Stránka 1 z 1

Tlamovci

PříspěvekNapsal: 26 říj 2006, 10:10
od Marc Elieson
Tlamovci


Väčšina afrických cichlíd patrí do skupiny tzv. „samičích tlamovcov“. Tlamovci sú z hľadiska evolúcie na vysokom stupni vývoja. Vyvinula sa u nich metóda ochrany potomstva počas najzraniteľnejšieho obdobia jeho vývoja. Tlamovci inkubujú ikry v ich tlamkách !


Obrázek


Hneď potom, ako samec oplodní vajíčka, berie ich samica do tlamky, kde ich v závislosti od druhu ryby a teploty vody nosí 21 až 36 dní. Počas "nosenia" ikier, samica neprijíma potravu, čo sa môže nepriaznivo prejaviť na jej kondícii, zvlášť ak je v tom istom akváriu aj so samcom, ktorý ju bude neustále prenasledovať a pokúšať sa o opätovné párenie. Avšak všimol som si, že počas posledného týždňa inkubácie zbiera samica menšie kúsky potravy - pravdepodobne na kŕmenie mlade. Keď poter spotrebuje žĺtkové váčky a je schopný samostatne plávať, samica ho vypúšťa.


Väčšina samcov cichlíd (a u niektorých druhov aj samice) majú na análnej plutve ikerné škvrny - kresbu pripomínajúcu ikry. Na obrázku dole je samec Pseudotropheus zebra, na ktorého análnej plutve je zreteľne vidno deväť ikerných škvŕn. Mal som možnosť vidieť samcov z rôznym počtom takýchto škvŕn v rozsahu 1 - 12. Ikerné škvrny možno u niektorých samcov pozorovať aj na zadnej časti chrbtovej plutvy. Imitácie ikier podľa všetkého hrajú dôležitú úlohu pri vábení samíc a nepriamo aj pri oplodňovaní ikier.


Obrázek


Tieto kresby nazývame ikernými škvrnami, pretože pre páriace sa samice predstavujú domnelé ikry. Majú rovnakú farbu a veľkosť (podľa môjho odhadu) ako skutočné ikry. Navyše sa análna plutva samca počas párenia vlní, čím dochádza k zdanlivému pohybu "ikier". Tento pohyb vyvoláva u samici zdanie kladenia ikier, prípadne, ak už pozbierala svoju znášku, imituje "zabudnuté – ešte nepozbierané vajíčka". Samica otvorí tlamku a snaží sa tieto falošné "ikry" pozbierať. V tej chvíli samec vypúšťa do vody mlieč oplodňujúc skutočné ikry na substráte, resp. v tlamke samice, ak ich už medzitým pozbierala.


Samec tento proces opakuje nespočetne krát a zdá sa, že s tým prestáva len preto, lebo samica už stratila záujem. Zdá sa mi logické, že k tomu dochádza po niekoľkonásobných pokusoch o oplodnenie, keď samica usúdi, že ikry sú už úspešne oplodnené. Neviem, či samec skutočne vypúšťa mlieč pri každom cykle páriaceho "tanca", pravdepodobne však nie.


Obrázek


Je vcelku zaujímavé, že samice počas obdobia inkubácie ikry vypľujú, ak nie sú oplodnené. Ak budete pozorne pozorovať nosiacu samicu, tak si v takom prípade všimnete, že sa obsah jej ikerného váčku po pár dňoch zmenšil. Ak budete mať šťastie (alebo skôr smolu), uvidíte ju ako ikry odhadzuje. Ak k tomu dôjde, neoplodnené ikry dlho nevydržia a poslúžia ako potrava ostatným obyvateľom nádrže. Nedávno sa mi však stalo, že som medzi vyliahnutým poterom, ktorý som odobral samici Protomelas taeinolatus z odchytu, našiel aj nevyliahnuté ikry, ale z vlastnej skúsenosti môžem potvrdiť, že ide skôr o výnimku.


Obrázek


Niekoľko štúdií, autorkou ktorých je Eva Hertová, ukázalo, že ikerné škvrny nie sú nevyhnutne nutné pre úspešné oplodnenie ikier, ale samice uprednostňujú a sú viac stimulované samcami, ktorý ich majú. V podstate vyšlo najavo, že prítomnosť ikerných škvŕn na plutvách samcov zvyšuje početnosť ikier v znáške !


V prvej štúdii Hertová ukázala, že samice druhu Haplochromis elegans uprednostňujú samcov s ikernými škvrnami. Rozdelila skupinu samcov na dve časti, v prvej experimentálnej skupine odstránila samcom škvrny z análnych plutiev (potieraním povrchu plutiev kovovým predmetom schladeným tekutým dusíkom) a druhú skupinu samcov s ponechanými škvrnami. Samice považovali samcov so škvrnami za atraktívnejších ako samcov bez škvŕn.


Obrázek


V následnom experimente vyšlo najavo, že prítomnosť ikerných škvŕn má vplyv na početnosť ikier. Samice produkovali 2x viac ikier pri párení so samcami s ikernými škvrnami ako so samcami bez nich ! Neskôr pokus zopakovala aj s druhom Astatotilapia elegans 1) s rovnakými výsledkami.


1) predtým sa v článku spomína H. elegans a neskôr, že pokus zopakovala aj s druhom A. elegans, pričom ide stále o ten istý druh - pravdepodobne tam malo byť niečo iné - googlil som a dozvedel som sa, že Dr. Eva Hert publikovala v 1991 v Journal of Fish Biology 38, 951–953 štúdiu: Female choice based on egg-spots in Pseudotropheus aurora Burgess 1976, a rock dwelling cichlid of Lake Malawi, Africa. Takže asi tam malo byť P. aurora



Autor: Autor: Marc Elieson © Cichlid-Forum.com
Překlad: bbfh
Zdroj: http://www.cichlid-forum.com/articles/mouthbrooders.php

PříspěvekNapsal: 26 říj 2006, 10:19
od Kruan
zajimave....zase jsem dozvedel neco noveho...moje Saulosky maji prvni potomstvo...prpozatim v tlamce samicky,tak jsem zvedav ...