Tlamovci ze skupiny MBUNAS

Podskupina článků pojednávající o rybách, chovu, odchovu a jiné!

Moderátor: Team AkvaMalawi

HODNOCENÍ ČLÁNKU

Můžete označit 1 možnost

 
 
Zobrazit výsledky

Tlamovci ze skupiny MBUNAS

Příspěvekod Killer » 23 úno 2007, 12:13

Tlamovci ze skupiny MBUNAS


Tlamovci ze skupiny mbunas můžeme najít při skalnatých pobřežích v africkém jezeře Malawi. Jsou to teplomilné ryby, které potřebují pH mezi 7,5 – 8,5, teplotu vody 25 - 29°C. Chov těchto cichlid je velmi snadný. K odchovu stačí mít 3 jedince od jednoho druhu v poměru 1 samec na dvě samice. Dalším nutným předpokladem je umístění nějaké jeskyňky nebo úkrytů z kamenů, ve kterém se ryby třou.

U nás jsou to nejčastěji prodávaní zástupci tlamovců z jezera Malawi. Skupina mbunas je skupina pestrobarevných tlamovců a proto jsou tak oblíbení. Důležité je pamatovat si, že jsou to všechno přírodní formy a tudíž bychom se měli vyvarovat nepřirozenému křížení a šlechtění druhů. Momentálně jich v Africe ubývá a pokud se něco neudělá, tak je to jen otázka času kdy zmizí úplně.

Obrázek


Každý samec si hlídá vlastní teritorium, proto bych nedoporučoval dávat více samců do menší nádrže. Nejsilnější z nich se označuje jako samec dominantní, druhý nejsilnější je subdominantní. Pokud je v nádrži více samců, tak je dva nejsilnější samci časem ubijí. Pokud máte velkou nádrž, tak je šance, že je neubijí, ale potom zase musíte mít více samic, jinak to odnesou samice. Vždy musíte mít více samic než samců.

Tření probíhá v nějakém úkrytu, který si samec vybere jako hlavní část svého teritoria, kam v době tření nikoho nepustí. Tření začíná námluvami, kdy se samec vedle samice začne jakoby klepat a zároveň vždy plave kolem tak, aby jí dostal do své jeskyně. Zde samice začne s vytlačováním jiker. Samec jí v tom pomáhá, když se o ní lehce opře, když jikra vypadne, je ihned oplodněna a samice se reflexně otočí a nabere jikru do tlamy a snaží se sebrat i „jikernou skvrnu“ ze samcovy řitní ploutve, tím nabere i mlíčí, které samec vypouští. Toto funguje jako záruka, aby se jikry oplodnily. Tenhle rituál se opakuje vícekrát za sebou. Celé tření je otázka několika minut.

Samice nosí jikry, potom mladé až do doby, kdy se o sebe sami postarají, nebo se jí nevejdou do tlamy. Pokud se samice cítí v bezpečí, tak mladé na chvilku vypustí, ale pokud znervózní, tak je opět nabere zpět do tlamy, aby je ochránila. Časem, jak mláďata rostou, tak se jich vejde do tlamy čím dál tím méně, proto jsou nějaké vypuštěny dříve. Samice je úplně vypustí po 2 - 3 týdnech od tření. Jakmile jí zmizí z dohledu, tak při prvním kontaktu je považuje za potravu. SAMICE PO DOBU NOŠENÍ NEŽERE A JE NESNÁŠENLIVÁ VŮČI OSTATNÍM RYBÁM A STRANÍ SE JIM.
Výběr a velikost nádrže

Obrázek


Každý akvarista, každé stránky, i každá kniha říká něco jiného o minimální velikosti nádrže k chovu tlamovců, ale vždy je to v rozmezí od 150-250 l. S tímto tvrzením si dovolím nesouhlasit, protože není nádrž jako nádrž :-). Výška nádrže není moc důležitá, 40 cm úplně stačí. Důležitá je plocha dna a délka dna. Pak platí jedno následující pravidlo: 1 cm rybí délky na 1 l vody. Musíme ale pamatovat na to, že to jsou skupinové ryby, takže se vylučuje chovat třeba 1 pár v akváriu. Mám mbuny v 3 akváriích (72 l, 300 l, 878 l) a proto si mohu dovolit porovnávat.

Jednoho dne se mi narodili kříženci samce Metriaclima estheare a samice Labeotropheus trewavasae. Říkal jsem si, že je aspoň zkrmím, ale pak jsem si to rozmyslel, protože mě zajímalo, jak budou vypadat a jestli budou plodní a také, jak to dopadne, když je dám do malého akvárka od malička. Nechal jsem si tedy 4 samce a 6 samic a zbytek jsem zkrmil. Když měli 3 cm, vzal jsem 3 samice a 2 samce a dal jsem je do akvárka zarostlého anubiasy a s jednou jeskyňkou z kamení. Zbylé jsem nechal povyrůst (v 300 l akvárku) do 4 - 5 cm a dal jsem je do největšího akvária a od té doby sleduji rozdíly.

Obrázek


Vše probíhalo podle mých předpokladů a ve větším akváriu rostli rychleji a také dorostli větších rozměrů než rybky v tom malém akvárku, které jsou přibližně o 2 cm menší. Ve velkém akvárku se díky ostatním rybám dožili dospělosti jen 3 ryby, ale naštěstí samec a dvě samice, tak to neohrozilo mé pozorování. Co mě však překvapilo asi nejvíce, je to, že v malém akvárku mají už půl roku samice každou chvíli mladé a ve velkém jsem je ještě neviděl ani nosit. Netvrdím, že je správné chovat ryby v prostorech, kde se neotočí, což se netýká mého příkladu. Jen Vám chci dokázat, že tlamovci ze skupiny mbunas se mohou pěstovat v menších nádržích. Protože jediný rozdíl v chování od ryb ve velkém akvárku je to, že když se k malému akvárku přiblížím, tak se schovají. Ale to není dáno prostorem, ale je to dáno tím, že jich plave v akváriu málo. Což nevyřeším, protože by nastalo přerybnění. Když jsem zakládal tehdy 878 l, tak jsem měl taky jen 6 ryb – 2 druhy tlamovců – a taky byly plaché. Ale jinak jsou rybky v malém akvárku ve výborné fyzické formě a navíc mají často mladé. Nevidím nic, co by mě přesvědčovalo o tom, že je špatné je mít v menším akváriu.

Moji kříženci

Rybky jsou už dávno dospělé, proto si troufám je srovnávat s rodiči. Tvar těla je jako u samce metriaclimy. Samice jsou zbarvením po matce, ale nemají „rypák“, který je pro trawesáky typický. Samci také nemají „rypák“, zbarvení subdominantního samce je stejné jako u nevybarveného samce metriaclimy. Dominantní samec má světlejší barvu a výrazný žlutý nádech. Pro mláďata je typické barevné odlišení samců a samic. Samice mají trošku světlejší barvu než v dospělosti, což je podobné trawesakům, a samci jsou bledě modří s příčnými pruhy tmavě modré barvy.

Obrázek


Při pozorování jsem ještě zjistil, že ve velkém akvárku se neperou samci od Metriaclima estheare s tímto samcem. Ani samec kříženec nenadbíhá samicím od metriaclim. Ani samci metriaclimy si nevšímají samic kříženců, to vše naznačuje vznik nového druhu. Nevím jestli mám mít radost ze vzniku něčeho nového nebo jestli mi je líto, že sem je nezkrmil, protože teď je mi líto se jich zbavit, ale zároveň vím, že je nemohu šířit dál, protože to není správné.

Text a foto: Petr Česák © (2007)
publikováno na rybicky.net
Uživatelský avatar
Killer
častý přispívatel
 
Příspěvky: 376
Obrázky: 60
Registrován: 11 dub 2005, 19:58
Bydliště: Most

Zpět na O rybách

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník