Výroba pozadí z PU pěny

Podskupina článků pojednávající o výrobě pozadí, filtrů, akvárií a podobně!

Moderátor: Team AkvaMalawi

HODNOCENÍ ČLÁNKU

Můžete označit 1 možnost

 
 
Zobrazit výsledky

Výroba pozadí z PU pěny

Příspěvekod Boban » 08 led 2006, 23:07

Výroba pozadí z PU pěny


Nejdříve si musíme sehnat nějakou podložku, na kterou budeme pěnu nanášet. Buď sklo nebo plexisklo. Je vhodné podložku zdrsnit smirkovým papírem a popř. nalepit na ni kousky skla atd. , aby se pěna líp přilepila k podložce. Já jsem použil desku z plexiskla o rozměrech 145x45 cm a nalepil na ni kousky skel. Je dobré si předem ujasnit jak by budoucí pozadí mělo vypadat a třeba si ho nakreslit a podle toho nanášet pěnu.
Já jsem si ještě udělal komoru pro nasávání filtru a pro topítko tím, že jsem si uřízl polystyren, který jsem odřízl od obalu z monitoru tak aby vytvářel roh. Potom jsem ho přilepil pomocí pěny a nechal vytvrdnout.
Po vytvrdnutí komůrky pro topítko už jsem začal nanášet pěnu na celé pozadí. Podle nakreslené předlohy jsem dělal housenky a ve dvou místech jsem toho přidal víc a udělal jsem takové skalky. Po nanesení pěny je dobré ji postříkat rozprašovačem s vodou (pěna lépe tvrdne). Na tuto plochu mi stačily 2 balení po 750 ml. Pěnu jsem nechal vytvrdnout 48 hodin. Po vytvrdnutí to vypadalo takto (Obr. 1).



Obrázek

Obr. 1



Na vyřezávání jsem použil vysunovací nůž s kterým to jde celkem dobře. Pozadí jsem si odnesl na zahradu a začali jsme spolu s manželkou tvarovat (Obr. 2, 3, 4).



Obrázek

Obr. 2



Obrázek

Obr. 3



Obrázek

Obr. 4



Pokud se podaří omylem zakrojit moc hluboko dá se to ještě spravit nanesením další pěny. Po asi 2 hodinách vypadal výsledek takto (Obr. 5).



Obrázek

Obr. 5



Bohužel jsem zakrojil moc a výsledek se mi tak nelíbil a chtěl jsem udělat větší skalky tak jsem si koupil ještě jednu 500ml pěnu a znovu nanesl. (Obr. 6, 7).



Obrázek

Obr. 6



Obrázek

Obr. 7



Nyní následuje opalování buď horkovzdušnou pistolí anebo propanbutanovým hořákem. Opalováním se zapečou hrany a vypadá to přirozeněji. Toto je dobré provádět buď venku anebo v dobře větratelné místnosti. Pozor pěna je velice hořlavý materiál takže si určitě nachystat po ruce vodu (nejlépe rozprašovač). Toto je výsledek po opalování (Obr. 8.)



Obrázek

Obr. 8



Teď je důležitá povrchová úprava. Koupil jsem si epoxidovou pryskyřici 1200 (Obr. 9).


Obrázek

Obr. 9



Sehnal jsem si jemný říční písek (naplavený u řeky). Písek použít co nejmenší zrnitost. Při nanášení musí být písek úplně suchý jinak se nespojí s pryskyřicí. Toho docílíme tím, že ho dáme do trouby na max. výkon až je úplně suchý. Rozmícháme pryskyřici s tvrdidlem a pro lepší nanášení je lepší použít i líh (lépe se to natírá). Je lepší si namíchat menší množství víckrát aby se to stihlo použít než to ztvrdne to je asi do půl hodiny. Nanesl jsem vždycky kousek pryskyřice a potom to posypal pískem. Písek je dobré pořádně zamačkat aby se zabořil do pryskyřice. Pozor hodně to práší, takže je lepší to dělat někde kde to nevadí. Výsledek je na obr. 10.



Obrázek

Obr. 10



Teď jsem to nechal pořádně vytvrdnout asi 48 hodin a potom jsem se snažil vydrobit ty největší zrnka aby to nebylo tak hrubý. Potom se provede finální vrstva a natře se to ještě jednou aby to bylo co nejmíň hrubý. Pozadí je dost členitý takže mě tam padly 2 balení epoxidu. Finální vrstva (Obr. 11).



