Africké jezerní cichldy

Podskupina článků pojednávající o rybách, chovu, odchovu a jiné!

Moderátor: Team AkvaMalawi

HODNOCENÍ ČLÁNKU

Můžete označit 1 možnost

 
 
Zobrazit výsledky

Africké jezerní cichldy

Příspěvekod Martin Novák » 19 čer 2005, 18:05

Africké jezerní cichldy


Tlamovci, neboli africké jezerní endemické cichlidy, jsou dnes hojně chovanými druhy v našich akváriích. Pocházejí z jezer Malawi a Tanganika. Jsou to endemičtí tvorové a to znamená, že se nevyskytují na jiném místě na Zemi. Také jsou stenoekní, čili vyžadují k životu definované prostředí. Jsou to ryby s vyšší náročností, ale rozhodně nechci odrazovat i například začátečníky. Přesto by ale akvarista, který chce tlamovce chovat, měl o akvaristice něco více vědět a zejména o vodě.

Nádrž:

Obsahově co největší! Minimálně však přibližně 200 litrů. Také musíme počítat s 1 litrem/1 cm rybí délky. Dále volíme co největší plochou dna, protože jsou to ryby silně teritoriální. Proto bychom neměli vůbec šetřit na délce a hloubce nádrže. Výška vodního sloupce postačí 40 cm. Lépe pak kameny porůstají řasou. Jako podklad postačí 5 cm silná vrstva neostrého jemnějšího křemičitého písku (zrnitost od 0,8 - 2 mm). Velice důležitou složkou celé dekorace jsou kameny. Z těch vytvoříme co nejvíce jeskyněk a úkrytů. Toto je opět z důvodu teritoriálního chování samců. Každý si pak zabere svou jeskyni (teritorium), kterou bude střežit a lákat do ní samice na vytření. Také je to důležité z důvodu snížení agresivity mezi samci, kteří mezi sebou budují určitou hierarchii. Slabší jedinec bez úkrytu většinou končí špatně. Také je dobré stavět jeskyně s dvěma otvory (vstupy), aby případně prchající nebo skrývající se tlamovec mohl uniknout. U velkých kamenů (masívů) je důležité stavět je přímo na dno, aby nemohli ryby kámen podhrabat a zbortit či povalit. Pro větší bezpečnost je lépe kámen podložit slabým polystyrenem, aby netlačil přímo na sklo. Také u velkých a rozlehlých systémů jeskyň, chodbiček nebo úkrytů by se mělo dbát na bezpečnost a kameny lepit k sobě akvaristickým silikonovým kaučukem, aby se předešlo případnému sesuvu a rozbití nádrže.

Voda:

Vodu vyžadují tlamovci většinou upravovanou na přesné hodnoty. Nejlépe vyhovuje tvrdá (kolem 15 něm. stupňů) a mírně zásaditá (v rozmezí 7,5 - 8,5 pH). Úpravu vody je možno provádět Jedlou sodou (Hydrogenuhličitan sodný), která zvyšuje pH vody. Předávkování se bát nemusíte, protože je pufrovaná na hodnotu 8,5, kterou nepřekročí. Dávkování je spíše osobní záležitost, ale já dávám 2 g/10 litrů. Teplotu vody vyžadují poněkud vyšší, protože jsou to ryby teplomilné (25 - 28 °C). Aby byla zaručena stálá teplota je vhodné využívat více topítek, aby při výpadku jednoho nebylo akvárium bez vytápění. Nejdůležitější je však vodu udržet bez dusíkatých látek! Obsah dusičnanů a dusitanů by měl být co nejmenší a toho docílíme částečnou výměnou staré akvarijní vody za vodu čerstvou (přibližně 1/5 - 1/4 obsahu) a kvalitní filtrací. Při zvýšeném obsahu dusičnanů (cca. 100mg/l) už jsou tlamovci agresivní a jsou náchylnější na vznik nemocí. Měření hodnot NO3 i NO2 by mělo být proto pravidelné.

Filtrace:

Musí být opravdu dobrá, masivní a kvalitní. Vhodné jsou filtry s vysokým hodinovým průtokem. Také kombinace i několika filtrů se osvědčila (např. externí kýblový s interním). Vodu by měli udržovat naprosto čirou (zbavenou mechanických nečistot), prokysličenou (možnost přídavného přisávání vzduchu u interních filtrů) a hlavně by jí měli zbavovat co nejúčinněji dusíkatých látek. Toho docílíme biofiltrací (bioakvacit, polyuretanová pěna, apod.). Výkon filtrů pro mechanickou filtraci by se měl pohybovat kolem tří násobku objemu nádrže. Pro biofiltraci je vhodné průtok snížit na hodnotu 100-200 l/h. Dobré je také umožnit víření hladiny. Objem filtračních hmot co největší (cca. 3-4% objemu nádrže). Proudění v nádrži u tlamovců není na škodu, ale nic se nesmí přehánět. Přílišné víření vody ryby vysiluje a působí stresově.

Potrava:

Volíme co nejpestřejší a musíme zajistit dostatečnou různorodost a často krmiva střídat (tzn. pořídit se několik druhů krmiv i od různých výrobců). Na zpestření můžeme podávat salát, špenát, těstoviny, rybí filé, strouhané kuřecí srdce, aj. Frekvence krmení je oproti klasickým druhům ryb větší. Je vhodné krmit dvakrát i třikrát denně v menších dávkách. Ideální potravou pro tlamovce (zvláště pak skupinu nbuna) je řasa. Je-li akvárium silně nasvíceno, růst řas je rychlý a přirozená strava je zajištěna.

Tření:

Je u těchto cichlid nejzajímavější! Opravdu je co pozorovat. Třou se do vyhloubené jamky v písku, na plochý kámen či do jeskyně. Samice nosí své potomky v hrdelním vaku (proto ti "tlamovci"). Samice klade jikry jednu za druhou a sbírá je do tlamky. Poté se bude snažit sebrat napodobeniny jiker samcovi z řitní ploutve a ten v tom okamžiku vypustí mlíčí a jikry v samičím hrdelním vaku oplodní. Inkubace jiker ve vaku trvá kolem 2 - 3 týdnů. Poté se plůdek vykulí. I pak ale samice své mladé nosí v tlamce a chrání je. V bezpečí je vypouští a v nebezpečí je opět rychle chytá zpět do tlamky. Nadobro je pouští, až když se jí nevejdou do tlamky. V době tření je lepší plnou samici odlovit do odchovné nádrže s identickou vodou jako v nádrži společenské. Vodu udržujeme na 28 °C. Mladé krmíme prachovým krmivem.


Martin Novák © 2004
Uživatelský avatar
Martin Novák
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 1501
Obrázky: 93
Registrován: 19 bře 2005, 16:49
Bydliště: Písek
Kolik let děláte akvaristiku?: 22

Zpět na O rybách

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron