Malawijský bloat

Podskupina článků pojednávající o rybách, chovu, odchovu a jiné!

Moderátor: Team AkvaMalawi

HODNOCENÍ ČLÁNKU

Můžete označit 1 možnost

12
86%
1
7%
1
7%
 
Celkem hlasů : 14
 

Malawijský bloat

Příspěvekod Marc Elieson » 03 lis 2006, 19:23

Malawijský bloat


Malawijský bloat (pozn. překl.: nadýmání) je bezpochyby nejčastěji se vyskytující chorobou, postihující africké cichlidy chované v akváriích. Navzdory jejímu častému výskytu, o této chorobě víme velice málo. Strávil jsem mnoho času zkoumáním tohoto tématu a snažil se pochopit, co o nemoci říkají odborníci. Zjistil jsem, že ne všichni jsou za jedno, ale určitá shoda o možných příčinách, odpovědných patogenech (pozn. překl.: organizmech schopných vyvolat onemocnění) a dokonce léčbě existuje. Následující článek je mým pokusem o zprostředkování většinového pohledu. V úvodu představuji nejčastější symptomy onemocnění, jeho průběh a poté popis doložených možných příčin jeho počátku. V závěru uvádím několik doporučení prevence a léčby.

Rozšíření

Měl bych začít tím, že malawijský bloat nepostihuje pouze ryby z jezera Malawi, ale také ryby z Viktoriina jezera a především ryby z jezera Tanganika. Ačkoli jsou všechny africké cichlidy náchylné k chycení tohoto smrtelného onemocnění, nejnáchylnější jsou ty, jejichž strava se skládá převážně z rostlinné složky. Více si o možných příčinách povíme dále.

Projevy

Prvotním projevem je obvykle ztráta chuti k jídlu. Další příznaky následují, pokud v tomto okamžiku nezačala léčba. Druhotné příznaky zahrnují abnormální nadýmání břišní dutiny (odtud jméno nemoci), zvýšenou frekvenci dýchání, vyhledávání samoty, bíle zbarvené výkaly a ležení na dně nebo setrvávání u hladiny akvária. Mohou být také patrné červené skvrnky okolo řitního otvoru nebo vřídky na kůži (tak jak je vidět na obrázku níže). Symptomy choroby se objevují až v jejím pozdějším stadiu; proto je důležité léčbu zahájit ihned, jakmile jsou příznaky zjištěny, jinak rybu s vysokou pravděpodobností ztratíte.


Obrázek


V čase, kdy se u ryby objevily tyto druhotné příznaky, už pravděpodobně došlo k rozsáhlému poškození jater, ledvin a/nebo plovacího měchýře; vyčkávání s nasazením léčby tudíž snižuje naději na uzdravení. Během 24–72 hodin po nástupu druhotných příznaků obvykle následuje smrt, ačkoli jsem už viděl ryby žít v tomto stavu i déle než týden. Přestože jsou známy případy, kdy se ryba v tomto stavu zotavila, mně osobně se nikdy nepodařilo vyléčit rybu, která už druhotné příznaky měla.


Obrázek Obrázek


Odpovědné patogeny

Při diskuzích o bloatu mívá většina lidí tendenci v tomto bodě nesouhlasit. Někteří říkají, že je nemoc bakteriálního původu a jiní tvrdí že je způsobována parazitem. Navzdory absenci obecné shody, jsem po přezkoumání publikovaných materiálů došel k přesvědčení, že bloat je ve většině případů způsoben parazitickými prvoky.

Mnoho badatelů je toho názoru, že tito prvoci běžně přežívají ve střevech zdravých ryb, ale ve stresujících podmínkách se mohou prudce rozmnožit do zhoubného počtu. Ve větším počtu tento parazit dokáže zablokovat trávicí trakt. To je u ryby pravděpodobně důvodem ztráty chuti k jídlu. V momentě, kdy se parazit dostatečně rozmnoží, začne být agresivní a proražením děr do stěn se dostane mimo střeva – způsobí tak nadmutí ryby. Všimněte si, že ryba na bloat umírá ne proto, že vyhladoví k smrti, ale kvůli poškozením jejích orgánů.

Vede se také značný spor o to, jestli je tato nemoc nakažlivá. Můj osobní pocit je, že ano. Mám zkušenost, že bloat si nevyžádá pouze jednu oběť, ale obvykle tři nebo více. Může to být způsobeno tím, že všechny ryby byly vystaveny stejnému spouštěcímu faktoru, ale nemyslím si, že je to takto jednoduché. Jinými slovy, ryba A přestane jíst v den 1, v den 2 se začne ryba A nadýmat a ryba B přestane jíst, poté v den 3 se začne nadýmat ryba B a ryba C přestane jíst, atd.

Tři hlavní příčiny bloatu

1.) Stres: Stres může způsobovat mnoho faktorů. Je jich příliš mnoho na to, abych je zde vyjmenoval. Nejčastější příčinou stresu je dlouhodobé vystavení špatným vodním podmínkám. Důvodem může být nedostatečná frekvence výměny vody, slabé provzdušnění (pro denitrifikační bakterie) a překrmování. Všechny tři faktory zvyšují úroveň dusičnanů ve vodě. Samy o sobě mají ryby dobré předpoklady pro boj s nemocí, ale pokud jsou dlouhodobě vystaveny špatným vodním podmínkám, začnou být ve stresu a jejich imunitní systém nebude fungovat na optimální úrovni (je to stejné jako s lidmi!). Další příčiny stresu mohou být chytání ryb, jejich přeprava, změna parametrů vody nebo nedostatečný počet skrýší v akváriu.

2.) Sůl: Přidávání velkého množství soli (NaCl) s úmyslem věrněji napodobit přirozené prostředí. Pravdou je, že africká příkopová jezera jsou alkalická a mají velmi tvrdou vodu (pH 8.0-8.9 a tvrdost vody GH mezi 200–400 ppm), avšak obyčejná sůl vodu ve vaší nádrži nealkalizuje. To co vodu dělá „tvrdou“ je kombinace rozpuštěného vápníku a magnézia. Pokud máte měkkou vodu a potřebujete zvýšit její pH/tvrdost, existuje několik vhodných způsobů, jak toho dosáhnout. Doma udělané vyrovnávače jsou jednoduché a velmi levné. Dostupné jsou také kvalitní komerční vyrovnávače, jako třeba SeaChem’s Cichlid SaltTM. Korálová drť, použitá jako substrát, nebo přidání vápence do nádrže také pomůže zvýšit pH akvarijní vody, ale protože se minerály snadno rozpouštějí, je důležité vodu měnit často. Použití jakéhokoli dřeva není doporučováno, poslouží totiž pouze ke snížení pH, i když je jeho efekt minimální.

3.) Nevhodná strava: Mnoho cichlid – zejména těch býložravých – má dlouhý střevní trakt, vyžadující relativně delší časové období ke strávení potravy. Následkem toho se u těchto cichlid mohou celkem často vyvinout střevní potíže. Rozkládání nesprávně strávené nebo nesprávně vylučované potravy může dráždit stěnu střeva, stresovat rybu a dát tak oporu agresivním parazitům. Toto se může často přihodit, když jsou primárně býložravé, řasy škrábající cichlidy (jako Tropheusy nebo Pseudotropheusy) krmeny potravou s vysokým obsahem proteinů, jako jsou pakomáří larvy a pelety a vločkové krmivo obsahující velké množství rybí moučky. Měli bychom se vyhnout slizkým nebo měkkým krmivům, jako jsou artémie, a nahradit je křupavějším krmivem, jakým jsou ráčci. Ve světle těchto informací a zkušeností je zřejmé, že je důležité se určitým krmivům vyhýbat a s jinými krmit opatrně.

Léčba

Jakmile zjistíte, že vaše ryba ztratila chuť k jídlu (a nenosí zrovna v tlamce mladé), měli byste ji přemístit a okamžitě začít léčbu. Vím o dvou efektivních lécích bloatu. První a nejrozšířenější je Metronidazol (Emtryl nebo Flagyl, (pozn. překl., u nás jde o polský Entizol)) a druhý je Clout (pozn. překl.u nás nedostupný). Léčbě by měla předcházet výměna 30 % vody (kvůli zlepšení vodních podmínek) a zvýšené vzduchování. Po léčbě by měla následovat 50% výměna vody. Také je dobré vyřadit všechny biologické filtry, které používáte, ačkoli tyto léky by neměly denitrifikačním bakteriím ublížit. Úvodní 30% výměna vody není nutná, pokud se jedná o karanténní nádrž, která ještě nebyla použita. Výměna vody je důležitá zčásti proto, že ji nebudete po dobu léčby měnit, částečně proto, že jste tím odstranili velkou část bakterií. Filtry uchovejte v původní vodě, kterou jste z nádrže odebrali před léčbou. Jako doplněk k léčbě jedním z uvedených léčiv, je také doporučeno přidávání směsi Hořké soli (pozn. překl., v originále Epsom Salt, česky také Epsomská sůl) a stolní soli. Tyto soli smíchejte půl na půl a přidejte hrst směsi na každých 38 litrů vody. Hořká sůl je přírodní projímadlo a pomůže nadmuté rybě ztratit část vody, kterou zadržuje. Hořká sůl je velmi levná, stojí kolem 200 Kč/Kg (pozn. překl. „v originále 2$ za 3 libry soli“, ale na českém internetu jsem ji našel dražší). Získáte ji v každém obchodě s potravinami nebo v lékárně.


Obrázek


Při léčbě Metronidazolem, dávejte 100 mg na každých 38 litrů. Toto dávkování je nutné opakovat každé 2 dny. Ryba se obvykle uzdraví (pokud zůstane naživu) do jednoho týdne. Typicky poznáte okamžik, kdy to nastane, protože se infikované rybě vrátí apetit. Na druhé straně, pokud si infikovaná ryba chuť k jídlu udržela, můžete jednoduše léky podávat s krmením. Do kalíšku naberte vodu z nádrže, přidejte krmné pelety a jednu dávku léku. Poté nechte pelety několik minut nasáknout a pak vlijte obsah celého kalíšku do nádrže. Při podávání tohoto léku, vypněte všechny UV lampy, ozonizátory nebo chemické filtry, protože oslabují jeho léčebné účinky. Po ukončení léčby vyměňte 50 % vody. Firmy SeaChemTM a AquatronicsTM prodávají léky obsahující Metronidazol, první pod názvem Metronidazole a druhá pod názvem HexamitTM.

Léčba bloatu pomocí Cloutu je také relativně jednoduchá. Než začnete s léčbou, odstraňte z filtrů veškerý uhlík, pokud ho používáte, a vyměňte 30–40 % vody. V kalíšku s trochou vody z nádrže rozpusťte jednu tabletu Cloutu na 38 litrů (zaokrouhlete směrem nahoru, pokud bude potřeba). Roztok po troškách vlijte do nádrže, tak abyste podání dávky rozložili třeba i na půl hodiny – tento lék je velice silný a proto je důležité řídit se tímto pokynem, tak abyste již stresovaným rybám nezpůsobili ještě větší šok. Následující dva dny opakujte stejnou dávku a opět před podáním vyměňte 30–40 % vody. Denní výměna vody je nutná pro maximální účinek Cloutu. Výměna vody také pomáhá odbourávání starých, již neúčinných chemikálií. Pokud zasažení nebylo příliš velké, měly by stačit tři dny léčby, v ostatních případech ji prodlužte na pět dní. Pokud ani po pěti dnech nedojde ke změně, obnovte léčbu po dvoudenní přestávce. Po skončení léčby, 24 hodin od poslední dávky léku, udělejte závěrečnou výměnu vody.


Obrázek


Oba léky velmi účinně zastavují šíření nemoci v akváriu. CloutTM je velmi silný lék, který byl vyvinut především pro ryby. Metronidazol má, stejně jako i jiné rybí léky, svůj protějšek mezi léky lidskými. Moje zkušenost s Metronidazolem je, že byl efektivní pouze pro zastavení šíření nemoci, ale ne pro vyléčení ryby, která už měla viditelné příznaky. Naproti tomu CloutTM prokázal o něco vyšší účinnost při léčbě napadených ryb. Měl bych vás však varovat, že CloutTM způsobí zmodrání vody a zabarví silikon v nádrži, stejně tak zbarví i vzduchovací hadičky. Pokud s ním nebudete opatrní, zašpiní všechno, s čím přijde do kontaktu. Přestože se mi osvědčil, byl bych býval rád věděl, co to udělá s mojí nádrží. Použil bych ho i tak, ale takhle jsem se poté cítil podvedený. A tak proto vás na to upozorňuji.

Doplnění: Při použití těchto, nebo i jiných léků, je dobré v průběhu léčby nezapínat osvětlení. Uvedené dva léky nemají žádné aktivní složky, které by ničily UV paprsky, tak jako je tomu u mnoha antibiotik, nicméně temné prostředí pomůže rybě odpočívat a zotavit se.

Metronidazol lépe účinkuje při zvýšených teplotách (např. 27°C), ale vzduchování by mělo být zvýšeno, protože obsah kyslíku při vyšších teplotách klesá. Zvýšení teploty může mít také výhodu v tom, že zvýší metabolizmus ryby a zvětší její imunitní odpověď, zatímco urychlí životní cyklus parazita, čímž se potřebná doba léčby zkrátí.


Autor: Marc Elieson © Cichlid-Forum.com
Překlad: Martin Fryč (Márty)
Zdroj: http://www.cichlid-forum.com/articles/malawi_bloat.php
Marc Elieson
zahraniční VIP
 
Příspěvky: 32
Registrován: 14 črc 2006, 16:17

Příspěvekod VAVŘÍN » 03 lis 2006, 19:25

Opravdu zajímavý článek. Dík :!:
Uživatelský avatar
VAVŘÍN
častý přispívatel
 
Příspěvky: 372
Obrázky: 78
Registrován: 15 srp 2006, 13:04
Bydliště: Děčín

Příspěvekod brova » 27 zář 2007, 13:34

Hodně dobrý článek.
Uživatelský avatar
brova
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 1816
Obrázky: 101
Registrován: 22 srp 2007, 17:59
Bydliště: Praha

Příspěvekod Jestr64 » 27 zář 2007, 20:00

dobrej článek, podtrženo a shrnuto bloat je cocotina, zatím se jím mojí vinou nakazili dvě rybky jedna je mrtvá a druhou jsem "uzdravil" entizolem, ale je taková jako blázen, jedna to měla z nevhodné stravy a druhá z rychlé změny teploty, prostě oboje moje fatální chyby
Uživatelský avatar
Jestr64
uživatel webu
 
Příspěvky: 76
Registrován: 15 srp 2007, 20:31

Příspěvekod PIETRO » 20 črc 2009, 09:35

Opravdu zajimavá sestava blbostí a lží :lol: a ty fotky to nebudu raději komentovat.
Na fotkách jsou úplně jiné nemoci než obsah článku popisuje.
Ryba se nafoukne, pokud má nemoc ledvin a další příčiny trávicího traktu.
při spironukleóze a hexamitě a crybtobii je břišní dutina katechická (propadlá).
:!: :!: :!:
Uživatelský avatar
PIETRO
častý přispívatel
 
Příspěvky: 347
Obrázky: 0
Registrován: 14 bře 2008, 13:12
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod A+I » 20 črc 2009, 23:37

Pietro, ted ses ale vazne utnul :D . Tento clanek pojednava o Malawi bloatu. Nikde neni ani zminka o Tebou udavanych nemocech spironukleóze, hexamitě a crybtobii, prestoze prave bicikovci rodu Spironucleus bloat zpusobuji. (Mimo to jsou odpovedni i za tzv. "derovou nemoc" - Hole in the head disease). Ryba pri nemoci Malawi bloat vypada presne tak, jak je videt na fotkach nahore. Ovsem uznavam, ze takhle muze ryba vypadat i pri jinych chorobach. Takze vazne nechapu, co je tam za lzi a blbosti jak pises :? . Sam prece musis vedet, jaky dopad s fatalnimi nasledky ma bloat, kdyz propukne v hejnu Tropheusu... stres, zmeny nebo vyvedeni z jejich stereotypu, prezrani a nevhodna strava jsou startovaci faktory.
Ja s tim clankem naprosto souhlasim, jen postup lecby (hlavne u Tropheusu) by mel byt razantnejsi a s kazdodennim odkalovanim dna a vymeny casti vody za cerstvou.
Uživatelský avatar
A+I
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 2910
Obrázky: 58
Registrován: 07 dub 2007, 22:11

Příspěvekod PIETRO » 21 črc 2009, 08:58

Já s tím nesouhlasím, Bloat není nemoc je to jen pouze definice pro střevní onemocnění (slangový výraz).
Prostě s lékařského hlediska v tom článku jsou nesmysli.
Tak mě napadá, že vám tady udělám malou přednášku o střevních nemocech a jak je léčit.
Sama musíš uznat že se určuje, diagnóza dle určité vědecké etiky a ne nesrozumitelným termínem.
Každá nemoc má svůj latinský název, ten je srozumitelný pro každého na světě.
Určit správně diagnózu není v Ichtyologii vůbec jednoduché, myslím tím bez odborných vyšetření.
prostě mám k tomuto článku své výhrady, já bych nikdy neprezentoval takovou matlaninu.
Jak to čtu znova jen asi 10% je použitelné v praxi.
No nebudu se už k tomu vyjadřovat. :lol:
Uživatelský avatar
PIETRO
častý přispívatel
 
Příspěvky: 347
Obrázky: 0
Registrován: 14 bře 2008, 13:12
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod A+I » 22 črc 2009, 12:39

PIETRO píše:..Tak mě napadá, že vám tady udělám malou přednášku o střevních nemocech a jak je léčit.
Ahoj Pietro, urcite by bylo pro mnoho lidi uzitecny, kdybys tu odbornou prednasku sem udelal. Jednou jsme na foru a tak se to tu muze prodiskutovat. Me by treba zajimalo, jak nazves latinsky ty nemoci o kterych pises nahore - Spironukleóza a Hexamitoza, protoze podle me je to ceska (a polska) skomolenina podle latinskeho nazvu parazitu, kteri onemocneni zpusobuji. Nezlob se na me, ze tomu rikam skomolenina, ale Ty zas nazyvas skomoleninou onen americky vyraz Bloat. Zkus si dat do web vyhledavace slovo "Spironucleoza" a dostanes par polskych stranek a jednu ceskou - tady je: http://www.tlamovci.estranky.cz/clanky/ ... ronukleoza . A zkus si zadat "Malawi bloat" a dostanes 21 000 vysledku hledani :D . Mame doma celkem novou knihu o rybich nemocech (vydanou v roce 2003 zaroven v USA a Kanade). V teto knize je nazev jedne z mnoha nemoci "Malawi bloat" - pro americany i kanadany odborny vyraz a nevadi jim, ze neni latinsky. Cesi si asi odborny vyraz zadny nevytvorili a jednoduse oznaceni Malawi bloat prevzali od americanu. Toto onemocneni neni totozne s Tebou popisovanou Spironucleozou nebo Hexamitozou. Pokud ja si pamatuju, tak "Bloat" (tohle oznaceni budu pouzivat i nadale, protoze je rozsirene mezi akvaristy a kazdy vi o cem je rec) byl nejak vazneji poprve zaznamenan u cichlid importovanych z jezera Malawi - odtud pochazi oznaceni Malawi bloat - cili Malawijske nadymani. Ryby nejsou hubene s propadlou brisni dutinou a onemocneni neni chronicke a dlouhodobe, jak popisujes. Naopak ma velmi prudky vyvoj (par hodin) a ryby jsou v poslednim stadiu nemoci nafoukle a supiny odstavaji od tela, takze ryby vypadaji uplne jako sisky. Ad Konings pise ve sve knize, ze po roce 1980, kdy zacal import Tropheusu z Tanganyiky, se u techto odchytovych Tropheusu vyskytlo nove onemocneni, ktere se ukazalo extremne obtizne lecit a bylo nazvano Bloat podle charakteristickych priznaku jake ma Malawi bloat, ale posledni (ctvrta) faze teto nemoci je odlisna. Bylo nemozne vylecit tuto nemoc stejnymi leky, kterymi se lecil Malawi bloat a trvalo nekolik let vyzkoumat efektivni lecbu. U Tropheusu je bloat katastrofa, protoze nejenom ze je vysoce infekcni a miva fatalni nasledky, ale taky proto, ze Tropheusi jsou velice popularni a drahe cichlidy, ktere potrebuji byt chovany ve velkych hejnech a jsou na bloat nachylni vice nez jine ryby. Ja tu chci jeste z vlastni zkusenosti podotknout, ze i Eretmodusi jsou na bloat dost nachylni.
PIETRO píše:...Sama musíš uznat že se určuje, diagnóza dle určité vědecké etiky a ne nesrozumitelným termínem.
Každá nemoc má svůj latinský název, ten je srozumitelný pro každého na světě.

S clankem, ktery napsal Marc Elieson, porad souhlasim. Tys ho jen nazval nesmyslem a nikdo nevi proc. Pokud rikas, ze bloat je nesrozumitelny termin, napis sem termin srozumitelny, ale nezapomen, ze verejnosti casto nic nerikajici latinske nazvy jsou pouzivane jen mezi doktory. Napriklad slovo chripka nebo krupicka taky nezni moc latinsky :D .
Uživatelský avatar
A+I
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 2910
Obrázky: 58
Registrován: 07 dub 2007, 22:11

Příspěvekod PIETRO » 22 črc 2009, 13:34

Prostě se neshodnem,každá nemoc má svého původce,bakteriální,parazitní,virové.mykotické.
Spironucleus a hexamitus to je spárvně latinsky :o
Ohledně chřipky:Existují 3 základní typy chřipkových virů:

Chřipkové viry A infikující savce a ptáky
Chřipkové viry B infikující jen lidi
Chřipkové viry C infikující lidi a prasata
Typ A chřipkového viru je typ nejvíc způsobující epidemie a pandemie. Je to proto, že chřipkové viry A mohou podstoupit výraznou antigenovou změnu a jednak najít nový imunitní cíl u citlivých lidí, jednak svou změnou zcela znehodnotit imunizaci předchozími infekcemi (takže se opět šíří jako v panenské populaci). Populace je obvykle víc odolná proti chřipkám typu B a C, protože tyto typy nemají takovou schopnost mutací a rekombinací a případný antigenový posun je obvykle nepatrný. To má též za následek, že člověk s nenarušeným imunitním systémem zpravidla může onemocnět viry typu B či C jen jednou za život.

Chřipkové viry typu A mohou být dál klasifikovány podle virových kapsidových proteinů - hemaglutinin (zkratka HA nebo H) a neuraminidáze (zkratka NA nebo N), které jsou základní pro životní cyklus viru. 15 podtypů H a 9 podtypů N bylo identifikováno pro chřipkový vir typu A. Jen 1 podtyp H a 1 podtyp N byly identifikovány pro chřipkový vir typu B. V současnosti jsou nejrozšířenější antigenové varianty chřipkového viru typu A variace H1N1 a H3N2.

Existují ještě další variace a proto specifické chřipkové kmenové oddíly jsou identifikovány standardním názvoslovím specifikujícím typ viru, geografickou polohu prvního výskytu viru, rok izolování, pořadové číslo izolování, a subtypy HA a NA (např. názvy A/Moscow/10/99 (H3N2) a B/Hongkong/330/2001).
Ta tzv.KRUPIČKA- Kožovec rybí (Ichthyophthirius multifiliis).
Už jsi Ali spokojená :shock:
Jak budu doma tak ti tady dám něco s jednoho studijního skriptu ohledně střevních nemocí ryb.
Studije byla provedena v USA stát California 8)
Uživatelský avatar
PIETRO
častý přispívatel
 
Příspěvky: 347
Obrázky: 0
Registrován: 14 bře 2008, 13:12
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod A+I » 23 črc 2009, 00:36

Ty nazvy nemoci jako chripka a krupicka jsem uvedla jako priklad, ze verejnost vetsinou nepouziva latinske nazvy nemoci.
PIETRO píše:Prostě se neshodnem,každá nemoc má svého původce,bakteriální,parazitní,virové.mykotické.
Spironucleus a hexamitus to je spárvně latinsky :o
Už jsi Ali spokojená :shock:
Pietro, ja budu spokojena, az pochopis, ze Bloat nebo Malawi bloat neni nemoc Spironucleoza ani Hexamitoza :D . Spironucleus a Hexamita (ne Hexamitus jak jsi napsal) jsou latinske nazvy pro parazity, kteri zpusobuji onemocneni strev a nebo tzv. derovou nemoc. Tyto nemoci jsou dost vlekle, dlouhodobe a casto chronicke.
U Malawi bloat je stale jeste ne zcela vyjasnene, co presne tuto nemoc zpusobuje. Nekteri vedci tvrdi, ze je parazitalniho puvodu, jini, ze je bakterialniho nebo viroveho puvodu. Nejcasteji jsou jim postizene africke cichlidy z jezer Tanganyika, Malawi a Victoria a to cichlidy, ktere se zivi v prirode vegetarianskou stravou. Tyto cichlidy maji 4krat delsi strevo nez je delka jejich tela (nektere i delsi) a strava bohata na proteiny, kterou jim chteji akvaristi "prilepsit" jim zablokuje strevo, protoze tyto ryby nemaji dostatek enzymu takove mnozstvi proteinu zpracovavat. Krome vysokoproteinove stravy jako jsou treba ruzni cervi, nitenky atd., jsou velke NE pro rostlinozrave cichlidy Brine shrimps, protoze jejich tvrde skorapky snadno ulpi na stene streva, neposunuji se dal a zpusobuji zablokovani. Zablokovani streva pak zpusobi rybe stres, protoze se neciti dobre, imunitni system se rychle oslabi a okamzite nastava premnozi parazitu, kteri v omezenem poctu ziji ve strevech i zdravych ryb. Po velikem premnozeni se strevo protrhne a paraziti vniknou do brisni dutiny - ryba vypada, ze je nafoukla. V teto fazi nemoci je vetsinou pozde na zachranu. Slovo Bloat se vzilo jako kratky a vystizny nazev pro onemocneni. Ve skutecnosti bloat vsak neni nemoc, ale symptom posledni faze nemoci, ktera dodnes neni do podrobna probadana a zustava stale jako uplne nevyjasnena zahada. Je vsak zname, ze nemoc nastartuji urcite faktory, jako nevhodna strava, stres.. Protozonni parazit Hexamita, ktery je zodpovedny za strevni onemocneni a derovou nemoc, muze zpusobit i Malawi bloat, ale vedle tohoto parazita jsou i jine, ne zcela vsechny do podrobna probadane, ktere jsou za Malawi bloat zodpovedne.
Doufam, ze jsi konecne pochopil, ze clanek od M. Eliesona pojednavajici o onemocneni Malawi bloat, je o jinem onemocneni nez mas Ty na mysli a ze to neni smes lzi. Kazdopadne sem ale vloz tu studii o strevnich nemocech ryb a jejich leceni. Diky :o .
Uživatelský avatar
A+I
akvamalawi člen
 
Příspěvky: 2910
Obrázky: 58
Registrován: 07 dub 2007, 22:11

Další

Zpět na O rybách

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků

cron