Obrázek

Obr. 11



Po úplném vytvrdnutí tj. asi po 48 hodinách provedeme neutralizaci roztokem kyseliny citrónové nebo roztokem octa. Já jsem použil octový roztok, který jsem nastříkal jemným rozprašovačem a nechal působit asi 2 hodiny. Potom je důležité to pořádně opláchnout vodou (Obr. 12).



Obrázek

Obr. 12



A zbývá instalace v akváriu. Pozadí jsem umístil napevno, takže jsem ho přilepil k zadní stěně akvária nanesením akv. lepidla. Lepidlo jsem nanesl jen po okrajích a zespodu jsem ke dnu přilepil 2 ploché kameny jako pojistku proti vyplavání (Obr.13, 14).



Obrázek

Obr. 13



Obrázek

Obr. 14



A tady je akva už po týdením provozu zatím bez ryb (Obr. 15).


Obrázek

Obr. 15



Text i foto: Boban
Uživatelský avatar
Boban
uživatel webu
 
Příspěvky: 36
Obrázky: 30
Registrován: 08 říj 2005, 18:55
Bydliště: Brno

Příspěvekod balmar » 08 led 2006, 23:13

Velmi dobre
Uživatelský avatar
balmar
přispívatel
 
Příspěvky: 104
Obrázky: 2
Registrován: 18 říj 2005, 23:41
Bydliště: Rim.Sobota

Příspěvekod mikro » 08 led 2006, 23:15

Krasny clanek ;-) A pekne pozadi, obdivuju socharskou schopnost, ja tohle proste neumim. Sice studuju vysku, ale na tohle proste nemam, :-((( kdyz sem se o pozadi pokousel, vysla z toho hrozna nestvura, bylo proste osklive :-((
Ale tohle je fakt pekne, proste me se na prvni pohled libilo, rekl sem si takhle to umet ;-)
Uživatelský avatar
mikro
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 1165
Obrázky: 28
Registrován: 24 lis 2005, 17:27
Bydliště: Milevsko/Brno

Příspěvekod roko » 08 led 2006, 23:45

super! perfektny clanok a hlavne zrozumitelny.clovek ma viac odvahy do takej prace ked sa mu to takto podrobne ukaze.tesim sa na svoje druhe akva,v ktorom bude urcite taketo pozadie.
roko
uživatel webu
 
Příspěvky: 59
Obrázky: 3
Registrován: 17 pro 2005, 17:35
Bydliště: dubnica-sk

Příspěvekod Killer » 08 led 2006, 23:54

krása,asi to napodobim za rok
Uživatelský avatar
Killer
častý přispívatel
 
Příspěvky: 376
Obrázky: 60
Registrován: 11 dub 2005, 19:58
Bydliště: Most

Příspěvekod nakatenga » 09 led 2006, 00:17

Bezva článek a popis - úplně mně přepadla odvaha to taky vyzkoušet. Konečně tomu rozumim. Ď.
Uživatelský avatar
nakatenga
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 1073
Obrázky: 8
Registrován: 19 bře 2005, 19:34
Kolik let děláte akvaristiku?: 0

Příspěvekod Martin Novák » 09 led 2006, 01:09

Článek je dobrý. Úplně se mi vybavilo, jak jsem to tenkrát taky dělal a pěnu řezal a řezal jakoby to nemělo konce. Tvůj čas 2 hodiny je slušný. Já to mé řezal 7 hodin (také ve dvou lidech). Asi jsme se více flákali nebo co :-D
Uživatelský avatar
Martin Novák
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 1501
Obrázky: 93
Registrován: 19 bře 2005, 16:49
Bydliště: Písek
Kolik let děláte akvaristiku?: 22

Příspěvekod Lgaspo » 09 led 2006, 09:03

Profesionalna praca a skvely navod :wink:
Uživatelský avatar
Lgaspo
technická podpora
technická podpora
 
Příspěvky: 1510
Obrázky: 52
Registrován: 05 kvě 2005, 14:38
Bydliště: Bratislava - SR
Kolik let děláte akvaristiku?: 10

Příspěvekod Rostratus » 09 led 2006, 10:19

Parádne. :D
Uživatelský avatar
Rostratus
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 627
Obrázky: 80
Registrován: 07 dub 2005, 22:27
Bydliště: Dubnica nad Váhom

Příspěvekod Martin Vostřes » 09 led 2006, 16:49

Super návod, až příští rok dozraje čas a nové bydlení, tak se do toho dám taky !!! Pokud budu mít tolik odvahy jako teď.
Uživatelský avatar
Martin Vostřes
uživatel webu
 
Příspěvky: 8
Obrázky: 6
Registrován: 03 led 2006, 13:37
Bydliště: Náchod

Další

Zpět na O technice

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků