Stránka 1 z 1

Rozmnožovanie vašich cichlíd

PříspěvekNapsal: 02 lis 2006, 13:02
od Marc Elieson
Rozmnožovanie vašich cichlíd


Cichlidy sa zvyčajne trú veľmi ochotne, no nie je tomu tak vždy. Tento článok obsahuje súhrn niekoľkých poznámok k odchove cichlíd ako aj tipy na vytvorenie vhodných podmienok pre ich párenie. Sú to metódy, ktoré som sám použil a zdajú sa byť účinnými. Dúfam, že pomôžu aj vám.

Tipy na vytvorenie vhodných podmienok

Pravdepodobne najlepšou radou, ktorú vám môžem ohľadom vytvárania vhodných podmienok k rozmnožovaniu cichlíd dať, je snažiť sa udržiavať ich v dobrom zdravotnom stave. Dobrý systém filtrovania s pravidelnou výmenou vody a chemické zloženie vody zodpovedajúce požiadavkám chovaných rýb zabezpečí, že sa ryby budú cítiť dobre. Len zdravé ryby budú mať záujem o párenie. Nakoľko samice počas dlhého obdobia vývoja ikier neprijímajú potravu, potrebujú byť pred odchovom silné a v dobrej kondícii.

Taktiež je dobré z každého druhu chovať niekoľko samíc na jedného samca1). Tým sa dosiahne, že sa agresivita samca rozloží a pri aspoň dvoch samiciach nebude na tieto vytváraný prílišný nátlak. Zároveň sa predíde prípadným zraneniam samíc, čím sa zabezpečí ich dobrý zdravotný stav a ochota k páreniu.

Obrázek


Potrava je taktiež dôležitá. Svoje viktórijské a malawské cichlidy kŕmim Spirulina vločkami, ktoré dopĺňam žiabronôžkami soľnými, patentkami, krillom a planktónom. S podávaním týchto doplnkov treba byť opatrný, aby sa predišlo chorobe zvanej „Malawi bloat“. Ale prikrmovanie mrazeným krmivom raz týždenne (a len množstvom, ktoré dokážu spotrebovať behom asi 30 sekúnd) má na ryby priaznivý účinok. Všimol som si, že moje cichlidy sa často párili niekoľko hodín potom, ako som ich nakŕmil jedným z týchto doplnkových mrazených krmív. Najprijateľnejším vysvetlením pre túto skutočnosť je, že predtým, ako sa ryby pária, potrebujú mať nazhromaždené určité prebytočné množstvo energie a látok (napr. bielkovín, tukov a pod.), ktoré môžu postrádať pri bežných potrebách pre prežitie a rast. Tieto prebytočné látky a energiu môžu potom využiť na tvorbu ikier. Takže prikrmovaním vašich cichlíd potravou bohatou na bielkoviny zabezpečíte pre ne dostatok látok na vytváranie ikier. Čím viac zdrojov budú mať ryby k dispozícii, tým väčšie množstvo vajíčok môžu vytvoriť 2).

Obrázek


Poslednou vecou, o ktorej viem, že pomohla mne a aj viacerým iným chovateľom, je vytváranie úkrytov. Používam deravé skaly (vápenec)3), ktoré majú množstvo tunelov a jaskyniek. Niektorí chovatelia používajú hlinené úkryty. Dôležité je, že ryby majú miesta pre úkryt a oddych. Toto je dôležité najmä pre tlamovcov, pretože tí potrebujú zvláštnu ochranu počas obdobia nosenia, nakoľko sú v tomto období značne oslabení a zraniteľní.

Ešte pár slov na povzbudenie začiatočníkov: Prvé párenie je pre samicu významným míľnikom. Akonáhle dosiahne dospelosť a získa potrebné skúsenosti, bude sa páriť s prekvapujúcou pravidelnosťou. Taktiež musím poznamenať, že som si všimol, že vo väčšine prípadov bývajú samice po prvom úspešnom oplodnení neúspešné. Nevydržia nosiť oplodnené vajíčka počas potrebnej doby inkubácie (buď znášku po týždni nosenia prehltnú, alebo vypľujú). Všetky samice, ktoré som choval, mali nejaké problémy pri prvom pokuse o odchov mlade. Ale už pri druhom pokuse býva spravidla všetko v poriadku.

Skúsili ste už všetko a stále bez výsledkov ?

Ďalším problémom, s ktorým sa viacero ľudí potýka, je prekŕmenie rýb. V takom prípade, ak ide o pohlavne dospelé jedince, môžete skúsiť rozdeliť chovné páry4) (s využitím oddeľovacích prepážok, separátnych nádrží a pod.) a nechať ryby jeden týždeň hladovať. Oddelenie je dôležité, pretože cichlidy sa s narastajúcim hladom stávajú agresívnejšími. Mali by ste pozorovať zvýšenú aktivitu u samcov, ktorý viac ryjú, stavajú hniezda a pripravujú sa na párenie. Deň-dva na to, ako pozorujete takéto správanie, vráťte samicu späť k samcovi a voila! - mali by sa trieť.

Obrázek


Niektoré druhy, považované za ľahko množiace sa, môžu byť často prieberčivé. Zabezpečte pre samcov dostatočné množstvo samíc (v pomere najmenej 2 samice na jedného samca), udržujte teplotu vody okolo 25ºC a dbajte na to, aby bola voda zásaditá, tvrdá.

Odporúčam vám byť trpezlivý. Niektoré druhy, ako Aulonocara spp. a Pundamilia nyererei dosahujú dospelosť pomaly.


1) neplatí všeobecne, niektoré druhy tvoria páry

2) treba samozrejme dbať na potravinové nároky jednotlivých druhov rýb a tomu prispôsobyť skladbu potravy

3) viewtopic.php?t=1727

4) resp. skupiny


Autor: Marc Elieson © Cichlid-Forum.com
Překlad: bbfh
Zdroj: http://www.cichlid-forum.com/articles/b ... chlids.php