Splnený sen aneb příběh stavby jednoho akvária

Podskupina článků pojednávající o výrobě pozadí, filtrů, akvárií a podobně!

Moderátor: Team AkvaMalawi

HODNOCENÍ ČLÁNKU

Můžete označit 1 možnost

 
 
Zobrazit výsledky

Příspěvekod Danouš » 05 úno 2006, 17:54

Moc príma počtení a zajímavé fotky . To usazování akavária na podstavec určitě stálo za natočení :-)
To víko u sudu je na závit ? Má to nějaké gumové těsnění??
Uživatelský avatar
Danouš
přispívatel
 
Příspěvky: 190
Obrázky: 40
Registrován: 27 bře 2005, 13:04
Bydliště: Olomouc

Pokus o některé odpovědi

Příspěvekod ax » 05 úno 2006, 20:18

Jak vypadá předfiltr ukaže nejlépe sada fotek. Na fotce komponent je vidět i ona trubka, která má dole 3x otvor cca 1x1 cm. Při praní vše vysypu do umyvadla, properu a zase nandam zpět. Operace na 2 minuty.
Detail průchodky osvětlí taky víc. Skrze ní prochází 3/4 palcová trubka přímo do sudu, venku je hned redukovaná do 1 palcového potrubí.
Můj vztah k tomu řešení s jezerním filtrem. Když jsem to já rozhodoval, tak jsem se na ten filtr došel podivat na nalezl jsem na něm pro mě dvě nepřijatelne chyby:
1. Je určen pro instalaci nad hladinu jezirka, takže neni konstruován jako tlakově odolný a já potřeboval dát filtraci pod akva.
2. Neni vzduchově těsný, takže v případe instalace nad akva a v případě výpadku elektřiny může případně vytéci objem sudu do akva.
V případe jezírka to nevadí, ale mě to nevyhovovalo. Chtěl jsem řešení, kterému je jedno, ze vypadne elektřina a voda tlačí a tlačí.
Čerpadlo má průtok až 3,5 m3 za hodinu, což je ale podle mě zbytečně moc, zastávám názor, že stačí, kdyz voda filtrem protéká pomalu a na tu pozici jedna je to méně než kubík za hodinu. Hodně delá odpor sudu a to lze ovlivnit hustoutou filtračního materiálu.
Osvětlení z odpadních trubek 125 mm širokých. Největší psina byla rozříznout ji podélně rovně. Na truhářské pile jsme si s tátou vyhráli. Byla to takova ta scéna jak s stěhováním akva, jen ve dvou. Ale po 10 minutách bylo jasné, že to musíme nějak testnout. Povedlo se, řízli jsme to bez vzniku jakéhokoliv zmetka (opět pěkná scéna pro němý film).
Text vcelku věrně vystihuje zrod akva. Nejsou úplně přesně zachované
casové vazby (lecos jsem řešil paralelně), není dostatečně vyzdvižena pomoc okolí (jména účastníků by vám stejně nic neřekli a oni dobře vědí své) a akce byla celá plná různých rozhodnutí, což jsem ale myslím popsal dostatečně. Nedělal jsem nic, o čem jsem nebyl přesvědčen, že by mohlo mít nějaké nepříjemné následky (a stejně se my i tak nehoda nevyhla, viz. filtr, kde jsem to mohl odhadnout, ale zkušenost ze zahrady s ucpanou filtrací závlahy, se prostě neuplatnila).
Vložení akva do stěny je daleko jistejší, než jeho instalace na podlahu. Jen je třeba překonat psychycké problémy a věřit fyzice. Ne každému u nás doma to šlo stejně hladce. Ostatně už jsem měl nekolik návštěv lidí od stavebního fochu, kteří se hnali pod akva a nevěříli, že by to stálo na podlaze (asi tušili své).
Ano, tento sud je přímo tlakový t.j. urček k tlakové zátěži. Mimo jiné proto má pod víkem ještě jedno víčko s gumovým těsněním a horní víko je na závit.
Přílohy
pruchodka.JPG
Detail vstupu do sudu
pruchodka.JPG (24.3 KiB) Zobrazeno 5208 krát
filtr2.JPG
Komponenty předfiltru
filtr2.JPG (28.16 KiB) Zobrazeno 5201 krát
fitr1.JPG
Předfiltr pře čištěním
fitr1.JPG (30.76 KiB) Zobrazeno 5214 krát
ax
častý přispívatel
 
Příspěvky: 216
Registrován: 13 črc 2005, 01:39
Bydliště: Mořina (pod Velkou Amerikou)

Příspěvekod kuba » 05 úno 2006, 21:22

Ještě Axi kolik to má litrů, možná jsem slepý, ale nikde jsem to nenašel. Nasávání do filtru máš přes okraj akva nebo vyvrtanou díru?
kuba
častý přispívatel
 
Příspěvky: 229
Obrázky: 14
Registrován: 15 lis 2005, 01:07
Bydliště: Březnice u Zlína

Příspěvekod ax » 05 úno 2006, 22:25

Nevím co je to TO. Akva má jen cca 1300l, filt 60 a předfiltr tak 1,5litru. Nasávání mam přes okraj cca 25 cm pod hladinou. Původně jsem ho měl 3 cm nad dnem, ale několik důvodá mě přinutilo uvažovat o změně a dnes jsem spokojen.
ax
častý přispívatel
 
Příspěvky: 216
Registrován: 13 črc 2005, 01:39
Bydliště: Mořina (pod Velkou Amerikou)

Příspěvekod Mauve » 06 úno 2006, 08:54

axi, dík za ten předfiltr, je mi to už jasné. Za jak dlouho čistíš ten předfiltr? Je to síla ta fotka. Diky
Uživatelský avatar
Mauve
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 1148
Obrázky: 43
Registrován: 06 kvě 2005, 09:51
Bydliště: Pardubice

Příspěvekod mikro » 06 úno 2006, 09:19

ax<
Dik moc. popsal si presne co sem chtel vedet ;-)
btw jen 1300l ??? :-O takovy bazen ;-)
Uživatelský avatar
mikro
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 1165
Obrázky: 28
Registrován: 24 lis 2005, 17:27
Bydliště: Milevsko/Brno

Příspěvekod Kruan » 07 úno 2006, 13:12

tak to je mazec!! to je macek!!
Uživatelský avatar
Kruan
častý přispívatel
 
Příspěvky: 592
Obrázky: 61
Registrován: 25 říj 2005, 13:32
Kolik let děláte akvaristiku?: 0

Příspěvekod ax » 14 úno 2006, 23:14

Pri uklidu akva, tak cca 14 dnu (jak to vyjde)...
ax
častý přispívatel
 
Příspěvky: 216
Registrován: 13 črc 2005, 01:39
Bydliště: Mořina (pod Velkou Amerikou)

Příspěvekod Kruan » 15 úno 2006, 13:51

je to fakt mazec...koukam na to znovu a znovu....a jen rikam "ty vole".."ty vole"....je to fakt super ...chtel bych to hrozne videt na vlastni oci...doufam ze se dockam jeste nejakych fotek...
Uživatelský avatar
Kruan
častý přispívatel
 
Příspěvky: 592
Obrázky: 61
Registrován: 25 říj 2005, 13:32
Kolik let děláte akvaristiku?: 0

Příspěvekod ax » 15 úno 2006, 21:15

Jestli se chces stavit, tak klidne kdykoliv. Jinak treba na me nekdy dojde rada s poradanim srazu.
Co bys chtel vyfotit? Ted mam sice digital v oprave, ale az se vrati, no problem..
Nevim, zda by vas zajimal clanek "Splneny sen aneb zivot jednoho akva" venovany ruznym situacim akva, nekterym experimentum, udrzbe a pod.
ax
častý přispívatel
 
Příspěvky: 216
Registrován: 13 črc 2005, 01:39
Bydliště: Mořina (pod Velkou Amerikou)

PředchozíDalší

Zpět na O technice

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků

cron