova "nabehne" vymienam vodu 2x do tyzdna. Takto som to urobi naposledy a nebol ziadny problem.
Naposledy upravil Bob dne 06 pro 2005, 15:21, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
Bob
častý přispívatel
 
Příspěvky: 275
Obrázky: 103
Registrován: 08 črc 2005, 11:10
Bydliště: Michalovce, SR

Další

Zpět na O technice

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků

cron